Narcyz ukryty: test i cechy osobowości narcyza ukrytego

Narcyz ukryty

Czy wiesz, kim jest narcyz ukryty? Generalnie, narcyz to człowiek, który cechuje się dość niestabilnym stanem psychicznym. Taka osoba objawia niezdrowe zachowania i w większości przypadków sprawia ból oraz powoduje rozczarowanie u osób, które ją otaczają.

Jednak mówienie o „narcyzach” jest zbyt ogólne i ograniczające. Psychologia rozpoznała różne formy narcyzmu, w tym osobowość narcyza ukrytego. W dzisiejszym poradniku skupimy się właśnie na „typie”, jakim jest narcyz ukryty, który z wielu powodów uchodzi za najbardziej niebezpieczny.

Jednak zanim zaczniemy, chciałabym, abyś miał/a jaśniejszy obraz osoby, której osobowość będziemy analizować.

Jeśli właśnie czytasz ten artykuł, oznacza to, że prawdopodobnie masz do czynienia z narcyzem lub narcyzką i chcesz uzyskać więcej informacji o tym, kim jest, jak się zachowuje i jak sobie z nim/nią radzić.

Dlatego zapraszam do wykonania tego krótkiego testu online, który nie zajmie ci więcej niż 5 minut:

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Narcyz ukryty: cechy

Jak już wspomniałam, psychologia rozróżniła kilka form narcyzmu. My zajmiemy się dziś rozróżnieniem zachowań jawnych (overt) od zachowań ukrytych (covert).

W tej drugiej kategorii, na której skupimy się szczególnie, są ci, którzy zachowują się nieco inaczej niż „tradycyjni” narcyzi. Narcyz ukryty cechuje się bowiem bardziej chorobliwym postępowaniem.

Zasadniczo, narcyz ukryty, jak wskazuje samo określenie, ma tendencję do kamuflowania swoich cech. Dlatego też rozpoznanie go może być w rzeczywistości bardzo trudne. Narcyz ukryty jest też często określany jako narcyz wrażliwy lub zmagający się z depresją narcystyczną.

Jego stan wynika z odczuwanej przez niego pustki, która nie ma nic wspólnego z silnym i zdecydowanym charakterem „tradycyjnego” narcyza. W rzeczywistości narcyz ukryty szuka aprobaty innych, robiąc to w niezdrowy sposób. Zachowuje się tak, jakby chciał stłumić część swoich wad.

W rzeczywistości narcyz ukryty cierpi, ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie czuje się dostatecznie dobrze. Problem w tym, że jest on głęboko przekonany, że źródłem jego bólu są inni, a nie on sam.

Konsekwencją tego typu przekonania jest to, że narcyz ukryty bardzo cierpi z powodu krytyki, jaka go spotyka. Ponieważ chciałby być uważany przez wszystkich za „człowieka wyjątkowego”, nie jest w stanie przyjmować konstruktywnej krytyki.

Narcyzm ukryty

Jednocześnie, narcyz ukryty nie ma żadnych problemów z krytykowaniem i obrażaniem bliskich mu osób. Inną typową postawą narcyza ukrytego jest przedstawianie siebie w każdej sytuacji jako ofiary.

Jako że jest w tym naprawdę bardzo dobry i wyćwiczony, to trudno mu nie wierzyć. Narcyz ukryty znany jest też jako „manipulator afektywny”. Podobnie jak narcyz jawny, on również manipuluje ludźmi i sytuacjami, aby osiągnąć swój cel: być chwalony i wielbiony.

Narcyz ukryty: jak go rozpoznać

W teorii wszystko wydaje się bardzo proste. Ale jak w praktyce rozpoznać narcyza ukrytego? Zastanawiasz się, czy kiedykolwiek miałaś już z nim styczność? Dowiedz się więcej na temat narcyzmu ukrytego i rozwiej swoje wątpliwości!

Po pierwsze, narcyz ukryty to człowiek bardzo spokojny i cichy. Zachowując milczenie, obserwuje, analizuje, aby na koniec wydać swoją opinię. Kiedy „słucha”, jego mowa ciała zdradza jego negatywne nastawienie i krytycyzm w stosunku do innych: traci uwagę i skupienie, nudzi się, ziewa i nie stara się utrzymywać kontaktu wzrokowego.

Kiedy się wypowiada, robi to w sposób powierzchowny i bierze pod uwagę jedynie swoje pomysły i własny punkt widzenia. Kolejną cechą charakterystyczną narcyza ukrytego, która z pewnością nie umknie twojej uwadze, jest brak empatii.

Taka osoba nie liczy się z innymi, ich uczuciami ani problemami. Nie potrafi zrozumieć innych ludzi ani postawić się na ich miejscu. Dlatego też narcyz ukryty nie angażuje się w poważne relacje, ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie poradzi sobie z takim związkiem.

Jeśli chodzi o charakter, narcyz ukryty jest raczej introwertyczny i nieśmiały, a także unika życia towarzyskiego. Ponadto, często odczuwa wstyd i zakłopotanie, a czasem ogarnia go niepokój i strach.

Najbardziej widoczną cechą narcyza ukrytego jest to, że nie jest on w stanie poradzić sobie z krytyką, gdyż cechuje go zbyt wysoki poziom wrażliwości, czego z pewnością nie da się nie zauważyć.

Związek z narcyzem ukrytym

Cechy narcyza ukrytego mówią wiele na temat miłości czy uczuć jakimi potrafi on obdarzać drugą osobę. Ze względu na swój wysoki poziom wrażliwości, narcyz ma poważne trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji.

Dość często kobiety, które wchodzą w relacje z takimi mężczyznami, zadają sobie pytanie: „Czy narcyz ukryty się zakochuje?”. Prawda jest taka, że ci mężczyźni mogą się zauroczyć, ale mają trudności z kochaniem. I nie chodzi tu o zwykłą „subtelność”.

Narcyz może być zauroczony wyobrażeniem kobiety, z którą się spotyka, ale często ma duży problem, aby się w niej zakochać. Kiedy odkrywa, że jego wizja kobiety różni się od rzeczywistości i kobieta ta nie jest taka, jaką sobie wyobrażał, relacja zaczyna się psuć.

Życie z narcyzem ukrytym

Narcyzi ukryci zawsze koncentrują się wyłącznie na sobie. W związku z tym jest im bardzo trudno zbudować emocjonalną relację z kobietą, nawet jeśli jest ona otwarta i gotowa na dialog i budowanie zdrowego związku.

Ten problem wynika z pustki, która gnębi narcyza ukrytego i nie pozwala mu kochać i doceniać samego siebie. Najpoważniejsze zagrożenie polega na tym, że osoba, z którą spotykają się narcyzi, staje się jedynie źródłem, z którego czerpią swoją „przyjemność”.

Jeśli chodzi o seksualność w związku, narcyz ukryty jest dosyć zamknięty na relacje intymne i ma z nimi spore trudności. Intymność jest dla niego doświadczeniem problematycznym, tak jak każda inna sfera związku.

Życie z narcyzem ukrytym nie jest łatwe, ale nie jest też całkowicie niemożliwe. Ponieważ taka osoba cechuje się dużą wrażliwością, ale też destrukcyjnymi zachowaniami, należy wiedzieć, jak z nią postępować.

Choć związki z takimi mężczyznami nie należą do najłatwiejszych, to istnieją metody, które pomogą ci zrozumieć mechanizmy rządzące takim typem osobowości. Możesz się o nich dowiedzieć z e-booka „Sposób na narcyza”.

Dzięki lekturze tego poradnika dowiesz się także, jakie przyjąć strategie, aby bronić się przed narcyzem i w odpowiedniej chwili uwolnić się od niego.

Dodatkowo chcę powiedzieć, że choć w tym artykule skoncentrowaliśmy się na perspektywie kobiet, to mężczyźni również mogą natknąć się na narcyzkę.

Co więcej, wśród kobiet znacznie bardziej powszechny jest właśnie narcyzm ukryty. Tym czytelnikom polecam e-book „Sposób Na Narcyzkę„.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Narcyz ukryty i jego powrót

Narcyz ukryty, podobnie jak inni narcyzi, prawie zawsze wykazuje chęć powrotu po zakończeniu związku. Narcyzi ukryci są szczególnie zainteresowani wejściem w ten sam związek, zwłaszcza gdy to nie oni zdecydowali o jego zakończeniu.

Jak można sobie wyobrazić, powodem ich chęci powrotu jest zemsta, a nie miłość. To oni muszą mieć ostatnie słowo, a nie ich partnerka. Sposób, w jaki narcyz ukryty pojawia się w życiu byłej partnerki, nie jest również niczym zaskakującym.

W rzeczywistości gra w tę samą „grę”, co narcyz jawny. Wykazuje skrajny romantyzm, troskliwą postawę, szepcze czułe słowa i prawi komplementy. W obliczu takich zachowań trudno pozostać racjonalnym i obojętnym. Pamiętaj jednak, że narcyz, choć wydaje się czuły i troskliwy, jest nadal zręcznym manipulatorem.

W związku z tym w chwili, gdy zakończysz związek z narcyzem ukrytym, upewnij się, że masz wystarczająco dużo siły, aby trzymać go z daleka od siebie, pomimo jego prób i chęci, aby cię „odzyskać”. Niestety, w rzeczywistości narcyz kreuje zwykłą iluzję, która przyniesie ci tylko więcej bólu niż szczęścia.

Narcyzm ukryty: jak się zachować

Gdy już poznaliśmy wszystkie cechy narcyza ukrytego, możemy przejść do etapu, w którym zrozumiemy, jak sobie z nim radzić. Przede wszystkim musisz przyjąć do wiadomości, że narcyzm to nie specyficzna cecha charakteru, ale chorobliwe i patologiczne zachowanie.

Bardzo trudno jest ulepszyć czy „zmienić” narcyza ukrytego poprzez rozmowę czy zrozumienie go. Dlatego osoby, które chcą żyć z narcystycznym partnerem, powinny wziąć udział w terapii dla par.

Ukryty narcyz

Wsparcie terapeutyczne jest jedynym sposobem, który może uchronić was przed destrukcyjnym wpływem narcyzmu. Pomoc terapeuty jest również bardzo przydatna dla samego narcyza, który dzięki określonym metodom i technikom nauczy się innego sposobu postrzegania rzeczywistości i samego siebie.

Terapia może pomóc narcyzowi zmienić poglądy na relacje międzyludzkie i miłość oraz zapewnić mu szczęśliwsze życie. Zasadniczo, wsparcie terapeutyczne służy zarówno singlom, jak i parom oraz małżeństwom.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat osobowości narcyza, zachęcam cię do zapoznania się z e-bookiem „Sposób na narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„. Odkryj metody, które pomogą ci żyć z narcystycznym partnerem oraz sprawdź sygnały, które wzbudzają niepokój i sugerują zakończenie relacji z toksycznym narcyzem.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

3.5/5 - (22 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.