Czym jest narcystyczna furia? Jak można ją rozpoznać? Jakie są czynniki, które wywołują gniew narcyza? A przede wszystkim, jak reagować na narcystyczną wściekłość?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest narcystyczna furia, to wiedz, że jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule wspólnie przeanalizujemy ten problem, tak abyś wiedziała, czym ona jest i czego możesz się spodziewać, w chwili gdy narcyz wpadnie w furię.
Narcystyczna furia jest typową reakcją, która charakteryzuje ludzi cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości. Innymi słowy, ta reakcja jest częścią ich życia i, jak wkrótce się przekonamy, może występować w różnych sytuacjach.
Jednak zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, zachęcam cię do wykonania poniższego testu. Da ci on pewność, czy twój partner (lub partnerka) jest narcyzem lub posiada narcystyczne cechy osobowości. Test możesz wykonać, klikając tutaj.
Test na narcyzm
Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości
Spis treści
Czym jest narcystyczna furia?
Termin narcystyczna furia został stworzony w 1972 roku przez psychoanalityka Heinza Kohuta. Chciał on nadać specyficzną nazwę tym silnym, gwałtownym i agresywnym reakcjom, które może przejawiać narcyz.
Tym, co wywołuje takie reakcje, u podstaw których zawsze leży złośliwość i przemoc (psychiczna lub fizyczna), jest nastrój narcyza. Jego gniew ujawnia się w momencie, gdy czuje się lekceważony, krytykowany, obrażany lub gdy uważa, że jest przez kogoś ignorowany.
Gwałtowne reakcje pojawiają się także, gdy narcyz odczuwa zagrożenie i niezadowolenie. Błędnym jest jednak myślenie, że kieruje nim wyłącznie niezdolność do zarządzania swoimi emocjami.
Narcystyczna wściekłość jest częścią narcystycznego zaburzenia osobowości, ale wyróżniamy tu także inne typowe cechy:
- Pochodzenie i otrzymane wykształcenie;
- Brak empatii wobec innych ludzi;
- Egocentryzm;
- Niska tolerancja na krytykę i frustrację.
Mówiąc ogólniej, te silne reakcje narcyza są związane z nieleczoną traumą. To sprawia, że łatwo się denerwuje, nie ma cierpliwości ani kontroli nad sobą oraz jest bardzo wrażliwy.
Kiedy narcyz osiąga próg maksymalnej tolerancji, wybucha oraz zachowuje się agresywnie i niebezpiecznie:
- Podnosi głos i zaczyna krzyczeć;
- Trzaska drzwiami i/lub kopie i uderza w meble;
- Rzuca przedmiotami o podłogę lub tłucze szklanki i talerze;
- Wyzywa w sposób agresywny;
- Stosuje przemoc fizyczną, taką jak bicie lub popychanie.
Możliwe jednak, że narcystyczna furia nie przejawi się w tak wybuchowy sposób, ale poprzez manipulację. Dzieje się tak w przypadku reakcji pasywno-agresywnych, wyrażających się poprzez szantaż emocjonalny, karanie ciszą i inne techniki manipulacyjne.
Uważaj jednak, aby nie popełnić błędu i nie uwierzyć, że te reakcje mogą być mniej szkodliwe dla tych, którzy ich doświadczają. Tego typu reakcje, choć prowadzą narcyza do mniej porywczej postawy, są nadal bardzo niepokojące dla osób na nie narażonych.
Aby dowiedzieć się więcej o manipulacjach i reakcjach narcyza oraz nauczyć się je rozpoznawać i bronić przed nimi, sięgnij po e-book „Sposób Na Narcyza” oraz „Sposób Na Narcyzkę„. Jest to z pewnością jeden z najlepszych poradników na temat narcyzmu dostępnych na rynku.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu
Narcystyczna wściekłość: kiedy się pojawia?
Teraz, gdy już wiemy, czym jest narcystyczna furia i jak się przejawia, możemy przeanalizować powody, które mogą doprowadzić narcyza do tych agresywnych reakcji:
1. Gdy go/ją krytykujesz
Jak wspomnieliśmy wcześniej, narcyz nie jest w stanie przyjąć żadnej krytyki, nawet jeśli jest ona konstruktywna. Co więcej, jego próg tolerancji jest bardzo niski, co często prowadzi go do odbierania wszystkiego jako zniewagi.
Jako że narcyz nie jest w stanie zakwestionować własnego zdania, to w konsekwencji reaguje on gniewem. Jego wściekłość jest niczym innym jak formą ochrony i obrony siebie i swojego ego. To coś w rodzaju tarczy, za którą można się schować.
2. Kiedy coś nie idzie po jego/jej myśli
Narcyz to osoba, która uwielbia mieć pełną kontrolę nad ludźmi i nad każdą sytuacją. Dlatego zawsze oczekuje, że wszystko pójdzie tak, jak on chce. A kiedy cokolwiek nie idzie po jego myśli, to jego gniew przybiera na sile.
Na przykład, jeśli w domu lub pracy jest ktoś, kto zachowuje się inaczej niż by tego chciał, lub jeśli czuje, że jego żądania nie są brane pod uwagę, z pewnością pokaże swoje silne i agresywne reakcje.
3. Kiedy zostanie porzucony/a
Chcąc zawsze kontrolować innych, narcyz nie będzie w stanie zaakceptować, że jego partnerka może zdecydować się go opuścić i to wbrew jego woli.

Potraktuje to jako zniewagę, tak jakbyś powiedziała mu, że jest nieodpowiedni (poczucie krytyki). Ponadto narcyz zakłada, że jego partnerka jest od niego zależna i nie może bez niego żyć.
W konsekwencji dla narcyza bycie porzuconym oznacza, że jego pozycja i wszystkie przekonania nie mają już żadnego znaczenia. Nie trzeba dodawać, że taki scenariusz wywoła gniewne, krzywdzące, a nawet bardzo niebezpieczne reakcje.
4. Gdy zostanie zdemaskowany/a
Czwartym i ostatnim powodem, który może wywołać silny gniew narcyza, jest moment, w którym zostaje on zdemaskowany lub zaatakowany. Innymi słowy, zareaguje gniewem na konfrontację z prawdą w sposób jednoznaczny. W konsekwencji nie będzie widział innego wyjścia z sytuacji i wpadnie w furię.
Na przykład, jeśli przyłapiesz narcyza na zdradzie lub mówiącego ci kłamstwo albo oskarżysz go o manipulację, natychmiast zacznie wyrażać swoją złość, atakując cię i próbując zmienić temat.
Co więcej, jest też możliwe, że zacznie oskarżać ciebie, mówiąc ci, że to twoja wina, że cię zdradza, że ty zmusiłaś go do danych zachowań, albo że kłamiesz. W każdym razie spróbuje zrzucić swoją winę na ciebie.
Jak długo trwa narcystyczna furia?
Jak widzieliśmy, narcystyczna furia może przejawiać się dwojako: poprzez reakcje wybuchowe lub pasywno-agresywne. Na podstawie rodzaju reakcji narcyza można zrozumieć, jak długo potrwa jego gniew.
Reakcje wybuchowe są najbardziej gwałtowne i agresywne, co może prowadzić do przemocy fizycznej. Ale ponieważ mówimy tu o szczytowych momentach gniewu, jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce potem narcyz znów się uspokoi. Pół godziny lub godzina może wystarczyć, aby jego zachowanie wróciło do normy.
Inaczej jest jednak z pasywno-agresywnymi przejawami furii. W takich przypadkach jego wściekłość nie narasta gwałtownie, ale utrzymuje się nieco dłużej.
W każdym razie nie ma „matematycznej” pewności co do czasu trwania narcystycznego gniewu o podłożu pasywno-agresywnym. Możemy mówić jedynie o punktach odniesienia, które mogą nam pomóc określić czas trwania jego wściekłości. Wiele zależy bowiem od sytuacji i charakteru narcyza.
Narcystyczna wściekłość: jak reagować?
W tym momencie niezbędne staje się zrozumienie, jak radzić sobie z narcystyczną wściekłością. Innymi słowy, musisz wiedzieć jak zareagować, gdy zauważysz, że wkrótce narcyz straci nad sobą panowanie. Jak możesz sobie wyobrazić, w takiej sytuacji, twój gniew również nie doprowadziłby do niczego dobrego.
Ważne jest, abyś podczas jego ataku gniewu była w stanie zachować spokój. Jeśli to możliwe, również fizycznie zdystansuj się od niego. Twoim celem nie powinno być dążenie do wykazania swoich racji, ale unikanie gwałtownych reakcji ze strony narcyza.
Aby móc to zrobić, będziesz musiała starać się trzymać emocje na wodzy. Jeśli emocjonalnie zaangażujesz się w to, co mówi (prawdopodobnie będzie to krytyka i złośliwości), wpadniesz w jego pułapkę i odpowiesz mu merytorycznie.
Zamiast tego musisz skupić się na trzymaniu się głównego punktu rozmowy, bez poddawania się jego atakom lub manipulacjom werbalnym. Jeśli uznasz to za konieczne, pomocne może być zakończenie rozmowy i powiedzenie mu, że porozmawiacie o tym później, gdy się uspokoi.
Te wskazówki będą bardzo przydatne, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z narcystyczną furią, ale jak możesz sobie wyobrazić, za tym zaburzeniem osobowości kryje się wiele innych problemów.
Dlatego kończę ten artykuł, ponownie zachęcając się do lektury poradnika „Sposób Na Narcyza” oraz „Sposób Na Narcyzkę„, który dostarczy ci wszystkich narzędzi potrzebnych zarówno do zrozumienia narcyza, jak i do nauczenia się, jak się przed nim bronić.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu