Mój facet wrócił do byłej: co robić i jak go odzyskać?

Mój facet wrócił do byłej

Sytuacja, którą chciałbym omówić w dzisiejszym wpisie, może wydawać się niektórym totalną abstrakcją. Kiedy piszę o odzyskaniu byłego chłopaka, który zostawił swoją dziewczynę dla innej kobiety, zwykle zakładam, że ta druga kobieta jest kimś nowym, kto pojawił się w jego życiu, kiedy on był nadal w związku. Tej kobiecie udało się go zainteresować właśnie dzięki temu, że mężczyzna jej jeszcze dobrze nie znał. To też zwykle najbardziej popularny scenariusz zdrad.

Jednak wcale nie tak rzadko czytelniczki zadają mi inne pytanie, które brzmi:

„Co zrobić, jeśli mój partner zostawił mnie i wrócił do byłej?”

Takie doświadczenie jest wyjątkowo bolesne, ponieważ mamy poczucie, że naszą relację pokonał związek, który już raz nie przeszedł próby. Jeśli znalazłaś się w takiej sytuacji, prawdopodobnie gorączkowo szukasz jej przyczyny. Zastanawiasz się, w czym jesteś gorsza, co ma ona, czego ty nie umiałaś mu dać, i jaka była w ogóle wartość uczucia między wami.

Wbrew pozorom twoja sytuacja ma wiele cech wspólnych dla każdego innego rozpadu związku, co działa na jej korzyść: możesz użyć tych samych mechanizmów, wskazówek i strategii, z których korzysta z sukcesem już wiele kobiet, które sięgnęły po Klucz Do Odzyskania w celu szybkiego powrotu do swojego byłego partnera.

W tym wpisie natomiast omówię przede wszystkim te aspekty, które twoją sytuację wyróżniają po to, byś mogła wyjść z niej obronną ręką mimo obecnego zagubienia.

Zanim przejdziemy do konkretnych zagadnień, chciałbym cię zachęcić do zrobienia krótkiego testu online, dzięki któremu już teraz będziesz mogła oszacować swoje szanse na odzyskanie byłego.

Test składa się z 15 prostych pytań i zajmie ci ok. 2 minut. Na końcu otrzymasz wynik wyrażony w procentach, który odpowiada prawdopodobieństwu odzyskania ex. Znajdziesz go tutaj.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Dlaczego facet zostawia dla byłej?

Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, które z pewnością cię teraz bardzo nurtuje: dlaczego on wrócił do byłej?

Zamiast szukać przyczyn w nieistotnych szczegółach, spróbuj wskazać bardziej ogólny powód. Pomoże ci w tym poniższa lista, w której omówię również mechanizmy rządzące relacjami damsko-męskimi, które ewidentnie musiały podziałać na korzyść jego byłej partnerki. Zobaczysz, że mają wiele wspólnego z innymi przypadkami rozpadu związku.

1. Pozwoliłaś mu mieć kontrolę nad sytuacją

To jeden z najczęstszych powodów, dla których związki, mimo dobrego startu, prędzej czy później przeżywają kryzys. Ma to związek z zależnością, o której wiele razy już wspominałem:

małe poczucie kontroli = duże zaangażowanie

duże poczucie kontroli = małe zaangażowanie

Twój partner mógł początkowo dążyć do stabilizacji i do zyskania pewności twoich uczuć. Jednak gdy tylko to osiągnął, przestało mu to dawać dostateczną satysfakcję. Automatycznie zaczął szukać tego samego celu, gdzieś na zewnątrz. Jego była jest pierwszą osobą, z którą coś go łączyło, ale nad którą stracił kontrolę. Działa więc zgodnie z mechanizmem spowodowanym powyższą zależnością.

Kiedy ty miałaś wrażenie, że dajesz z siebie wszystko, żebyście byli szczęśliwi, on stopniowo przestawał się angażować. Kluczem do udanego związku jest więc pozostawianie zawsze jakiegoś marginesu, nad którym twój partner nie będzie miał kontroli: trzymanie go w lekkim napięciu, stwarzanie niekiedy lekkiego dystansu i zachowanie aury tajemniczości wokół siebie.

2. Nie wytworzyła się między wami więź

Bywa też tak, że z jakichś powodów nie udało wam się zbudować odpowiednio silnej więzi duchowej i emocjonalnej. Może za słabo się znacie, może nie włożyliście wystarczająco dużo pracy w znalezienie wspólnych zainteresowań, a może po prostu za mało ze sobą rozmawialiście.

Prawda jest taka, że twój były musiał dojść do wniosku, że na pewnym etapie relacji więź duchowa staje się dla niego ważna i że w jego poczuciu jest ona silniejsza z byłą partnerką niż z tobą. Ta więź może zostać zbudowana w oparciu o wspólne poglądy na świat, wspólny system wartości, wspólne zainteresowania i pomysły na spędzenie wolnego czasu, a nade wszystko wspólne cele życiowe.

Każdy chce zachować trochę swojego życia dla siebie, ale ważne jest też, żeby jakąś jego istotną część dzielić z drugą osobą. Jeśli więc chcesz, by twój związek rozkwitał, postaraj się lepiej poznać swojego partnera i zadbać o to, byście mieli wspólne zainteresowania i cele życiowe.

3. Wasz związek miał za mało czasu

Niestety wśród przyczyn powrotu faceta do ex dziewczyny jest i ten, na który być może nie do końca miałaś wpływ. Jeśli twój partner zakończył długi i poważny związek, a następnie nawiązał romantyczną relację z tobą, może się okazać, że zwyczajnie mieliście za mało czasu i przestrzeni, żeby ustabilizować wasze stosunki i odciąć się od jego poprzedniego związku.

Być może twój partner jeszcze nie nadał mu wystarczającej wartości i w sytuacji jakiegoś nawet banalnego nieporozumienia między wami lub w wyniku starań jego ex on sam stwierdził, że większą wagę miał dla niego zakończony niedawno związek.

Nie jesteś w stanie w krótkim czasie wypracować tego, co ktoś inny wypracowywał przez lata. To, co możesz jednak zrobić, żeby też sama siebie uchronić przed cierpieniem, to zadbanie o to, by twój były ostatecznie zamknął relację z byłą dziewczyną. Warto cierpliwie poczekać na rozwój wydarzeń i mieć pewność, że ta druga osoba stara ci się udowodnić, że tamten rozdział jej życia jest już zamknięty i teraz chce budować szczęście u twojego boku.

4. Twój partner był niezdecydowany

Ten przypadek ma nieco wspólnego z poprzednim, ale jednocześnie wskazuje na to, że twój facet być może od początku nie grał z tobą do końca fair. Mógł oczywiście potraktować cię po prostu jako odskocznię, chwilowo dać ci nawet poczucie, że chce się z tobą związać na poważnie, i tak naprawdę wykorzystać cię w przepychankach ze swoją ex.

Mogło być też tak, że był niezdecydowany. Zawiódł się na związku z byłą, chciał spróbować czegoś z tobą, ale nie był do tego do końca przekonany. Jego ex, jeśli chciała go odzyskać, mogła wykorzystać jego wahania. To oznacza, że tak naprawdę twój partner nigdy nie podjął ostatecznej, świadomej decyzji, z kim chce wiązać swoje życie.

W tej sytuacji powinnaś przede wszystkim zastanowić się, czy chcesz tkwić w tego typu układzie. Możesz rzecz jasna przeżyć miłosne rozczarowanie, zaakceptować je i pójść dalej, zostawiając byłego faceta daleko za sobą. Chcąc go odzyskać i przekonać do waszego związku, będziesz musiała skorzystać z potencjału bardziej zaawansowanych strategii. Poznamy je w drugiej części wpisu.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Mój chłopak wrócił do swojej byłej: czego ode mnie jeszcze chce?

Twój facet postanowił cię zostawić i wrócić do byłej, ale wciąż się z tobą kontaktuje?

Szczególnie w przypadku niezdecydowanych facetów, którzy sporadycznie odchodzą i wracają, bywa, że próbują działać na dwa fronty. Twój chłopak może wrócić do ex, ale ciągle podtrzymywać z tobą kontakt, ponieważ chce sobie zostawić otwartą furtkę, a już na pewno nie chce stracić nad tobą kontroli.

W takiej sytuacji nie możesz pozwolić mu decydować o tym, czy będzie cię trzymał dalej, czy może jednak bliżej. Jego niezdecydowanie i podtrzymywanie z tobą relacji, która cię nie satysfakcjonuje, tylko cię rani. Oto, czego może chcieć od ciebie facet, który odszedł do byłej:

  • ma nadzieję, że jeśli znowu mu nie wyjdzie, będziesz na niego czekać z otwartymi ramionami;
  • usiłuje umieścić cię w ramach friend zone, by nie stracić cię zupełnie, mimo że odszedł;
  • liczy na układ friends with benefits, który nie będzie wymagał od niego wysiłku i zaangażowania;
  • chce wzbudzić w tobie zazdrość lub skłonić do tego, żebyś zmieniła się dla niego.

We wszystkich powyższych przykładach twój były wciąż utrzymuje nad tobą kontrolę. Zarówno, żeby go odzyskać, jak i żeby przestać cierpieć, musisz tę kontrolę mu odebrać. Zobaczmy, jak.

Zostawił mnie dla byłej: jak go odzyskać?

Zasadniczo procedura odzyskania faceta, który odszedł do byłej dziewczyny, jest podobna jak w przypadku każdej próby odzyskania partnera w innych okolicznościach. To dlatego, że opiera się na tych samych mechanizmach psychologicznych i mechanizmach dynamiki relacji damsko-męskich. Pamiętając więc o zależnościach między poczuciem kontroli, a zaangażowaniem, zrób co następuje:

1.  Wprowadź zasadę „zero kontaktu” i nie dzwoń do byłego, nie wysyłaj mu wiadomości i odpowiadaj na jego próby nawiązania kontaktu z tobą. Wyznacz przedział czasu (np. 3 tygodnie), kiedy będziesz bezwzględnie przestrzegać tej zasady. Nie śledź też jego ruchów na social media!

2. Przepracuj negatywne emocje, stosując medytację i inne techniki, które pomogą ci zaakceptować zaistniałą sytuację, przeżyć dogłębnie ból i stanąć na nogi. Daj sobie czas na odczuwanie tych emocji, ale nie pielęgnuj ich w sobie. Dąż do wewnętrznego oczyszczenia i odzyskania równowagi.

3. Zadbaj o siebie i stań się kobietą jego marzeń. Wprowadź pozytywne zmiany w swoim wyglądzie i codziennych nawykach. Skup się na swoim hobby, karierze i kontaktach towarzyskich. Pokaż mu, że potrafisz być tą dziewczyną, w której się kiedyś zakochał, i zaskocz go swoją pomysłowością i świeżością!

4. Wzbudź w nim zainteresowanie na odległość dzięki social media i wspólnym znajomym. Jeśli spotkacie się przypadkiem, niech zauważy, jak się zmieniłaś. Nie poświęcaj mu zbytniej uwagi, ale bądź uprzejma, pozytywna i tajemnicza. Pochwal się w mediach społecznościowych podróżą, którą odbyłaś, swoim zawodowym sukcesem lub nowym hobby.

5. Wznów kontakt, kiedy będziesz już stabilna emocjonalnie i wprowadzisz niewielkie, ale zauważalne zmiany w swoim życiu. Nie wywieraj na nim presji, znajdź niewinną wymówkę, która skłoniła cię do odezwania się do niego. Cały czas bądź pozytywna, nie poruszaj ciężkich tematów i nie dawaj mu do zrozumienia, że chcesz do niego wrócić.

6. Odzyskaj go po pierwszym spotkaniu sam na sam od czasu waszego rozstania i okresu braku kontaktu. Uwiedź go na randce, ale nie pozwól mu posunąć sią za daleko. Nie otrzyma tego, czego pragnie, dopóki nie zamknie dawnej relacji i nie pokaże, jak bardzo mu na tobie zależy!

Mój facet wrócił do byłej: podsumowanie

Twój partner wrócił do byłej, ale wiesz już, jakie mogły być tego przyczyny i co możesz w tej sytuacji zrobić.

Jeśli zdemaskowałaś jego nieuczciwe zachowanie wobec ciebie lub zwyczajnie nie chcesz być z nim w relacji na warunkach, jakie ci proponuje, być może lepiej będzie o nim zapomnieć i pójść dalej, by mieć szansę w przyszłości spotkać na swojej drodze kogoś, kto naprawdę będzie chciał dać ci szczęście, kto będzie szanował twoje uczucia i traktował poważnie waszą relację.

Jeśli natomiast czujesz, że chcesz i możesz go odzyskać, zachęcam cię do zapoznania się ze szczegółowo opisanym procesem odzyskania byłego faceta w moim e-booku Klucz Do Odzyskania. Wyjaśniłem w nim krok po kroku, jak postępować na kolejnych etapach w zależności od sytuacji, w której się znajdujesz.

Wypełniając formularz poniżej, możesz otrzymać darmowy pierwszy rozdział poradnika oraz serię porad, które pomogą ci poradzić sobie w tej trudnej dla ciebie chwili i wykorzystać ją jak najlepiej!

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Odbierz GRATIS pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania”. Czytając go, poznasz:

4.3/5 - (11 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.