Mój były mnie obserwuje: jak się zachować i co robić

mój były mnie obserwuje

Po zakończeniu związku możliwe jest, że jedna ze stron nie pogodziła się jeszcze z rozstaniem. W konsekwencji nadal żywi mocne uczucia do swojego ex. Wtedy bardzo często zdarza się, że osoba ta próbuje w dalszym ciągu uczestniczyć w życiu byłego partnera lub byłej partnerki. Konsekwencją tego może być sytuacja, w której ex nadal obserwuje swojego partnera lub partnerkę, np. w social media.

W takim przypadku wiele dziewczyn będzie się zastanawiało, dlaczego ich chłopak je zostawił, ale nadal chce je kontrolować. Być może i ty zadajesz sobie pytanie „Jak to możliwe, że mój były mnie obserwuje, ale nie chce ze mną być?”

Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej oznacza, że tobie też się to przytrafiło. Dlatego dziś chcę przedstawić ci możliwe powody, które mogą skłaniać twojego byłego do obserwowania cię, np. w mediach społecznościowych. Mam tu na myśli oglądanie twoich relacji na Instagramie czy śledzenie twojej aktywności na Facebooku czy WhatsAppie.

Ale najpierw, ponieważ zakładam, że jesteś tutaj, ponieważ nie jest ci do końca obojętny, zachęcam cię do poświęcenia 2 minut na wykonanie krótkiego, bezpłatnego testu, który pomoże ci określić twoje szanse na odzyskanie ex:

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Mój były mnie obserwuje: dlaczego i co to oznacza?

Koniec związku to bezsprzecznie bardzo trudny moment, który z pewnością nie mieścił się nawet w granicach naszej wyobraźni. Jeszcze tak niedawno, gdy para rozstawała się i czuła potrzebę kontaktu z byłym partnerem/partnerką, jedyne co mogła zrobić, to zadzwonić lub wysłać krótką wiadomość.

Dziś jednak dzięki mediom społecznościowym mamy zdecydowanie więcej możliwości. Kiedy dwie osoby rozstają się, nadal mają możliwość wirtualnego obserwowania się nawzajem i śledzenia tego, co dzieje się w życiu ex.

Jeśli zatrzymasz się i zastanowisz przez chwilę, jest to coś, co nawet jeśli wydaje się oczywiste, nadal jest dosyć sprzeczne. Krótko mówiąc, kiedy zdecydujesz się zamknąć pewien rozdział swojego życia, logiczne byłoby po prostu całkowicie odciąć się od ex. Natomiast w rzeczywistości bardzo często chcemy wiedzieć gdzie jest, z kim i co robi nasz były partner lub była partnerka w ciągu dnia.

To, oprócz spowolnienia i utrudnienia procesu gojenia ran po rozstaniu, może budzić pewne wątpliwości. Dlaczego więc „szpiegujemy się” wzajemnie? Jaki jest tego sens?

Jak zobaczymy, przyczyn może być wiele, ale za tym wszystkim kryje się silne poczucie ciekawości. On obserwuje ciebie, a ty ciągle kontrolujesz to, czy on aby na pewno obserwuje ciebie.

Powoduje to błędne koło i poczucie jakbyśmy znaleźli się w pułapce, z której nie da się wyjść. W dzisiejszym świecie, obserwowanie nie ogranicza się jedynie do śledzenia drugiej osoby poprzez chodzenie za nią w te same miejsca, tak jak było to kiedyś.

Obecne możliwości technologiczne pozwalają na obserwowanie osób bez wychodzenia z domu. Media społecznościowe dają nam możliwość sprawdzenia wielu informacji o innych osobach, z czego nasi ex bardzo często korzystają.

dlaczego on mnie śledzi

W tym momencie możemy skupić się na powodach, które mogą skłonić twojego ex do obserwowania cię. Może on robić to np. poprzez sprawdzenie treści, które udostępniasz w mediach społecznościowych.

https://rozwojdopotegi.pl/jak-odzyskac-bylego-chlopaka/Jak już wspomniałam, u podstaw leży silne poczucie ciekawości. Za każdym razem, gdy twój ex otwiera Instagram, WhatsApp lub Facebook, jest ono zaspokojone.

Czasami bardzo regularnie śledzimy to co dzieje się w życiu ludzi, których nawet nie znamy… byłoby trochę dziwnie nie wiedzieć, co słychać u tych, którzy byli częścią naszego życia przez miesiące lub lata, prawda?

Od kiedy media społecznościowe zaczęły istnieć, bez względu na to, jak sprzeczne i szkodliwe mogą być, i tak stale ich używamy. Czy tego chcieliśmy czy nie, stały się częścią naszego życia. I chociaż twój były z tobą zerwał i nie powinien już śledzić cię na Facebooku czy Instagramie, to on nadal to robi.

Jeśli chodzi o przesłanki, to główne powody możemy podsumować następująco:

  • Ciekawość dotycząca tego, co robisz będąc singielką;
  • Chęć posiadania pewnego rodzaju kontroli i nadzoru nad tobą;
  • Potrzeba „zbliżenia się” do ciebie, gdy odczuwa smutek;
  • Zasygnalizowanie ci swojej „obecności”.

Podsumowując, ponieważ media społecznościowe istnieją, twój były nie może tego faktu zignorować. Nie wyrzuci cię ze swoich kontaktów z dnia na dzień. Motywacje obserwowania cię oczywiście będą różniły się także w zależności od czasu, jaki upłynął od zakończenia waszego związku.

dlaczego on mnie obserwuje

Zwykle na początku twój ex będzie starał się zachować samokontrolę i nie będzie chciał być postrzegany jako „słaby”. Jednak potem ciekawość najprawdopodobniej weźmie górę i zacznie cię intensywnie obserwować. Z drugiej strony Instagram to swego rodzaju podgląd twojego życia. Kiedy zatęskni za tobą, z pewnością najdzie go ochota na „zobaczenie cię”, a Instagram stanowi przecież najlepszą ku temu okazję.

W każdym razie, jeśli twój były cię obserwuje, szczególnie śledząc udostępniane przez ciebie treści, oznacza to, że nie jesteś mu obojętna. Jeśli to było to, co myślałaś lub chciałaś usłyszeć, to jest to zdecydowanie prawda.

Gdybyś była mu obojętna, to miałby przecież wiele powodów, żeby przestać cię obserwować i śledzić każdy twój ruch. Ale jeśli nadal to robi, widocznie w tej chwili nie zdołał jeszcze pogodzić się z rozpadem związku i stratą ciebie.

Dlaczego on mnie obserwuje: czym jest orbiting?

Bardzo często, gdy były nas obserwuje i przegląda nasze filmy i zdjęcia na Instagramie czy Whatsappie, mówimy o tzw. „orbitingu”. Prawdopodobnie nigdy o tym nie słyszałaś, ale jest to naprawdę bardzo interesujące.

Jak wskazuje nazwa, jest to sytuacja, w której twój były „krąży” wokół ciebie tak, jakbyś była planetą, którą należy obserwować z góry. Patrzy, śledzi, interesuje się i kontroluje to, co jest częścią twojego codziennego życia.

Ale zastanówmy się, dlaczego twój były ma takie zachowania? Jaka jest przyczyna tego, że zadajesz sobie pytanie „dlaczego mój były mnie obserwuje”? Cóż, powód jest dość prosty i już o nim wspomniałam: ponieważ nie jesteś mu obojętna. Należy jednak zauważyć, że w dzisiejszej terminologii „orbiting” ma raczej negatywne znaczenie.

mój były mnie śledzi

Ta koncepcja jest w rzeczywistości używana głównie do opisywania ex o „szczególnych” cechach, takich jakie posiadają, np. narcyzi. „Orbiting” to nie tylko śledzenie twojego Instagrama, Facebooka czy Whatsappa. Jest to utrzymywanie pewnego rodzaju obsesyjnej kontroli, przy zachowaniu całkowitej ciszy, a więc bez chęci odbudowania relacji.

W rzeczywistości ci, którzy stosują „orbiting”, zwykle nie odbierają połączeń, nie odpowiadają na wiadomości i nie pozostawiają zbyt wielu wyjaśnień, dlaczego zdecydowali się zniknąć lub nagle cię zostawić.

Dlatego jeśli twój były (lub osoba, z którą się spotykałaś) nagle zniknął z twojego życia, ale nadal obserwuje cię i kontroluje na odległość, wiedz, że nie jest to dobry znak.

Ale nie martw się na zapas: nie wszyscy faceci, którzy obserwują w social mediach swoje byłe, stosują „orbiting”. Jak widzieliśmy wcześniej, powody, dla których może być zainteresowany śledzeniem tego, co robisz w swoim życiu, są różne. Na pewno mają bardziej pozytywne znaczenie.

Mój były mnie obserwuje: jak się zachować?

Teraz musimy znaleźć rozwiązanie na sytuację, w której twój były cię obserwuje. W rzeczywistości jest to o wiele prostsze niż myślisz, ponieważ „plan działania” różni się w zależności od tego, co chcesz zrobić.

Jeśli twoim celem jest odzyskanie twojego byłego, możesz zignorować fakt obserwowania cię i uniknąć blokowania go lub wysyłania mu SMS-ów z pytaniem, dlaczego wciąż śledzi cię na social mediach. Zasadniczo powinnaś korzystać z portali społecznościowych tak, jakbyś nie wiedziała, że przygląda się temu, co robisz.

W ten sposób poczuje, że nie ma nad tobą „władzy”. Będzie myślał, że do tej pory nawet nie zauważyłaś, że przegląda treści, które publikujesz. Wiem, że może ci się wydawać, że w ten sposób osiągniesz cel odwrotny do zamierzonego, ale jak uczy nas odwrócona psychologia, wcale tak nie jest.

Jeśli jednak jego zachowanie denerwuje cię, ponieważ chcesz układać sobie życie bez niego, możesz go po prostu zablokować i uniemożliwić mu kontrolowanie ciebie. Ostatecznie, skoro to on zostawił ciebie, masz wszelkie powody, by chcieć definitywnie zakończyć z nim znajomość i iść swoją drogą.

Tak więc, to od ciebie zależy, co zrobisz.

Obserwowanie przez ex: korzyści, jeśli chcesz go odzyskać

W tym momencie musimy jeszcze przeanalizować zachowania twojego byłego z innego punktu widzenia, który z pewnością może cię zainteresować. Jak wspomniałam wcześniej, fakt, że twój były obserwuje cię w mediach społecznościowych, jest równoznaczny z tym, że nie jesteś mu całkowicie obojętna.

Krótko mówiąc, gdybyś naprawdę go nie obchodziła, nie dawałby ci „satysfakcji”. Nie manifestowałby tego, że obserwuje cię na Instagramie, Facebooku lub Whatsappie. Powstrzymałby się od tego, nie sądzisz?

były mnie obserwuje

Jednak tak nie jest. Należy to jednak traktować jako dobry znak. Tak, to dobry znak, pod warunkiem, że zależy ci na odzyskaniu go. W przeciwnym razie możesz po prostu zignorować fakt, że on cię kontroluje, lub go zablokować.

Jeśli twoim planem jest ponowne zdobycie jego serca, wiedza, że obserwuje cię, np. za pomocą social mediów, może okazać się niezwykle cenna. A wiesz dlaczego? Ponieważ możesz wykorzystać media społecznościowe jako środek komunikacji, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z nim.

Bądźmy szczerzy: kto z nas nigdy nie opublikował zdjęcia lub filmu na Instagramie, aby wzbudzić zazdrość byłego? Albo kto nigdy nie opublikował fragmentu tekstu piosenki, który nie jest całkiem bez znaczenia? Instagram komunikuje wiadomości, myśli i emocje pośrednio, dlatego możesz go używać do „komunikowania się” ze swoim byłym.

Oczywiście jest to technika, która może się przydać, aby trochę go podrażnić. Nie wystarczy jednak, jeśli chcesz ponownie nawiązać poważny kontakt i spróbować stworzyć idealną sytuację, aby dał ci drugą szansę.

Aby to zrobić, będziesz musiała użyć najlepszych technik i strategii dotyczących odzyskiwania, wyjaśnionych i dokładnie opisanych w poradniku „Klucz Do Odzyskania Dla Niej”.

Dowiesz się z niego również, co publikować (a szczególnie czego nie publikować!) na portalach społecznościowych, aby zachęcić swojego byłego, aby wrócił do ciebie.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

3.7/5 - (12 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.