Zdrada jest czymś, co kompletnie burzy relacje z partnerem. Ale co właściwie jest dla nas zdradą? Czy istnieje coś takiego jak mikrozdrada i czy rzeczywiście jest ona czymś mniejszym?
W tym artykule dowiesz się, czym jest mikrozdrada i jak ją rozpoznać. Podam konkretne przykłady oraz podpowiem, jak ją zdemaskować. Powiemy sobie też o tym, jak mikrozdrady wpływają na związek i czy da się je wybaczyć i odzyskać zaufanie.
Żeby udowodnić komuś zdradę, nawet taką niewielką, trzeba mieć dowody. A tych, jak wiadomo, najlepiej szukać w telefonie. Służą do tego programy szpiegujące takie jak mSpy. W dalszej części wyjaśnię, jak dokładnie z niego korzystać.
Spis treści
Mikrozdrada: co to?
Najpierw wyjaśnijmy, czym jest mikrozdrada.
Mikrozdrada to zachowanie w stałym związku, które lokujemy między wiernością a niewiernością. Innymi słowy, w zależności od tego, na co się godzimy w naszej relacji, takie zachowanie możemy postrzegać jako zdradę lub nie.
Trudno więc czasami zrównywać mikrozdradę z prawdziwą zdradą, ale jednocześnie może powodować ona uczucie dyskomfortu u osoby zdradzanej. Jest też zwykle utrzymywana w tajemnicy.
Sens mikrozdrady najlepiej wytłumaczyć za pomocą przykładów konkretnych zachowań. Oto one:
- Intensywne lajkowanie i komentowanie zdjęć innych kobiet/mężczyzn;
- Flirtowanie z kolegą/koleżanką z pracy;
- Intensywne korespondowanie z innymi mężczyznami/kobietami;
- Budowanie silnej więzi emocjonalnej z innymi mężczyznami/kobietami;
- Przełamywanie barier fizycznych, np. przytulanie;
- Potajemne umawianie się na spotkania tylko we dwoje;
- Utrzymywanie profilu w aplikacjach randkowych;
- Uprawianie sekstingu.
Jak widać, spektrum mikrozdrady jest dość szerokie. Najczęściej mówimy o relacjach, które są teoretycznie przyjacielskie, nie można im nic zarzucić, ale balansują niebezpiecznie na granicy czegoś więcej.
Jak rozpoznać mikrozdradę?
Silną pokusą do mikrozdrady są media społecznościowe. Pozwalają one na łatwe i szybkie nawiązywanie nowych znajomości i odświeżanie tych starych.
Dają duże pole do popisu dla mikrozdrady, bowiem wychodzi się z założenia, że jeśli nie doszło do zdrady fizycznej, a tylko niewinnie flirtujemy w sieci, to nic się złego nie dzieje.

Tak więc pierwszym tropem jest intensywne używanie mediów społecznościowych. Musisz zaobserwować zachowania partnera/ki. Czy ma profil na wielu portalach, jak wygląda jego/jej aktywność, czy poznaje tam nowe osoby płci przeciwnej, czy często siedzi na czacie.
Zwróć też uwagę, czy w mediach społecznościowych partner/ka wrzuca atrakcyjne, kuszące zdjęcia i czy ukrywa to, że jest w związku z tobą.
Kolejnym dowodem jest nieusunięcie aplikacji randkowych. To sugeruje, że choć dana osoba jest z tobą w związku, bierze pod uwagę poznanie kogoś przez Internet.
Przeczytaj też: Test na zdradę żony lub męża
Odkrywanie mikrozdrady za pomocą mSpy
Ponieważ właściwie każda mikrozdrada przechodzi przez telefon, to właśnie on będzie źródłem potrzebnych dowodów.
Mało jest okazji do tego, żeby zdobyć telefon drugiej połówki na tyle długo, żeby wszystko w nim przejrzeć. Poza tym jedno podejście może nie wystarczyć.
Znacznie lepiej jest wykorzystać tę okazję na szybkie zainstalowanie aplikacji szpiegowskiej mSpy (znajdziesz ją tutaj).
Wejdź na stronę mSpy i utwórz konto. Następnie przejdź do właściwej akcji. Wystarczy chwila samotności z telefonem partnera/ki, by ściągnąć niewidzialną aplikację.
Od tego momentu będziesz mieć zdalny dostęp do wszystkiego na jego/jej telefonie: połączeń, SMS-ów, czatów, maila, mediów społecznościowych, aplikacji randkowych, galerii, historii przeglądarki i wielu innych.
Wejdź na stronę mSpy i zobacz wersję demonstracyjną, która prezentuje wszystkie możliwości tego programu.
Jak mikrozdrada wpływa na związek?
Jak nietrudno się domyślić, mikrozdrada psuje relacje między partnerami. Skoro tak się nazywa, to znaczy, że mamy do czynienia z zachowaniem, które nie jest przez nas akceptowane.
Przede wszystkim tracimy zaufanie do partnera/ki. To skłania nas do zazdrości, wszczynania kłótni i nadmiernej kontroli, co z czasem spowoduje odsunięcie się drugiej połówki.
Po drugie mikrozdrada zawsze może przerodzić się w zdradę w pełnym tego słowa znaczeniu. Granica między sekstingiem czy flirtem, a spotkaniem na żywo i pójściem do łóżka lub nawiązaniem romansu, jest cienka.
Takie przekroczenie granicy zaostrza apetyt na więcej, jednocześnie osłabiając szacunek do osoby, z którą faktycznie jest się związanym.
Istnieje też ryzyko, że osoba, z którą dopuszcza się mikrozdrady, będzie traktowała tę relację poważniej i spróbuje wejść z butami w prywatne życie.
Przyczyny mikrozdrady
Powiedzmy sobie jeszcze słowo o przyczynach mirkozdrady. W rzeczywistości mogą za tym stać różne okoliczności:
- Znudzenie, rutyna, szukanie atrakcji i źródła adrenaliny;
- Kryzys w związku i rozglądanie się za kimś innym;
- Niepoważne traktowanie związku;
- Zemsta za zdradę/mikrozdradę partnera/ki;
- Zaburzenia osobowości, takie jak narcyzm;
- Uzależnienie od mediów społecznościowych.
Przyczyny mogą się ze sobą pokrywać i warto je zrozumieć, by dotrzeć do sedna problemu.
Czy można wybaczyć mikrozdrady?
Skoro już wiemy, jak mikrozdrada wpływa na związek, zastanówmy się na koniec, czy takie zachowania można wybaczyć.
Wszystko zależy od tego, czy osoba, która się ich dopuściła, wyraża skruchę, chęć poprawy, a przede wszystkim, czy widzi w nich problem.
Musisz szczerze porozmawiać o swoich uczuciach, dowiedzieć się, co jest źródłem takiego zachowania, i ustalić, jak zamierzacie to wspólnie rozwiązać.
W wielu przypadkach nie warto przekreślać całego związku tylko z powodu chwilowej słabości, która nie ma większych konsekwencji.
W celu rozwiązania problemów w związku, również tych związanych z rutyną, brakiem zaufania i zdradą, polecam ci bardzo praktyczny poradnik „Pogotowie Dla Związku„. Znajdziesz w nim gotowe rozwiązania i wskazówki krok po kroku, a także ćwiczenia dla par, a nie tylko wiedzę teoretyczną.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami