Szukaj
Close this search box.

Mieszkanie z narcyzem: jak żyć z narcyzem i mieć spokój

jak żyć z narcyzem mieszkanie z narcyzem

Czy mieszkanie z narcyzem jest trudne? Jak żyć z narcyzem i mieć spokój? Jakie problemy pojawiają się w życiu codziennym, podczas mieszkania z narcyzem? Jak sobie poradzić i przejąć kontrolę?

Narcyzi to ludzie z ogromnym ego. To wyolbrzymione „ja” sprawia, że podporządkowują sobie tych, których mają przy sobie, w tym swoich partnerów. Nie trzeba dodawać, że życie z narcyzem może być co najmniej trudnym doświadczeniem, jeśli nie traumatycznym i niszczycielskim dla tych, którzy doświadczają go na własnej skórze.

Przywrócenie równowagi w życiu z narcyzem jest jednak możliwe. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będziesz w stanie uniknąć bycia stłamszoną i będziesz mogła spędzać czas z narcyzem bez poczucia nadmiernej presji z jego strony.

W tym artykule przedstawię serię wskazówek, które pozwolą ci zrozumieć, jak żyć z narcyzem i mieć spokój oraz jak nie pozwolić sobie na jego dominację. Ponadto przeanalizujemy sytuację, opisując problemy, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Choć mieszkanie z narcyzem nie należy do najłatwiejszych, to dzięki wskazówkom, może stać się znacznie mniej uciążliwe.

Zanim jednak zaczniemy, zachęcam cię do wykonania prostego testu online: „Dowiedz się, czy on jest narcyzem„. Pomoże ci on zrozumieć, czy twój partner również wykazuje zachowania mogące sugerować, że ma narcystyczną osobowość. Test znajdziesz pod tym linkiem.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Mieszkanie z narcyzem: problemy do rozwiązania

Zacznijmy od tego, że kiedy spotkasz narcyza i staniesz się obiektem jego zainteresowania, niemal natychmiast zacznie naciskać, by razem zamieszkać.

Na to zachowanie mają wpływ dwa czynniki. Przede wszystkim narcyz nie lubi stać w miejscu. Wręcz przeciwnie – chce mieć wszystko od razu, aby jego ofiara nie zdążyła się z niczego wycofać i nie wyczuła podstępu. Po drugie, gdy zaczniecie razem mieszkać, narcyz będzie miał większe pole manewru i będzie mógł znacznie łatwiej wdrażać w życie różne manipulacje.

W rzeczywistości życie z narcyzem oznacza bycie w ciągłym stanie zagrożenia, w pułapce, z której trudno się wydostać i uciec.

Nacisk, jaki wywiera narcyz na ofiarę, każdego dnia stopniowo wzrasta. Krok po kroku odbiera wolność swojej partnerce, jednocześnie zwiększając swoją dominację. Ten proces będzie trwał aż do momentu, w którym partnerka zostanie całkowicie pozbawiona swobód, a jej osobowość stłumiona.

Aby dowiedzieć się więcej o tej koncepcji, polecam przeczytanie naszego artykułu na temat faceta narcyza, w którym szczegółowo wyjaśniono narcystyczne cechy osobowości oraz charakterystykę związku z narcyzem.

mieszkanie z narcyzem

Jeszcze bardziej skomplikowanym przypadkiem jest ten, w którym oprócz tego, że dzielimy mieszkanie z narcyzem, to dodatkowo jesteśmy z nim po ślubie. Choć pozornie zachowana jest równowaga, to obserwując uważnie relacje, zazwyczaj wyraźnie widać, że żona jest pod dużym wpływem męża.

Tak naprawdę, kobieta nigdy nie będzie mogła podjąć decyzji bez zgody męża. Co więcej będzie miała ograniczoną wolność i zawsze będzie musiała być wobec niego uległa.

Zdarzają się też skrajne przypadki, w których dochodzi do przemocy fizycznej lub do prawdziwie okrutnych manipulacji, takich jak gaslighting, które powodują, że kobieta kwestionuje własną wizję rzeczywistości.

Z drugiej strony trzeba wspomnieć, że narcyz nie zawsze musi zniżać się do poziomu takich zachowań. Czasami jednak udaje mu się tak zręcznie zmanipulować żonę, że sama nie zorientuje się, że jest uwikłana w toksyczny związek.

Zważywszy na te przykłady, potrzeba bycia świadomą zagrożeń, a także gotowości do obrony, jest fundamentalna. W takiej sytuacji, śledzenie blogów, które zajmują się tym tematem lub czytanie książek i artykułów na temat narcyzmu jest bardzo ważne.

Jeśli chodzi o książki na temat narcyzmu, jednym z najlepszych poradników jest bez wątpienia „Sposób Na Narcyza„.

Jest to e-book, który szczegółowo analizuje temat narcyzmu i podaje liczne przykłady z prawdziwego życia. Przeczytanie go pozwoli ci stać się całkowicie odporną na sztuczki i manipulacje stosowane przez narcyza. Aby uzyskać dostęp do poradnika, wystarczy kliknąć tutaj.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Jak żyć z narcyzem i mieć spokój: przydatne wskazówki

Po opisaniu problemów związanych z życiem z narcyzem, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie, będąc w takiej sytuacji. W rzeczywistości często nie możesz całkowicie odizolować się do narcyza, zwłaszcza jeśli jest on twoim mężem.

Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest podjęcie takich działań, które pomogą ci w odnalezieniu się w tej toksycznej sytuacji. Oto wskazówki, które możesz zastosować:

1. Postaw wyraźne granice

To pierwszy i niezbędny krok, aby móc żyć z narcyzem. Ustal tyle granic, ile uważasz za stosowne i zadbaj o to, aby nie pozwolić swojemu partnerowi ich przekraczać.

Na przykład nie pozwalaj narcyzowi naruszać twojej prywatności, być agresywnym wobec ciebie lub poniżać cię, zarówno gdy jesteście sami, jak i w miejscach publicznych. Podobnie, nigdy nie możesz pozwolić mu używać twoich osobistych rzeczy lub zarządzać twoimi finansami bez twojej wyraźnej zgody.

życie z narcyzem

Oczywiście to ty sama musisz określić granice, których narcyz nigdy nie może przekroczyć. Ustal je, przedstaw mu je jasno i upewnij się, że je respektuje!

Narcyz będzie próbował w każdy możliwy sposób przesunąć te granice, przetestować cię i spróbować rozszerzyć swoją władzę nad tobą. Jednak nigdy nie możesz tracić czujności i musisz za wszelką cenę egzekwować postawione ograniczenia. Stawką jest przecież twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.

2. Dbaj o swoją niezależność

Kolejnym ważnym punktem, który może pomóc ograniczyć strefę wpływów narcyza na twoje życie, to dbanie o własną niezależność.

Dotyczy to wszystkich aspektów życia. Zawsze pielęgnuj swoje pasje i hobby. Nie pozwól, aby każdy twój dzień kręcił się wokół twojego narcystycznego partnera i był mu podporządkowany. Staraj się tworzyć sobie przestrzeń, która jest zawsze tylko dla ciebie i nie pozwól, aby ją przekraczał.

Nie pozwól także na to, aby partner odsunął cię od twoich bliskich, zarówno od rodziny, jak i przyjaciół.

Narcyzi zrobią wszystko, aby cała uwaga i miłość skupiona była jedynie na nich. Chcą bowiem mieć możliwość stosowania na swojej ofierze moralnego szantażu. Jednak możesz temu zapobiec, otaczając się zawsze przyjaciółmi i rodziną.

Staraj się również dbać o swoją niezależność finansową. Dzięki temu nie będziesz musiała podporządkowywać się narcyzowi i prosić go o spełnianie twoich potrzeb.

3. Zachowuj spokój

Jedną z najczęstszych sztuczek narcyza jest wykorzystywanie niestabilności emocjonalnej swoich ofiar. Jeśli więc chcesz żyć z narcyzem, musisz pamiętać o zachowywaniu spokoju, nawet jeśli on zrobi wszystko, aby wyprowadzić cię z równowagi.

Narcyz będzie próbował różnych metod, abyś straciła kontrolę. Będzie krzyczał, gdy ty utrzymasz rozmowę w spokojnym tonie, będzie wkładał ci w usta słowa, których nigdy nie powiedziałaś lub będzie przekręcał fakty.

jak żyć z narcyzem i mieć spokój

W takich sytuacjach będziesz musiała zachować absolutną kontrolę nad sobą i nie pozwolić dać się ponieść złym emocjom. Jeśli uważasz, że nie dasz rady, ryzykując wybuch złości, zakończ rozmowę i wyjdź z domu. Pozwoli ci to odzyskać równowagę i jednocześnie doprowadzić go do szaleństwa.

4. Kontroluj wszystko

Życie z narcyzem to trwająca stale mentalna bitwa, składająca się ze sztuczek i kłamstw. Tak więc, jeśli nie chcesz zostać pokonana, musisz nauczyć się przewidywać. W tym celu zapamiętuj wszystko, co do siebie mówicie.

Zawsze przechowuj dowody tego, o czym rozmawiałaś i co uzgodniłaś z mężem, zwłaszcza jeśli rozmowa dotyczy ważnych wydatków, przyszłości waszych dzieci lub wyznaczonych granic (patrz punkt pierwszy).

Nagrywaj również rozmowy lub przeprowadzaj je w obecności zaufanych osób, które później mogą zeznać na twoją korzyść i potwierdzić prawdziwą wersję wydarzeń. W ten sposób zdemaskujesz narcyza i jego kłamstwa.

5. Zdobywaj wiedzę o narcyzmie

Ustalenie, jak żyć z narcyzem i mieć spokój, to długi i złożony proces. Z pewnością to, co zostało przedstawione do tej pory może ci dużo pomóc. Jednak zawsze należy poszerzać swoją wiedzę na dany temat, aby być jak najlepiej poinformowanym i móc podejmować odpowiednie kroki.

Blogi, fora i różne czasopisma mogą pomóc w zorientowaniu się w tym temacie. Jednak najbardziej kompletnym i użytecznym tekstem jest poradnik „Sposób Na Narcyza„.

W środku znajdziesz nie tylko pełny profil psychologiczny narcyza, ale również szczegółowo opisane wszystkie techniki manipulacji, które stosują narcystyczni faceci. To pozwoli ci je rozpoznać i odpowiednio wcześnie przewidzieć najczęściej występujące toksyczne zachowania.

Co więcej, ważna część poradnika poświęcona jest temu, jak zmanipulować manipulatora i jak przywrócić z nim odpowiednie relacje, czyniąc twój związek mniej toksycznym, szczególnie gdy mieszkacie pod jednym dachem.

Sięgnij po „Sposób Na Narcyza” już teraz i przywróć równowagę w swoim życiu i domu. Wystarczy kliknąć tutaj.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Dziękuję ci, za przeczytanie tego artykułu, w którym opisałem, jak żyć z narcyzem i mieć spokój oraz jak uczynić mieszkanie z narcyzem mniej kłopotliwym. Mam nadzieję, że to, co przeczytałaś, pomoże ci w rozwiązaniu chociaż części twoich problemów. Życzę ci powodzenia we wszystkim.

Zobacz także: Związek z narcyzem

5/5 - (5 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: