Szukaj
Close this search box.

Mężczyzna tęskni inaczej? Wszystko o męskiej tęsknocie

mężczyzna tęskni inaczej

Czy mężczyzna tęskni inaczej? Czy odczuwa tęsknotę inaczej niż kobieta? Jak się wtedy zachowuje? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Panuje niesłuszny stereotyp, że mężczyźni są bardziej odporni na cierpienia z powodu złamanego serca. Przypisuje im się ograniczoną wrażliwość, gruboskórność, która chronić ma przed takimi odczuciami jak silna tęsknota za ukochaną.

Mężczyźni sami są ofiarami tego stereotypu, ponieważ nie pozwalają sobie na ujście emocji, przez co w rezultacie dużo ciężej i dłużej znoszą np. rozstania z partnerką.

Dziś zastanowimy się nad tym, czy mężczyzna tęskni inaczej, a jeśli tak, to na czym polega ta różnica. Odpowiemy również na pytanie, jak mężczyzna tęskni, za czym tęskni i po czym poznać jego uczucia.

Jeśli zastanawiasz się, czy twój były za tobą tęskni, już teraz odpowiedz na kilka pytań dotyczących twojego związku i poznaj swoje szanse na odzyskanie ex. Test jest darmowy i pozwala ocenić swoją sytuację, jak i prawdopodobieństwo tego, że twój były za tobą zatęskni.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Mężczyzna tęskni inaczej?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego artykułu. Czy mężczyzna faktycznie tęskni inaczej? Czy można wskazać różnice między tym, jak tęskni facet a jak tęskni kobieta?

Mężczyznom na ogół trudniej jest okazywać emocje, również te związane z tęsknotą. O ile zakochany facet w czasie rozłąki powie ukochanej, że za nią tęskni, o tyle nie będzie chciał się do tego przyznać, gdy dziewczyna go zostawi. Nie będzie mu na to pozwalała duma i wewnętrzne poczucie krzywdy.

To jednak nie znaczy, że wcale nie tęskni. W rzeczywistości może odczuwać bardzo silnie brak swojej partnerki, którą nadal kocha. Zupełnie tak samo, jak tęskniłaby w takiej sytuacji kobieta.

Różnica polega na tym, że kobiety zwykle mają większą łatwość w mówieniu o swoich uczuciach i okazywaniu ich. Bez trudu zwierzą się przyjaciółce, że tęsknią za byłym partnerem.

Dlatego mężczyzna prędzej będzie okazywał tęsknotę przez zachowania, nad którymi nie jest w stanie zapanować. Może być np. przygnębiony i nieobecny. Ale też wręcz przeciwnie: może być nadpobudliwy, tak jakby chciał zdusić uczucie tęsknoty, zagłuszając je innymi, silnymi bodźcami.

Trzeba pamiętać, że w takich sytuacjach tęsknota często połączona jest u mężczyzn z urażoną męską dumą, a także obniżoną samooceną po rozpadzie związku.

Jednocześnie to, co widać na zewnątrz, to nie wszystko. Facet nadal może w domowym zaciszu wzdychać do ukochanej i cierpieć z tęsknoty, ale będzie się starał za wszelką cenę to ukryć. Tęsknotę może postrzegać bowiem jako słabość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co czuje mężczyzna po rozstaniu, jak i kiedy zaczyna tęsknić i co się dzieje w jego głowie, koniecznie sięgnij po „Klucz Do Odzyskania„. Ten poradnik zdradzi ci wszystkie sekrety męskiej natury.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Jak mężczyzna tęskni?

Wiemy już, że mężczyzna nie tyle tęskni inaczej, ale inaczej to okazuje. Zastanówmy się zatem, jak mężczyzna tęskni. Do tego konieczne będzie krótkie wyjaśnienie tego, co się dzieje z facetem po rozstaniu.

U mężczyzn najczęściej wszystkie procesy związane z rozstaniem zachodzą z pewnym opóźnieniem w stosunku do tego, jak to wygląda u kobiet.

Kobiety od razu bardzo przeżywają zakończenie związku. Dają upust wszystkim emocjom i obgadują całą sprawę z przyjaciółkami. Te pierwsze dni są dla nich najtrudniejsze, ale z czasem dochodzą do siebie, ponieważ znacznie lepiej radzą sobie z zarządzaniem trudnymi emocjami.

Mężczyzna oczywiście może być też od początku przygnębiony, ale będzie dążył przede wszystkim do stłumienia tych uczuć. Męska natura każe mu uporać się z problemem słabości emocjonalnej poprzez ignorowanie emocji. Skoro się o czymś nie mówi, to znaczy, że tego nie ma.

jak mężczyzna tęskni

W związku z tym facet może w pierwszej chwili starać się o wszystkim zapomnieć. Będzie uciekał w imprezowanie i intensywne kontakty towarzyskie, ewentualnie jeśli jest bardziej skryty, zamknie się w sobie.

Ale stłumione emocje w końcu wrócą i tęsknota może pojawić się dopiero wtedy, gdy kobieta będzie już w całkiem niezłej kondycji po tym samym doświadczeniu. Wtedy mężczyzna najbardziej będzie odczuwał brak.

Może okazywać to ponownie przygnębieniem, rozkojarzeniem czy nawet irytacją. Rzadko kiedy zdecyduje się jednak na powiedzenie wprost, co go gryzie.

Kiedy facet zaczyna tęsknić?

To, kiedy mężczyzna zacznie tęsknić, zależy od wielu różnych czynników. Szczegółowo pisałem o tym w artykule poświęconym temu zagadnieniu – znajdziesz go tutaj.

Jak już zostało wspomniane, tęsknota mężczyzny jest wynikiem przejścia przez szereg innych etapów. Dlatego najczęściej możemy zauważyć jej pierwsze oznaki po około miesiącu od rozstania.

Istnieją jednak okoliczności, które mogą ten proces opóźnić. Jeśli np. mężczyzna sam zdecydował o zakończeniu związku, może równie dobrze wcale nie tęsknić. Chyba, że nagle poczuje się samotny, najdą go wspomnienia i długo nie będzie miał znaku życia od swojej byłej partnerki.

Jeśli widzi ją codziennie, z oczywistych przyczyn nie może za nią zatęsknić. Bodźce muszą zostać na jakiś czas odcięte, by mogła pojawić się tęsknota.

Tak samo znaczenie może mieć to, jak wyglądała relacja tego mężczyzny z jego partnerką. Jeśli widywał się z nią regularnie albo z nią mieszkał, odczuje jej brak znacznie szybciej, bo brak spotkań będzie skrajnie odmienną sytuacją.

czy mężczyzna tęskni

Wpływ na rozwój wydarzeń ma też to, z kim spotyka się mężczyzna. Jeśli ma bujne życie towarzyskie, nie znajdzie od razu czasu na tęsknotę. Tym bardziej, jeśli umawia się z inną kobietą.

To, co jest jednak warte podkreślenia, to że upływający czas wcale nie ma wprost proporcjonalnego wpływu na tęsknotę. Wiele kobiet boi się, że były partner o nich od razu zapomni. W rzeczywistości, w krótkim czasie po rozstaniu nie ma szansy na odczuwanie tęsknoty.

Ona pojawia się później, więc warto poczekać z podjęciem działań, by trafić na lepszy moment. Z drugiej strony należy pamiętać, że gdy minie naprawdę sporo czasu, trudno oczekiwać, że mężczyzna nadal będzie usychał z tęsknoty.

Męska tęsknota: po czym ją poznać?

To, że mężczyzna zaczyna tęsknić, dość łatwo rozpoznać. Obojętne, czy to twój były, czy obecny partner, czy też może facet, z którym oficjalnie nic cię nie łączyło, ale który ci się podoba. Mężczyzna, który tęskni, w jakiś sposób zaczyna szukać kontaktu, bardziej lub mniej bezpośredniego.

Tak więc najbardziej oczywistym sygnałem będzie zintensyfikowany kontakt. Prawdopodobnie będzie go sam inicjował i będzie robił to częściej. Będzie też bardziej szczegółowo i szybciej odpisywał, a także zadawał pytania, by podtrzymać konwersację. Jeśli będzie miał okazję, nawiąże interakcję na żywo.

mężczyzna tęskni inaczej niż kobieta

Skoro już o tym mowa: jeśli zobaczy cię na żywo, z pewnością będzie się starał jakoś przyciągnąć twoja uwagę. Może cię obserwować, uśmiechać się do ciebie, robić wrażenie zestresowanego, kiedy ma się do ciebie odezwać.

Może też wykorzystać media społecznościowe, by wejść z tobą w jakąś interakcję. Na przykład zobaczysz, że wyświetla twoje relacje, lajkuje twoje posty i zdjęcia albo sam wrzuca coś, co mogłoby cię zainteresować i wywołać w tobie jakąś reakcję.

Choć nie będziesz w stanie tego sama ocenić, może też inaczej się zachowywać w relacjach z innymi osobami. Przede wszystkim mówimy tu o sytuacjach, kiedy wspomina o tobie w rozmowach ze znajomymi lub wypytuje o ciebie. Mogą też dojść do ciebie słuchy, że nawiązał kontakt z kimś z twoich bliskich.

Za czym tęsknią mężczyźni?

Żeby zrozumieć męską tęsknotę, trzeba wiedzieć też, za czym tęsknią mężczyźni. Albo za kim. Odpowiedź na tę kwestię sprowadza się właściwie do dwóch zupełnie przeciwległych rzeczy. Z jednej strony mężczyzna tęskni do tego, co zna, a z drugiej – do nowości. Za chwilę wyjaśnię, co mam na myśli.

Wbrew pozorom faceci doceniają długotrwałe związki. Przede wszystkim takie, w których kobieta jest faktycznie jego partnerką. Ona go dobrze zna, on dobrze zna ją. Może się przy niej otworzyć, wyluzować, czasami nawet poczuć jak z kumplem. Ta bliskość i zażyłość jest dla niego ważna.

Brakuje mu czułości i ciepła, które wynikały z bycia w stałej relacji. Tego, że miał z kim zjeść posiłek, obok kogo zasnąć, a nawet z kim się czasami pokłócić. I że wiedział, czego się może spodziewać, jak ma się zachować. Przynajmniej tak powinno być w dobrze działającym związku.

kiedy mężczyzna tęskni

Tak więc tęskni za tym, co jest mu dobrze znane. Ale z drugiej strony tęskni za nowością, jak każdy facet. Taką ma już naturę. Potrzebuje nowych bodźców, emocji – tego wszystkiego, co go pobudza, co pobudza jego ego, co pozwala mu się sprawdzić i wykazać.

Dlatego właśnie mężczyznom tak zależy też na tym, by móc zdobyć dziewczynę i o nią zawalczyć. Brak wyzwania go osłabia i siłą rzeczy będzie go szukał gdzie indziej. To druga rzecz, za którą najbardziej tęskni, a najtrudniejsze, to spróbować pogodzić jedno z drugim, by mógł zatęsknić właśnie za tobą.

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby facet zatęsknił?

Mężczyzna tęskni inaczej niż kobieta

Dotarliśmy do końca tego wpisu, w którym rozważaliśmy, czy mężczyzna tęskni inaczej i jak właściwie tęskni.

Wiemy już, że tęsknota dotyczy płci męskiej tak samo jak kobiet, ale może przejawiać się w inny sposób i w innym czasie, co spowodowane jest głównie tym, jak faceci sobie radzą z emocjami i co na nich najbardziej oddziałuje.

Mam nadzieję, że po tej lekturze rozumiesz już lepiej, jak wygląda sfera emocjonalna mężczyzny. To pomoże ci nie tylko właściwie interpretować wysyłane przez niego sygnały, ale też reagować na nie tak, by uzyskać pożądany efekt.

Aby jeszcze lepiej wykorzystać tę wiedzę, sięgnij po „Klucz Do Odzyskania Dla Niej” – poradnik odzyskania byłego chłopaka, który bazuje na psychologii i mechanizmach relacji damsko-męskich.

Dzięki niemu nie tylko dowiesz się, jakie działania podjąć, by twój były za tobą zatęsknił. Krok po kroku przejdziesz przez wszystkie etapy odzyskania, które zakładają poznanie przyczyn rozstania i naprawienie błędów, a także ponowne wzbudzenie zainteresowania w byłym.

Jeśli ciekawią cię zaawansowane techniki odzyskania i pobudzania ciekawości faceta, kliknij poniżej i poznaj już teraz zawartość tego znakomitego poradnika, który pomógł już tysiącom kobiet.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

4.7/5 - (4 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: