Szukaj
Close this search box.

Męska duma po rozstaniu: dlaczego utrudnia powrót?

męska duma po rozstaniu

Faceci inaczej niż kobiety przeżywają rozpad związku i nie tylko przez emocjonalną powściągliwość. Męska duma po rozstaniu każe im maskować cierpienie, ale jednocześnie utrudnia przepracowanie bólu i ewentualny powrót do partnerki.

Masz wrażenie, że twój były nie chce wrócić tylko dlatego, że uniósł się honorem? Duma nie pozwala mu się z tobą pogodzić lub szczerze porozmawiać? A może powstrzymuje go przed przyznaniem ci racji i przeprosinami?

Bez względu na to, jakie jest tło wydarzeń, które aktualnie przeżywasz, postaramy się wyjaśnić dokładnie funkcjonowanie męskiej dumy po rozstaniu. Nie każdy wie, że to jeden z najważniejszych elementów męskiej psychiki, który w dużym stopniu wpływa na jego decyzje, reakcje, perspektywę i samopoczucie.

Zanim przejdziemy do sedna, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online, który wyjawi ci, jakie są twoje szanse na odzyskanie byłego. Część pytań dotyczy waszych obecnych relacji i zachowania twojego ex. Sprawdź, czy masz więcej niż 50% prawdopodobieństwa na odzyskanie go!

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Męska duma po rozstaniu: psychologia

Duma jest silnie zakorzeniona w męskiej naturze, czego przyczyn możemy upatrywać m.in. we wzorcach kulturowych. Mężczyźni nauczeni są, że gdy dochodzi do konfrontacji, należy kierować się honorem: w walce, w grze, ale też w miłości.

Męska duma nakazuje cierpieć w milczeniu, nie wyciągać pierwszemu ręki na zgodę, jeśli nie chce się komuś przyznać racji, czekać, aż to ta druga osoba zacznie się starać i przepraszać. Facet ma o nic nie prosić i być fair nie tylko wobec innych, ale przede wszystkim wobec samego siebie.

Dumny mężczyzna nie chce się poddać, dać za wygraną, ale jednocześnie chce mieć kontrolę nad sytuacją. Nie chce okazywać słabości, ani stać się ofiarą manipulacji. Te mechanizmy bardzo dobrze tłumaczy rozdział 4. poradnika „Klucz Do Odzyskania„.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Z jednej strony to dobrze, a z drugiej źle. Kierowany dumą mężczyzna nie zrobi z siebie po rozstaniu wycieraczki. Nie będzie robił scen, błagał o zlitowanie się, stawiał siebie w roli bezbronnej ofiary lub kogoś niesamodzielnego i uzależnionego od partnerki. Oszczędzi sobie i innym niezręcznych sytuacji i zachowa godność.

Ale jest też druga strona medalu. Duma powoduje, że taki mężczyzna jest nieprzejednany. Trudno do niego dotrzeć, przekonać go o czymś, pójść z nim na kompromis. On sam z kolei w głębi duszy cierpi, ponieważ duma każe mu tłumić negatywne emocje, a te zawsze w pewnym momencie wypłyną.

Dlatego właśnie męska duma ma po rozstaniu tak istotne znaczenie. Może stanowić przeszkodę zarówno dla partnerki, która chce skłonić byłego do powrotu, jak i dla samego mężczyzny, który nie może w ten sposób przepracować rozstania.

Męska duma a powrót po rozstaniu

Faceci po rozstaniu cierpią nie mniej niż kobiety, ale robią to w inny sposób. Między innymi znacznie mniej się zwierzają, tłumią emocje, próbują je zagłuszyć używkami i intensywnym trybem życia. Finalnie potrafią przeżywać negatywne skutki rozstania znacznie dłużej niż kobiety, które od razu wszystko przepracowują.

Dokładny opis tego, co się dzieje z facetem po rozstaniu, znajdziesz w tym wpisie. Tu skupmy się na jednym aspekcie – tym, który wynika bezpośrednio z jego dumy.

Mianowicie duma może spowodować, że twój były będzie miał poważny problem z nawiązywaniem z tobą kontaktu i utrzymywaniem z tobą jakiejś relacji. I to bez względu na to, czy to on zawinił, czy ty.

męska duma a rozstanie

Jeśli „dałaś mu kosza”, jego duma spowoduje, że nie będzie chciał cię prosić o powrót ani się o ciebie starać. Stwierdzi, że nie chce twojej łaski i prędzej wycofa się ze związku, niż postawi siebie w roli proszącego. Nawet jeśli to będzie oznaczało tęsknotę i ból.

Tym gorzej, jeśli nakrył cię na romansie. Wówczas to już jest sprawa honoru. Jego duma bardzo ucierpiała, ponieważ został zdradzony i oszukany przez kogoś, komu ufał. Jednocześnie w ten sposób udowodniono mu, że jest gorszy od swoich rywali. W tym wypadku trudno oczekiwać, że zrezygnuje ze swoich racji.

Mogło być też tak, że to on się z tobą rozstał z różnych powodów. Po czasie mógł zmienić zdanie, ale znów duma nie pozwoli mu się do ciebie odezwać i odpuścić. Wyjdzie przecież na to, że źle ocenił ciebie, swoje uczucia i że tęskni, co postrzega jako słabość.

Może też czuć się winny za coś, co zrobił i co doprowadziło do waszego rozstania. Duma powoduje, że nie chce przeprosić i przyznać się, co w tym wypadku jest najbardziej niedojrzałą postawą.

Jak przekonać mężczyznę do powrotu?

Czy jest sposób na to, żeby przebić się przez mur męskiej dumy i przekonać faceta do powrotu? Cóż, jest to uzależnione od twojej wyjściowej sytuacji, błędów, jakie popełniłaś oraz jego charakteru…

Jeśli to ty zawiniłaś, ale wiesz, jak możesz to naprawić, jesteś na dobrej drodze. Skrzywdzony czy rozczarowany facet nie będzie chciał zmienić zdania i wrócić do partnerki… chyba że ona kompletnie się zmieni, a zatem jego duma na tym nie ucierpi.

Żeby natomiast dowiedzieć się, jak przeprowadzić własną metamorfozę i stać się znowu intrygującą, pociągającą, niezależną, ale przy tym godną zaufania kobietą, sięgnij po „Klucz Do Odzyskania„.

To jedyny taki e-book, który krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy odzyskania, tłumacząc wszelkie oparte na psychologii mechanizmy i zdradzając najbardziej przebiegłe sztuczki i techniki, o których nie miałaś pojęcia.

Wypełnij poniższy formularz, a dostaniesz pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania” za darmo i już dziś rozpoczniesz proces odzyskania swojego dumnego, byłego faceta!

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Odbierz GRATIS pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania”. Czytając go, poznasz:

4.5/5 - (4 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: