Mój mąż mnie zdradza: dlaczego to robi i jak na to zareagować?

mąż mnie zdradza

Mąż mnie zdradza i nie wiem, co robić. Dlaczego mąż mnie zdradził?

Zdrada to prawdziwy cios zadany związkowi małżeńskiemu. To moment, w którym tak naprawdę często decyduje się, czy para będzie walczyć o swój związek, czy na zawsze coś straciła. Dla żony odkrycie zdrady małżonka stanowi doświadczenie szokujące, upokarzające, które pogrąża ją w smutku i gniewie.

W dzisiejszym wpisie spróbujemy przeanalizować właśnie ten moment, kiedy zdrada zostaje ujawniona lub też pojawia się jej silne podejrzenie. Przyjrzymy się przyczynom zdrady po stronie męża, a także powiemy sobie, jak reagować w różnych sytuacjach. Uwzględnimy zarówno takie, kiedy mąż do zdrady się nie przyznaje i jego partnerka szuka dowodów, jak i takie, gdy mąż oświadcza wprost, że ma kochankę i chce rozwodu.

Jedno jest pewne: zdrada jest sygnałem, że w związku nie dzieje się dobrze, prawdopodobnie od dłuższego czasu. Kryzys w małżeństwie to powszechne zjawisko, któremu można zapobiegać i które można pokonać. Rzadko jednak w porę sięga się po właściwą pomoc – np. taką jak poradnik „Pogotowie Dla Związku„, który już teraz mogę ci serdecznie polecić. Jeśli jesteś ciekawa jego zawartości, kliknij tutaj.

Zanim ostatecznie przejdziemy do sedna, możesz jeszcze przystąpić do krótkiego darmowego testu online, dzięki któremu ocenisz kondycję twojego małżeństwa. Pytania w nim zawarte oraz jego wynik mogą pomóc ci uporządkować przemyślenia na temat związku z mężem.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Dlaczego mąż mnie zdradza? Przyczyny

Wiele kobiet po odkryciu zdrady męża zadaje sobie pytanie: dlaczego mąż mnie zdradza? Przecież wszystko układało się całkiem dobrze, co jakiś czas pojawiały się konflikty, ale nie były one groźne, w zasadzie byliście wzorcowym związkiem.

Wśród przyczyn zdrady partnera możemy w zasadzie wskazać na dwie, które praktycznie całkowicie eliminują twoją odpowiedzialność za to, co się stało. Wszystkie pozostałe natomiast zakładają, że w waszym związku zaczęło dziać się coś, co do tej zdrady męża popchnęło, za co odpowiedzialni jesteście oboje (choć niekoniecznie po równo!).

Od razu omówmy te dwa specyficzne przypadki, o których przed chwilą wspomniałem. Jeśli odkryłaś, że twój mąż zdradza cię regularnie od pewnego czasu, ale praktycznie za każdym razem z inną kobietą, nie wdając się przy tym w dłuższy romans, istnieje ryzyko, że jest seksoholikiem. To zaburzenie, które można leczyć terapią, jak inne uzależnienia. Dzięki terapii można przekonać się też, czy faktycznie mamy do czynienia z tym problemem.

W drugim przypadku możemy mieć do czynienia z osobą toksyczną, nierzadko również zaburzoną psychicznie. Na przykład dla narcyza zdrada jest sposobem na zaspokajanie swoich potrzeb, które stawia na pierwszym miejscu. Narcyz szybko się nudzi, nie obchodzą go uczucia innych i kocha manipulować. Zdrada to typowe dla niego zachowanie i nie masz na to większego wpływu. Przeczytaj wpis Mąż narcyz, by dowiedzieć się więcej.

Pozostałe przyczyny zdrady związane są na ogół ze zmieniającą się dynamiką relacji, na którą partnerzy nie reagują odpowiednio. Z jednej strony oczekuje się tych samych fajerwerków, co na początku związku, zamiast zadbać o relację taką, jaka jest. Mąż może szukać nowości, zamiast pielęgnować więź i przełamać rutynę w związku. Kobieta również może trochę się zaniedbać, bagatelizować znaczenie relacji intymnych, skupiać się bardziej na innych obowiązkach, a zapominać o tym, by poświęcić też czas mężowi i docenić go.

Bycie w związku to ciągła praca, a wiele par o tym nie pamięta. Wielokrotnie wpada się w kryzys, którego można było uniknąć. Pojawianie się kłótni, a potem problemów takich jak zdrada, to tylko czubek góry lodowej. Tak naprawdę to konsekwencja nieporozumień, braku umiejętności rozwiązywania kwestii spornych, braku rozmowy i czułości, stopniowego oddalania się od siebie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaradzić kryzysowi w małżeństwie, nauczyć się rozwiązywać najczęstsze problemy, w tym problem zdrady, koniecznie sięgnij po e-book „Pogotowie Dla Związku„. Kliknij poniżej, by zapoznać się z zawartością tego kompletnego poradnika o kryzysie w związku.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Mąż mnie zdradza: co robić?

Odkryłaś zdradę męża. To może być romans, który trwa od dłuższego czasu do teraz, jak i jednorazowy skok w bok, który został ujawniony zupełnie przypadkiem. Każda z tych sytuacji ma prawo wywołać w tobie negatywne emocje. Nawet odkrycie zdrady, która miała miejsce 10 lat temu, może być szokujące.

Przyjrzyjmy się teraz kilku najczęstszym sytuacjom, w których może się znaleźć zdradzana żona. Zdrada może zostać zdemaskowana lub wprost oświadczona przez męża. A ten ma dwa wyjścia: albo chce od ciebie odejść, albo chce uzyskać wybaczenie. Bywa jednak, że pojawiają się poważne symptomy zdrady, ale mąż wszystkiemu stanowczo zaprzecza. Co wtedy robić? Zacznijmy od tego przypadku.

Mąż mnie zdradza: jak to udowodnić?

Zauważyłaś u swojego męża niepokojące zachowania. Często się spóźnia, zmienia plany, zostaje dłużej w pracy. Chętniej niż kiedykolwiek korzysta z wyjazdów służbowych. Przestał narzekać na seks od święta i sam chodzi wcześniej spać. Albo wręcz przeciwnie: w łóżku między wami już dawno nie było tak dobrze.

Widzisz go z telefonem lub przed komputerem, jak gorączkowo do kogoś wypisuje. Gdy tylko się zbliżasz, nerwowo zamyka konwersacje. Niekiedy odrzuca przy tobie połączenia lub kończy szybko rozmowę, gdy pojawiasz się w pobliżu.

Pod wpływem emocji zasugerowałaś parę razy, jakie masz podejrzenia, ale on zaprzecza. Rzecz jasna, nie ma co na siłę być podejrzliwą czy zazdrosną. Takie zachowania niekiedy jeszcze długo przed zdradą potrafią popsuć relacje. Jeśli jednak jesteś przekonana, że coś się święci, spróbuj znaleźć niepodważalne dowody.

mąż mnie zdradził

Możesz wynająć detektywa, ale to kosztowne rozwiązanie. Ponadto istnieją aplikacje, które pozwolą ci śledzić poczynania twojego męża na telefonie. Najprędzej dowiesz się czegoś, przeglądając jego rzeczy, zaglądając do telefonu czy śledząc. Możesz spróbować zadzwonić na numer, którego przy tobie nie odbiera. To okropne i masz prawo się przed tym wzbraniać, ale niestety zdrady tak właśnie są demaskowane. Możesz też czekać na fałszywy ruch męża.

Masz jeszcze jedno wyjście. Sama zacznij dostarczać mu tropów, że to ty się z kimś spotykasz. Możliwe, że zapali mu się czerwona lampka i szybko zrezygnuje z flirtu na boku. Zmiany w twoim zachowaniu mogą wzbudzić jego podejrzenia i kto wie – może w ten sposób uratujesz wasz związek, zanim będzie za późno.

Mąż mnie zdradza i chce rozwodu

Na jaw wychodzi, że mąż ma kochankę. Jeśli go nie zdemaskowałaś, może sam ci to ogłosił, a może sprawa wynikła w trakcie ostrej kłótni, w której oboje was poniosło. Padły pewne konkretne słowa: mąż zdradza i co więcej wcale tego nie żałuje. Chce rozwodu, by zacząć życie u boku innej kobiety.

Zdecydowana większość mężów wcale nie zamierza się rozwodzić pomimo zdrady czy nawet długotrwałego romansu. Rozpad małżeństwa jest dla nich konsekwencją nie do zaakceptowania i w dodatku, paradoksalnie, przez większość czasu wcale nie biorą jej pod uwagę. Kiedy jednak mężczyzna oświadcza, że odchodzi do innej, i nie robi tego pod wpływem emocji, ale w sposób widocznie przemyślany, szanse na odratowanie związku są naprawdę marne.

W takiej sytuacji najrozsądniej jest skonsultować się ze specjalistami. Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologa – zwróć się do niego. Ale w pierwszej kolejności będziesz potrzebować prawnika. To on przedstawi ci możliwe scenariusze i ich konsekwencje.

Jeśli nie macie dzieci, rozstanie może przebiec relatywnie łatwo (przynajmniej od strony formalnej). Jednak w przypadku posiadania dzieci musisz zdawać sobie sprawę, że ich widywanie się z ojcem będzie najprawdopodobniej oznaczało też widywanie przez nie tamtej kobiety. Niewykluczone też, że twój były mąż będzie chciał założyć drugą rodzinę. Na takie ewentualności warto się przygotować psychicznie, ale też przede wszystkim pod kątem prawnym.

Przeczytaj też: Jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy są dzieci?

Mąż mnie zdradził: czy wybaczyć?

Trzecią sytuacją, którą omówimy jest ta, kiedy mąż żałuje zdrady i pragnie, byś mu wybaczyła. Od razu zrobię tu pewną uwagę. Wybaczenie to coś, co nie tylko ma służyć osobie, która popełniła błąd. Ono może i powinno służyć też tobie. Nawet jeśli ostatecznie rozstaniesz się z mężem, to nie wyklucza możliwości wybaczenia. Wybaczenie nie sprawia, że zapominasz i przechodzisz do porządku dziennego. Nie sprawia, że odzyskujesz zaufanie. Ale jeśli masz kiedykolwiek poczuć się lepiej po zdradzie, a tym bardziej jeśli masz odbudować związek, wybaczenie jest pierwszym krokiem.

Najważniejsze, żeby postanowić, że chce się wybaczyć. To świadoma rezygnacja z zemsty i rozpamiętywania (z których zresztą nic dobrego ci nie przyjdzie). Dopiero w drugiej kolejności zrobisz bilans i zdecydujesz, czy chcesz kontynuować związek. To nie będzie proste i nie oszukujmy się, może się nie udać.

Jeśli twój mąż faktycznie odczuwa skruchę, żałuje i chce wszystko naprawić, a ty wiesz, że tak naprawdę oboje się kochacie i wasza relacja stanowiła dla was istotną wartość – warto spróbować dać temu szansę. To zgoda na ciężką pracę, w której oboje musicie okazać sobie dużo zrozumienia. To też przyznanie, że w waszym związku nie wszystko było idealne.

Przeczytaj też: Jak wybaczyć zdradę żony lub męża i zaufać ponownie?

Jeśli już decydujecie się na ten ważny krok, nie powinniście tego zmarnować. Warto zgłosić się na terapię dla par, ale też sięgnąć po opracowania, które pomogą wam zadbać o wasz związek. Takim opracowaniem jest e-book „Pogotowie Dla Związku„, w którym znajdziesz wszystko o zdradzie i odzyskiwaniu zaufania do partnera. To nie tylko czysta teoria, ale i ćwiczenia praktyczne, które poprawią komunikację między wami, zbliżą was do siebie i nauczą na bieżąco rozwiązywać problemy. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Odkryłam zdradę męża: podsumowanie

Dotarliśmy do końca tego wpisu, w którym starałem się odpowiedzieć na wątpliwości kobiet, które odkrywają, że mąż je zdradza. Niewierność to próba, której wiele związków nie przechodzi. Kiedy tak się jednak dzieje, to sygnał, że po dwóch stronach nie było jednakowej woli walki o tę relację.

Nie ulega wątpliwości, że w tym wypadku zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się w 100%. Dlatego podsumowując, chciałbym poradzić ci, że jeśli zauważasz, że twój mąż się od ciebie oddala, że wasze stosunki się ochłodziły, a przy tym podejrzewasz, że w jego życiu mógł się ktoś jeszcze pojawić – podejdź do tego strategicznie.

Nie próbuj od razu atakować i kontrolować, bo jeszcze bardziej pogorszysz sytuację. Jeśli chcesz, by do ciebie wrócił i jesteś gotowa wybaczyć mu chwilę zagubienia, zachęcaj go zamiast odtrącać. Pokaż, że zauważasz, co się dzieje, i jesteś gotowa działać. Niech znów widzi w tobie tę osobę, której chce ufać, która go rozumie i która pragnie z nim być.

To nie oznacza, że zawsze trzeba walczyć o związek. Odpowiedzialność leży przede wszystkim po stronie twojego partnera. Jeśli nie będzie skłonny przerwać romansu i walczyć o odzyskanie twojego zaufania, wasz związek, przykro mi to mówić, nie przetrwa. Prędzej czy później problem wróci, ponieważ jedna ze stron nie uczestniczy w jego rozwiązywaniu.

Mam jednak nadzieję, że bez względu na ostateczne decyzje twoje i twojego męża, wyjdziesz z tego trudnego doświadczenia zwycięsko. Odbierasz bolesną, ale i ważną lekcję, a tylko od ciebie zależy, jak ją wykorzystasz.

3.9/5 - (17 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.