Mąż ma kochankę: co robić? Walczyć o związek czy się rozstać?

mąż ma kochankę: co robić

Mój mąż ma kochankę. Co robić?

Odkrycie romansu męża to szok, po którym natychmiast, jak lawina, spadają na nas kolejne najbardziej negatywne emocje: złość, rozpacz, rozczarowanie, poczucie winy, a przede wszystkim upokorzenie. Wiele kobiet ma przeświadczenie, że gdyby dowiedziały się, że mąż ma kochankę, od razu spakowałyby jego rzeczy i wystawiły za drzwi. Czy jednak faktycznie tak się dzieje?

Niestety często ten scenariusz nie wychodzi do końca tak, jak się tego spodziewaliśmy. Mimo dramatu, który przeżywamy, potrafimy jeszcze mieć w sobie pragnienie ratowania związku, który wisi na włosku.

Jednocześnie, bez względu na ostateczny wynik, chcielibyśmy wyjść z całej tej sytuacji z godnością, a to okazuje się zwykle najtrudniejsze.

W dzisiejszym wpisie poruszymy ten wyjątkowo delikatny temat czyli romans partnera. Postaram się w nim odpowiedzieć na najczęściej nurtujące pytania. Zaczniemy więc od symptomów zdrady, czyli jak sprawdzić, czy mąż ma kochankę.

Następnie zobaczymy krok po kroku, co powinna zrobić kobieta, która odkrywa, że jej mąż prowadzi podwójne życie. Jak powinna zareagować? Jak ma poradzić sobie z emocjami? Czy powinna ratować związek, a może się rozstać? Na koniec przyjrzymy się romansowi w pracy – najczęściej spotykanej okoliczności zdrady.

Zanim zaczniemy, chciałbym zachęcić cię do zrobienia krótkiego, bezpłatnego testu online. Pozwoli ci on przyjrzeć się temu, jak prezentuje się kondycja twojego związku. Zrozumienie trudności, z którymi się zmagacie, nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdradą, pozwala lepiej się zdystansować i szybciej znaleźć rozwiązanie. Kliknij poniżej, by przystąpić do testu.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Jak poznać, że mąż ma kochankę?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety, które pod skórą zaczynają odczuwać niepokój i podejrzewać, że mąż ma kochankę. Chcą wiedzieć, jak poznać, że mąż ma kochankę, jakie są objawy tego, że ma kogoś na boku, jak wykryć, kiedy oszukuje.

Domyślasz się zapewne, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo choć można zebrać wszystkie symptomy kłamstwa czy zdrady, to nie oznacza, że wszystkie je zauważysz u swojego męża.

Jeden mężczyzna może być wyrafinowanym manipulatorem i kłamcą, inny łatwo da się zdemaskować. Jeden będzie za wszelką cenę starał się tuszować swoje relacje z innymi kobietami, inny będzie miał podejście lekceważące, odczuwając nawet swego rodzaju przyjemność z ryzykownej gry.

Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym oznakom tego, że mąż ma kochankę, tłumacząc przy okazji wszystkie niuanse z nimi związane:

1. Przyłapałaś go na kłamstwie, np. dotyczącym tego, gdzie był, dlaczego wrócił później, z kim się spotkał. Jest to dość poważny sygnał, że w waszym małżeństwie jest coś nie tak. Twój mąż nie musi mieć jeszcze romansu, ale bardzo prawdopodobne, że coś ukrywa – łącznie ze związkiem na boku.

2. Rzadziej bywa w domu i wydaje się nieobecny, jakby myślał o czymś innym. Unika angażowania się w życie domowe, tłumacząc się pracą. Oczywiście bywa, że ktoś faktycznie jest przeładowany innymi zajęciami. Łatwo jednak poznać, czy podaje to jako wymówkę, czy autentycznie jest tym przemęczony .

3. Pilnuje telefonu i komputera, zakładając nowe hasła, mając telefon zawsze przy sobie, denerwując się, kiedy sięgasz po jego sprzęty elektroniczne. Jeśli zauważysz, że nerwowo reaguje nawet, jak spojrzysz na godzinę na jego telefonie. Będzie podskakiwał, gdy nagle nieoczekiwanie zjawisz się za jego plecami, kiedy będzie pisał wiadomość. Albo będzie odrzucał przy tobie przychodzące połączenia – to bardzo poważny sygnał.

UWAGA: Kiedy mężczyzna widzi, że partnerka podejrzewa go o zdradę, czasami celowo zachęca ją np. do przejrzenia jego telefonu po tym, jak wcześniej usunął wszelkie ślady. Jeśli mąż zbyt ochoczo składa ci taką propozycję, nie warto nawet z niej korzystać.

4. Wasze relacje intymne się pogorszyły. Mąż nie okazuje ci czułości, seks stał się rzadkością, stara się chodzić spać jak najwcześniej.

UWAGA: W niektórych przypadkach relacja z kochanką potrafi pozytywnie wpłynąć na relację z żoną (mężczyzna odbiera nowe bodźce i jest w lepszej kondycji). Jeśli nie układa się wam w łóżku, zacznij o tym rozmawiać, a zobaczysz, czy chce rozwiązać problem, czy nie jest tym wcale zainteresowany.

5. Utrudniona komunikacja i wspólne planowanie spowodowane są tym, że on jest rozdrażniony i generalnie nie ma ochoty z tobą rozmawiać. Poza tym unika wspólnego spędzania czasu, wychodzenia razem, weekendu we dwoje. Denerwuje się, kiedy spontanicznie organizujesz wam czas, bo być może on ma już inne plany…

Rozpoznanie, czy mąż ma kochankę, ma miejsce zwykle, gdy po pewnych oznakach wzbudzających podejrzenia kobieta trafia w końcu na jednoznaczną wiadomość na telefonie, znajduje coś, co należy do innej kobiety albo świadczy o relacji z nią (biżuteria, liścik, opakowanie po prezerwatywach) lub przyłapie go na gorącym uczynku.

Mąż ma kochankę: co robić?

W końcu masz pewność: twój mąż ma kochankę. Być może sam w końcu ci o tym powiedział, pod twoim naciskiem. Być może ty to odkryłaś, ale jeszcze się nie zdążyłaś zdemaskować. Dla żadnej kobiety nie jest to przyjemne odkrycie, ale istnieją pewne okoliczności, które potrafią pogorszyć sytuację.

mój mąż ma kochankę

Zdrada boli szczególnie, kiedy kompletnie się jej nie spodziewasz. Twój mąż wydawał się ideałem, a okazało się, że cały czas cię okłamywał.

Kiedy właśnie na świat przyszło wasze dziecko, a on zamiast się tobą zaopiekować, szukał przygodnego flirtu. Gdy dociera do ciebie, że zdrada była nie tylko fizyczna, ale też emocjonalna, bo inna kobieta okazała się mu bliższa niż ty. Kiedy dowiadujesz się, że kochanka była twoją dobrą znajomą…

Bez względu na to wszystko są 4 podstawowe kwestie, którymi należy się w tym temacie zająć. Po pierwsze, jak zareagować na wiadomość, że mąż ma kochankę. Po drugie, jak sobie poradzić z emocjami, które towarzyszą tej sytuacji. W końcu po trzecie, co dalej zrobić z waszym związkiem.

Wszystkie te kwestie zostały szczegółowo omówione na konkretnych przykładach w poradniku „Pogotowie Dla Związku„. Kierowany jest on do osób, które mimo dużych trudności pragną spróbować odbudować związek. Warto się z nim zapoznać, ponieważ nie tylko dokładnie opisany w nim został problem zdrady, ale również inne przyczyny, które do niej najprawdopodobniej doprowadziły. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak zareagować?

W sposób naturalny prawdopodobnie zareagujesz bardzo emocjonalnie: awanturą i łzami. Masz do tego prawo. Między wami powinno jednak dojść do rozmowy w cztery oczy (jeśli macie dzieci, postaraj się, by nie były świadkami). Zanim wyznasz mu, że wiesz o jego kochance, na wszelki wypadek zbierz dowody, jeśli miałoby dojść do rozwodu.

Tak naprawdę są tutaj dwa scenariusze. Twój mąż może zareagować agresywnie, wypierać się, po czym zrzucać na ciebie winę za jego romans. Może też czuć się winny, zacząć ci się tłumaczyć, zapewniać, że to był tylko raz i już się nie powtórzy.

Powinnaś przede wszystkim usłyszeć od niego przeprosiny. Do reszty natomiast podejdź z dystansem – wysłuchaj, ale nie bierz za bardzo do siebie. Najlepiej by było, gdybyście w najbliższych dniach przebywali osobno. Bądźcie przynajmniej w innych częściach domu, jeśli żadne z was nie może pozwolić sobie na wyjazd/tymczasową wyprowadzkę.

Jak poradzić sobie z emocjami?

Odkrycie zdrady wywołuje głęboki smutek, żal i rozczarowanie, a także gniew. Jednak najbardziej typowe i najtrudniejsze emocje z tym związane to gwałtowny spadek poczucia własnej wartości wiążący się z upokorzeniem oraz poczucie winy.

Wiele kobiet obwinia siebie za kryzys w związku, doszukując się przyczyny w swoim zaniedbanym wyglądzie, w tym, że mało czasu poświęcały relacji małżeńskiej.

Prawda jest taka, że do zdrady często dochodzi w wyniku problemów w związku, za które oboje partnerów w jakiś sposób ponoszą odpowiedzialność. W końcu oboje ich nie rozwiązali.

To nie jest jednak tak, że to ty pchnęłaś męża w ramiona innej kobiety. To nie jest tak, że bez niego jesteś nikim, a on odtrącając cię, udowodnił, że nie jesteś nic warta. Masz prawo czuć się źle i móc się wyżyć. Jeśli po dłuższym czasie nie widzisz poprawy i negatywne emocje powoli rujnują ci życie, powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty.

Jak walczyć o związek?

Walczyć o związek po zdradzie warto, jeśli oboje tego chcecie, a nie tylko ty. Jeśli oboje rozumiecie swoje błędy i jesteście świadomi problemów, które musicie naprawić.

On musi przyznać, że romans był pomyłką i okazać szczerą skruchę. Powiedzieć, co nie odpowiadało mu w waszej relacji, ale też zaproponować rozwiązanie, po które nie sięgnęliście zawczasu. Ty musisz przyjąć jego argumenty, wziąć na siebie część odpowiedzialności i tak samo jak on chcieć uczestniczyć w poprawie waszej relacji.

On musi obiecać, że więcej tego nie zrobi i zaakceptować, że nie zaczniesz mu od razu ufać. Ty musisz mu szczerze wybaczyć i nie obrzucać w nieskończoność winą ani nie wypominać ciągle jego zdrady. Więc pisałem o tym we wpisie o odbudowywaniu zaufania w związku.

Poza tym powinnaś przemyśleć swoje zachowania i postawy, które być może oddaliły męża od ciebie. Postaraj się pozostać niezależna emocjonalnie, ale być też dla męża partnerką.

Kiedy robi coś dobrego, pokaż, że potrafisz to docenić. Kiedy jego zachowanie ci się nie podoba, okaż dystans i poświęć mu mniej uwagi niż zwykle. Rozmawiajcie jak najwięcej o swoich potrzebach, oczekiwaniach i uczuciach, by na bieżąco rozwiązywać konflikty.

Jak zyskać niezależność emocjonalną i opanować zazdrość? Jak odbudować zaufanie, miłość i relacje intymne? Co zrobić, by odciąć się przeszłość grubą kreską, wybaczyć i dać relacji drugą szansę, a przede wszystkim nie zmarnować jej? Tego wszystkiego dowiesz się z poradnika „Pogotowie Dla Związku„.

Jeśli natomiast chcesz spróbować odzyskać męża, który odszedł do kochanki, przeczytaj wpis Zostawił mnie dla innej. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek odpowiadających twojej sytuacji.

A może lepiej się rozstać?

Być może czujesz, że zdrada twojego męża to tylko czubek góry lodowej. Tak naprawdę od dawna między wami się nie układało. Choć jego nielojalność cię boli, wiesz, że wasz związek nie przeszedł próby i nie ma dla niego przyszłości.

W tej sytuacji mąż sam może chcieć odejść i zaproponować rozwód. Ale bywa i tak, że odpowiada mu prowadzenie podwójnego życia. Wcale nie kwapi się do rzucenia wszystkiego dla kochanki, ale pokazuje, że lekceważy twoje uczucia i nie jest tobą zainteresowany tak, jak kiedyś.

Nie warto ciągnąć związku, w którym czujesz się nieustannie upokarzana. W którym nie ma nie tylko miłości, ale i wzajemnego szacunku. Miej odwagę go zakończyć, by nie przeciągać jego powolnej agonii, z powodu której ty cierpisz bardziej niż twój niewierny mąż. Nie będzie to łatwe, ale życie po rozwodzie też może być jeszcze szczęśliwe!

W tym trudnym czasie możesz wesprzeć się lekturą e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”. Pomoże ci poradzić sobie z rozczarowaniem i niskim poczuciem własnej wartości. Pogodzisz się z rozstaniem i szybciej staniesz na nogi, by ułożyć sobie wszystko od nowa, być może u boku kogoś innego!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Mąż ma kochankę w pracy

Nawiązanie romansu w pracy należy do najczęstszych przypadków. W końcu to właśnie tam przeciętny człowiek spędza niemalże połowę życia. W biurze można poznać drugą połówkę, przyszłą żonę, ale i kochankę. Dzieli się wspólną przestrzeń, wspólne sprawy, chodzi razem na lunch, zostaje po godzinach, wyjeżdża służbowo.

Wszystkie te okoliczności sprzyjają skokowi w bok – jednorazowemu, ale też wieloletniej więzi. W niektórych przypadkach prowadzi to do rozwodu, w innych mężczyznom udaje się skutecznie prowadzić podwójne życie w sekrecie.

To sytuacja o tyle trudna, że w przypadku odkrycia zdrady, jeśli mąż nie chce rozpadu związku, powinien zadeklarować zerwanie kontaktów z kochanką i pozostać w tym konsekwentny. A co jeśli na co dzień widuje ją w pracy?

Pierwsze rozwiązanie to oczywiście zmiana pracy lub prośba o przeniesienie, by maksymalnie unikać kochanki. Jeśli to niemożliwe, pozostaje druga opcja czyli jawne zerwanie pozamałżeńskiej relacji i ugoda. Jednak w tym wypadku niemal zawsze pozostanie cień podejrzenia. Trudno ci będzie odzyskać zaufanie i odegnać negatywne emocje i wspomnienia. Jest duża szansa, że związek tej próby nie przetrwa.

Dziękuję ci za przeczytanie do końca mojego wpisu o tym, co zrobić, kiedy mąż ma kochankę. Mam nadzieję, że jeśli twoje podejrzenia się potwierdzą lub już potwierdziły, zdołasz zapanować nad emocjami i ostatecznie wybrać rozwiązanie, dzięki któremu będziesz szczęśliwa.

Na koniec przypominam, że możesz zrobić bezpłatny test online, który pozwoli ci ocenić kondycję twojego związku. Zrozumiesz, co wymaga w nim poprawy, by na zawsze zamknąć kwestię romansu męża.

Gdy tylko zidentyfikujesz odpowiednio trudności, z którymi się zmagacie, możesz sięgnąć po e-book „Pogotowie Dla Związku” i krok po kroku zacząć się z nimi rozprawiać.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

4.3/5 - (7 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.