Mąż chce rozwodu, a ja go kocham. Co robić?
Twój mąż chce rozwodu i właśnie ci to oświadczył? Takie słowa z pewnością są ciosem. Nawet jeśli od dawna zmagacie się z kryzysem, ich wyartykułowanie urzeczywistnia taki scenariusz. A przecież jeszcze do niedawna wydawał ci się nierealny!
Choć według statystyk to częściej kobiety wnoszą o rozwód (około 2/3 przypadków), to zdarza się też, że unieważnienie małżeństwa inicjuje mężczyzna. Szczególnie, że rozwody jako zjawisko są coraz częstsze. Warto jednak zastanowić się nad tym, dlaczego mężowie chcą rozwodu. O tym powiemy sobie już za moment.
Ponadto zastanowimy się, co można zrobić w obliczu takiego oświadczenia. Przeanalizujemy możliwe reakcje, scenariusze rozwoju sytuacji i drogi wyjścia. Jeśli jesteś zdesperowana, może właśnie poniższe porady pokażą ci, że jeszcze nie wszystko stracone.
Przed przystąpieniem do lektury zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online, który pokaże ci, w jakiej kondycji jest twój związek. Domyślam się, że widmo rozwodu już świadczy o tym, że jest źle. Ale test uświadomi ci, jakie naprawdę problemy pojawiły się w twojej relacji. Kliknij poniżej:
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Dlaczego mój mąż chce rozwodu?
Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poprzedzić wyjaśnieniem statystyk wspomnianych we wstępie. Wbrew pozorom to kobiety częściej są rozczarowane instytucją małżeństwa i czują się uwięzione. Rola żony w wielu przypadkach pociąga za sobą pewne zależności, branie na siebie obowiązków domowych i opiekę nad rodziną.
Wydaje się więc, że to mężczyzna czerpie więcej korzyści z małżeństwa, pomimo stereotypu męża kontrolowanego przez żonę, zazdroszczącego kolegom-singlom. W tradycyjnym modelu rodziny mężczyzna ma jednak więcej swobody i możliwości dbania o swoją karierę. Dodatkowo ma stałą partnerkę, rodzinę, swoją bezpieczną przystań.
Tu wkrada się motyw męża, który nie zostawia żony dla kochanki. Każda z tych kobiet odgrywa jakąś rolę. Kochanka dostarcza dreszczyku emocji i nowych bodźców. Żona jest wspomnianą bezpieczną przystanią.
Nie ma potrzeby ani sensu, by kochanka stawała się żoną, a żona… byłą żoną. Dla kobiety natomiast wybór jest często oczywisty: nie kocham męża, kocham innego, chcę być z tym innym.
Mężczyzna, który chce rozwodu, musi być zatem naprawdę nieszczęśliwy i niezadowolony ze swojej relacji z żoną. Na tyle, że wręcz nie chce mieć z nią nic wspólnego.
Przyczyną tego mogą być ciągłe kłótnie czy toksyczny charakter żony. Mąż będzie czuł się niezrozumiany, odtrącony, zdradzony, upokorzony. Żeby uwolnić się od tych uczuć, musi odejść od ich źródła, czyli domu, w którym panuje taka atmosfera.
Rozpad związku małżeńskiego jest również dla mężczyzn symbolem pewnej życiowej porażki, na którą tak łatwo się nie godzą. Muszą mieć perspektywę, że ich życie po rozwodzie będzie naprawdę lepsze i bardziej wartościowe. Dlatego jeśli w takiej sytuacji mąż odejdzie do kochanki, może to oznaczać, że naprawdę się zakochał, a nic już nie czuje do swojej żony.
Mąż chce rozwodu, a ja nie: co robić?
Prześledźmy teraz, jakie są możliwe wyjścia, kiedy mąż już wypowiada te pamiętne, raniące do głębi słowa. Może stanęło tylko na groźbie, a może podjął już pewne konkretne kroki, nie uprzedzając cię wcześniej o niczym? Bez względu na okoliczności postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak przekonać męża, żeby nie było rozwodu.
1. Najważniejsza jest pierwsza reakcja
Wiele kobiet na pewno zastanawia się, jak ma zareagować, kiedy mąż chce rozwodu. Zwykle takie stwierdzenia padają w trakcie kłótni, kiedy nie traktujemy ich zupełnie serio. Myślimy, że partner chciał nas tylko zranić.
Ale gdy temat powraca w poważnej rozmowie, mąż się wyprowadza i wnosi o rozwód, stajemy przed faktem, że oto nasz związek się rozpada, a my nie mamy za bardzo możliwości ruchu.

Na pewno jeśli poddamy się wszystkim negatywnym emocjom, nie będzie to lepsze ani dla naszego małżeństwa, ani tym bardziej dla nas, ani ewentualnie dla innych powiązanych osób, jak dzieci. Niemniej jednak cierpienie, złość i rozczarowanie są uzasadnione.
Co natomiast można zrobić?
Jeśli zdanie padło pierwszy raz i jeszcze nie pociągnęło za sobą konsekwencji, dobrze jest na chwilę odpuścić i zawiesić broń. Zastanów się, dlaczego mąż to powiedział, i spróbuj z nim porozmawiać i poszukać rozwiązania.
Jeśli natomiast sytuacja jest na znacznie poważniejszym etapie, zacznij od dystansu od męża, zbierania przydatnych informacji i kontaktu z prawnikiem.
2. Zacznij proces naprawczy
Jeśli chcesz próbować naprawić wasz związek, na pewno trzeba będzie zacząć od autorefleksji i krytycznego spojrzenia na swoją własną postawę.
Skoro mąż nie widzi szansy na szczęście u twojego boku, prawdopodobnie nie kieruje nim tylko utrata zainteresowania czy rutyna. Spróbuj sama dojść do przyczyn, ale jeśli nadal masz dużo wątpliwości, masz tak naprawdę jedno wyjście: porozmawiać o tym z mężem.
Odpowiednie przygotowanie się do takiej rozmowy jest sprawą absolutnie kluczową. Musisz wiedzieć, jak komunikować swoje myśli i uczucia oraz jak wyciągnąć informacje od drugiej strony. Polecam ci poradnik „Pogotowie Dla Związku„, gdzie kwestia rozmowy o kryzysie została potraktowana bardzo szczegółowo.
Dowiesz się, jak krok po kroku się do niej przygotować, jak ją przeprowadzić i jak uniknąć skakania sobie do gardeł. Być może to właśnie ta rozmowa okaże się kluczowa w zmianie decyzji twojego męża. Ponadto znajdziesz tam wiele ćwiczeń (m.in. wymianę listów) oraz rozwiązań dla wielu częstych problemów w związku. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
3. Skorzystaj z terapii dla par
To normalne, że małżonkom w kryzysie zaleca się terapię dla par. Jest ona niekiedy proponowana na drodze separacji, jako ostatnia deska ratunku dla małżeństwa. Niekiedy pary same postanawiają spróbować skorzystać z pomocy psychologa. To może być bardzo dobry pomysł, pod pewnymi warunkami.
Po pierwsze, trzeba mieć świadomość, że jeśli mąż chce się rozwieść, to raczej nie planuje zmienić zdania w trakcie terapii. Może się okazać, że bardziej posłuży ona do zrozumienia, dlaczego nie możecie być już dłużej razem.
Możliwe też, że twój partner nie będzie chciał współpracować albo że wykorzysta terapię jako sposób na ustalenie sobie z tobą tego, jak wasze sprawy będą wyglądały po rozwodzie.
Po drugie, do terapii trzeba mieć odpowiednie nastawienie. Nie przychodzimy tam, żeby patrzeć biernie, jak ktoś próbuje rozwiązać nasz problem. Zgłaszamy się tam z założeniem, że obie strony popełniły błędy, ale mediator-terapeuta, może pomóc je naprawić. Konieczne są jednak dobre chęci i gotowość do pracy nad związkiem.
Przydatna może się również okazać w tej sytuacji terapia indywidualna, które pomoże ci dźwignąć ciężar zbliżającego się rozstania. Kliknij poniżej, aby zapoznać się z ofertą psychologów online.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!
4. Zaproponuj separację
Rozwód stanowi ostre cięcie. Związek małżeński przestaje istnieć, jak i odwołane zostają różne jego konsekwencje. Pamiętajmy, że małżeństwo to nie tylko więź emocjonalna, ale rodzaj umowy, w której skład wchodzą też takie kwestie jak finanse, majątek, opieka nad dziećmi, dziedziczenie itd.
Możesz spróbować zaproponować swojemu mężowi alternatywne wyjścia, które dobrze by było omówić z prawnikiem, by dobrze wiedzieć, czym skutkują i jakie są ich zalety i wady.
Podstawową prawną alternatywą dla rozwodu jest oczywiście separacja. Tak naprawdę separacja niesie ze sobą prawie takie same konsekwencje, co rozwód, poza unieważnieniem małżeństwa. Pozwala jeszcze zatem na wycofanie się i powrót do stanu sprzed separacji, a także nie zmienia naszego oficjalnego stanu cywilnego.
W wielu wypadkach separacja jest tylko przedsmakiem rozwodu, ale istnieje szansa, że małżeństwo się scali.
Jeszcze inną ewentualnością może być po prostu zaprzestanie wspólnego mieszkania. Możliwe, że mąż po przemyśleniu sprawy stwierdzi, że daje sobie jeszcze trochę czasu, ale chce się zdystansować.
Przestanie cię straszyć papierami rozwodowymi, a jednocześnie oboje zobaczycie, jak to jest być samemu. To z kolei znów daje ci szansę na naprawdę waszych relacji i odzyskanie męża.
5. Spróbuj odzyskać byłego męża
Masz szansę odzyskać swojego męża, jeśli jeszcze się waha i nie podjął ostatecznej decyzji. Może właśnie liczy na twoją reakcję i będzie szczęśliwy, że jego małżeństwo nie legło w gruzach, a żona przyjęła do serca krytykę i wzięła sprawy w swoje ręce.
Nie twierdzę przy tym, że rozpad związku jest twoją winą. To wynik złożonych procesów, gdzie dwie strony popełniały błędy i nie potrafiły ich naprawić.
Na pewno dystans dobrze wam zrobi, bo pozwoli opaść negatywnym emocjom, uniknąć napiętych konfrontacji, a być może nawet zatęsknić. Kluczowe jest jednak zrozumienie przyczyn rozstania i wprowadzenie zmian, które mogą jeszcze zmienić bieg wydarzeń. Gdzie szukać pomocy, inspiracji i wskazówek? Oczywiście w poradniku „Klucz Do Odzyskania” w wersji dla niej.
To e-book, który najlepiej i najskuteczniej tłumaczy cały proces odzyskania byłego męża, partnera i chłopaka. Pomaga wyjść nawet z bardzo skomplikowanej sytuacji. Bez względu na to, czy twoja próba odzyskania zakończy się sukcesem, wyjdziesz z tego jako lepsza, bardziej świadoma i bardziej dowartościowana osoba.
Poradnik prezentuje ponadto wiele zaawansowanych technik, które pozwolą ci uwieść twojego byłego czy prawie byłego męża na nowo. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej:

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem
Mąż chce się rozwieść: podsumowanie
Tym sposobem dotarliśmy do końca tego wpisu, w którym analizowaliśmy, co robić, kiedy mąż chce rozwodu. Już wiesz, że jego słowa należy traktować poważnie, ale nie jak wyrok, bo w wielu sytuacjach naprawienie związku może się okazać dla twojego partnera lepszym wyjściem niż rozstanie.
Zdaję sobie sprawę z tego, że temat jest obszerny i nie udało nam się być może poruszyć wszystkich istotnych zagadnień, jak choćby przypadku zdrady – i to po obu stronach. Tak, jak mąż może chcieć zostawić cię dla kochanki, tak też mógł odkryć twoją zdradę i postanowić się rozwieść, nie mogąc znieść upokorzenia.
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, warto będzie sięgnąć do naszych poradników.
„Klucz Do Odzyskania” pomoże ci zawalczyć o męża, który porzucił cię dla innej. Pozwoli też załagodzić konflikt i spróbować odzyskać zdradzonego małżonka, który stracił do ciebie zaufanie i ma duży żal.
Z kolei „Pogotowie Dla Związku” obszernie omawia temat zazdrości i zdrady, z dwóch perspektyw. Tłumaczy, jak postępować, kiedy to my mamy coś na sumieniu i chcemy odzyskać zaufanie, a także kiedy odkrywamy zdradę i nie potrafimy uporać się z towarzyszącymi emocjami i wątpliwościami.
Mam nadzieję, że lektura tego wpisu rozjaśniła ci parę spraw. Zachęcam cię do zapoznania się z innymi artykułami w kategorii „Związki„. Powodzenia!