Manipulacje narcyza: czym są gierki narcyza i jak na nie reagować?

manipulacje narcyza

Czym są manipulacje narcyza? Jak manipuluje narcyz i dlaczego to robi?

Jeśli często miewasz wrażenie, że facet, z którym masz do czynienia, przekręca twoje słowa, odwraca kota ogonem i zrzuca na ciebie winę za każdy konflikt, a ty po rozmowie z nim niemal już nie wiesz, jak się nazywasz, bardzo możliwe, że na swojej drodze spotkałaś narcyza

Jego pokrętna logika to tak naprawdę manipulacje – gierki narcyza, mające na celu wywołanie określonego efektu.

Narcyz nie posługuje się jednym rodzajem manipulacji: jego repertuar jest naprawdę szeroki! O wszystkich typach narcystycznej manipulacji i sposobach na radzenie sobie z nimi przeczytasz w e-booku „Sposób Na Narcyza„.

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie natomiast w skrócie część z nich. Ponadto dowiesz się, z czego wynika skłonność narcyza do manipulowania i jak reagować na jego prowokacje.

Nie jesteś pewna, czy on jest narcyzem? Zrób ten krótki, darmowy test online. Odpowiedz na pytania dotyczące zachowania twojego faceta i waszej relacji, a na koniec uzyskasz wynik, który powie ci, czy masz do czynienia z narcystyczną osobą. Może to tylko lekki egoista, a może skrajny, perwersyjny narcyz?

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Manipulacje narcyza: z czego wynikają?

Skłonność do manipulacji jest absolutnie fundamentalną cechą narcyza. Manipulacja jest dla niego narzędziem do osiągania celów i uzyskiwania pożądanego efektu w określonych sytuacjach.

Jeśli nadal zastanawiasz się, po co właściwie narcyz sięga po swoje gierki i z czego one wynikają, pozwól, że podam ci kilka przykładów:

  • kreuje swój wizerunek, a manipulacje pozwalają mu go podtrzymać;
  • jest nałogowym kłamcą i dostosowuje rzeczywistość do swoich wyobrażeń;
  • manipulacja służy mu do osiągania celów, np. podporządkowania sobie ciebie lub sprawienia, że coś zrobisz, czego on oczekuje;
  • pozwala mu zdobyć władzę nad tobą i kontrolować cię;
  • chce obniżyć twoją samoocenę, by uzależnić cię od siebie i pokazać swoją wyższość;
  • chce wywołać w tobie poczucie winy;
  • stosuje reakcję obronną, by odepchnąć od siebie odpowiedzialność za coś, co sam zrobił;
  • bawi go obserwowanie reakcji różnych osób, które nastawia też przeciwko sobie;
  • chce zmusić cię tym do starania się o niego i spełniania jego zachcianek.

Osobowość narcystyczna jest bardzo złożona, a jej cechy sprawiają, że nie tylko ma zaburzoną percepcję samej siebie, ale przejawia również skłonność do tworzenia toksycznych relacji. Wszystko o narcyzie, jego cechach, zachowaniach i schematach postępowania przeczytasz w e-booku „Sposób Na Narcyza„.

Znajdziesz tam również szczegółowe porady, jak odzyskać niezależność i siłę w związku z narcyzem, jak sobie z nim radzić, jak go oczarować oraz jak w razie czego się go pozbyć ze swojego życia. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Techniki manipulacji narcyza

Narcyz dysponuje całym wachlarzem różnorakich manipulacji. Niektóre z nich są naprawdę podstępne, dlatego wcale nietrudno paść ich ofiarą. Kluczem do odpowiedniego reagowania i bronienia się przed manipulacjami, jest przede wszystkim rozpoznanie ich.

Poniższa lista może ci pomóc zidentyfikować manipulacje narcyza, dzięki czemu na przyszłość nie dasz się wmanewrować w dyskusję-pułapkę. Oto najczęstsze zdania, jakie usłyszysz z jego ust:

1. Odwracanie winy

Narcyz w dyskusji nigdy nie weźmie winy na siebie, choćby to on rozpętał kłótnię. Z przyjemnością jednak zrzuci całą odpowiedzialność na ciebie. Będziesz winna nawet tego, że na ciebie krzyczy, bo przecież wyprowadziłaś go z równowagi!

W takich sytuacjach narcyz chętnie też odwraca kota ogonem: wykorzystuje robione mu zarzuty, by skierować je… przeciwko tobie. Za wszelką cenę będzie dążył do tego, żebyś to ty miała wrażenie, że musisz go przeprosić, bo inaczej się na ciebie śmiertelnie obrazi.

2. Szantaż emocjonalny

Narcyz lubi stosować szantaż emocjonalny i popadać w skrajności. Z jego ust często będą padały słowa „zawsze” i „nigdy”. Jednocześnie będzie stawiał siebie w roli ofiary. Nie tylko zrzuci na ciebie odpowiedzialność, jak w poprzednim przykładzie, ale oprócz tego wmówi ci również, że swoim zachowaniem ranisz jego uczucia.

Poza tym może ci grozić, robić sceny lub na zmianę przymilać się i traktować cię chłodno, by wywołać odpowiednie reakcje. Ty będziesz się gimnastykować, żeby go zadowolić, a on w tym czasie będzie zacierał ręce, bo udało mu się już ciebie urobić.

3. Triangulacja

Manipulacje narcyza często polegają na zaangażowaniu w grę trzeciej osoby. W dodatku może ona nawet nie być świadoma tego, że narcyz tak ją wykorzystuje. Mówimy wówczas o triangulacji. Narcyz najczęściej będzie do tego celu wybierał inną kobietę, w której potencjalnie możesz widzieć rywalkę.

Narcystyczna triangulacja polega na wzbudzaniu w tobie zazdrości o drugą osobę i obniżaniu twojej samooceny przez porównania z nią. Narcyz stwarza sztuczną atmosferę rywalizacji. Komplementuje przy tobie np. twoją przyjaciółkę, mówi ci, co powinnaś zmienić, żeby być taka jak ona, sugeruje flirt itp.

4. Wyolbrzymianie

Wspominałem już, że manipulacje narcyza często wykorzystują skrajności. Dlatego też część z nich polega po prostu na wyolbrzymianiu. Narcystyczna osoba będzie przede wszystkim wyolbrzymiać twoje negatywne zachowania i swoje odczucia w związku z nimi.

jak manipuluje narcyz

Każdy twój najmniejszy błąd to będzie koniec świata, każda pomyłka będzie rujnowała mu życie i plany. Narcyz będzie w tych sytuacjach bardzo nieelastyczny, nie pozwoli ci też z siebie żartować. Konsekwencje twoich działań, które on musi ponieść, zawsze też będą mocno na wyrost. Będzie silnie podkreślał to, jak fatalnie się czuje z twojego powodu i jak dużo kłopotu mu narobiłaś.

5. Bagatelizowanie

Z drugiej strony narcyz może też minimalizować znaczenie niektórych faktów. O ile twoje przewiny są przez niego wyolbrzymiane, o tyle jego nic nie znaczą. Poważne błędy popełnione przez nieodpowiedzialność to w jego oczach drobne pomyłki, o które robisz aferę (a przecież mogłaś nie dopuścić do ich popełnienia!).

Ten typ manipulacji to także furtka do bezkarnego złego traktowania cię. Według narcyza każdą obelgę, krzywdzącą uwagę, złośliwy komentarz można szybko zamienić… w żart. On tylko tak żartował, a ty jesteś strasznie sztywna, skoro nie załapałaś się na jego „poczucie humoru”.

6. Niszczenie samooceny

Związek z narcyzem charakteryzuje się tym, że narcystyczny partner uderza w samoocenę swojej ofiary, stopniowo ją podkopując. Obniża poczucie wartości poprzez nieustanną krytykę, lekceważenie, ocenianie, protekcjonalny ton, a nawet mówienie wprost, że druga osoba jest nikim, nic nie potrafi i do niczego się nie nadaje.

To oczywiście bardzo silna manipulacja, która ma na celu nie tyle wyprowadzenie cię z równowagi czy okłamanie, ile kompletne osłabienie twojego poczucia tożsamości i zdrowej samooceny. Długotrwała manipulacja tego typu może wpędzić nawet w depresję i jest przejawem przemocy psychicznej.

7. Gaslighting

Jedną ze specyficznych manipulacji narcyza jest tzw. gaslighting, o którym szczegółowo pisałem w tym artykule. To również bardzo niebezpieczny rodzaj manipulacji, który polega przede wszystkim na kwestionowaniu zdolności poznawczych drugiej osoby.

W praktyce narcyz może zacząć od sugerowania ci, że masz problemy z pamięcią (np. wypiera się, że coś powiedział, sugerując, że sobie to zmyśliłaś, albo twierdzi, że coś mówił, a ty tego nie pamiętasz).

Będzie powtarzał, że coś ci się wydawało, pomyliło albo że reagujesz zbyt histerycznie. W kolejnych etapach będzie wprost stwierdzał, że coś z tobą nie tak, potrzebujesz pomocy i cierpisz na zaburzenia.

8. Projekcja własnych zachowań

Narcyz stosuje jeszcze jeden typ manipulacji, który nazywamy projekcją. Polega on na tym, że przypisuje swoje naganne zachowania rozmówcy. Kiedy kłamie, szybko oskarża drugą osobę o kłamstwo, kiedy podnosi głos, denerwuje się, dlaczego na niego krzyczysz itp.

Jest to manipulacja, którą stosuje zwłaszcza w przypływie emocji, wykorzystując fakt, że możesz stracić panowanie nad sobą i orientację, co tak naprawdę ty powiedziałaś/zrobiłaś, a co on.

Przeczytaj też: Jak zmanipulować manipulatora?

Gierki narcyza: jak na nie reagować?

Gierki narcyza mogą łatwo wyprowadzić cię z równowagi i sprawić, że przestaniesz być przekonana do własnych racji. Szczególnie, jeśli w pobliżu nie ma żadnych świadków, którzy mogliby stanąć po twojej stronie.

jak zmanipulować manipulatora

Jeśli umiesz już rozpoznać, kiedy twój narcyz próbuje tobą manipulować i jakich technik do tego używa, zapamiętaj, jak się przed tymi manipulacjami bronić. Przede wszystkim trzymaj się tych 5 zasad:

1. Stawiaj granice i pilnuj ich: masz prawo do swojej prywatności i do ochrony siebie samej. Przekraczanie granic powoduje dyskomfort, bunt, poczucie bycia zaatakowaną. Nie możesz na to pozwalać. Nie stosuj taryfy ulgowej, bo jednorazowa akceptacja oznacza dla narcyza przyzwolenie na traktowanie cię po swojemu.

2. Miej do siebie zaufanie: musisz być przywiązana do swoich przekonań i tego, w co wierzysz. Narcyz często kłamie i przekręca fakty, więc nie możesz mieć do niego więcej zaufania niż do samej siebie. Wiesz, co jest dla ciebie najlepsze, i tego się właśnie trzymaj.

3. Nie dostosowuj się za wszelką cenę: partnerki narcyzów mają tendencję do stawania się super elastycznymi – to efekt narcystycznego treningu, za sprawą którego kobieta próbuje tak manewrować, żeby facet był zadowolony, mimo że jego zachowanie nie rządzi się żadną logiką. Nie rób tego, bo łatwo wpadniesz w pułapkę manipulacji.

4. Nie daj się sprowokować: manipulacje narcyza służą sprowokowaniu cię, przede wszystkim do utraty panowania nad sobą. Za każdym razem, kiedy on próbuje ci coś wmówić, zachowuj stoicki spokój, głęboko oddychaj i puszczaj mimo uszu jego słowa – one i tak nie niosą żadnej konkretnej treści.

5. Nie próbuj go przekonać: błąd wielu kobiet polega na tym, że sądzą, że logiczna argumentacja spowoduje, że partner przejdzie na „dobrą stronę mocy”, zrozumie i zmieni się. Narcyz bardzo rzadko się zmienia, a gdy kwestionuje swoją własną postawę – to znaczy, że właśnie walczy ze swoją narcystyczną naturą.

Jak manipuluje narcyz: podsumowanie

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu poświęconego gierkom narcyza. Mam nadzieję, że po tej lekturze wiesz już, jak manipuluje narcyz, dlaczego to robi i od czego zacząć, by nauczyć się przed nim bronić.

Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą narcystycznej osobowości – nauczyć się ją rozpoznawać i radzić sobie z nią – przypominam ci o wyczerpującym poradniku „Sposób Na Narcyza„, który bardzo szczegółowo omawia temat relacji z narcystycznym mężczyzną.

Dostosowany jest do niemal każdej sytuacji. Znajdziesz tam porady dotyczące zarówno małżeństwa, jak i romansu z narcyzem, odzyskania panowania nad relacją z narcyzem, jak i zerwania z nim na dobre.

Ponadto e-book został wzbogacony o techniki, które pozwolą ci odzyskać równowagę w związku, lepiej kontrolować komunikację z narcyzem, sprawić, by on również spełniał twoje potrzeby, oraz uwieść go, jeśli to właśnie to jest twoim celem. Możesz lepiej zapoznać się z poradnikiem, klikając poniżej:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

4.9/5 - (15 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.