Szukaj
Close this search box.

Love bombing: co to, przykłady i jak się przed nim bronić?

love bombing

Zdarzyło ci się słyszeć o czymś takim jak love bombing? A może obiło ci się o uszy tzw. bombardowanie miłością?

Bez względu na to, czy odpowiesz twierdząco, czy przecząco na powyższe pytania, jesteś we właściwym miejscu, by ostatecznie rozwiać wszystkie swoje wątpliwości na temat love bombingu. Dzisiejszy wpis zostanie w całości poświęcony tej stosowanej przez narcystyczne osoby strategii.

Dowiesz się, czym jest love bombing i po czym go rozpoznać. Wyjaśnimy sobie również, po co narcyz stosuje bombardowanie miłością i jakich efektów się po tym spodziewa. Na koniec zostało najważniejsze, czyli jak się bronić przed love bombingiem.

Zdążyłem już zdradzić, że bombardowanie miłością to technika stosowana przez narcyzów. Nie wiesz, po czym poznać, że spotykasz się z narcyzem? Zrób szybki i darmowy test online, który pomoże ci określić, czy osoba, którą masz na myśli, jest narcystyczna i w jakim stopniu przejawia te cechy.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Love bombing: co to?

Wyjaśnijmy sobie najpierw, czym jest love bombing. Termin ten wbrew pozorom jest całkiem szeroki i nie odnosi się wyłącznie do relacji partnerskich.

Pierwotnie określenie to było bardziej związane ze światem sekt i ugrupowań o charakterze religijnym. W tym sensie rozumiane jest jako technika manipulacji mająca na celu wzbudzenie zaufania i oddania oraz wciągnięcia do danego ugrupowania1.

Osoba, wobec której stosowany jest love bombing, ma poczuć się zrozumiana i dowartościowana. Dzięki temu chętniej będzie utożsamiać się z tym, kto bombarduje ją miłością.

Najczęściej mamy do czynienia z jednostką, która jest w jakimś sensie słabsza. Ma niskie poczucie własnej wartości, jest zagubiona, nie dogaduje się z rodziną i rówieśnikami, czuje się odrzucona, szuka siebie, jest wrażliwa i empatyczna, naiwna i ufna.

bombardowanie miłością

Chcę jednak podkreślić, że także osoby, które z pozoru wydają się mieć silny charakter, mogą stać się ofiarami love bombingu, właśnie przez swoją pewność siebie, próżność i przekonanie, że zawsze mają wszystko pod kontrolą.

Ofiara love bombingu dostaje od manipulatora wszelkie dowody tego, że jest dla niego ważna i wyjątkowa. Sekta będzie usiłowała wmówić tej osobie, że jest dla niej jak rodzina: świetnie ją rozumie, chce się o nią troszczyć.

Podstęp polega na tym, że bombardowanie miłością jest tym, czym jest, tylko w pierwszej fazie. Później okazuje się, że miało za zadanie wyłącznie stworzenie silnej więzi i uzależnienia emocjonalnego.

Ofiara nie tylko będzie łatwiej akceptować negatywne strony grupy, z którą się związała. Dodatkowo będzie odczuwać poczucie winy i lęk, jeśli coś przestanie jej odpowiadać i zechce się odciąć. Miłość ma swoją cenę!

Brzmi przerażająco, a jeszcze bardziej przeraża to, że ten sam mechanizm może zostać zastosowany w relacjach romantycznych. Ofiara zostaje w ten sposób wciągnięta do związku, z którego później trudno jej jest wyjść.

Bombardowanie miłością: objawy

Spróbujmy zatem odpowiedzieć na przed chwilą postawione pytanie. Czym się kierować, by odróżnić love bombing od całkiem zdrowego zainteresowania i oznak, że komuś na nas bardzo zależy?

Przyjrzyjmy się najpierw liście najbardziej typowych objawów bombardowania miłością:

 • nieustanne mówienie komplementów, najczęściej skrajnych, absolutnych;
 • obdarowywanie prezentami, zwykle kosztownymi i angażującymi;
 • intensywne kontaktowanie się, częste spotkania;
 • niepokojenie się w przypadku braku odpowiedzi;
 • w krótkim czasie zbliżenie fizyczne, deklaracje miłości, planowanie przyszłości;
 • naśladowanie twoich zachowań, sposobu bycia, zainteresowań, preferencji;
 • chwalenie się tobą przed innymi, przypisywanie ci wszelkich pozytywnych cech;
 • możliwe też trzymanie relacji w sekrecie;
 • przesadna troska, przewrażliwienie na twoje reakcje;
 • podkreślanie, że jesteście bratnimi duszami, jesteście dla siebie stworzeni;
 • postawa potrzebująca („Nie mogę bez ciebie żyć”);
 • podkreślanie twojej wyjątkowości i tego, że jesteś wyjątkowo traktowana;
 • wypytywanie o twoje słabości, by okazywać nadmierne współczucie i wsparcie2.
zostawił mnie dla innej czy wróci

Jak zapewne zauważasz, wszystkie powyższe przykłady love bombingu mają charakter skrajny. Występują równocześnie, z dużym nasileniem. Jeśli czujesz, że w twojej relacji wszystko dzieje się zbyt szybko i zbyt intensywnie, powinna ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Co jeszcze powinno wzbudzić twoją czujność?

Odpowiedz sobie na pytanie, czy poznajesz tę osobę proporcjonalnie w stosunku do tego, jak ona poznaje ciebie. Czy wiesz o niej równie dużo? Czy też udało ci się poznać jej bliskich i przyjaciół? Jaka jest? Jeśli jedyne, co umiesz o niej powiedzieć, to że jest taka jak ty, to również może być niepokojące.

W końcu zastanów się, jak się czujesz z tym, jak ona ciebie traktuje, i jak byś się czuła, gdybyście mieli się rozstać.

Czy ten sposób traktowania nie powoduje u ciebie zmieszania czy dyskomfortu związanego z tym, że nie utożsamiasz się z przypisywanymi tobie cechami? Czy gdybyś odrzuciła względy tej osoby, to czy miałabyś w związku z tym ogromne poczucie winy i wyrzuty sumienia?

Po co narcyz stosuje love bombing?

Love bombing jest charakterystycznym zachowaniem osób narcystycznych, które usiłują wciągnąć kogoś do relacji z sobą. Właśnie dlatego facet narcyz początkowo wydaje się księciem z bajki.

Nie dość, że jest przystojny, ma świetny styl, jest bogiem seksu, ma pozycję i znajomości, na wszystkim się zna, to jeszcze jest w ciebie zapatrzony jak w obrazek i udowadnia, że z nim będziesz się zawsze czuła jak królowa. Czy aby na pewno zawsze?

love bombing objawy

Narcyz nauczył się, że bombardowanie miłością pozwala mu szybko zbliżyć się do swojej ofiary i zdobyć jej zaufanie. Może zatem owinąć je sobie wokół palca, a gdy już mu się to na pewno uda, ujawni swoją prawdziwą twarz. O tym, jaki jest narcyz naprawdę, przeczytasz w tym artykule.

Po takim love bombingu osoba będąca w związku z narcyzem będzie starała się go mimo wszystko akceptować, odwdzięczać mu. Będzie dla niego wyrozumiała, choć ten będzie wyrządzał jej największe świństwa i czerpał z tej relacji jak najwięcej.

Kiedy „studnia wyschnie„, oddali się tak szybko, jak się zbliżył. Bombardowanie miłością jest bowiem tylko pierwszym etapem w powtarzającym się cyklu relacji z narcyzem.

Ale to nie wszystko. Love bombing odgrywa w działaniach narcyza jeszcze jedną niezwykle istotną rolę. Rola ta polega na uzależnieniu ciebie, a mówiąc dokładniej: uzależnieniu twojego poczucia własnej wartości od narcyza.

Bombardowanie miłością powoduje, że wydaje ci się, że narcyz jest głównym źródłem twojej samooceny. To dzięki niemu wiesz, że jesteś wspaniała i wyjątkowa.

Uzależniasz się od jego oceny, a w konsekwencji nie potrafisz czerpać poczucia własnej wartości z samej siebie. Dlatego tak trudno ci go zostawić, dlatego tak boli cię jego krytyka i dlatego wydaje ci się, że musisz zasłużyć na jego uczucie.

Love bombing sprawia, że narcyz uzależnia od siebie twoje poczucie własnej wartości.

Temat relacji z osobą narcystyczną jest niezwykle złożony. W szczegółowy i bardzo praktyczny sposób taktuje o niej e-book „Sposób Na Narcyza„. Zachęcam cię do jego przeczytania, jeśli chcesz wiedzieć, jak zapanować nad narcyzem w każdej sytuacji.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Love bombing: ile trwa?

Zastanawiasz się, ile trwa love bombing? Odpowiedź jest prosta: tak długo, jak jest to konieczne. Konieczne, by zdobyć nad tobą kontrolę i upewnić się, że jesteś wystarczająco uzależniona emocjonalnie.

Najczęściej narcyz potrzebuje około kilku miesięcy bombardowania miłością, by osiągnąć swój cel. Ale jeśli ma do czynienia z wyjątkowo potrzebującą, ufną i niepewną siebie osobą, być może wystarczy parę tygodni3.

Narcyz musi mieć pewność, że ma cię w garści. Jeśli powiesz mu, że go kochasz, zaczniesz o niego tak samo zabiegać, może nawet zamieszkacie razem, to będą dla niego istotne sygnały. Jak zobaczy, że jesteś w stanie zrezygnować z czegoś ważnego dla niego, udało mu się.

Potem zacznie cię testować. Zachowa się wobec ciebie nie w porządku, skrytykuje cię, zlekceważy i będzie obserwował twoją reakcję. Jeśli w tym momencie obrazisz się i odwrócisz na pięcie, znowu zacznie o ciebie zabiegać.

Jednak jeśli stałaś się już jego ofiarą, najprawdopodobniej uznasz, że miał gorszy dzień albo że musiałaś coś zrobić nie tak, że zdenerwował się na ciebie. Będziesz usiłować naprawić swoje błędy, dogodzić mu i go uszczęśliwić.

Bombardowanie miłością: jak się bronić?

love bombing przykłady

Przede wszystkim, jeśli dochodzisz do wniosku, że jesteś ofiarą love bombingu i to właśnie to sprawia, że odczuwasz niepokój i wątpisz w szczere intencje nadawcy tych komunikatów, to dobry moment, by na chwilę się zatrzymać.

Przeanalizuj dobrze sytuację, kierując się przede wszystkim swoimi uczuciami. Nie zagłuszaj własnych obaw argumentem, że „przecież on jest taki wspaniały”.

Możesz nie mieć pewności, z czym masz do czynienia. Jeśli komuś jednak faktycznie na tobie zależy i chce, byś czuła się z nim dobrze, nie obrazi się, słysząc, że chcesz zwolnić, bo wszystko dzieje się zbyt szybko.

Spróbuj lepiej poznać tę osobę, nie pozwalaj na zbyt szybkie przekraczanie granic i wchodzenie na kolejne etapy znajomości. Jeśli wywoła to irytację lub jeszcze bardziej nachalne zachowania, bezpieczniej będzie odsunąć się od tej osoby. Przeczytaj więcej o rozstaniu z narcyzem – lepiej zrozumiesz, co powinnaś zrobić.

Próbuj też podchodzić bardziej na luzie do komplementów i innych dowodów adoracji. Nie bierz ich zanadto do siebie, czasami obracaj w żart, a pewno nie czuj się bardziej zobowiązana do spełniania oczekiwań drugiej strony tylko dlatego, że poświęca ci maksimum swojej uwagi.

Twój dystans może oczywiście spowodować, że narcyz zacznie silniej „atakować”, ale to przynajmniej od razu ci uświadomi, że osoba, która zdawała się tobą zainteresowana, tak naprawdę chce tylko zdobyć nad tobą kontrolę.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Źródła

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Love_bombing ↩︎
 2. https://www.psychologytoday.com/us/basics/love-bombing ↩︎
 3. https://www.verywellhealth.com/what-is-love-bombing-5224664 ↩︎
4.5/5 - (8 votes)
Picture of Aleks Rajzer
Aleks Rajzer
Doświadczony dating coach, absolwent socjologii i studiów podyplomowych na kierunku Coaching z elementami psychologii. Od wielu lat studiuje relacje damsko-męskie, by odpowiedzieć na pytania dręczące tysiące osób ze złamanym sercem. Autor bestselleru "Klucz Do Odzyskania" i wielu innych poradników. Założyciel bloga Rozwój Do Potęgi, gdzie publikuje artykuły i udziela również porad indywidualnych. Prywatnie miłośnik tańca, podróży i wypoczynku na łonie natury. Możesz się z nim skontaktować na Instagramie.

Czytaj również: