Lęk przed wystąpieniem publicznym: skąd się bierze i jak go pokonać?

Lęk przed wystąpieniem publicznym

Lęk przed wystąpieniem publicznym jest jednym z najpowszechniejszych lęków w życiu człowieka. Podczas przemawiania przed dużą grupą osób pojawia się wiele emocji. Jednak prawdziwy problem dotyczy odczuwanych przez nas negatywnych uczuć.

Niepokój, stres, pocenie się, jąkanie… To tylko niektóre z najczęstszych objawów, które charakteryzują fobię przed wystąpieniami publicznymi. W tym artykule nie będziemy jednak skupiać się na samym problemie, ale na sposobach jego rozwiązania i poznaniu przyczyn pojawiania się strachu podczas wystąpień publicznych.

Jeśli szukasz szybkiego i skutecznego rozwiązania swojego problemu, zachęcam cię do zasięgnięcia porady u profesjonalisty, Adama Rogali. Trener wystąpień publicznych i komunikacji stworzył specjalny kurs pomagający osobom borykającym się ze strachem i tremą przed wystąpieniami publicznymi. Kliknij tutaj i sprawdź ofertę warsztatu!

Lęk przed wystąpieniem publicznym: psychologia

W świecie psychologii paraliżujący strach przed wystąpieniem publicznym określany jest jako glossofobia i przybiera formę fobii społecznej. Lęk objawia się przede wszystkim uczuciem niepokoju i paniki, ale także nadmiernym poceniem się i brakiem możliwości kontynuowania przemówienia.

Należy jednak podkreślić fakt, że osoby, które boją się wystąpień publicznych, nie zawsze cierpią na glossofobię. Ten rodzaj fobii jest bowiem poważnym zaburzeniem. W wielu przypadkach niepokój związany z wystąpieniami publicznymi jest raczej determinowany zwykłym poczuciem wstydu, zakłopotania i nieśmiałości, czyli doznaniami, które moglibyśmy określić jako całkiem normalne.

Stres przed wystąpieniem publicznym

Lęk przed wystąpieniem publicznym może również pojawić się w przyjemnych i radosnych okolicznościach, takich jak wesele czy urodziny. Dlatego warto pamiętać, że strach ten niekoniecznie pojawia się jedynie podczas przemówień na scenie.

Jest to jednak jedna z najbardziej klasycznych sytuacji, z jaką spotykają się ludzie odczuwający silny lęk przed wystąpieniem publicznym. Według psychologów stres przed wystąpieniem publicznymi może wynikać z trzech głównych przyczyn:

  • Przebyta w przeszłości trauma;
  • Nieśmiałość, która przejmuje kontrolę nad emocjami;
  • Ogólny lęk, który był zawsze w tobie obecny, ale nie zwróciłeś na niego uwagi, dopóki nie nadarzyła się okazja publicznego wystąpienia.

Jednak zgodnie z tym, co twierdzi psychologia, poszukiwanie powodów, przez które odczuwasz lęk przed wystąpieniem publicznym, nie odgrywa decydującej roli w procesie pokonywania strachu.

Strach przed wystąpieniem publicznym: przyczyny

Choć jak wspomniałam wyżej, samo poznanie przyczyn nie jest czynnikiem decydującym w walce ze strachem, niepokojem lub paniką podczas wystąpień publicznych, postaram się podać ci kilka przyczyn występowania tego stanu. Oprócz powodów wyjaśnionych i określonych przez psychologię, musimy także przyjrzeć się naszej mentalności.

Jak wiadomo, nasz sposób myślenia odgrywa kluczową rolę i często jest czynnikiem decydującym, jeśli chodzi o odnoszenie sukcesów w każdej dziedzinie naszego życia. Musisz wiedzieć, że nasz umysł czasami tworzy mechanizmy autosabotażu, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jak pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi

Zasadniczo mówimy o postawach i myślach, które z czasem stają się prawdziwymi przekonaniami. Oczywiście problem pojawia się wtedy, gdy są one negatywne i w konsekwencji ograniczają nas i nam szkodzą.

W przypadku fobii dotyczącej wystąpień publicznych największe obawy podyktowane są negatywnymi myślami i emocjami:

  • „Nie sprostam temu zadaniu”;
  • „Każdy zauważy mój lęk i niepokój”;
  • „Na pewno o czymś zapomnę i zrobię złe wrażenie”;
  • „A jeśli ze strachu zacznę się jąkać?”;
  • „Widzowie z pewnością widzieli lepsze występy”;
  • „Moje argumenty nikogo nie zainteresują i w efekcie wszystkich znudzę”.

Główny powód, dla którego odczuwasz lęk przed wystąpieniem publicznym, tkwi w twojej głowie. Problemem jest to, że nieustannie wmawiasz sobie, że nie będziesz na równi z innymi i że wszystko pójdzie nie tak.

Pamiętaj, że „nikt nie urodził się mistrzem” i że wszyscy doskonali mówcy, którzy dziś szkolą innych, też kiedyś zaczynali. Być może również podczas swoich pierwszych wystąpień odczuwali tremę i lęk.

Spróbuj bardziej wierzyć w siebie i spójrz na sprawę z innej perspektywy:

  • „Robię coś, o czym nigdy nie myślałem, że zrobię. Próbując, przełamuję jedną z moich największych barier”;
  • „Znam bardzo dobrze temat i jestem przygotowany. Nawet jeśli zapomnę coś powiedzieć, na pewno nie stracę sensu wypowiedzi”;
  • „Moja widownia to po prostu grupa ludzi, która odczuwałaby to samo co ja, będąc na moim miejscu. Jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem, na pewno mnie zrozumieją”.

Wierz lub nie, ale sposób myślenia może naprawdę zmienić twoje życie.

Jak przezwyciężyć lęk przed wystąpieniem publicznym

Teraz, zobaczymy jakie są najlepsze strategie, na których możesz polegać, aby pokonać lęk przed wystąpieniem publicznym. Dzięki tym trzem prostym technikom, będziesz w stanie rozwinąć swoje umiejętności i kompetencje. W efekcie nauczysz się przemawiać spokojniej oraz lepiej przygotowywać się do wystąpień i być skutecznym mówcą.

Nie ucz się przemówień na pamięć

Oprócz samego lęku przed wystąpieniami publicznymi, spowodowanego nieśmiałością lub niską samooceną, w naszej głowie często rodzi się również obawa, że zapomnimy, co chcieliśmy powiedzieć. Ci, którzy cierpią na fobię publicznego przemawiania, mają tendencję do uczenia się na pamięć całych zdań. W rzeczywistości nie ma nic bardziej gorszego.

Paraliżujący strach przed wystąpieniem publicznym

Wiesz dlaczego? Gdy uczymy się na pamięć każdego zdania i podczas przemawiania zapomnimy nawet jednego wyrazu, wpadamy w panikę, ponieważ nie jesteśmy w stanie odtworzyć już dalszej części wystąpienia. W konsekwencji tracimy kontrolę nad naszym przemówieniem. Dlatego zamiast układać sobie konkretne zdania i recytować je z pamięci, skup się na ustaleniu myśli przewodniej. Dzięki temu nie będziesz się stresować, że zapomnisz tekstu i twoje wystąpienie będzie wyglądało na bardziej naturalne.

Zresztą, o wiele łatwiej jest wyjaśnić znaczenie wiersza, niż nauczyć się go na pamięć, prawda? W przypadku wystąpień publicznych jest dokładnie tak samo.

Jeśli nie chcesz stracić sensu swojej wypowiedzi, pilnuj tego, aby nie powtarzać się i nie używać ciągle tych samych słów. W przeciwnym razie twoja wypowiedź nie będzie zrozumiała dla twoich odbiorców. Nieustannie wzbogacaj swoje słownictwo, np. poprzez korzystanie z synonimów.

Zawsze bądź przygotowany

Jeżeli chcesz przezwyciężyć swój strach, musisz zawsze dbać o to, aby być dobrze przygotowany przed każdym swoim wystąpieniem. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której nie będziesz wiedział, o czym masz mówić. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, powinieneś być zawsze dobrze zaznajomiony z tematem. Za wszystkimi wspaniałymi przemówieniami stoją mówcy, którzy ćwiczyli swoje wystąpienia setki razy i dlatego nabrali odpowiedniej wprawy.

Pomocne w przygotowaniach przed wystąpieniami mogą być ćwiczenia przed lustrem. Za ich pomocą sprawdzisz, czy to, w jaki sposób się prezentujesz, jest dla ciebie satysfakcjonujące. Może się to wydawać nieco głupie, ale lustro jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców w przygotowaniach do wystąpień publicznych.

Dzięki ćwiczeniom przed lustrem przyjrzysz się w czasie rzeczywistym swojej ekspresji, swojemu sposobowi gestykulacji, pewności, z jaką podchodzisz do tematu, a także wyobrazisz sobie samego siebie przed publicznością.

Wystąpienie publiczne stres

Opcjonalnie możesz również nakręcić wideo ze swoim udziałem i sfilmować swoje wystąpienie. Ten krok pozwoli ci zwrócić uwagę na każdy aspekt twojego przemówienia.

Aby przezwyciężyć lęk przed wystąpieniem publicznym, musisz uzbroić się w cierpliwość i poświęcić sporo czasu na ćwiczenia. Im więcej razy będziesz próbować, tym bardziej rozwiniesz swoją pewność siebie w kwestii przemawiania publicznego.

Dokształcaj się

Ostatnią radą, którą chciałabym ci dać, i która z pewnością jest nie mniej ważna niż dwie pozostałe, jest zadbanie o poszerzanie swojej wiedzy. Aby dobrze poznać temat, trzeba go pogłębiać. To samo dotyczy przezwyciężania lęku przed wystąpieniami publicznymi.

W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z wieloma kursami, prowadzonymi przez osoby, zajmujące się tematyką wystąpień publicznych i przezwyciężania lęku przed przemówieniami. Jednak radzę ci polegać na zaufanych kursach i prawdziwych profesjonalistach z branży, takich jak Adam Rogala.

Jeśli jego nazwisko nic ci nie mówi, z pewnością zainteresuje cię fakt, że Adam Rogala jest trenerem wystąpień publicznych, prezentacji biznesowych na żywo i przed kamerą oraz komunikacji. Prowadzi treningi medialne dla rzeczników prasowych i PR-owców. Ponadto pomaga zdobywać uczestnikom narzędzia warsztatu mówcy. Równolegle jest trenerem warsztatów dziennikarskich i realizatorskich dla prezenterów, reporterów, dziennikarzy i komentatorów pracujących na wizji. Podsumowując, Adam Rogala jest niekwestionowanym ekspertem w swojej dziedzinie.

Dlatego jeśli chcesz skorzystać z jego wiedzy, zachęcam cię do wzięcia udziału w przygotowanym przez niego kursie „Wystąpienia publiczne. Sztuka przemawiania”. Podczas kursu dowiesz się, jak uwolnić się od stresu i tremy towarzyszącej przemówieniom publicznym oraz poznasz tajniki fantastycznych mówców. Ponadto nauczysz się, jak zachować spokój podczas ważnych przemówień i jak czerpać z nich przyjemność.

Autor nauczy cię tworzenia porywających wystąpień publicznych i pokaże jak, krok po kroku, przygotowywać się do przemówień. Dzięki jego radom odkryjesz, jak nawiązywać i rozwijać relację z słuchaczami, aby utrzymać ich uwagę. Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do kursu.

Sprawdź także: Kursy komunikacji interpersonalnej oraz Kursy rozwoju osobistego

Dziękuję ci za przeczytanie do końca tego artykułu, w którym zapoznałam cię z zagadnieniem lęku przed wystąpieniem publicznym. Mam nadzieję, że zawarte w nim informacje zachęcą cię do pracy nad przezwyciężaniem strachu i pewnego dnia staniesz się doskonałym mówcą!

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.