Kursy asertywności: 5 polecanych szkoleń online

kursy asertywności

Kursy asertywności to doskonała metoda na to, by nauczyć się wyznaczania granic oraz wyrażania swoich poglądów, opinii, emocji i postaw bez stosowania zachowań agresywnych, a także narzucających swój punkt widzenia.

Jeśli jesteś osobą, która często ma ciekawe lub innowacyjne zdania na dany temat, ale czuje się niepewnie i w konsekwencji nie jest w stanie go wyrazić, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z kursów asertywności.

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń prowadzonych zarówno online, jak i stacjonarnie. Kursy online to przede wszystkich oszczędność czasu oraz łatwość dostępu. Aby w nich uczestniczyć nie trzeba bowiem wychodzić z domu i tracić pieniędzy na dojazdy. Co więcej, w kursie online można brać udział z dowolnego miejsca na świecie, a często nie jest nawet potrzebny dostęp do Internetu, gdyż mają one formę filmów wideo.

Jeśli chodzi o kursy stacjonarne, to dają one niepowtarzalną możliwość spotkania się z ludźmi i budowania więzi (co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne). Pomagają również przełamywać własne bariery (co ma na przykład zastosowanie podczas kursów nieśmiałości czy kursów wystąpień publicznych). Szkolenia „na żywo” dają także możliwość zadania pytań w czasie rzeczywistym, przećwiczenia z instruktorem danych zagadnień czy podzielenia się opiniami z innymi uczestnikami.

Każda forma kursu ma wiele korzyści. To od ciebie zależy, na jaki kurs się zdecydujesz i które zalety są dla ciebie ważniejsze. W dzisiejszym wpisie przedstawię ci 5 najlepszych kursów asertywności online, prowadzonych przez doskonałych instruktorów, specjalizujących się w nauczaniu asertywności.

Kursy asertywności: 5 godnych uwagi

1. Trening asertywności - Michał Pasterski

Problem z asertywnością cechuje wielu ludzi. Jego podłożem są zazwyczaj obawy związane z urażeniem uczuć drugiej osoby lub z konsekwencjami wynikającymi z zależności, np. w pracy. Warto zatem sięgnąć po kurs „Trening asertywności„, aby jak najszybciej opanować sztukę odmawiania tak, by nie stawiać siebie oraz innych w niezręcznej lub nieprzyjemnej sytuacji.

Ten kurs asertywności ma również na celu przedstawienie różnic pomiędzy byciem asertywnym a agresywnym. Przesadna, nieadekwatna asertywność może bowiem także negatywnie wpływać na nasze relacje z innymi ludźmi. Ponadto autor przedstawia w nim różne sposoby na asertywność, nie tylko umiejętność mówienia wprost „nie”.

Jeśli czujesz, że asertywność jest twoja słabą stroną, rozpocznij kurs, naucz się stawiać granice, odzyskaj siebie i twórz zdrowe relacje z innymi ludźmi w życiu prywatnym i zawodowym!

2. Pewność siebie w relacjach – Michał Pasterski

Relacje międzyludzkie mają niewątpliwie duży wpływ na nasze życie. Dzięki nim nabiera ono kolorów i odczuwamy większe poczucie szczęścia. Aby zbudować dobre relacje z drugą osobą, musimy jednak pokochać samego siebie i zadbać o poczucie własnej wartości.

Zaakceptowanie siebie i wszystkich niedoskonałości pomaga w nawiązywaniu zdrowych relacji, opartych na niezależności, wykluczających problem niskiego poczucia wartości.

Pewność siebie w relacjach” to kurs asertywności, dzięki któremu nauczysz się być asertywnym wobec innych ludzi, pozbędziesz się lęku przed byciem odrzuconym oraz dowiesz się, jak komunikować swoje potrzeby i emocje, a także żyć w dobrych relacjach z samym sobą. Ponadto odkryjesz sposoby na uniezależnianie swojej wartości od opinii innych ludzi.

3. Asertywność: Jak radzić sobie z krytyką – Joanna Rajang

Asertywność to jedna z kluczowych cech ludzi sukcesu. Nie zawsze jednak potrafimy wykorzystać tę umiejętność w odpowiedni sposób i pokazać innym naszą stanowczość. Określenie granic i zdolność wyrażania swoich opinii stanowi niekiedy problem, dlatego z pomocą przychodzą kursy, dzięki którym zrozumiesz, gdzie popełniasz błędy i dowiesz się, jak je naprawić.

Kurs asertywności Joanny Rajang pt. „Asertywność: Jak radzić sobie z krytyką” skierowany jest do osób, które mają problemy z odbiorem negatywnych opinii innych ludzi i nie są w stanie pogodzić się z krytyką. Autorka oferuje szkolenie w zakresie rozwijania asertywności i umiejętności wartościowania siebie.

Dzięki kursowi, dowiesz się, jak reagować na krytykę i zachować spokój, nawet będąc obiektem drwin lub obraźliwych komentarzy.

4. Sztuka komunikacji - jak rozmawiać, by zjednać sobie ludzi – Jarosław Gibas

Z kursu Jarosława Gibasa „Sztuka komunikacji – jak rozmawiać, by zjednać sobie ludzi” nauczysz się, jak budować trwałe relacje i więzi, a także jak zjednywać sobie rozmówców i sprawiać, aby uznawali kontakt z nami za wartościowy.

Dodatkowo poznasz reguły obowiązujące w skutecznej komunikacji. Dowiesz się również, jak i kiedy stosować werbalne i niewerbalne środki przekazu oraz jakich postaw unikać.

Kurs asertywności, proponowany przez autora dedykowany jest wszystkim osobom chcącym poprawić lub zdobyć nowe umiejętności komunikacyjne i wykorzystać je zarówno na polu zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Mogą więc z niego skorzystać zarówno managerowie, jak i rodzice czy osoby mające trudności w nawiązywaniu nowych relacji.

5. Asertywność w praktyce - Paweł Adamski

Asertywność w praktyce” to kurs prowadzony przez Pawła Adamskiego, z którego dowiesz się, jak zwiększyć swoją umiejętność asertywności. Uczestnicząc w warsztatach, zapoznasz się z wieloma technikami zachowań asertywnych, nauczysz się reagować na krytykę oraz odmawiać w kulturalny i profesjonalny sposób.

Ponadto wyrobisz w sobie umiejętność poprawnego egzekwowania poleceń i próśb, przyjmowania krytyki i pochwał, a także reagowania w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Autor kursu przedstawi ci również zasady dotyczące budowania pewności siebie w relacjach z innymi oraz konstruktywne metody wyrażania swoich emocji.

Kurs asertywności pomoże ci wyrobić nawyk stawiania granic, dzięki czterostopniowej procedurze asertywności oraz pokaże, jak dbać o swoje potrzeby i prawa, przy jednoczesnej stanowczości i empatii w stosunku do innych.

Asertywność w pracy i w życiu: dlaczego jest ważna?

Asertywność jest niezwykle ważną umiejętnością, która ma zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Pozwala nam ona stawiać zdrowe granice, wzmacnia naszą pewność siebie oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Asertywność nie polega jedynie na mówieniu „nie”. To również wyrażanie swojej opinii w elokwentny i kulturalny sposób, przy jednoczesnym szanowaniu zdania, praw i potrzeb innych.

Jakie więc znaczenie ma asertywność w życiu i w pracy? Odpowiedź jest prosta: bardzo duże! Umiejętność stawiania granic oraz wyrażania własnych emocji i poglądów w sposób nienaruszający praw innych, przydaje się w każdych sytuacjach społecznych.

W życiu prywatnym, podczas codziennych kontaktów międzyludzkich, asertywność pomoże nam lepiej nawiązywać i podtrzymywać kontakty oraz unikać konfliktów związanych z wyrażaniem własnego zdania na określone tematy. Co więcej, zdolność stawiania granic podbuduje naszą osobowość, szacunek i sympatię względem samego siebie oraz zwiększy samoocenę i wiarę we własne możliwości.

Jeśli chodzi o życie zawodowe, to asertywność z pewnością przyda się podczas poszukiwania pracy. Dzięki dobrze wypracowanej zdolności zachowań asertywnych, wypadniemy lepiej na rozmowie kwalifikacyjnej oraz nauczymy się panować nad stresem.

W pracy, umiejętność ta pomoże nam zbudować relacje z współpracownikami i klientami, polegające na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Osoba potrafiąca wyrazić swoje zdanie, jest automatycznie postrzegana jako konkretna i pewna siebie. Pracodawcy szczególnie doceniają tych, którzy wiedzą czego chcą i potrafią jasno przedstawić swoje oczekiwania. Pewność siebie i asertywność są więc umiejętnościami niezwykle pożądanymi na rynku pracy.

Dlatego bardzo zachęcam cię do wzięcia udziału w kursach asertywności, które z pewnością zmienią twoje życie i poprawią zarówno samopoczucie jak i relacje z innymi ludźmi!

Sprawdź też: Jak być asertywnym i Książki o asertywności

4.5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.