Książki o rozwoju osobistym: recenzja 30 najlepszych

książki o rozwoju osobistym

Chcesz poznać najbardziej polecane książki o rozwoju osobistym? W tym wpisie zaprezentuję 30 najlepszych książek o rozwoju osobistym, jakie kiedykolwiek napisano!

Możliwość czerpania z doświadczeń, porad życiowych i strategii niektórych z największych ludzi sukcesu to szansa, którą trzeba wykorzystać. A książki na temat rozwoju osobistego są w tej kwestii najlepszymi przewodnikami.

Wyjaśniają w praktyczny sposób, co musisz zrobić, aby poprawić się w konkretnym obszarze swojego życia: zarządzaniu czasem, poczuciu własnej wartości, sposobie myślenia, duchowości, relacji z innymi, karierze i finansach…

Na rynku jest mnóstwo poradników dotyczących rozwoju osobistego. Dlatego postanowiłem ułatwić ci zadanie i zebrać w jednym artykule te, które uważam za 30 najlepszych. Wywarły one największy wpływ na moje życie i tobie też na pewno pomogą!

Książki o rozwoju osobistym: top 30

1. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi - Dale Carnegie

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi to Biblia relacji międzyludzkich. Nigdy nie napisano tekstu tak prostego, a jednocześnie jasnego i skutecznego na temat tego, jak najlepiej wykorzystać interakcję z innymi ludźmi.

Wiele innych książek na temat rozwoju osobistego, relacji, a nawet biznesu, które pojawiło się później, jest wyraźnie opartych na prostych pojęciach zawartych w tej książce. Polecam ją jako pierwszą na liście, ponieważ zapewni ci doskonały start, gdziekolwiek chcesz później dotrzeć. Książkę znajdziesz tutaj.

2. Maksimum osiągnięć - Brian Tracy

Brian Tracy jest bogiem rozwoju osobistego. W tej książce uczy najlepszych strategii ustalania i osiągania celów oraz odnoszenia całkowitego sukcesu. Jeśli nigdy nie czytałeś tej książki, musisz ją natychmiast kupić i poświęcić trochę czasu na zastosowanie zawartych w niej porad.

Jeśli ktoś ci powie: „Ta książka zmieni twoje życie”, w przypadku Maksimum Osiągnięć będzie miał 100% racji. Nie wyobrażam sobie, jak wyglądałoby moje życie, gdybym tego nie przeczytał. To bomba!!!

3. Obudź w sobie olbrzyma - Anthony Robbins

Tony Robbins jest pionierem wśród ekspertów od tzw. psychologii zmian w USA. W książce Obudź w sobie olbrzyma odsłania przed nami metody i techniki, które opanował w najwyższym stopniu, pozwalające mu po mistrzowsku pracować z ludzką psychiką. W swoim obszernym dziele wykłada w sposób klarowny i przekonujący, jak wykrzesać z siebie wystarczająco dużo siły, mieć wpływ na swój stan umysłowy, emocjonalny, fizyczny i materialny.

Krok po kroku wprowadza nas w tajniki samodoskonalenia, pozwalając dotrzeć do wyznaczonego celu, dziś majaczącego gdzieś za mgłą. „Ocknij się i zacznij kontrolować całe swoje życie” – namawia Robbins. „Ujarzmij siły, które kształtują Twoje przeznaczenie”.

4. Potęga teraźniejszości - Eckhart Tolle

Potęga teraźniejszości (The power of now) to jedna z najbardziej szokujących książek o rozwoju osobistym, jaką możesz przeczytać. Jest bardzo nasycona, niekiedy aż nie do zniesienia, ale całkowicie zmieni twoje życie. Wszystko kręci się wokół koncepcji uważności czyli  zwracaniu uwagi na to, co dzieje się w chwili obecnej, bez rozpraszania się myślami.

Ta lektura obali twoją wizję świata zewnętrznego i wewnętrznego i  doprowadzi cię do życia w teraźniejszości jako jedynej możliwej drogi do autentycznego szczęścia.

Będzie to pierwszy krok na drodze do Twojego duchowego oświecenia. Książkę znajdziesz tutaj.

5. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus  - John Gray

John Gray jest psychologiem i pisarzem specjalizującym się w problemach relacji miłosnych. W tej książce wyjaśnia z psychologicznego punktu widzenia różnice między kobiecą a męską wizją związku.

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, a według CNN to najlepsze dzieło non-fiction z lat 90.

Siła tego tekstu polega na podawaniu prostych i skutecznych rozwiązań problemów, które mogą pojawić się w związków. Znajdziesz ją tutaj.

6. 7 nawyków skutecznego działania - Stephen Covey

Wydana w 1989 roku książka Stephena Coveya sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy, inspirując czytelników do rozwijania korzystnych nawyków w ich życiu. To klasyk w dziedzinie książek mówiących o dążeniu do sukcesu.

Autor stosuje holistyczne podejście, polegające na pracy poprzez nawyki nad zmianą wewnętrzną, która pozwala zobaczyć pozytywne zmiany również w świecie zewnętrznym.

Niewątpliwie należy ją przeczytać kilka razy w życiu.

7. 4-godzinny tydzień pracy - Tim Ferriss

Kim są nowi bogacze? Kto stanowi tę kategorię osób, które nie będąc miliarderami, prowadzą styl życia, którego pozazdrościliby im miliarderzy? Jaki jest ich sekret?

Tim Ferriss w swojej książce wyjaśnia, że najważniejszym zasobem, który naprawdę czyni człowieka bogatym, nie są pieniądze, ale czas i uczy kilku prostych zasad i strategii, dzięki którym go dla siebie odzyskasz. Jeśli zastosujesz choćby jedną z dziesiątek porad, które Tim zawarł w swojej książce, będziesz żył o wiele szczęśliwszym i bardziej swobodnym życiem.

8. Narzędzia tytanów - Tim Ferriss

Narzędzia tytanów (Tools Of Titans) to kolejny bestseller autorstwa Tima Ferrissa, opublikowany w 2016 r., w którym słynny autor zbiera szereg strategii, technik, nawyków i procedur stosowanych przez największych ludzi sukcesu na świecie.

Książka podzielona jest na trzy duże części: zdrowie, bogactwo i mądrość, ponieważ wszystkie trzy są potrzebne do osiągnięcia sukcesu i szczęścia.

9. Sekret - Rhonda Byrne

Sekret autorstwa Rhondy Byrne jest prawdziwym manifestem pozytywnego myślenia. Miejscem spotkania wielu światłych myślicieli, historycznych i aktualnych, których autorka książki chciała połączyć, aby stworzyć dzieło ponadczasowe.

Byrne omawia w swojej książce zasady prawa przyciągania i wyjaśnia, dlaczego twoje myśli i oczekiwania tworzą twoje codzienne życie zewnętrzne.

Radzę ją przeczytać, ponieważ tak naprawdę jest to książka, która pozwoli ci ponownie zebrać razem wszystkie idee rozwoju osobistego, które poznałeś, i spojrzeć na nie zgodnie z uniwersalną filozofią.

10. Getting Things Done - David Allen

Ta książka Davida Allena jest niezwykle znana, ponieważ zrobiła małą rewolucję w świecie zarządzania czasem.

Getting Things Done z jednej strony swoją siłą popycha nieśmiałych i leniwych do działania, a z drugiej – pomaga osobom aktywnym zarządzać swoim działaniem i lepiej je sobie uświadamiać.

To zdecydowanie najlepsza książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat zarządzania czasem, więc jeśli jeszcze jej nie przeczytałeś, musisz to zrobić jak najszybciej!

11. Zasady Canfielda - Jack Canfield

Zainteresowani tematem rozwoju osobistego z pewnością znają już Jacka Canfielda dzięki jego słynnemu serialowi motywacyjnemu „Chicken Soup For The Soul” oraz udziałowi w książce i w filmie The Secret, autorstwa Rhondy Byrne.

W Zasadach Canfielda autor udziela serii bezcennych życiowych lekcji w ważnych obszarach, takich jak: bezpieczeństwo, pokonywanie wyzwań, znajdowanie sensu życia oraz osiąganie celów osobistych i zawodowych.

12. Fenomen Poranka - Hal Elrod

Fenomen poranka to książka, która w sposób bardzo konkretny zajmuje się bardzo istotnym tematem porannej rutyny. Stworzenie własnej porannej rutyny, którą będziesz powtarzać każdego dnia, zanim zaczniesz robić cokolwiek innego, będzie niewiarygodnym punktem zwrotnym dla twojego rozwoju osobistego.

Jeśli ta koncepcja jest ci obca, to książka właśnie dla ciebie. Pomoże ci rozwinąć twoją osobistą rutynę, ponieważ, jak twierdzi autor, twoje życie może całkowicie się zmienić za sprawą tego, co robisz przed 8:00.

13. Siła nawyku - Charles Duhigg

Jedna z najlepszych książek o rozwoju osobistym napisanych w ostatnich latach. Siła nawyków pozwala zrozumieć, że nasze życie, choć nie uświadamiamy sobie tego, składa się z nawyków. Kiedy to zrozumiesz i nauczysz się używać tego do osiągania swoich celów… wszystko, co wydawało się niemożliwe, stanie się możliwe.

W swoim bestsellerze Charles Duhigg wyjaśnia, jak kształtują się nawyki, jak nas warunkują, a przede wszystkim jak je zmieniać.

Chcesz schudnąć, być bardziej produktywnym lub otworzyć udany biznes? Jedno jest pewne: bez odpowiednich nawyków osiągnięcie tego będzie niezwykle trudne.

14. Bogaty ojciec biedny ojciec - Robert Kiyosaki

Bez względu na cel twojego życia, edukacja finansowa zaczyna się od tej książki: Bogaty ojciec, biedny ojciec.

Robert Kiyosaki jest miliarderem i świetnym trenerem finansowym. Ten bestseller to trochę historia jego życia, między naukami jego naturalnego ojca, o mieszczańskiej mentalności i słabej intuicji finansowej, a jego mentorem, którego nazywa bogatym ojcem.

Większość z nas, stosując się do porad naszego biednego ojca, żyje jak chomik, który codziennie biega w swoim kołowrotku, nie osiągając niczego. Rozwiązaniem jest wyjście z kołowrotka, żeby móc cieszyć się życiem, a jest to możliwe poprzez przyjęcie nowego nastawienia mentalnego, które Robert próbuje przekazać w tej książce.

15. Najbogatszy człowiek w Babilonie - G. S. Clason

Najbogatszy człowiek w Babilonie jest świetnym klasykiem na temat edukacji finansowej, który każdy powinien przeczytać kilka razy w ciągu swojego życia, nawet od liceum.

Poprzez serię przypowieści z Babilonu autor uczy, jak prawidłowo wykorzystywać pieniądze, aby na pewno osiągnąć sukces finansowy.

To pozwala nam zrozumieć, że problemy finansowe, które ludzie mieli tysiące lat temu, nie różnią się tak bardzo od tych, z którymi każdy musi się zmagać każdego dnia. Czasy się zmieniają, ale pojęcia mają tę samą wagę. Przeczytaj tę książkę, ponieważ jest to jedna z największych inwestycji, jaką możesz dla siebie zrobić.

16. Money: mistrzowska gra - Tony Robbins

Money: mistrzowska gra to pozycja poświęcona pieniądzom, wyjaśniająca, jak najlepiej nimi zarządzać, aby osiągnąć wolność finansową. Moim zdaniem jest to absolutnie najlepsza spośród książek na temat finansów osobistych i naprawdę polecam ją wszystkim, bez względu na poziom wykształcenia.

Autor opiera tę książkę na szczegółowych badaniach przeprowadzonych podczas bezpośrednich wywiadów z największymi ekspertami finansowymi naszych czasów, takimi jak Ray Dalio, Warren Buffett i Steve Forbes.

Dzięki swojej typowej klarowności i energii Tony jest w stanie silnie zmotywować do zdobycia wolności finansowej. Jego książka to swoisty przepis, który w siedmiu prostych krokach pozwoli ci osiągnąć ten cel (analizując również błędy, których należy unikać).

17. Myśl i bogać się - Napoleon Hill

Myśl i bogać się to jeden z fundamentów rozwoju osobistego, który koniecznie musisz przeczytać w celu rozwinięcia swojej edukacji finansowej i nie tylko.

Autor skoncentrował swoje dwadzieścia lat badań nad bogactwem i sukcesem na kilku genialnych zasadach. Jest to książka, która zainspirowała miliony ludzi do przemiany ich życia. Ma siłę, która pozwala głęboko zmienić sposób, w jaki postrzegasz istnienie. To pierwowzór wszystkich książek o edukacji finansowej.

18. 6 filarów poczucia własnej wartości - Nathaniel Branden

6 filarów poczucia własnej wartości analizuje samoocenę w najdrobniejszym szczególe i pomaga zrozumieć „mechanizmy i dynamikę”, które regulują nasz sposób myślenia i postrzegania siebie. Wiedza o tym, jak i gdzie działać, jest niezbędna do osiągnięcia pozytywnych i szybkich rezultatów.

Nie jest to jednak książka czysto teoretyczna. Autor proponuje wiele ćwiczeń, które należy wykonywać ze stałością i dyscypliną, jeśli chce się osiągnąć konkretne rezultaty.

Polecam nie tylko tym, którym brakuje poczucia własnej wartości, ale także osobom pewnym siebie. Trzymaj ją zawsze na stoliku nocnym.

19. Mnich, który sprzedał swoje Ferrari - Robin Sharma

Mnich, który sprzedał swoje Ferrari to jedna z najpiękniejszych powieści duchowych, ale także doskonała książka dotycząca rozwoju osobistego.

Autor Robin Sharma opowiada historię Juliana Mantle’a, który stoi w obliczu kryzysu egzystencjalnego i postanawia udać się w duchową podróż, aby przywrócić równowagę swojemu życiu.

To fascynująca historia, która uczy i oczarowuje jednocześnie. Historia, która porusza i ekscytuje, ale przede wszystkim pobudza do działania.

20. Alchemik - Paulo Coelho

Alchemik to książka, która ma niewiarygodną moc. Potrafi poruszyć, szarpiąc struny duszy i przekazując czytelnikowi podstawowe przesłanie: o zrealizowaniu własnej osobistej legendy.

Wszyscy jesteśmy przeznaczeni do wielkich czynów, a wszechświat jest gotów nam pomóc, o ile jesteśmy gotowi pokonać wszelkie przeszkody. Niełatwo jest opisać to arcydzieło Paulo Coelho słowami, więc jedyne, co możesz zrobić, to przeczytać je… a potem przeczytać jeszcze raz!

21. Inteligencja Emocjonalna - Daniel Goleman

Inteligencja emocjonalna jest jedną z najbardziej przydatnych i praktycznych książek o psychologii, które można przeczytać. Jej tematem są relacje, absolutnie kluczowe dla życia każdej osoby.

Koncepcja, na której koncentruje się ten tekst Golemana, polega na tym, że to nie inteligencja w ścisłym tego słowa znaczeniu zapewnia osiągnięcie celów, które sami sobie wyznaczyliśmy. Wszystko zależy od innych umiejętności, takich jak kontrola nad emocjami, wytrwałość, empatia. W dwóch słowach: inteligencji emocjonalnej.

22. Potęga podświadomości - Joseph Murphy

Potęga Podświadomości to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia.

Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i zdołasz sobie to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością.

Opanuj proste techniki przedstawione w książce i odkryj, jak łatwo możesz usunąć psychiczne bariery między tobą a twoimi marzeniami.

23. Jak przestać się martwić i zacząć żyć - Dale Carnegie

Jak przestać się martwić i zacząć żyć to kolejne arcydzieło Dale’a Carnegiego, które koncentruje się na znaczeniu przełamania negatywnego nawyku martwienia się na zapas.

Książka jest pełna praktycznych przykładów, zasad i strategii do naśladowania, które pomogą ci prowadzić spokojniejsze życie. Przeczytałem tę pozycję niedawno i muszę przyznać, że jest bardzo przydatna.

W wielu przypadkach, na przykład jeśli jesteś osobą szczególnie narażoną na stres, może naprawdę uratować życie!

24. Zjedz tę żabę - Brian Tracy

Zjedz tę żabę (Eat That Frog) to dzieło Briana Tracy’ego, które uczy, jak przestać zwlekać i robić więcej rzeczy w krótszym czasie. Jest takie stare powiedzenie: jeśli z samego rana zjesz żywą żabę, będziesz miał satysfakcję, wiedząc, że prawdopodobnie zrobiłeś już najgorszą rzecz w ciągu całego dnia.

Jest to metafora, której używa Brian Tracy, aby zmusić cię do rozpoczęcia każdego dnia, mierząc się z  najtrudniejszym zadaniem. Jeśli chcesz poprawić swoją umiejętność zarządzania czasem, musisz przeczytać tę książkę.

25. Kto zabrał moj ser – Spencer Johnson

Kto zabrał moj ser to motywacyjna książka o długości zaledwie 112 stron, która podejmuje temat zmian. Opowiada historię 4 myszy pracujących w fabryce serów. Za historią tych uroczych małych zwierzątek kryje się wspaniała lekcja życia, którą autor chce przekazać czytelnikowi.

Jak reagujesz na zmiany? Czy jesteś osobą zdolną stawić czoła każdej z nich z energią i optymizmem, czy narzekasz i sam uprzykrzasz sobie życie?

26. Subtelnie mówię F**k! - Mark Manson

Subtelnie mówię F**k to książka, dzięki której nauczysz się przywiązywać wagę do tego, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Dowiesz się, że trzeba umieć rozpoznawać sprawy istotne i przejmować się właśnie nimi i tylko nimi. Przekonasz się, że wystarczy znaleźć w sobie odwagę i wolę, aby więcej nie dać się wkręcać w niekończącą się spiralę „musisz mieć” czy „musisz być”.

Autor w bardzo dosadny (choć również pełen humoru) sposób rozprawi się z Twoimi problemami, obawami i oczekiwaniami, bez mdłej papki pozytywnego myślenia, którą karmią cię różni modni guru. Jeśli przejdziesz przez to bolesne doświadczenie, być może uda ci się zacząć myśleć nieco inaczej. Odzyskasz kontrolę nad tym, co „musisz”, przestaniesz przejmować się bzdurami, a w efekcie będziesz nieco szczęśliwszym człowiekiem.

27. Magia myślenia na wielką skalę - David Schwartz

Miliony ludzi na całym świecie poprawiły swoją sytuację życiową dzięki Magii myślenia na wielką skalę. Dr David J. Schwartz, powszechnie uznawany za jednego z czołowych ekspertów z zakresu motywacji, pomoże ci lepiej sprzedawać, skuteczniej zarządzać, zarabiać więcej pieniędzy, a co najważniejsze zyskać więcej szczęścia i osiągnąć spokój ducha.

Dr Schwartz prezentuje starannie przygotowany program uzyskania najlepszych rezultatów w pracy, życiu małżeńskim, rodzinnym i społecznym. Udowadnia, że nie musisz być intelektualistą lub posiadać wrodzonego talentu, by osiągnąć wielki sukces i satysfakcję, jednak powinieneś poznać i zrozumieć pewne sposoby myślenia i działania, które cię do nich doprowadzą. Ta książka odkryje przed tobą ich sekrety!

28. Cztery umowy - Don Miguel Ruiz

Don Miguel Ruiz jest szamanem i meksykańskim nauczycielem duchowym uważanym za jednego ze stu najbardziej wpływowych duchowo ludzi na świecie, według tego artykułu opublikowanego przez Watkins Magazine.

Cztery umowy stanowią jego przewodnik po życiu wolnym i szczęśliwym. Brzmią następująco: używaj nienagannie swoich słów, nie bierz niczego do siebie, nie oceniaj pobieżnie, zawsze się staraj. Z tej obowiązkowej pozycji dowiesz się, jak i dlaczego powinieneś robić te cztery rzeczy.

29. Ciszej proszę... - Susan Cain

Jeśli jesteś introwertykiem, nie możesz pominąć tej książki Susan Cain, która pomoże ci się zastanowić nad sobą, zaakceptować i docenić siebie.

Ciszej proszę pokazuje siłę introwertyków, którymi bardzo często są ci, którzy mają najlepsze pomysły, ale są bardzo niedoceniani w naszym współczesnym społeczeństwie. Autorka przedstawia ogromną liczbę przykładów i opowieści o introwertykach oraz wpływ, jaki wywarli lub wywierają na świat, pomagając zmienić zdanie czytelnika o tym typie osobowości.

30. Możesz uzdrowić swoje życie - Louise L. Hay

Louise L. Hay założyła i prowadzi w Kalifornii ośrodek terapeutyczny, którego celem jest pomaganie zgłaszającym się osobom w odkryciu i wykorzystaniu pełni potencjału sił wewnętrznych, mających decydujący wpływ na zachowanie zdrowia.

Źródłem wiedzy autorki są jej własne doświadczenia: uznana za nieuleczalnie chorą na raka, w okresie przygotowywania się do operacji zdołała wyleczyć się sama. Jej główne przesłanie streszcza się w zdaniu: „Jeżeli tylko jesteś gotów uruchomić siły swojego umysłu, możesz wyleczyć się niemal z każdej choroby”. Książka Możesz uzdrowić swoje życie to swoisty kurs metod Louise L. Hay. Autorka krok po kroku uczy w niej sposobów radzenia sobie ze swoimi lękami, napięciami i trudnościami…

Na tym kończy się moja lista 30 najlepszych książek na temat rozwoju osobistego, które trzeba koniecznie przeczytać. To pozycje, które będą miały niebagatelny wpływ na twoje życie, przekształcając je w coś wyjątkowego.

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu do końca i życzę powodzenia na twojej ścieżce rozwoju osobistego!

Czytaj również: Książki motywacyjne – 20 najlepszych

4.5/5 - (84 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.