Książki o związkach: 12 kultowych i polecanych pozycji

Książki o związkach
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

W dzisiejszym wpisie postanowiłem zrecenzować 12 najlepszych moim zdaniem książek o związkach. Niektóre z nich to pozycje kultowe i bestsellery, inne są być może mniej znane, jednak bez wątpienia warte uwagi.

Bycie szczęśliwym w związku miłosnym, małżeństwie czy w ogóle w relacjach z innymi ludźmi jest często nie lada wyzwaniem. Podczas gdy początkowo wszystko układa się po naszej myśli i nie bierzemy nawet pod uwagę, że kiedykolwiek mogłoby być inaczej, z czasem codzienne sprawy, rutyna, stres, problemy z komunikacją i brak fizycznej bliskości zaczynają negatywnie wpływać na nasze relacje z partnerem lub partnerką, a związek przeżywa kryzys. Niektórzy nawet nie są w stanie wejść w poważną relację, podświadomie czując, że gdzieś popełniają błąd, który nie pozwala im zbudować trwałego związku, czy spotkać na swojej drodze tej właściwej osoby. Jeszcze inni dają się wmanewrować w toksyczne układy i latami cierpieć z powodu współuzależnienia emocjonalnego.

W poprawie jakości naszych relacji mogą pomóc nam lektury, których autorzy to cenieni specjaliści w dziedzinach psychologii, seksuologii i terapii par. Na mojej liście znajdziesz nie tylko książki o związkach damsko-męskich, ale też książki o relacjach międzyludzkich w ogóle, które pozwolą ci zmienić na lepsze twoje małżeństwo, życie intymne, nieformalny związek partnerski oraz relacje z rodziną i znajomymi.

1. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus - John Gray

Mężczyźni są z Marsa kobiety z Wenus

Na początek pozycja absolutnie kultowa, jeśli chodzi o książki o relacjach damsko-męskich. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus Johna Graya sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, a według CNN to najlepsze dzieło non-fiction z lat 90.

Gray jest psychologiem i pisarzem specjalizującym się w problemach relacji miłosnych, autorem serii o Marsjanach i Wenusjankach. W swojej pierwszej książce z tego cyklu wyjaśnia z psychologicznego punktu widzenia różnice między kobiecą a męską wizją związku.

Siła tego tekstu polega na podawaniu prostych i skutecznych rozwiązań problemów, które mogą pojawić się w związkach. Znajdziesz ją tutaj.

2. 5 języków miłości - Gary Chapman

5 języków miłości

5 języków miłości” to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej polecanych poradników dla par, w szczególności małżeństw. Opiera się na stwierdzeniu, że mąż i żona nie posługują się jednym i tym samym językiem miłości, co powoduje, że często nie rozumieją wzajemnie swoich potrzeb i oczekiwań, a w rezultacie nie są w stanie im sprostać.

Jeśli chcesz poznać sekret szczęśliwych par z 50-letnim stażem, sięgnij po książkę Gary’ego Chapmana i naucz się, jak okazywać i odbierać miłość w relacji ze swoim partnerem lub swoją partnerką.

3. Zakochani Marsjanie i Wenusjanki - John Gray

zakochani marsjanie i wenusjanki

W kolejnej książce ze swojego słynnego na całym świecie cyklu o Marsjanach i Wenusjankach John Gray oddaje głos swoim czytelnikom i czytelniczkom.

Zakochani Marsjanie i Wenusjanki” to relacje par, które przeżyły kryzys w związku i którym udało się z tego kryzysu wyjść dzięki lekturze poradników Graya. Na stronach poradnika dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają o swoich problemach i o tym, jak udało im się je rozwiązać.

Ta książka uświadamia, jak uniwersalne są zmagania par, i pokazuje, jak wiele można zdziałać dzięki pracy nad swoim związkiem.

4. Siedem zasad udanego małżeństwa - John M. Gottman, Nan Silver

siedem zasad udanego małżeństwa

Siedem zasad udanego małżeństwa” to znakomity, fachowy poradnik, oparty na naukowych badaniach psychologicznych i obserwacjach autorów prowadzonych na przestrzeni kilkunastu lat.

Owocem tej pracy stała się książka, w której sformułowanych zostało siedem zasad będących gwarancją satysfakcjonującego małżeństwa. Ich przestrzeganie nie tylko uchroni nasz związek przed rozpadem, ale również pozwoli naprawić to, co już mogło zostać spisane na straty.

Jedna z tych książek o relacjach w związku, w której profesjonalizm idzie w parze z przystępnością.

5. Rozmówki małżeńskie - Zbigniew Lew-Starowicz

rozmówki małżeńskie

Zbigniew Lew-Starowicz to uznany i chyba najbardziej w Polsce rozpoznawany specjalista w dziedzinie seksuologii. Jego książki o relacjach damsko-męskich cieszą się niesłabnącą popularnością.

Rozmówki małżeńskie” to przewodnik po komunikacji w związku. Autor uczy języka, którym partnerzy powinni się ze sobą porozumiewać, rozkładając na czynniki pierwsze wszystkie typowe dla każdej relacji zwroty po jednej i drugiej stronie, a także analizując te niewerbalne komunikaty – a więc mowę ciała. A wszystko to po to, by pokazać, jakie naprawdę są filary dobrego związku.

Bardzo przyjemna i pożyteczna lektura, nie tylko dla małżeństw!

6. Marsjanie i Wenusjanki na randce - John Gray

marsjanie i wenusjanki na randce

W swojej kolejnej książce psychologicznej o związkach John Gray bierze tym razem na warsztat osoby samotne i szukające miłości.

Marsjanie i Wenusjanki na randce” to przewodnik po pięciu fazach chodzenia na randki w celu zbudowania trwałej, opartej na miłości i intymności relacji. Ta książka to nie tyle poradnik podrywu, ile poradnik pozwalający rozpoznać tę właściwą osobę i pokazujący, jak należy cierpliwie pracować nad stworzeniem i rozwijaniem szczęśliwego związku.

Bardzo polecam wszystkim, którzy czują, że są gotowi na miłość, ale jeszcze nie są pewni, czy ją spotkali.

7. Sztuka kochania - Michalina Wisłocka

sztuka kochania

Odkurzony dzięki filmowej biografii autorki przewodnik po najbardziej intymnych aspektach relacji damsko-męskich oczami słynnej seksuolożki z okresu PRL-u, Michaliny Wisłockiej. Książka o miłości, która równolegle omawia jej fizyczny i emocjonalny wymiar.

Znajdziemy tu nie tylko porady na temat dojrzewania, edukacji seksualnej i samego zbliżenia, ale także analizę rozwoju uczucia miłości między dwojgiem ludzi oraz wskazówki dotyczące pielęgnowania stałego związku w celu osiągnięcia wspólnego szczęścia i obustronnej satysfakcji.

Uniwersalny klasyk wciąż wart polecenia.

8. Dlaczego mężczyźni kochają zołzy - Sherry Argov

dlaczego mężczyźni kochają zołzy

Prowokacyjne pytanie Sherry Argov, autorki bestsellerowych poradników o związkach, postawione w tytule jej najbardziej znanej książki zna zapewne większość czytelniczek (a także czytelników).

Próbując zrozumieć, „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”, pisarka pokazuje, że tak naprawdę „zołza” to nie wredna dziewczyna, ale kobieta niezależna, szczera, pewna siebie, ale też miła i zabawna, która wie, czego chce i która przede wszystkim ma właściwy stosunek do własnego „ja”. To właśnie taki typ kobiet najbardziej pociąga mężczyzn.

Poznaj tajemnice relacji damsko-męskich z tym pełnym humoru i niezwykle cennych rad poradnikiem!

9. Księga związków, podrywu i seksu dla mężczyzn - Krzysztof Król

księga związków, podrywu i seksu dla mężczyzn

Księga związków, podrywu i seksu dla mężczyzn” to trening opracowany przez Krzysztofa Króla – coacha rozwoju osobistego, specjalisty od spraw związków i sztuki uwodzenia.

W swoim poradniku, który doczekał się drugiego, poszerzonego wydania, autor poprowadzi cię przez tajniki budowania relacji z kobietą, wyjaśni, jakich błędów nie powinieneś popełniać, jak stać się atrakcyjnym mężczyzną w oczach płci przeciwnej i jak zbudować związek, który będzie w stanie się obronić nawet w obliczu kryzysu.

To książka o uwodzeniu pełna praktycznych porad, z których możesz zacząć od razu korzystać i wcielać je w życie.

10. Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia - Pia Mellody

toksyczne związki

Książki o toksycznych związkach zajmują ważne miejsce wśród książek psychologicznych o relacjach partnerskich. To dlatego, że niestety traktują one o dość powszechnym problemie. Nad niektórymi związkami nie da się pracować, a często potrzeba lat terapii, żeby się od nich uwolnić.

Książka „Toksyczne związki” to trudna lektura, która jednak pozwala zrozumieć mechanizmy współuzależnieni w niezdrowych relacjach w małżeństwie lub rodzinie. Sięgnięcie po nią może się okazać pierwszym krokiem do podjęcia konkretnych kroków w celu zapanowania nad toksyczną relacją tak, by ochronić siebie i swoje uczucia.

11. Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych zachowań - Matthew McKay i in.

relacje na huśtawce

Jeśli czujesz, że twoje relacje z innymi ludźmi przypominają szalony rollercoaster, sięgnij po „Relacje na huśtawce”. To bardzo pomocne opracowanie, odwołujące się do zasad terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania, pokazujące, jak pewne wzorce zachowań mogą zaważyć na naszych relacjach międzyludzkich.

W książce znajdziesz liczne techniki i przykłady, które pozwolą ci rozpoznać schematy zachowań, których jesteś więźniem, a praktyczne ćwiczenia pomogą ci samodzielnie pracować nad uwolnieniem się od nich.

Zbuduj szczęśliwą relacje, jakich pragniesz, i pokonaj wewnętrzne blokady!

12. Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej - Jackson McKenzie

odzyskaj siebie

Na koniec jeszcze słowo o negatywnym wpływie toksycznych związków damsko-męskich na nasze życie. Na początku wydają się idealne, ale z czasem raj przeradza się w piekło. Uwolnienie się od toksycznego partnera lub toksycznej partnerki jest tylko początkiem drogi do odzyskania siebie. Wyleczenie się z traumy, pozbycie negatywnych nawyków i przygotowanie do stworzenia nowego, zdrowego związku to długi proces, w którym warto korzystać ze wsparcia.

Takiego wsparcia może nam udzielić książka MacKenziego, która dzięki praktycznym ćwiczeniom i różnorodnym technikom pozwoli ci zrozumieć zachodzące w twoim umyśle mechanizmy i zawalczyć po lepsze życie po toksycznej relacji.

W ten sposób zamykam moją listę 12 najlepszych książek o związkach. Mam nadzieję, że zainspiruje cię ona do podjęcia pracy nad twoimi relacjami z partnerem/partnerką, rodziną lub znajomymi i że już wkrótce zauważysz pozytywne skutki stosowania się do porad wymienionych przeze mnie ekspertów.

Dziękuję ci za przeczytanie wpisu do końca i życzę powodzenia!

Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.