Szukaj
Close this search box.

Książki o zazdrości dla dzieci i dorosłych: 10 polecanych pozycji

książki o zazdrości

Zazdrość postrzegana jest głównie jako uczucie negatywne, często niszczące relacje międzyludzkie. Dotyczy ona wielu sfer naszego życia i zazwyczaj nie jest nam łatwo zapanować nad skłonnością do zazdrości. Z pomocą przychodzą nam jednak książki o zazdrości, które mogą posłużyć jako drogowskazy i nakierować nas na odpowiednie zachowania.

Lektura książki o zazdrości z pewnością pomoże ci zapanować nad okazywaniem zazdrości względem ludzi i rzeczy. Z przedstawionych poradników dowiesz się, jak przestać zazdrościć innym i cieszyć się własnymi osiągnięciami i sukcesami.

Książki o zazdrości, które znajdziesz poniżej, to doskonałe propozycje dla osób, które chcą dowiedzieć się jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami i emocjami oraz poznać metody i techniki skutecznego zwalczania zazdrości.

W rankingu znajdziesz 10 propozycji poradników różnych autorów, którzy zajmują się analizą wpływu negatywnych uczuć na nasze życie. Na końcu znajdziesz również książki o zazdrości dla dzieci, które możesz przeczytać razem ze swoim dzieckiem i nauczyć je poprawnych zachowań, pozbawionych zazdrości.

Książki o zazdrości dla dorosłych i dzieci

1. Lekarstwo na zazdrość - Robert L. Leahy

Lekarstwo na zazdrość” to książka, której autor skupia się wokół problemu braku zaufania i zazdrości w związku. Poradnik sprawdzi się doskonale zarówno dla osób, które są zazdrosne o swojego partnera/partnerkę, jak i dla tych, którzy stali się obiektem uciążliwej zazdrości ze strony ukochanej/ukochanego.

Robert L. Leahy, z perspektywy psychologicznej, tłumaczy skąd bierze się uczucie zazdrości i wyjaśnia, w jaki sposób zazdrość kieruje naszym życiem i przejmuje nad nim kontrolę. Dzięki wskazówkom autora nauczysz się ufać i dowiesz się, jak pozbyć się negatywnych zachowań i emocji.

Zaufanie to podstawa związku, dlatego jeśli masz z tym problem i w twojej relacji z partnerem/partnerką dominuje zazdrość, nie wahaj się i sięgnij po ten niezwykle cenny poradnik!

2. Lew-Starowicz o zazdrości i innych szaleństwach z miłości – Zbigniew Lew-Starowicz

W tym poradniku profesor Lew-Starowicz rozprawia się z problemem destrukcyjnej zazdrości, która dotyka wiele związków. Miłość ma różne oblicza, ale jeśli relacja damsko-męska opiera się głównie na wzajemnej zazdrości i braku zaufania, zazwyczaj nie ma dużych szans na przetrwanie.

Lew-Starowicz o zazdrości i innych szaleństwach z miłości” to poradnik o niebezpiecznych pułapkach miłości. Z tej książki o zazdrości dowiesz się, jakie są granice zdrowej relacji i kiedy miłość może zamienić się w obsesję i stać się szkodliwa.

Dzięki poradom autora zawartym w lekturze nauczysz się walczyć z zazdrością i poznasz tajniki zapobiegania negatywnym uczuciom, które prowadzą do toksycznych relacji.

3. Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować – Daniel Jerzy Żyżniewski

Czy łatwo jest zapanować nad zazdrością? Czy można pozbyć się tego szkodliwego uczucia, które niszczy nasze relacje i związki? Jak zrozumieć emocje, które odczuwamy podczas napadu zazdrości?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w książce Daniela Jerzego Żyżniewskiego pt. „Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować”. Autor zapozna cię z mechanizmami, które wpływają na powstawanie w nas negatywnych emocji i zaproponuje ci techniki, pomagające w lepszym zrozumieniu uczuć, które nas kształtują.

Po zapoznaniu się z psychologicznymi aspektami kreowania się zazdrości i innych destrukcyjnych uczuć, będziesz w stanie im zapobiegać oraz skutecznie sobie z nimi radzić.

4. Czując. Rozmowy o emocjach – Agnieszka Jucewicz

Czując. Rozmowy o emocjach” to książka Agnieszki Jucewicz. Autorka przeprowadza w niej rozmowy z wybitnymi i znanymi psychoterapeutami i psychologami, specjalizującymi się w odkrywaniu tajemnic ludzkiej psychiki.

Specjaliści wypowiadają się na temat odczuwanych przed ludzi emocji i radzą, jak przeżywać pozytywne stany i uczucia. Rozmowy dotyczą także szkodliwych emocji, takich jak zazdrość oraz uczuć im towarzyszących: zawiści, złości, lęku czy smutku.

Ta książka będzie dla ciebie propozycją idealną, jeśli chcesz zrozumieć zachowania własne oraz bliskich ci osób i pojąć skomplikowane aspekty funkcjonowania naszej podświadomości i psychiki.

5. Zdrowie emocjonalne. Przemień lęk, złość i zazdrość w twórczą energię – Osho

Zdrowie emocjonalne. Przemień lęk, złość i zazdrość w twórczą energię” to książka autorstwa Osho – hinduskiego mistrza duchowego. Pomoże ci ona zrozumieć proces powstawania emocji i nauczy cię wyrażać uczucia bez sprawiania bólu i cierpienia innym.

Jeśli zmagasz się z negatywnymi uczuciami, takimi jak lęk, złość czy zazdrość, sięgnij po tę propozycję i dowiedz się, jak przemienić te destrukcyjne emocje w pozytywną energię.

Dzięki autorowi i jego motywacyjnym słowom, zrozumiesz, że pełnię szczęścia osiągniesz tylko wtedy, gdy pozbędziesz się szkodliwych uczuć i zaczniesz czerpać z życia tylko pozytywne emocje. Sprawdź, jak być szczęśliwym bez zazdrości i naucz się doceniać to, czym obdarowało cię życie.

6. Zazdrość. Niebezpieczna namiętność – David M. Buss

W swojej książce pt. „Zazdrość. Niebezpieczna namiętność” David M. Buss przeprowadza analizę występowania zjawiska zazdrości w różnych kulturach i formułuje ciekawe wnioski. Okazuje się, że uczucie zazdrości, nazwane przez autora „niebezpieczną namiętnością”, ma na każdego z nas ogromny wpływ.

Z pomocą tej książki o zazdrości nauczysz się radzić sobie ze szkodliwymi emocjami, które często przewracają twoje życie do góry nogami. W poradniku znajdziesz także odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących zmagania się z zazdrością i brakiem zaufania. Dowiesz się np. czy uczucie zazdrości musi pojawiać się w każdej relacji damsko-męskiej oraz czy zazdrość zawsze prowadzi do zdrady.

7. Zazdrość i wyścig żółwi – Wojciech Kotyszko

Jeśli czujesz, że twoje dziecko ma problem z nadmierną zazdrością i przez to nie funkcjonuje odpowiednio w grupie rówieśniczej, zapoznaj je z książka pt. „Zazdrość i wyścigi żółwi”. Ta pozycja czytelnicza adresowana jest głównie dzieciom, choć także dorośli odnajdą w niej wiele cennych wskazówek, dotyczących radzenia sobie z uczuciem zazdrości.

Dzięki zestawowi ćwiczeń i zabaw młody czytelnik pozna metody walczenia z negatywnymi emocjami oraz dowie się, czym jest zazdrość i jak wpływa ona na nasze życie. Lektura książki o zazdrości z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój i inteligencję emocjonalną dziecka, która kształtuje się już od wczesnych lat życia.

8. Sam i Watson pokonują zazdrość - Ghislaine Dulier

Zazdrość to uczucie, które może pojawić się w każdym wieku. Często dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i nastolatków. Przeczytanie tej książki o zazdrości razem z dzieckiem z pewnością pomoże mu zrozumieć, czym jest zazdrość i jak ją pokonać. Jeśli twoje dzieci są o siebie zazdrosne i ciągle się kłócą oraz nieustannie rywalizują o uwagę i miłość rodziców, to lektura książki pt. „Sam i Watson pokonują zazdrość” będzie dla nich idealną lekcją poprawnych zachowań. Kot, będący bohaterem historyjki, nauczy dzieci nie ulegać zazdrości. Zadbaj o to, aby zazdrość nie była dominującym uczuciem pojawiającym się u twoich dzieci i aby traktowały się one z miłością i szacunkiem.

9. Gucio zazdrości. Uczucia Gucia - Aurelie Chien Chow Chine

Gucio zazdrości. Uczucia Gucia” to książka z serii historyjek uczących dzieci nazywania uczuć oraz radzenia sobie z nimi. Ta część poświęcona jest zazdrości – jednej z negatywnych emocji, które mogą odczuwać dzieci.

Historia Gucia, jednorożca zazdrosnego o swoją kuzynkę Tosię, pokazuje dzieciom, że oprócz pozytywnych zachowań, możemy spotkać się także z negatywnymi uczuciami. Dzięki bohaterowi i jego postawie, dzieci uczą się przeciwstawiania zazdrości i poznają metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Książka zawiera również prosty zestaw ćwiczeń dla dzieci, dzięki któremu trenują one panowanie nad emocjami.

10. Poznajmy się. Mam na imię zazdrość - Małgorzata Gizak

„Poznajmy się. Mam na imię zazdrość” to trzecia część serii książek, poświęconych emocjom. Znajdziesz w niej przystępnie przekazane informacje na temat zazdrości, z którymi możesz zapoznać swoje dziecko. Lektura książki pomoże dzieciom wkroczyć w trudny świat emocji oraz ułatwi im zrozumienie wielu uczuć. Po zapoznaniu się z treścią poradnika dziecko będzie lepiej przygotowane do radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami. Warto zapoznać swoje dziecko z tą książką, jeśli zazdrość jest dominującym uczuciem i uniemożliwia mu poprawne funkcjonowanie z dziećmi i dorosłymi.

Dziękuję za poświęcenie twojego czasu na zapoznanie się z tym artykułem, w którym przedstawiłam ci książki o zazdrości. Jestem pewna, że dzięki szerokiemu wyborowi poradników znajdziesz coś dla siebie i podejmiesz walkę ze szkodliwym uczuciem zazdrości.

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej merytorycznych wskazówek na temat radzenia sobie z trudnymi emocjami, zapraszam cię do zapoznania się z rankingiem książek o psychologii, które znajdziesz pod tym linkiem. W artykule znajdziesz propozycje poradników na temat związków, emocji czy zachowań ludzkich, które z pewnością pomogą ci zmierzyć się z zazdrością.

3.7/5 - (3 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: