W tym artykule zaprezentuję przegląd 10 najlepszych książek o wychowaniu dzieci.
Spis treści
- Najlepsze książki o wychowaniu dzieci
- 1. Montessori. Wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat - Beatriz M. Munoz
- 2. Jak wychować samodzielne dziecko - Anna Bykowa
- 3. Potęga obecności - Daniel J. Siegel
- 4. Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę - Lawrence J. Cohen
- 5. Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur - Nicola Schmidt
- 6. Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie? - Jesper Juul
- 7. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły - Adele Faber
- 8. Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci? - Magdalena Bigaj
- 9. Już się nie rozumiemy! Jak przetrwać czas trzaskających drzwi - Izabelle Filliozat
- 10. Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe - Alfie Kohn
Najlepsze książki o wychowaniu dzieci
1. Montessori. Wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat - Beatriz M. Munoz
„Montessori. Wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat” to książka autostwa Beatriz M. Munoz.
To idealna pozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą wprowadzić do swojego domu rozwiązania Montessori, nawet jeśli nie dysponują dużymi nakładami finansowymi.
W książce znajdziesz wskazówki, jak urządzić mieszkanie, aby twoje dziecko mogło się rozwijać i stawać coraz bardziej samodzielne. Nauczysz się rozpoznawać fazy wrażliwe, podczas których twoja pociecha szybko i łatwo uczy się konkretnej umiejętności.
2. Jak wychować samodzielne dziecko - Anna Bykowa
„Jak wychować samodzielne dziecko„, książka autorstwa Anny Bykowej to idealna pozycja dla każdego, kto nie chce wyręczać swojego dziecka we wszystkim.
Dzieci często wymuszają na rodzicach wykonywanie za nie różnych czynności. Także sami rodzice, chcąc pomóc lub zrobić coś szybciej, zabierają często dziecku możliwość nauczenia się samodzielności.
Jeśli i ty masz z tym problem, w tej książce znajdziesz potrzebną ci wiedzę. Dowiesz się, jak uniknąć nadopiekuńczości i pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie.
3. Potęga obecności - Daniel J. Siegel
„Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów” to książka napisana przez Daniela J. Siegla.
Autor zwraca w niej uwagę, jak ważna w rozwoju dziecka jest stała obecność choć jednej dorosłej osoby. Niełatwo jest połączyć życie zawodowe z rodzinnym, a do tego dołożyć jeszcze kilka hobby, jednak nie wolno zapominać, jak ważni jako rodzice jesteśmy w życiu naszej pociechy. W książce znajdziemy wyniki badań naukowych, które wskazują, jak bardzo poczucie bezpieczeństwa i obecności dorosłego w dzieciństwie wpływa na sukces w dorosłości.
To książka dla tych, którzy chcą być bardziej uważnymi rodzicami.
4. Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę - Lawrence J. Cohen
„Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę” autorstwa Lawrence J. Cohen to książka, która pokaże ci, że przez zabawę możesz osiągnąć wszystko, przynajmniej jeśli chodzi o wychowanie twojego dziecka.
Autorem jest znany amerykański psychoterapeuta, który nie tylko wyjaśni ci, jak uczy się i działa mózg małego dziecka. Nauczy cię on również, jak wykorzystać zabawę do nauki nowych umiejętności, przełamania nieśmiałości, zabicia nudy i skłonienia dziecka do kooperacji.
Koniec z walką przy ubieraniu, jedzeniu czy kąpaniu. Będziecie się tylko świetnie bawić.
5. Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur - Nicola Schmidt
„Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur” to poradnik autorstwa Nicoli Schmidt, który pomoże ci ze spokojem przejść przez najgorsze awantury.
Jak wiadomo, wychowywanie dziecka to nie same piękne i radosne chwile. Zmęczenie, frustracja, a do tego humory dziecka, które jak każdy człowiek ma swoje emocje, mogą wykończyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązywać problemy bez kar i krzyków, to pozycja idealna dla ciebie.
Dowiesz się, jak takie działania wpływają na mózg dziecka i jak ich uniknąć. Jak się okazuje, możliwe jest empatyczne porozumienie się nawet z kilkulatkiem.
6. Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie? - Jesper Juul
„Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” autorstwa Jesper Juul to świetna pozycja dla rodziców nastolatka, ale także i młodszych dzieci. Bo jak sam autor podkreśla, w okresie dorastania na wychowanie jest już za późno.
Z książki tej dowiesz się, jak radzić sobie z typowymi problemami wychowawczymi. Otrzymasz jasne wskazówki, jak reagować na łamanie zasad, kłamanie i ataki wściekłości. Nauczysz się dawać odpowiednią dawkę odpowiedzialności nastolatkowi, którego masz w domu.
Dowiesz się również, jak zbudować dobrą relację z twoim dorastającym dzieckiem tak, aby darzyło cię zaufaniem.
7. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły - Adele Faber
Czas na prawdziwy bestseller, który ułatwił życie wielu rodzicom. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” to książka autorstwa Adele Faber.
Zapewne wiele razy wydaje ci się, że do twojego dziecka nic nie dociera. A czy do ciebie dociera to, co mówi twoje dziecko? W każdej relacji, nawet tej z najmłodszymi ważne jest wzajemne zrozumienie. W tej książce znajdziesz wskazówki, jak komunikować się z własnym dzieckiem tak, aby docierały do niego twoje komunikaty, prośby i potrzeby i żeby ono czuło się wysłuchane i zauważone. Poznasz podstawy relacji pełnej zaufania, wzajemnego zrozumienia i miłości.
Polecamy wszystkim rodzicom, obojętne czy małych, czy dużych dzieci.
8. Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci? - Magdalena Bigaj
„Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?” to książka autorstwa Magdaleny Bigaj, która porusza bardzo istotny i obecny temat.
Technologia i internet stały się nieodłącznym elementem życia nas wszystkich. Unikanie nowoczesnych urządzeń nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może wiązać się to z wykluczeniem społecznym i technologicznym. Najlepiej w zdrowych dawkach zapoznawać dziecko z telefonem, internetem czy komputerem. Jednak jak to zrobić?
Wszystkiego dowiesz się z tej właśnie książki o wychowaniu dziecka w dobie nowych technologii. Poznasz metody na budowanie zdrowej i bezpiecznej relacji dziecka z cyfrowym światem.
9. Już się nie rozumiemy! Jak przetrwać czas trzaskających drzwi - Izabelle Filliozat
Książki o wychowaniu to nie tylko pozycje o małych dzieciach. W końcu z nastolatkami też trzeba nauczyć się sobie radzić. Dlatego też prezentuję tu książkę Izabelle Filliozat pod tytułem „Już się nie rozumiemy! Jak przetrwać czas trzaskających drzwi„.
Okres dorastania twojej pociechy być może napawa cię strachem. Ale wcale nie musi być tak koszmarnie! W książce tej znajdziesz konkretne wskazówki, jak zbudować bliską relację z nastolatkiem. Może się okazać, że obejdzie się bez walk i szaleństw. Będziecie w stanie normalnie ze sobą rozmawiać, przyjemnie spędzać czas i darzyć się szacunkiem i zaufaniem.
10. Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe - Alfie Kohn
„Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe” to książka dla rodziców autorstwa Alfie Kohn, znanego i cenionego amerykańskiego psychologa.
To, że twoi rodzice stosowali system nagród i kar, wcale nie znaczy, że jest on dobry i skuteczny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć takich metod i poznać ich negatywne skutki na psychikę dziecka, ta książka to coś dla ciebie.
Znajdziesz tu też wskazówki, jak wychować swoje dziecko na szczęśliwego i dobrego człowieka bez karania. To wcale nie takie trudne, a dać może wspaniałe efekty i sprawić, że wasza relacja cię zaskoczy.
Na tym kończy się moja lista 10 najlepszych książek o wychowaniu dzieci, które warto przeczytać. W końcu wychowywanie małych ludzi to odpowiedzialne i niełatwe zadanie, dlatego warto zdobywać na ten temat jak najwięcej wiedzy. Nowe metody i nurty mogą pomóc ci znaleźć odpowiednie rozwiązania, które umilą ci rodzinne życie i rodzicielską przygodę.