Książki o szczęściu: 12 lektur, które zmienią twoje życie

książki o szczęściu

Czy lektura może sprawić, że nagle staniemy się szczęśliwi? Z pewnością to nie wystarczy, ale książka o szczęściu może okazać się silnym bodźcem motywacyjnym do wprowadzenia decydujących zmian w naszym życiu. Dlatego w dzisiejszym wpisie zaprezentuję najlepsze książki o szczęściu, w których autorzy dzielą się różnymi receptami na szczęście.

Znajdziesz tu i książki psychologiczne o szczęściu, i filozoficzne, przystępne poradniki i lektury, których celem jest doprowadzenie cię do duchowego oświecenia. Ponadto w rankingu umieściłem książki mówiące o różnych koncepcjach osiągania szczęścia, które różnią się w zależności od szerokości geograficznej. Wybierzemy się zatem w podróż do Japonii, Danii, Szwecji i Tybetu, by odkryć sekrety szczęścia i odszukać je w sobie.

Przyjrzyjmy się teraz, jakich jest 12 najlepszych książek o szczęściu, które mogą na zawsze zmienić twoje życie!

1. Jak poprawić jakość swojego życia - Dale Carnegie

Dale Carnegie, największy ekspert od zjednywania sobie ludzi, raz jeszcze daje nam bezcenne wskazówki w swoim bestsellerze „Jak poprawić jakość swojego życia. 10 kroków do szczęścia”. Tym razem przedstawia nam drogę do szczęśliwego życia, zawartą w 10 pozornie prostych, ale niezaprzeczalnie skutecznych krokach.

Głównym motywem jest nauczenie się tworzenia zdrowych relacji z innymi i pracowanie nad własnym charakterem. Nauczymy się, jak słuchać innych oraz mówić tak, by być słuchanym. Dowiemy się, w jaki sposób wyznaczać sobie cele, żeby osiągnąć w życiu sukces, oraz poznamy sekret wypracowania w sobie magnetycznych cech osobowości i wiele, wiele innych. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki.

2. Sztuka szczęścia. Poradnik życia - Dalajlama

Sztuka szczęścia. Poradnik życia” jest zapisem rozmów amerykańskiego psychiatry Howarda Cutlera z Dalajlamą. Dzięki mądrościom duchowego przywódcy Tybetu poznamy sposób na szczęśliwe życie, zarówno z filozoficznej, jak i czysto praktycznej perspektywy.

W książce poruszane są uniwersalne tematy – takie jak miłość, śmierć, relacje z innymi – i jak do nich podchodzić, by unikać cierpienia i znajdować szczęście. Dalajlama uczy nas technik medytacyjnych, wypracowanych na tysiącletnich naukach buddyjskich, które mają charakter uniwersalny, a ich pozytywne działanie na nasz nastrój jest potwierdzone naukowo przez Cutlera.

3. Wybierz szczęście - Sonja Lyubomirsky

Trudno o bardziej praktyczny i skondensowany poradnik dla poszukujących szczęścia. W „Wybierz szczęście. 12 kroków do życia jakiego pragniesz” Sonja Lyubomirsky patrzy na szczęście jak na uniwersalną potrzebę ludzką, obala mity na jego temat i dokładnie opisuje drogę, która może nas do niego zaprowadzić.

Wszystkie metody są poparte naukowo. Dowiemy się, jak wypracować dobre nawyki, nauczymy się praktycznych technik poprawy nastroju (np. medytacji) i będziemy mogli zbadać stan naszego szczęścia dzięki testowi psychologicznemu. Autorka poświęca szczególną uwagę tym, którzy obecnie odczuwają dużo nieszczęścia, i pokazuje, w jaki sposób mogą wyjść z tego stanu.

4. Projekt szczęście - Gretchen Rubin

W „Projekcie szczęście” bestsellerowej nowojorskiej pisarki poznamy kulisy nietypowego eksperymentu, którego podjęła się autorka, żeby odnaleźć istotę szczęścia. Każdego miesiąca, przez rok, Rubin starała skupić się na jednym aspekcie swojego życia, takim jak rodzina, praca czy zabawa, by poprawić jakość swojego życia i znaleźć swój klucz do szczęścia.

Pozycja jest niezwykle bogata, nie tylko w cenne spostrzeżenia autorki, poparte autobiograficznymi przykładami, ale również w niezliczone mądrości i filozofie świata, które Rubin dogłębnie poznała i przeanalizowała w „Projekcie szczęście”, sprawdzając ich słuszność w praktyce.

5. Jak przestać się martwić i zacząć żyć - Dale Carnegie

Czujesz, że Twoje życie przeładowane jest zamartwianiem się, stresem, lękiem czy zmęczeniem? W swoim kolejnym w tym rankingu poradniku „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” Dale Carnegie pokazuje, jak stopniowo możemy pozbyć się tych problemów. Autor pokazuje, że bez tych utrudnień znów będziemy mogli odczuwać radość i cieszyć się każdą chwilą.

Po przeczytaniu prostych, trafiających w sedno słów Carnegiego do naszego umysłu wróci spokój i będziemy wiedzieli, jak stawić czoła czekającym nas w życiu wyzwaniom.

6. IKIGAI - Francesc Miralles Contijoch, Hector Garcia Piugcerver

Szczęście i długie życie będą iść ze sobą w parze, jeśli zastosujemy się do mądrości japońskiego ikigai („powodu życia”). Jak sugerują autorzy „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, przenika ono wszystkie sfery naszej egzystencji, zarówno drobne codzienne przyjemności, jak i wielkie osiągnięcia zawodowe.

O tym, jak znaleźć swoje ikigai uczymy się od grupy stulatków, mieszkających w małej wsi na wyspie Okinawa. Dowiemy się, że nie tylko nasze nastawienie psychiczne czy poczucie spełnienia mogą wpłynąć na nasze szczęście – równie istotne jest zdrowie, o które możemy zadbać poprzez odpowiednią dietę czy ćwiczenia. Autorzy dają nam wiele praktycznych porad, które możemy zastosować od zaraz, by znacznie poprawić jakość naszego życia i znaleźć w nim sens.

7. Hygge. Klucz do szczęścia - Meik Wiking

To magiczne duńskie słowo zawiera w sobie przepis na szczęście. Komfort, bezpieczeństwo, przytulność, picie gorącej herbaty przy kominku i spędzanie wartościowych chwil z najbliższymi – w tym „Hygge. Klucz do szczęścia” upatruje źródła szczęśliwego życia. W erze konsumpcjonizmu, który zmusza nas do bycia w ciągłym biegu, hygge wydaje się idealną alternatywą – odetchnięciem od stresu oraz czerpaniem przyjemności z prostoty i wygody.

Książka, podobnie jak filozofia hygge, nie jest skomplikowana ani przeciążona nadmiarem treści, a z pewnością może zrewolucjonizować nasze spojrzenie na szczęśliwe życie.

8. Lagom. Szwedzka sztuka życia - Linnea Dunne

Lagom. Szwedzka sztuka życia” to kolejna propozycja tego, jak wieść szczęśliwe życie, pochodząca z krajów skandynawskich. Lagom to sztuka życia w umiarze – bez przesytu, ale ze wszystkim, czego nam trzeba. Poruszane są różne aspekty życia, od relacji z innymi, po pracę, odżywianie, sport. Wszystko składa się na nasze poczucie szczęścia, choć nie zawsze o tym pamiętamy.

Oprócz wymiaru osobistego, który znajdujemy w duńskim hygge, lagom uczy nas dodatkowo, że wpływ na nasze szczęście ma nasz stosunek do środowiska naturalnego czy relacje z sąsiadami. Wraz z lagom będziesz mógł przywrócić do swojego życia harmonię.

9. Wielka magia - Elizabeth Gilbert

Wielka magia. Odważ się żyć kreatywnie” pokazuje nam nietypowe podejście do szczęścia – możemy je znaleźć w kreatywności. Elizabeth Gilbert wielokrotnie udowadniała nam znaczenie twórczego nastawienia do życia, czy to poprzez napisanie takich bestsellerów jak „Jedz, módl się, kochaj”, czy dzięki swoim licznym przemowom na temat kreatywności.

Książka zainspiruje nas do podjęcia się twórczych zajęć i rozbudzenia w sobie artystycznego ducha. Natchnieniem może być wszystko, co znajduje się wokół nas. Autorka uczy nas, że lęk, wiek czy krytyka nie muszą nas ograniczać i już od dzisiaj możemy czerpać radość życia z twórczej ekspresji.

10. Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku - Hanh Thich Nhat

Mądrości buddyjskiego mnicha Thich Nhat Hahna od lat pomagają ludziom na całym świecie w odnajdywaniu szczęścia w życiu. W swojej kultowej pozycji „Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku” przekazuje receptę na szczęście w świecie zgiełku i chaosu.

Szczęście można znaleźć w sobie, tu i teraz. Autor przekonuje, że możemy być szczęśliwsi, jeśli porzucimy zamartwianie się przeszłymi wydarzeniami oraz przestaniemy skupiać się na przyszłości. Wszystko, czego nam trzeba i co pokieruje nas we właściwą stronę, znajdziemy w teraźniejszości. Łatwo będziemy mogli zastosować się do tej filozofii w życiu codziennym dzięki technikom uważności, których krok po kroku nauczymy się w tej książce.

11. Potęga teraźniejszości - Eckhart Tolle

Dale Carnegie, największy ekspert od zjednywania sobie ludzi, raz jeszcze daje nam bezcenne wskazówki w swoim bestsellerze „Jak poprawić jakość swojego życia. 10 kroków do szczęścia”. Tym razem przedstawia nam drogę do szczęśliwego życia, zawartą w 10 pozornie prostych, ale niezaprzeczalnie skutecznych krokach.

Głównym motywem jest nauczenie się tworzenia zdrowych relacji z innymi i pracowanie nad własnym charakterem. Nauczymy się, jak słuchać innych oraz mówić tak, by być słuchanym. Dowiemy się, w jaki sposób wyznaczać sobie cele, żeby osiągnąć w życiu sukces, oraz poznamy sekret wypracowania w sobie magnetycznych cech osobowości i wiele, wiele innych. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki.

12. Subtelnie mówię F**k! - Mark Manson

Subtelnie mówię F**k to książka, dzięki której nauczysz się przywiązywać wagę do tego, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Dowiesz się, że trzeba umieć rozpoznawać sprawy istotne i przejmować się właśnie nimi i tylko nimi. Przekonasz się, że wystarczy znaleźć w sobie odwagę i wolę, aby więcej nie dać się wkręcać w niekończącą się spiralę „musisz mieć” czy „musisz być”.

Autor w bardzo dosadny (choć również pełen humoru) sposób rozprawi się z Twoimi problemami, obawami i oczekiwaniami, bez mdłej papki pozytywnego myślenia, którą karmią cię różni modni guru. Jeśli przejdziesz przez to bolesne doświadczenie, być może uda ci się zacząć myśleć nieco inaczej. Odzyskasz kontrolę nad tym, co „musisz”, przestaniesz przejmować się bzdurami, a w efekcie będziesz nieco szczęśliwszym człowiekiem.

Na tym zamykam ranking 12 najlepszych książek o szczęściu. Mam nadzieję, że znalazłeś tu dla siebie coś interesującego i inspirującego, co zmotywuje cię do wprowadzenia w swoim życiu zmian na lepsze. Zachęcam cię do przejrzenia innych moich rankingów książek!

4.6/5 - (5 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.