Szukaj
Close this search box.

Książki o psychologii: 40 wartych przeczytania

Książki o psychologii

W dzisiejszym wpisie znajdziesz listę 40 książek psychologicznych, które warto przeczytać. W rankingu zawarłem zarówno nazwiska klasyków psychologii jak Sigmund Freud, Carl Gustav Jung czy Burrhus Frederic Skinner, jak i współczesnych najbardziej poczytnych autorów.

Na liście znalazły się książki, po które chętnie sięgnie czytelnik interesujący się psychologią w ogóle, ale także osoba pracująca nad udanym związkiem z partnerek lub partnerką, nastolatek, przedsiębiorca oraz wszyscy ci, którzy pragną wesprzeć się lekturą w drodze ku poprawie jakości swojego życia.

Z pewnością i ty znajdziesz tu coś dla siebie!

Książki o psychologii: wielcy klasycy

1. Wstęp do psychoanalizy - Sigmund Freud

Na początek klasyk nad klasykami, czyli „Wstęp do psychoanalizy” Sigmunda Freuda, a więc ojca tej metody, który w jasny sposób stara się wyłożyć założenia swojej teorii. Tom zawiera zbiór wykładów wygłoszonych przez Freuda w latach 1915-1917 na Uniwersytecie w Wiedniu oraz opis jego dalszej pracy, która zaowocowała wydaniem właśnie tej publikacji.

To niezastąpiony przewodnik po jednej z najsłynniejszych metod XX-wiecznej psychologii. Obowiązkowa lektura dla każdego pasjonata tej dziedziny nauki.

2. Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne - Sigmund Freud

To kolejne dzieło Freuda, które stanowi doskonałe uzupełnienie jego myśli. W „Psychopatologii życia codziennego” autor rozwinął takie pojęcia jak czynności pomyłkowe, zapominanie, marzenia senne oraz nerwice lub natręctwa.

Lektura ta jest, wbrew pozorom, prosta i przyjemna, pozwalająca zgłębić tajniki podświadomości i zinterpretować te elementy naszego życia, którym wcześniej nie nadawaliśmy żadnego znaczenia. A to wszystko po to, żeby czytelnik mógł poznać lepiej samego siebie.

3. Człowiek i jego symbole - Carl Gustav Jung

Człowiek i jego symbole” to jedno z najważniejszych dzieł Junga. Intencją autora było stworzenie kompendium wiedzy na temat psychoanalizy i wszystkich studiów jej poświęconych. By osiągnąć ten cel, postanowił pozwolić swoim uczniom i najbliższym współpracownikom napisać po jednym rozdziale. Kluczowym pojęciem w rozważaniach zawartych w tej pozycji jest symbol i jego rola w różnych aspektach życia człowieka – ze szczególnym uwzględnieniem marzeń sennych.

Książka, której nie powinno zabraknąć na półce, zwłaszcza w domu miłośnika psychologii.

4. O rozwoju osobowości - Carl Gustav Jung

Rozważania na temat rozwoju psychologii dziecka Jung zawarł w „O rozwoju osobowości”. To książka, która tłumaczy rolę relacji z rodzicami i ich udział w procesie wychowania dziecka, zapobiegania zaburzeniom psychicznym w okresie dziecięcym oraz w działaniach mających na celu wspieranie dziecka utalentowanego.

To doskonała lektura zwłaszcza dla czytelnika, który sam ma dzieci i chciałby spojrzeć na ich rozwój przez pryzmat teorii klasyka psychologii.

5. Behawioryzm - Burrhus Frederic Skinner

Na naszej liście nie mogło zabraknąć ojca behawioryzmu – Amerykanina Burrhusa Frederica Skinnera. To niezwykle interesująca pozycja, obowiązkowa dla czytelników pragnących zgłębić tę metodę, która upatruje przyczyn ludzkich zachowań nie w osobowości, ale w środowisku zewnętrznym.

Behawioryzm” pozwoli zrozumieć, jak powstał jeden z najważniejszych nurtów współczesnej psychologii, poznać mity krążące wokół tej teorii oraz wejść w polemikę z niekiedy kontrowersyjnymi tezami autora.

6. Motywacja i osobowość - Abraham Maslow

Maslow jest twórcą tzw. piramidy potrzeb – fundamentalnej teorii na temat motywacji, głoszącej, że człowiek dąży do zaspokajania swoich potrzeb według określonej hierarchii. Autor przedstawia w swoim dziele koncepcję człowieka samorealizującego się, w którego życiu istotną rolę odgrywa kreatywność.

To rzetelna i klarowna pozycja, którą można polecić każdemu, kto jest zainteresowany z przyczyn osobistych lub zawodowych zagadnieniami związanymi z motywacją, szczęściem, emocjami i ludzkimi zachowaniami.

7. Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem - Oliver Sacks

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” to świetna książka Olivera Sacksa, opublikowana po raz pierwszy w 1985 r. i wielokrotnie wznawiana. Jej autor, brytyjski neurolog, w sposób narracyjny i niezwykle ironiczny opisuje serię klinicznych przypadków, które dane mu było obserwować na własne oczy.

To jedna z najbardziej znanych pozycji na temat psychologii, ponieważ rzuca światło również na inną bardzo interesującą dziedzinę nauki, mianowicie neurologię. Usatysfakcjonuje każdego czytelnika, od naukowca, przez amatora psychologii i metafizyki po wielbiciela powieści.

Ksiazki psychologyczne naukowe

8. Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-5

Wielokrotnie wydawany podręcznik przygotowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, zawierający klasyfikację oraz kryteria rozpoznawania zaburzeń psychicznych. Niezwykle użyteczna baza wiedzy w dziedzinie psychologii klinicznej, zarówno na etapie nauki, jak i w życiu zawodowym, wykorzystywana w teorii i praktyce.

Podręcznik zawiera opis różnych sytuacji i stanów klinicznych, co pozwala dobrać dla danego przypadku odpowiednie leczenie.

9. Psychologia kliniczna - Lidia Cierpiałkowska, Helena Sęk

Podręcznik akademicki stanowiący kompendium wiedzy na temat psychologii klinicznej i jej metod. Odwołuje się zarówno do tradycyjnie uprawianej psychologii klinicznej w Polsce, jak i najnowszych badań i standardów.

Omawia teorię, główne nurty, możliwości diagnozy także w oparciu o powszechne kryteria zaburzeń psychicznych oraz podrzędne dyscypliny psychologii klinicznej. Doskonała lektura dla przyszłych studentów psychologii, którzy chcą zawczasu przygotować się do uprawiania tej dyscypliny.

10. Historia współczesnej psychologii - Duane Schultz, Sydney Ellen Schultz

Jeden z najważniejszych przewodników po historii współczesnej psychologii, omawiający wszystkie najważniejsze nurty tej dyscypliny naukowej od 1879 roku po czasy nam współczesne. Napisana jasnym językiem, porywająca, uwzględniająca informacje biograficzne, co czyni ją fascynującą lekturą dla każdego.

Kolejne wydania były dodatkowo uzupełniane, co gwarantuje rzetelność i aktualność informacji. Zawiera ponadto teksty źródłowe, pomoce dydaktyczne oraz polecane studentom psychologii strony internetowe.

11. Współczesna psychologia behawioralna - Przemysław Bąbel, Paweł Ostaszewski

Podręcznik, który oparty jest na teorii wspomnianego już tutaj B.F. Skinnera, która łączy wszystkie zawarte w nim teksty. Oprócz zagadnień czysto teoretycznych znajdziemy w nim metody i zastosowania psychologii behawioralnej.

Lektura o tyle warta polecenia, że została napisana i opracowana przez osoby, które na co dzień w swojej praktyce psychologicznej stosują właśnie psychologię behawioralną – jest więc to wiedza z pierwszej ręki.

12. Psychologia społeczna - Bogdan Wojciszke

Książka autorstwa prof. Bogdana Wojciszke – autorytetu w świecie psychologii. Omawia wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z psychologią społeczną, poruszając takie pojęcia jak szczęście, miłość, atrakcyjność, agresja oraz kwestię różnic płci i wpływu nowych mediów.

Obowiązkowa pozycja dla osób zainteresowanych naukowo lub zawodowo psychologią społeczną, którą ze względu na przejrzysty i barwny język mogę polecić też „amatorskiemu” czytelnikowi.

Książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich

13. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi - Dale Carnegie

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi to Biblia relacji międzyludzkich. Nigdy nie napisano tekstu tak prostego, a jednocześnie jasnego i skutecznego na temat tego, jak najlepiej wykorzystać interakcję z innymi ludźmi.

Wiele innych książek na temat rozwoju osobistego, relacji, a nawet biznesu, które pojawiło się później, jest wyraźnie opartych na prostych pojęciach zawartych w tej książce. Polecam ją jako pierwszą na liście, ponieważ zapewni ci doskonały start, gdziekolwiek chcesz później dotrzeć. Książkę znajdziesz tutaj.

14. Siła nawyku - Charles Duhigg

Jedna z najlepszych książek o rozwoju osobistym napisanych w ostatnich latach. Siła nawyków pozwala zrozumieć, że nasze życie, choć nie uświadamiamy sobie tego, składa się z nawyków. Kiedy to zrozumiesz i nauczysz się używać tego do osiągania swoich celów… wszystko, co wydawało się niemożliwe, stanie się możliwe.

W swoim bestsellerze Charles Duhigg wyjaśnia, jak kształtują się nawyki, jak nas warunkują, a przede wszystkim jak je zmieniać.

Chcesz schudnąć, być bardziej produktywnym lub otworzyć udany biznes? Jedno jest pewne: bez odpowiednich nawyków osiągnięcie tego będzie niezwykle trudne.

15. Perswazja. Perspektywa psychologiczna - Timothy C. Brock, Melanie C. Green

Perswazja to olbrzymia potęga wpływająca na jednostkę i społeczeństwo w różnych aspektach funkcjonowania. „Perswazja. Perspektywa psychologiczna” to zbiór tekstów poświęconych właśnie problematyce perswazji. Najnowsze wydanie uwzględnia ostatnie badania i prezentuje aktualne informacje i omówienia poszczególnych zagadnień.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak z perspektywy psychologicznej perswazja działa w reklamie, mediach i polityce, jak wpływa na nasze zachowania i relacje interpersonalne oraz jak decyduje o uprzedzeniach, sięgnij po tę lekturę, a na pewno zaspokoisz swoją ciekawość. Polecam nie tylko osobom zainteresowanym psychologią, ale też działającym w marketingu, dziennikarstwie i komunikacji społecznej.

16. Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację - Daniel Pink

Drive” Daniela Pinka przedstawia innowacyjne podejście do zagadnienia motywacji, które pozwoli ci inaczej spojrzeć na własne działania oraz lepiej zbudować relacje z innymi ludźmi.

Zdaniem autora stara metoda „kija i marchewki” nie tylko nie działa, ale może być wręcz szkodliwa, przynosząc skutki przeciwne do zamierzonych. Zwłaszcza, jeśli nie potrafimy właściwie posługiwać się systemem kar i nagród.

Pink wysuwa tezę, że to nie nagroda motywuje nas do określonego działania, ale wewnętrzna potrzeba kierowania własnym życiem i tworzenia czegoś dobrego.

17. Wywieranie wpływu na ludzi - Robert B. Cialdini

Wbrew temu, co zdaje się sugerować tytuł, głównym celem książki Cialdiniego nie jest nauczenie nas wpływania na innych ludzi. Tłumaczy natomiast, jak bronić się przed tego rodzaju mechanizmami stosowanymi w marketingu, mediach i reklamie.

To zaskakująca, niezwykle użyteczna, naukowa pozycja, dzięki której zyskasz znacznie większą świadomość swoich decyzji na wielu polach życiowych.

18. Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman

Po przeczytaniu tej książki kompletnie zmienisz swój sposób myślenia! Przekonasz się, że nie ma w tym stwierdzeniu ani trochę przesady.

Daniel Kahneman to psycholog oraz laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 r., któremu udało się wyjaśnić, jak dokładnie funkcjonują nasze myśli i decyzyjne mechanizmy w naszej głowie. Świadomość tego, jak działa twój mózg oraz co wpływa na podejmowane przez ciebie decyzje, pozwoli ci lepiej oceniać własne działania i demaskować błędy poznawcze, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

To z pewnością jedna z najlepszych książek napisanych w ostatniej dekadzie.

19. Biegnąca z wilkami - Clarissa Pinkola Estés

Autorka poprzez mity i podania zaczerpnięte z różnych kultur dokonuje wnikliwej i wyrafinowanej analizy kobiecej psychiki.

W narracji „Biegnącej z wilkami” dominuje wizerunek kobiety dzikiej – pełnej życiodajnej siły i dobrych instynktów, bliskiej naturze i kreatywnej.

Książka pięknie ukazuje istotę kobiecości, a przy tym skłania czytelnika do refleksji. To doskonała lektura dla kobiet poszukujących siebie, ale i nie tylko 😉

Książki psychologiczne o emocjach

20. Inteligencja Emocjonalna - Daniel Goleman

Inteligencja emocjonalna jest jedną z najbardziej przydatnych i praktycznych książek o psychologii, które można przeczytać. Jej tematem są relacje, absolutnie kluczowe dla życia każdej osoby.

Koncepcja, na której koncentruje się ten tekst Golemana, polega na tym, że to nie inteligencja w ścisłym tego słowa znaczeniu zapewnia osiągnięcie celów, które sami sobie wyznaczyliśmy. Wszystko zależy od innych umiejętności, takich jak kontrola nad emocjami, wytrwałość, empatia. W dwóch słowach: inteligencji emocjonalnej.

21. Jak przestać się martwić i zacząć żyć - Dale Carnegie

Jak przestać się martwić i zacząć żyć to kolejne arcydzieło Dale’a Carnegiego, które koncentruje się na znaczeniu przełamania negatywnego nawyku martwienia się na zapas.

Książka jest pełna praktycznych przykładów, zasad i strategii do naśladowania, które pomogą ci prowadzić spokojniejsze życie. Przeczytałem tę pozycję niedawno i muszę przyznać, że jest bardzo przydatna.

W wielu przypadkach, na przykład jeśli jesteś osobą szczególnie narażoną na stres, może naprawdę uratować życie!

22. Psychologia miłości - Bogdan Wojciszke

Wielokrotnie wznawiana publikacja znanego i cenionego specjalisty w dziedzinie psychologii społecznej, który dogłębnie analizuje uczucie miłości właśnie z perspektywy tej dyscypliny.

Temat miłości zajmuje w kulturze i historii rodzaju ludzkiego tak istotne miejsce, że jego wykreślenie oznaczałoby wymazanie olbrzymiej części osiągnięć naszej cywilizacji.

Naukowe spojrzenie autora nie powinno zniechęcić czytelników spoza środowiska uniwersyteckiego – to piękna i uniwersalna pozycja, po którą z chęcią sięgnie każdy odbiorca.

23. Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi - Edmund J. Bourne

Lęk to emocja, której mylnie zadaje się z góry negatywne cechy, a w rzeczywistości pełni ważną rolę w naszym życiu – chroni nas przed niebezpieczeństwem. Potrafi jednak stać się utrapieniem, kiedy przejmuje całkowitą kontrolę nad naszą świadomością.

Lęk i fobia” Bourne’a to bardzo użyteczny poradnik, który trzymając się daleko od powierzchowności, wyjaśni dokładnie mechanizmy związane z lękiem, a dzięki praktycznym ćwiczeniom pozwoli czytelnikowi samemu pracować nad sobą, nawet jeśli jest w trakcie leczenia lub terapii.

24. Jak być nieszczęśliwym - Paul Waltzlawick

Jak być nieszczęśliwym” to książka, w której autor, Paul Waltzlawick wspina się na wyżyny ironii, pokazując czytelnikowi za pośrednictwem anegdot, że za fakt bycia nieszczęśliwymi możemy obarczać winą tylko sposób, w jaki stawiamy czoła codzienności.

Całe ironiczne podejście autora opiera się na przedstawianiu gotowych recept na nieszczęście w życiu, które w rzeczywistości bardzo często odpowiadają temu, co większość ludzi faktycznie robi. Lekka pozycja, która pozwala sobie uświadomić wiele zjawisk mogących poprawić jakość naszego życia.

25. Ciało a stres - Gabor Maté

To, że ciało i emocje są silnie ze sobą powiązane, nikogo już nie dziwi. Dookoła mówi się o tym, że stres negatywnie wpływa na nasz organizm i powinniśmy dążyć do zredukowania go w naszym codziennym życiu.

Warto jednak sięgnąć po „Ciało a stres„, żeby naprawdę dobrze zrozumieć oddziaływanie stresu na naszą kondycję i samopoczucie fizyczne. Lektura pozwala nie tylko pojąć skalę zjawiska, ale również zastanowić się nad własnym życiem i znaleźć rozwiązania, które na dłuższą metę mogą okazać się zbawienne.

26. O zazdrości i innych szaleństwach miłości - Zbigniew Lew-Starowicz

Zbigniew Lew-Starowicz to uznany i chyba najbardziej w Polsce rozpoznawany autorytet w dziedzinie seksuologii. Tym razem w rozmowie z Krystyną Romanowską opowiada o pułapkach miłości i o tym, jak miłość może się przerodzić w niebezpieczną obsesję.

To przewrotne rozważania o najpiękniejszym z uczuć, któremu obok namiętności i oddania mogą towarzyszyć zazdrość i chęć zemsty

Ciekawa pozycja mówiąca wiele o relacjach damsko-męskich, uczuciach oraz męskiej i kobiecej naturze.

Książki psychologiczne o związkach

27. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus  - John Gray

John Gray jest psychologiem i pisarzem specjalizującym się w problemach relacji miłosnych. W tej książce wyjaśnia z psychologicznego punktu widzenia różnice między kobiecą a męską wizją związku.

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, a według CNN to najlepsze dzieło non-fiction z lat 90.

Siła tego tekstu polega na podawaniu prostych i skutecznych rozwiązań problemów, które mogą pojawić się w związkach. Znajdziesz ją tutaj.

28. O sztuce miłości - Erich Fromm

Wspaniała książka, która mierzy się z tematem miłości, począwszy od źródła tego uczucia w naszym umyśle, kończąc na szczegółowym opisie jego esencji. Miłość nie jest dana wszystkim. Tylko ci, którzy sobie ją uświadomią i włożą odpowiednio dużo pracy, będą mogli jej doświadczyć i przekazywać ją dalej. Kochać to nie znaczy biernie czekać, ale bezwarunkowo podarować siebie drugiej osobie.

Książka, którą warto przeczytać, żeby zastanowić się nad mechanizmami rządzącymi tym uczuciem, nad społeczeństwem i nad nami samymi. Miłość ujęta we wszystkich swoich odcieniach.

29. Sztuka kochania - Michalina Wisłocka

Odkurzony dzięki filmowej biografii autorki przewodnik po najbardziej intymnych aspektach relacji damsko-męskich oczami słynnej seksuolożki z okresu PRL-u, Michaliny Wisłockiej. Książka o miłości, która równolegle omawia jej fizyczny i emocjonalny wymiar.

Znajdziemy tu nie tylko porady na temat dojrzewania, edukacji seksualnej i samego zbliżenia, ale także analizę rozwoju uczucia miłości między dwojgiem ludzi oraz wskazówki dotyczące pielęgnowania stałego związku w celu osiągnięcia wspólnego szczęścia i obustronnej satysfakcji.

Uniwersalny klasyk wciąż wart polecenia.

30. 5 języków miłości - Gary Chapman

5 języków miłości” to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej polecanych poradników dla par, w szczególności małżeństw. Opiera się na stwierdzeniu, że mąż i żona nie posługują się jednym i tym samym językiem miłości, co powoduje, że często nie rozumieją wzajemnie swoich potrzeb i oczekiwań, a w rezultacie nie są w stanie im sprostać.

Jeśli chcesz poznać sekret szczęśliwych par z 50-letnim stażem, sięgnij po książkę Gary’ego Chapmana i naucz się, jak okazywać i odbierać miłość w relacji ze swoim partnerem lub swoją partnerką.

31. Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par - Veronica Kallos-Lilly , Jennifer Fitzgerald

Specjalistki w dziedzinie terapii par dzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, tworząc podręcznik, z którego w praktyczny sposób mogą skorzystać pary.

Książka opiera się na terapii skoncentrowanej na emocjach (w skrócie EFT) i prowadzi krok po kroku przez proces pozwalający parom pozbyć się szkodliwych wzorców, przejść przez kryzys, wzmocnić swój związek i zbudować go na nowo na poczuciu bezpieczeństwa.

Pozycja do aktywnego wykorzystania przez pary, które chcą nauczyć się lepiej ze sobą komunikować.

32. Namiętne małżeństwo - David Schnarch

Namiętne małżeństwo” to poradnik amerykańskiego psychologa, seksuologa i terapeuty Davida Schnarcha, który w innowacyjny sposób łączy terapię małżeńską i seksuologiczną, traktując o miłości, seksie i bliskości w małżeństwie.

Autor analizuje to, w jaki sposób relacje między partnerami odbijają się na ich życiu seksualnym oraz  co ich życie seksualne mówi o tym, jak partnerzy traktują siebie w ogóle. W rezultacie zastosowanie się do porad zawartych w tej książce poprawia zarówno relację uczuciową, jak i fizyczną. Schnarch łamie stereotypy na temat braku namiętności w dojrzałym związku i  pomaga ją odkryć, odmieniając na zawsze nasze relacje z drugą osobą!

33. Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej - Jackson MacKenzie

Na koniec słowo o negatywnym wpływie toksycznych związków damsko-męskich na nasze życie. Na początku wydają się idealne, ale z czasem raj przeradza się w piekło. Uwolnienie się od toksycznego partnera lub toksycznej partnerki jest tylko początkiem drogi do odzyskania siebie. Wyleczenie się z traumy, pozbycie negatywnych nawyków i przygotowanie do stworzenia nowego, zdrowego związku to długi proces, w którym warto korzystać ze wsparcia.

Takiego wsparcia może nam udzielić książka MacKenziego, która dzięki praktycznym ćwiczeniom i różnorodnym technikom pozwoli ci zrozumieć zachodzące w twoim umyśle mechanizmy i zawalczyć po lepsze życie po toksycznej relacji.

Książki psychologiczne o rozwoju osobistym

34. Maksimum osiągnięć - Brian Tracy

Brian Tracy jest bogiem rozwoju osobistego. W tej książce uczy najlepszych strategii ustalania i osiągania celów oraz odnoszenia całkowitego sukcesu. Jeśli nigdy nie czytałeś tej książki, musisz ją natychmiast kupić i poświęcić trochę czasu na zastosowanie zawartych w niej porad.

Jeśli ktoś ci powie: „Ta książka zmieni twoje życie”, w przypadku Maksimum Osiągnięć będzie miał 100% racji. Nie wyobrażam sobie, jak wyglądałoby moje życie, gdybym tego nie przeczytał. To bomba!!!

35. Potęga podświadomości - Joseph Murphy

Potęga Podświadomości to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia.

Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i zdołasz sobie to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością.

Opanuj proste techniki przedstawione w książce i odkryj, jak łatwo możesz usunąć psychiczne bariery między tobą a twoimi marzeniami.

36. Ciszej proszę... - Susan Cain

Jeśli jesteś introwertykiem, nie możesz pominąć tej książki Susan Cain, która pomoże ci się zastanowić nad sobą, zaakceptować i docenić siebie.

Ciszej proszę pokazuje siłę introwertyków, którymi bardzo często są ci, którzy mają najlepsze pomysły, ale są bardzo niedoceniani w naszym współczesnym społeczeństwie. Autorka przedstawia ogromną liczbę przykładów i opowieści o introwertykach oraz wpływ, jaki wywarli lub wywierają na świat, pomagając zmienić zdanie czytelnika o tym typie osobowości.

37. Subtelnie mówię F**k! - Mark Manson

Subtelnie mówię F**k to książka, dzięki której nauczysz się przywiązywać wagę do tego, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Dowiesz się, że trzeba umieć rozpoznawać sprawy istotne i przejmować się właśnie nimi i tylko nimi. Przekonasz się, że wystarczy znaleźć w sobie odwagę i wolę, aby więcej nie dać się wkręcać w niekończącą się spiralę „musisz mieć” czy „musisz być”.

Autor w bardzo dosadny (choć również pełen humoru) sposób rozprawi się z Twoimi problemami, obawami i oczekiwaniami, bez mdłej papki pozytywnego myślenia, którą karmią cię różni modni guru. Jeśli przejdziesz przez to bolesne doświadczenie, być może uda ci się zacząć myśleć nieco inaczej. Odzyskasz kontrolę nad tym, co „musisz”, przestaniesz przejmować się bzdurami, a w efekcie będziesz nieco szczęśliwszym człowiekiem.

38. Potęga teraźniejszości - Eckhart Tolle

Potęga teraźniejszości (The power of now) to jedna z najbardziej szokujących książek o rozwoju osobistym, jaką możesz przeczytać. Jest bardzo nasycona, niekiedy aż nie do zniesienia, ale całkowicie zmieni twoje życie. Wszystko kręci się wokół koncepcji uważności czyli  zwracaniu uwagi na to, co dzieje się w chwili obecnej, bez rozpraszania się myślami.

Ta lektura obali twoją wizję świata zewnętrznego i wewnętrznego i  doprowadzi cię do życia w teraźniejszości jako jedynej możliwej drogi do autentycznego szczęścia.

Będzie to pierwszy krok na drodze do Twojego duchowego oświecenia. Książkę znajdziesz tutaj.

39. Nowa psychocybernetyka - Maxwell Maltz

Nowa psychocybernetyka” to zestaw technik i programów, które powinien wcielić w życie każdy, kto pragnie osiągnąć sukces. Wszyscy mamy w swoich głowach jakieś przekonanie na temat samych siebie, tego, na co zasługujemy, i tego, co jesteśmy w stanie zrobić.

Te przekonania rozwijały się na przestrzeni naszego życia i często nas ograniczają, nie pomagając nam osiągnąć rezultatów, do których wewnętrznie dążymy. Lektura tej książki pomoże nam je rozpoznać i przezwyciężyć, by osiągać sukces w życiu osobistym i zawodowym.

40. 7 nawyków skutecznego działania - Stephen Covey

Wydana w 1989 roku książka Stephena Coveya sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy, inspirując czytelników do rozwijania korzystnych nawyków w ich życiu. To klasyk w dziedzinie książek mówiących o dążeniu do sukcesu.

Autor stosuje holistyczne podejście, polegające na pracy poprzez nawyki nad zmianą wewnętrzną, która pozwala zobaczyć pozytywne zmiany również w świecie zewnętrznym.

Niewątpliwie należy ją przeczytać kilka razy w życiu.

Na tym kończę listę 40 książek o psychologii. Jestem pewny, że udało ci się znaleźć na niej coś dla siebie, co poszerzy twoje horyzonty i pozytywnie wpłynie na jakość twojego życia.

Dziękuję za przeczytanie tego wpisu do końca i życzę miłej lektury!

4.9/5 - (15 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: