Książki o negocjacji: 10 poradników wartych przeczytania

książki o negocjacji

W tym artykule przedstawię ci najlepsze książki o negocjacji, z których będziesz mógł nauczyć się najskuteczniejszych technik i strategii negocjacyjnych. Są to zdecydowanie jedne z najbardziej polecanych pozycji, które uczą, jak ważna jest umiejętność prowadzenia rozmów i jak wpływa ona na osiągnięcie tego, co wcześniej zakładaliśmy, że uzyskamy.

Negocjacje, które mają za kluczowe zadanie wypracowanie obopólnego porozumienia i rozwiązanie sytuacji spornej, są sztuką, której każdy z nas może się nauczyć. Wymagają jednak solidnej dawki wiedzy i zdobywania doświadczenia, poprzez praktykowanie ich w codziennych sytuacjach.

Książki o negocjacjach z pewnością pomogą ci dobrze przygotować się do prowadzenia negocjacji. Ponadto dadzą niezbędne wskazówki jak łagodnie, ale owocnie i skutecznie dochodzić do kompromisów.

W poniższym rankingu znajdziesz zarówno książki o negocjacji idealne dla początkujących, jak i bardziej zaawansowane poradniki, które znacząco poszerzą twoją wiedzę na temat wywierania wpływu, łagodzenia sytuacji konfliktowych i dochodzenia swoich racji. Bez względu na poziom znajomości tematu, jestem pewna, że znajdziesz tu lekturę, która będzie dla ciebie odpowiednia!

Najlepsze książki o negocjacji

1. Dochodząc do TAK. Negocjowanie bez poddawania się - Roger Fisher, Bruce Patton, William Ury

Dochodząc do TAK. Negocjowanie bez poddawania się” to skuteczny poradnik, obrazujący metody negocjowania sporów i spięć. Dzięki zastosowaniu prostych i możliwych do zrealizowania technik, możesz osiągnąć swoje negocjacyjne cele, w trwających konfliktach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Z tej książki o negocjacji dowiesz się, jak działać, aby nie pozwolić się podejść i nie zostać nakrytym na manipulacjach. Autorzy poradnika proponują sprawdzone rozwiązania, które sprawiają, że możliwe jest dochodzenie do porozumienia, przy jednoczesnej akceptacji każdej ze stron sporu.

Techniki przedstawione w książce można wdrażać w życie we wszystkich rodzajach konfliktów i niezależnie od tego, jakie relacje łączą negocjatorów.

2. Odchodząc od NIE. Negocjowanie od konfrontacji do kooperacji - William Ury

Odchodząc od NIE. Negocjowanie od konfrontacji do kooperacji” to książka, z której dowiesz się, jak postępować i radzić sobie z przeciwnościami podczas negocjacji, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Dzięki prostym rozwiązaniom osiągniesz porozumienie w niemal każdej dyskusji.

Stosując metody proponowane przez autora, nauczysz się prostych metod ułatwiających łagodzenie i rozstrzyganie sporów z trudnymi przeciwnikami. Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedział, jak doprowadzić do własnego sukcesu podczas negocjacji z członkami rodziny, znajomymi, współpracownikami czy klientami.

Lektura książki o negocjacjach podpowie ci, jak znaleźć wspólny język z negocjatorem, jak ograniczyć wpływ negatywnych emocji na trwający spór oraz jak rozsądnie ujawnić i zrealizować własne interesy.

3. Negocjacje z potworami - Igor Ryżow

Negocjacje z potworami” jest poradnikiem, przedstawiającym najskuteczniejsze techniki pozwalające osiągnąć to, co chcemy, negocjując z silniejszymi od siebie partnerami. Nawet podczas codziennego życia mierzymy się z koniecznością prowadzenia negocjacji z osobami o większym autorytecie, doświadczeniu i możliwościach, dlatego warto wiedzieć, jak robić to skutecznie.

Książka, stanowiąca kompendium wiedzy na temat negocjacji, omawia praktyczne techniki i gotowe scenariusze, które możemy zastosować w trakcie toczenia sporu z naszym przeciwnikiem.

Znajdziesz w niej również autentyczne i sprawdzone przykłady z polityki, biznesu oraz życia codziennego, a także gotowe narzędzia negocjacyjne, których znajomość ułatwi ci osiągnięcie sukcesu i wypracowanie kompromisu. Twoje życie w dużej mierze zależy od negocjacji, dlatego dobrze się na nie przygotuj!

4. Sekrety negocjacji dla biznesmenów - Roger Dawson

Sekrety negocjacji dla biznesmenów” to doskonały podręcznik zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych przedsiębiorców i biznesmenów. To swego rodzaju vademecum, zawierające teoretyczną wiedzę, popartą licznymi, źródłowymi przykładami.

Roger Dawson, wieloletni i doświadczony ekspert z dziedziny negocjacji, uczy czytelnika, jak zawierać kompromisy w każdej sytuacji biznesowej. Co więcej, pokazuje, jak umiejętnie stosować różne techniki perswazyjno-negocjacyjne. Mocną stroną poradnika są z pewnością przejrzyście przedstawione metody, zastosowanie klarownego i prostego w odbiorze języka oraz widoczny profesjonalizm autora.

Przedstawione strategie zostały wielokrotnie przetestowane i mają logiczne uzasadnienie, wynikające z odkryć nauk psychologicznych.

5. Dogadaj się. Sztuka codziennych negocjacji - Michael Yardney

Dogadaj się. Sztuka codziennych negocjacji” jest książką, z której nauczysz się sztuki negocjowania i przekonywania swoich rozmówców do własnych racji i przekonań. Dzięki dobrej komunikacji i znajomości strategii negocjacyjnych, odniesiesz sukces w domu, biznesie i pracy.

Po przeczytaniu tej książki o negocjacji będziesz bogatszy w wiedzę na temat zasad wpływania na innych oraz reguł perswazji i rozwiązywania sporów. Poprzez zrozumienie najważniejszych składników dobrej komunikacji, będziesz w stanie samodzielnie znajdować korzystne rozstrzygnięcia konfliktów w każdej sytuacji.

W poradniku odnajdziesz również opisy psychologicznych mechanizmów, rządzących skutecznymi negocjacjami. Rozwijając umiejętności komunikacji, wpływania na innych oraz rozwiązywania sporów zrealizujesz swój potencjał i z pewnością uczynisz życie łatwiejszym.

6. Techniki negocjacji i wywierania wpływu - Michał Chmielecki

Techniki negocjacji i wywierania wpływu” to książka wyjaśniająca, na czym polega prowadzenie profesjonalnych negocjacji w biznesie. Adresatami są szczególnie właściciele firm, kierownicy, menedżerowie oraz pracownicy działów, mający kontakt z klientami czy dostawcami.

Z pomocą tej książki o negocjacji zdobędziesz niezbędne umiejętności wypracowywania korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorstwa oraz partnerów biznesowych. Co więcej, przekonasz się, jak ważna jest zdolność wysłuchiwania potrzeb drugiej osoby oraz jaki ma to wpływ na budowanie owocnych i długotrwałych relacji, a w efekcie zwiększenia zysków firmy.

W trakcie lektury poznasz także efektywne metody planowania procesu negocjacyjnego i wywierania wpływu na rozmówcę.

7. Negocjacje - Bartosz Brożek, Jerzy Stelmach

Negocjacje” to poradnik Bartosza Brożka i Jerzego Stelmacha na temat skutecznych strategii negocjacji. Ta książka o negocjacji to kompendium narzędzi i technik negocjowania oraz rozstrzygania sporów w sposób skuteczny, słuszny, a także ekonomicznie efektywny.

Autorzy zapoznają czytelnika z trzema modelami negocjowania: argumentacyjnym, ekonomicznym oraz topiczno-retorycznym. Jednocześnie pokazują, jakimi instrumentami możemy dysponować w trakcie negocjacji i rozwiązywania konfliktów. Ponadto książka zawiera dogłębną analizę najpopularniejszych, stosowanych dziś metod negocjowania oraz elementy psychologii czy logiki negocjacji.

Znajdziesz w niej również wiele odniesień do filozofii prawa. Przeczytanie poradnika z pewnością wpłynie na twoje relacje z innymi i spowoduje, że będą one długotrwałe i szczere.

8. Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym - Anna Walewicz-Kuc

Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym” jest książką, która dzięki zastosowaniu metod negocjacyjnych, nauczy cię zamieniać sytuacje sporne w owocne dialogi, prowadzące do porozumienia.

Choć z natury staramy się unikać konfliktów i konfrontacji, a co za tym idzie wybieramy kompromisy i współpracę, to często nie jesteśmy w stanie uniknąć takich sytuacji. Wtedy z pomocą przychodzi nam ten poradnik, który da nam niezbędne narzędzia pomagające rozwiązywać konflikty dzięki sile argumentów.

Zapoznanie się z jego treścią ułatwi ci wdrożenie w życie najważniejszych zasad udanych negocjacji. Jeśli chcesz nauczyć się unikania nieporozumień i ułatwiania codziennych komunikacji, koniecznie sięgnij po tę pozycję!

9. Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie - Chris Voss

Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie” to poradnik, w którym były negocjator FBI zdradza stosowane podczas rozmów z niebezpiecznymi przestępcami i zbrodniarzami strategie negocjacji.

Dzięki niekwestionowanemu doświadczeniu i przetestowaniu różnych metod i technik negocjacyjnych autor przeanalizował najlepsze techniki wywierania wpływu na rozmówcę. Pokazuje, jak efektywnie z nich korzystać w niemal każdej sytuacji i miejscu. Lektura tej książki o negocjacji wskaże ci dziewięć skutecznych zasad, strategii i taktyk, które choć wydają się sprzeczne z intuicją, najlepiej oddziałują na partnera, z którym chcemy dojść do porozumienia.

To niezwykle wciągający i wypełnionymi wskazówkami poradnik, który możesz wykorzystać w trudnych negocjacjach oraz w codziennych, konfliktowych sytuacjach.

10. Jak skutecznie negocjować. Zdobądź przewagę nie tylko w biznesie - Mariusz Mszyca

Jak skutecznie negocjować. Zdobądź przewagę nie tylko w biznesie” to poradnik mający na celu przedstawienie najważniejszych i najbardziej efektywnych kompetencji ułatwiających bycie skutecznym w życiu zawodowym, biznesowym, a także prywatnym i społecznym.

Dzięki pracy nad czynnikami takimi jak otoczenie, duch rywalizacji, przekonania etyczne i moralne, możemy sprawić, że nasze umiejętności negocjacji, wywierania wpływu i dochodzenia swoich racji staną się jeszcze lepsze. To od nas i naszej samoświadomości zależy to, czy odniesiemy sukces i doprowadzimy do owocnych rozstrzygnięć sporów.

Jeśli nie wiesz, jak poprawić te kompetencje, to książka Mariusza Mszycy pomoże ci krok po kroku przejść przez wszystkie etapy zmiany oraz ułatwić ci negocjowanie i łagodzenie sytuacji konfliktowych.

W tym artykule przedstawiłam ci książki o negocjacji, dostępne na rynku. Mam nadzieję, że lektura wyżej wymienionych poradników pomoże ci udoskonalić umiejętności negocjacyjne i komunikacyjne, a w konsekwencji ułatwi rozstrzyganie sporów i polepszy twoje relacje z otoczeniem.

Zachęcam cię także do zapoznania się z rankingiem książek o asertywności oraz książek o perswazji, dostępnymi na naszym blogu Rozwój Do Potęgi! Znajdziesz na nim także wiele propozycji kursów rozwoju osobistego. Jednak szczególnie zachęcam cię do przejrzenia rankingu kursów negocjacji i do uczestniczenia w nich! Jestem pewna, że po lekturze wyżej wymienionych książek i po wzięciu udziału w kursach staniesz się niezaprzeczalnym mistrzem negocjacji!

4/5 - (2 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.