Książki o narcyzmie: 10 lektur, które pomogą zrozumieć narcyza

książki o narcyzmie

Interesują cię książki o narcyzmie? Chcesz dowiedzieć się, jak postępować z narcyzem, jak go zrozumieć i co zrobić, żeby się przed nim bronić lub żeby mu pomóc?

W tym wpisie przedstawię 10 książek o narcyzmie, które pozwolą ci zgłębić to zagadnienie z dziedziny psychologii.

Zarówno osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości, jak i taka, która ma tylko kilka narcystycznych cech stwarzać problemy w komunikacji i tworzeniu różnego rodzaju relacji: zawodowych, towarzyskich, miłosnych, rodzinnych.

Funkcjonowanie w bliskim otoczeniu takiej osoby może być trudne i naznaczone konfliktami, a w najgorszym wypadku prowadzić do toksycznego związku.

Na mojej liście 10 książek o narcyzmie zamieściłem różne lektury poruszające ten temat z różnych stron. Traktują m.in. o zaburzeniu osobowości, relacji z narcystyczną matką czy radzeniu sobie z toksycznymi ludźmi wokół nas.

Najlepsze książki o narcyzmie

1. Sposób na narcyza - Rozwój Do Potęgi

Zacznijmy od książki, która została wydana w 2020 r. jako owoc pracy twórców bloga Rozwój Do Potęgi. „Sposób na narcyza” – bo o nim mowa – to poradnik, który najpełniej omawia wszystkie aspekty relacji z narcystycznym mężczyzną oraz zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących różnych sytuacji, które generuje znajomość z narcyzem.

Sposób na narcyza” dokładnie prezentuje cechy narcyza i opisuje relację z nim na różnych jej etapach i w różnych stopniach zaawansowania. Tłumaczy, jak bronić się przed manipulacjami narcyza, jak wpłynąć na jego zachowanie wobec nas, jak z nim rozmawiać, jak go zdobyć lub odzyskać oraz jak się z nim skutecznie rozstać, jeśli tego pragniemy.

Książka zawiera opis wielu technik i strategii, które można od razu wcielić w życie, by szybko zaobserwować pierwsze efekty. Obecnie „Sposób na narcyza” jest dostępny w promocyjnej cenie.

2. Sposób na narcyzkę - Rozwój Do Potęgi

Na drugim miejscu znalazła się kolejna pozycja wydana przez blog Rozwój Do Potęgi. Tym razem na warsztat został wzięty przypadek narcystycznej kobiety. „Sposób Na Narcyzkę” to jedyne takie praktyczne opracowanie narcyzmu wśród kobiet.

Poradnik kierowany jest do mężczyzn, którzy mają do czynienia z toksyczną, manipulującą, przede wszystkim narcystyczną kobietą. Relacja, jaka łączy z nią z czytelnika, nie ma znaczenia. Zostały omówione wszystkie przypadki: od randkowania, przez stały związek, małżeństwo czy rozwód.

W książce znajdziesz nie tylko teoretyczną wiedzę na temat rozpoznawania narcystycznych kobiet i sposobów ich działania. Poznasz konkretne techniki kontrmanipulacji, a także uwodzenia i uniezależnienia się od kobiety-narcyzki.

3. Rozbroić narcyza - Wendy Behary

Rozbroić narcyza” to przewodnik po narcystycznej osobowości, który wyjaśni nam szczegółowo, czym ona dokładnie jest oraz jak powinniśmy wchodzić w relacje z ludźmi, których cechuje.

Z książki dowiemy się, jakie jest źródło narcyzmu, a także co sami możemy zrobić, żeby nie ulec wpływom narcyza. Autorka bierze pod uwagę wszystkiego rodzaju relacje, od tych zawodowych, przez damsko-męskie, po rodzinne. Odwołuje się do tzw. koncepcji terapii schematów i zasad neurobiologii interpersonalnej.

Pozycja jest bardzo porządna pod względem merytorycznym, a przystępny język nie odstrasza czytelnika, któremu obca jest profesjonalna terminologia psychologiczna. Jeśli chodzi o narcyzm, książka jest absolutnie godna polecenia.

4. Narcyz obok ciebie - Joseph Burgo​

Narcyz obok ciebie” to kolejna pozycja poświęcona stricte problemowi funkcjonowania z ludźmi o osobowości narcystycznej. Autor – Joseph Burgo – to znany psycholog, który nie tylko wyjaśnia czytelnikowi, jak rozpoznać narcyza, ale również jak mu pomóc.

To, na co zwraca uwagę, to fakt, że narcyz to nie tyle osoba zakochana w sobie, ile w swoim wizerunku w oczach innych ludzi. Narcyz z jednej strony potrafi uprzykrzyć komuś życie swoimi manipulacjami lub wmanewrować w toksyczny związek, z drugiej – budzi współczucie, bowiem sam jest niewolnikiem swojej zaburzonej wizji świata i relacji międzyludzkich.

To kolejna lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce wiedzieć, jak postępować z narcyzem.

5. Toksyczni ludzie. 10 sposobów postępowania z ludźmi, którzy uprzykrzają ci życie - Lillian Glass

Lillian Glass to uznana specjalistka w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej. Jej książka „Toksyczni ludzie” to przystępny poradnik, który tłumaczy źródło zachowania toksycznych osób, wprowadza klasyfikację typów oraz zawiera liczne porady dotyczące funkcjonowania w bliskiej relacji z takimi ludźmi.

Wśród wspomnianych typów znajdziemy oczywiście również narcyza. Autorka przedstawia techniki radzenia sobie z osobami toksycznymi w naszym otoczeniu, wyjaśnia, której z nich użyć w zależności od rodzaju relacji, podaje receptę na panowanie nad negatywnymi emocjami powodowanymi przez toksycznych ludzi oraz poświęca uwagę zagadnieniu związku z toksycznym partnerem.

To kompendium wiedzy, które pozwoli ci lepiej zrozumieć, z kim masz do czynienia i co możesz zrobić, by chronić siebie i swoją psychikę.

6. Lustereczko, powiedz przecie... - Simon Blackburn

Lustereczko, powiedz przecie…” to jedna z książek składających się na serię „Kim jest człowiek?”. Autor porusza zagadnienie samouwielbienia w ujęciu etycznym. Gdzie w skupieniu nad własnym „ja” przebiega granica między budowaniem własnej tożsamości a samolubstwem?

Książka Simona Blackburna to przenikliwa analiza miłości do samego siebie, która może prowadzić zarówno do narcyzmu, jak i do utraty własnej indywidualności. Autor bierze na warsztat różne elementy kultury wizualnej i życia codziennego, które wiele mówią o psychicznej kondycji współczesnego człowieka i jego relacji z samym sobą, a także relacji z innymi ludźmi przez pryzmat tego, jak nas oni odbierają.

Interesująca lektura głównie dla czytelników zajmujących się naukami społecznymi, psychologią i etyką.

7. Trudne osobowości - Helen McGrath

Trudne osobowości” to kolejna pozycja, którą moglibyśmy zdefiniować jako podręcznik samopomocowy. Autorka, specjalistka w dziedzinie psychologii i komunikacji w relacjach zawodowych i prywatnych, pokazuje, z jakimi „trudnymi” typami osobowości może być nam dane się zetknąć oraz przedstawia strategie radzenia sobie z nimi.

Założeniem książki jest nie tylko pokazanie, jak nie stać się ofiarą tytułowych trudnych osobowości, ale też jak nauczyć się nie ranić innych przez nasze zachowanie i nastawienie. Porady zawarte w książce możemy wykorzystać w praktyce zarówno w dalszych relacjach, jak i w związkach miłosnych.

Poradnik wart polecenia ze względu na przejrzystą strukturę i konkretne porady łatwe do wcielenia w życie.

8. Nigdy dość dobra - Karyl McBride

Powodem, dla którego przeglądasz tę listę, jest narcystyczna matka? Książka, która powinna ci lepiej zrozumieć twój problem, to właśnie „Nigdy dość dobra” Karyl McBride.

Autorka sama przez długi czas nie umiała właściwie zdefiniować jej trudnej relacji z matką, przez którą czuła się niekochana, a u której zawsze starała się szukać miłości. Na wiele kobiet takie doświadczenie z dzieciństwa znacznie rzutuje w ich dorosłym życiu: usiłują za wszelką cenę być perfekcyjne, by utrzymać przy sobie partnera, który traci nimi zainteresowanie, albo też odnoszą wrażenie, że na miłość trzeba zasłużyć.

Książka pozwala zrozumieć mechanizmy relacji narcystycznej matki z córką, wyjaśnić jej przyczyny oraz uczy, jak z nimi walczyć, by nie powielać ich w kolejnych pokoleniach. Ceniony i bardzo pożyteczny poradnik!

9. Toksyczni ludzie - Bernardo Stamateas

Bernardo Stamateas to psycholog, psychoterapeuta i seksuolog kliniczny, autor wielu książek poświęconych „toksyczności” w życiu emocjonalnym i w relacjach międzyludzkich.

Jego książka „Toksyczni ludzie” to kolejny poradnik na tej liście, który tłumaczy toksyczne zachowania osób z naszego otoczenia oraz pokazuje, jak sobie z nimi radzić, by uniknąć roli ofiary i nie pozwolić na uleganie ich destrukcyjnym wpływom.

Jednym z typów osobowości omawianych przez Stamateasa jest rzecz jasna narcyz. Poradnik analizuje nie tylko bliskie relacje, jak te rodzinne i miłosne, ale pozwala też rozpoznać toksyczne osoby w środowisku zawodowym, czy w gronie ludzie, z którymi nie łączą nas silne więzi, ale którzy mimo to negatywnie warunkują nasze codzienne życie.

10. Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie - Theodore Millon, Roger Davis

Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie” to profesjonalny podręcznik, z którego wynieść naukę może nie tylko student psychologii czy praktykujący terapeuta. Książka stanowi omówienie zagadnienia zaburzeń osobowości według klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DMS-III-R i DMS-IV).

Jeden z rozdziałów poświęcony jest zaburzeniu osobowości narcystycznej. Znajdziemy w nim opis zaburzenia z różnych perspektyw naukowych (biologicznej, poznawczej, interpersonalnej itd.), zwracający uwagę na sposób funkcjonowania tych osób, mechanizmy rozwoju zaburzenia oraz kryteria rozpoznawania. Ponadto autorzy przygotowali cenne wskazówki dotyczące terapii.

To doskonała lektura, jeśli interesuje nas nie tyle poradnik, ile naukowe ujęcie problemu osobowości narcystycznej.

Tak oto dotarliśmy do końca listy 10 książek o narcyzmie. Mam nadzieję, że opisane wyżej lektury odpowiadają temu, czego szukałeś.

Kluczem do poradzenia sobie z narcystyczną osobą w otoczeniu jest zrozumienie mechanizmów jej funkcjonowania. Im więcej informacji o narcyzmie zdobędziesz, tym lepiej odnajdziesz się w dowolnej relacji z narcyzem bądź narcyzką. Książki przedstawione w tym wpisie to najbardziej rzetelne źródło wiedzy!

4.9/5 - (11 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.