Szukaj
Close this search box.

Książki o manipulacji: 10 najciekawszych lektur

książki o manipulacji

Sztuka manipulacji to potężne narzędzie, z którego na co dzień korzysta bardzo wielu ludzi. Politycy, gwiazdy internetu, ludzie biznesu, a nawet zwykli rodzice wykorzystują różne psychologiczne sztuczki, aby osiągnąć własne, często niezbyt chwalebne cele.

Jak się okazuje, z umiejętnością do manipulowania innymi wcale nie trzeba się rodzić. Można się jej nauczyć. A to oznacza, że można nauczyć się również przed nią bronić i łatwo wychwytywać najmniejsze jej przejawy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat manipulacji, jej rodzajów, sposobu działania i skutków, przeczytaj nasz ranking, w którym zaprezentowaliśmy 10 najlepszych książek o manipulacji, jakie można znaleźć obecnie na rynku. Dzięki krótkim i treściwym opisom dowiesz się, która książka będzie odpowiedzią na twoje potrzeby.

 

Najlepsze książki o manipulacji

1. Podręcznik manipulacji - Gregory Hartley, Maryann Karinch

Podręcznik manipulacji” to świetna książka dla każdego, kto w łatwy sposób chce poznać skuteczne techniki perswazji. Jednym z autorów jest Hartley, oficer armii amerykańskiej zawodowo zajmujący się przesłuchiwaniem jeńców.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część pozwala nam poznać mechanizmy rządzące człowiekiem przebywającym w grupie. Druga część zawiera prezentację konkretnych metod, które można wykorzystać, jeśli chce się wyperswadować coś innym.

Poradnik został napisany przystępnym językiem. Polecamy wszystkim chcącym się podszkolić z technik manipulacji.

2. Podręcznik perswazji - Mateusz Grzesiak

Sądzisz, że nie jesteś podatny na manipulację i zawsze działasz racjonalnie? Czy podejmowane przez ciebie decyzje są zawsze dobrze przemyślane? Myślisz, że sugestie innych osób nie mają żadnego wpływu na twoje poglądy i opinie?

Chcesz przekonać się, czy jesteś osobą odporną na manipulację ze strony innych i potrafisz skutecznie przekonać samego siebie do wykonywania określonych działań? Jeśli tak, sięgnij po książkę pt. „Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją”.

Mateusz Grzesiak zapozna cię z zasadami rządzącymi perswazją i NLP, a po omówieniu teoretycznych aspektów perswazji, poda konkretne i oparte na faktach przykłady, jak przestać nieświadomie poddawać się manipulacji. Po lekturze nauczysz się świadomie odpychać od siebie negatywne impulsy i przejmować kontrolę nad swoim umysłem.

3. Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa - Christopher Hadnagy

Socjotechnika jest jedną z metod manipulacji. Pozwala ona na wpływanie na emocje i zachowania innych, co może okazać się bardzo istotną umiejętnością, często wykorzystywaną przez polityków, hakerów czy przestępców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej polecamy książkę autorstwa Christophera Hadnagy pod tytułem „Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa„. Dzięki niej dowiesz się, jak odczytywać niewerbalne wskazówki od innych i jak samemu wpływać na innych bez użycia słów.

Nauczysz się, jak zdobyć zaufanie innych ludzi, wykorzystywać do tego swoją mimikę i mowę ciała oraz bronić się przed tego typu manipulacją.

4. Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu - Marek Skała

Jeśli szukasz typowego poradnika z jasno wyłożonymi technikami wpływu na innych ludzi, polecamy książkę autorstwa Marka Skały pod tytułem „Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu„.

Jej autor to właściciel i dyrektor znanej i osiągającej znaczne sukcesy firmy szkoleniowej. Lata doświadczenia w biznesie oraz stopień doktorski sprawiły, że zdobył on ogromną wiedzę z zakresu zarządzania, przywództwa, PR i wielu innych. Regularnie prowadzi on szkolenia menedżerskie.

W tej książce znajdziesz najistotniejsze informacje na temat technik manipulacji, które będziesz mógł wykorzystać w pracy lub życiu prywatnym.

5. Sztuka manipulacji - Jerzy Stelmach

Sztuka manipulacji” autorstwa Jerzego Stelmacha to pozycja idealna dla każdego, kto ceni sobie nie tylko treść, ale również wszelkiego rodzaju jej dopełnienia, chociażby pod postacią celnych, błyskotliwych ilustracji.

Ta niewielka książeczka mieści w sobie sporo wiedzy teoretycznej. Nie znajdziesz tu ćwiczeń i zadań, ale jeśli poszukujesz lektury, która pogłębi twoją wiedzę o manipulacji, na pewno będziesz usatysfakcjonowany.

Książkę polecamy wszystkim, którzy nie przepadają za wielkimi tomami przytłaczającymi zawartością.

6. Przestrzenie manipulacji społecznej - Małgorzata Gamian-Wilk, Dariusz Doliński

Przestrzenie manipulacji społecznej” autorstwa Małgorzaty Gamian-Wilk i Dariusza Dolińskiego to lektura, która przybliża czytelnikom zagadnienie manipulacji społecznej.

Oczywistym jest, że żyjąc wśród innych ludzi, nieustannie wpływamy na siebie nawzajem. Czasem może to być zabieg umyślny, często jednak jest to przypadkowy efekt przebywania razem i obserwacji innych.

Ale jak to jest naprawdę? Czy każde z tego typu oddziaływań to objaw manipulacji? Jak powiązane jest z manipulacją kłamstwo? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się właśnie z tej ksiązki.

7. Manipulacja. Rewizja stereotypów - Mirosław Karwat

Podejdziemy teraz do manipulacji nieco bardziej teoretycznie. Zostawmy na chwilę poradniki i krok po kroku opisywane metody perswazji.  Mirosław Karwat w swojej książce pod tytułem „Manipulacja. Rewizja stereotypów” wyjaśni nam raz na zawsze, czym tak naprawdę jest manipulacja.

Manipulacja to podstępne wpływanie na innych ludzi. Zazwyczaj staramy się, aby ofiary się nie zorientowały. Jednak czasem wiedzą one o swoim losie doskonale, a mimo to nadal nie potrafią się bronić.

Z tej książki dowiemy się wszystkiego o naturze ludzi i ich skłonności do manipulowania innymi. Dowiemy się również, czy manipulacja zawsze musi być zła.

8. Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują - Thomas Erikson

Skoro wiemy już doskonale, jak manipulować innymi, czas dowiedzieć się również, jak bronić się przed atakującymi nas manipulantami. „Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” to książka znanego już na całym świecie coacha i autora lubianych i chętnie czytanych poradników Thomasa Eriksona.

Tym razem przyjrzymy się ludziom, którzy z niebywałą łatwością są w stanie nas zmanipulować, nawet jeśli jesteśmy tego świadomi.

Dowiesz się, jak rozpoznać skłonności psychopatyczne, oprzeć się manipulacji innych, rozpracować ich podstępną taktykę i żyć tak, jak ty chcesz.

9. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka - Robert Cialdini

Jeśli interesujesz się tematyką perswazji i manipulacji oraz chcesz poznać efektywne metody wywierania wpływu na innych, koniecznie zapoznaj się z książką „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”. Znajdziesz w niej nie tylko techniki manipulacji, ale także dowiesz się, w jaki sposób samemu bronić się przed zbyt intensywnym oddziaływaniem na ciebie innych.

Książka w głównej mierze adresowana jest osobom, które z racji wykonywanego zawodu mają codzienny kontakt z manipulacją i zajmują się wpływaniem na innych, np. dziennikarzom, nauczycielom, prawnikom czy ekonomistom. Jednak nawet jeśli nie zaliczasz się do grona tych osób, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnął po tę propozycję i poznał profesjonalne wskazówki na temat perswazji i manipulacji.

10. Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji - Gloria Beck

Jak włamać się do ludzkiego umysłu? Jak sprawić, aby inni myśleli, że są od ciebie sprytniejsi, podczas gdy w rzeczywistości to ty panujesz nad nimi? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w książce doświadczonej pedagog i filozof Glorii Beck.

Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji” pozwala zagłębić się w metody przyciągania innych osób i poznać techniki „niewidzialnej” manipulacji. Dzięki uzależnieniu od siebie innych i budowaniu swojego autorytetu będziesz w stanie kontrolować zachowania ludzi i sterować nimi.

Poradnik manipulacji jest idealną pozycją dla fanów książek poruszających tematykę psychologiczną i zawierających „niemoralne” treści.

Na tym kończy się moja lista 10 najlepszych książek o manipulacji. Mam nadzieję, że poszerzą one twoją wiedzę o psychologicznych sztuczkach, które ułatwiają innym manipulowanie ludźmi.

Może dzięki przeczytaniu którejś z pozycji odkryjesz, że bliska ci osoba wykorzystuje twoje dobre chęci lub poznasz prawdziwe zamiary preferowanego polityka.

 

 

5/5 - (1 vote)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: