Książki o małżeństwie: 12 poradników udanego małżeństwa

książki o małżeństwie

Małżeństwo bez przerwy stawia przed nami nowe wyzwania. Z jednej strony to piękna tradycja, dla wielu związana z wiarą, oraz najwyższy dowód miłości i oddania. Z drugiej strony niektórzy postrzegają je jako starzejącą się instytucję, sprzeczną z naturalnymi ludzkimi skłonnościami, za którą często kryją się zdrada i kłamstwo.

Każda osoba będąca w związku małżeńskim i chcąca o niego dbać wie, jak cenne mogą okazać się mądre porady. Dlatego właśnie w dzisiejszym wpisie zaprezentuję książki o małżeństwie – ranking tych najlepszych, najchętniej czytanych, napisanych przez najbardziej cenionych specjalistów.

Na liście znajdą się zarówno książki o małżeństwie poświęcone skutecznej komunikacji i udanemu życiu seksualnemu, ale też książki o kryzysie małżeńskim i o książki o zdradzie małżeńskiej – a więc te, po które sięgamy, gdy naszemu związkowi zagrażają najpoważniejsze i najbardziej bolesne problemy.

Po książkę o małżeństwie może sięgnąć zarówno mąż, jak i żona, doświadczone małżeństwo z wieloletnim stażem, jak i nowożeńcy – a za każdym razem jest to krok, który wyraża chęć pielęgnowania tej wyjątkowej więzi, jaka łączy pary.

1. Siedem zasad udanego małżeństwa - John M. Gottman, Nan Silver

Siedem zasad udanego małżeństwa” to znakomity, fachowy poradnik, oparty na naukowych badaniach psychologicznych i obserwacjach autorów prowadzonych na przestrzeni kilkunastu lat.

Owocem tej pracy stała się książka, w której sformułowanych zostało siedem zasad będących gwarancją satysfakcjonującego małżeństwa. Ich przestrzeganie nie tylko uchroni nasz związek przed rozpadem, ale również pozwoli naprawić to, co już mogło zostać spisane na straty.

Jedna z tych książek o relacjach w związku, w której profesjonalizm idzie w parze z przystępnością.

2. Rozmówki małżeńskie - Zbigniew Lew-Starowicz

Zbigniew Lew-Starowicz to uznany i chyba najbardziej w Polsce rozpoznawany specjalista w dziedzinie seksuologii. Jego książki o relacjach damsko-męskich cieszą się niesłabnącą popularnością.

Rozmówki małżeńskie” to przewodnik po komunikacji w związku. Autor uczy języka, którym partnerzy powinni się ze sobą porozumiewać, rozkładając na czynniki pierwsze wszystkie typowe dla każdej relacji zwroty po jednej i drugiej stronie, a także analizując te niewerbalne komunikaty – a więc mowę ciała. A wszystko to po to, by pokazać, jakie naprawdę są filary dobrego związku.

Bardzo przyjemna i pożyteczna lektura, nie tylko dla małżeństw!

3. Jak uwieść swojego męża? Jak zdobyć swoją żonę? – Izabela Górnicka-Zdziech

Jak uwieść swojego męża? Jak zdobyć swoją żonę?” to propozycja zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet – mówiąc krótko, dla par, które poczuły, że jakość ich życia intymnego na tyle spadła, że zaczyna zagrażać ich relacji, a miłość nie przekłada się już w tak prosty sposób na namiętność, jak kiedyś. To poradnik, w którym znajdziemy wiele praktycznych porad, jak uatrakcyjnić sferę seksualną w związku małżeńskim, w tym listę afrodyzjaków oraz… propozycję kolejnych lektur, które pomogą w poprawie relacji z mężem lub żoną.

4. Rytuały więzi małżeńskiej – Kerry Riley, Diane Riley

Rytuały więzi małżeńskiej” to nie jest zwykły poradnik dotyczący życia seksualnego w związku partnerskim. To książka czerpiąca z tantry nie tylko wiedzę na temat relacji intymnych, ale również więzi emocjonalnej małżonków.

Para, która jest autorami tej książki, pokazuje, że we współczesnym świecie często na drugi plan schodzi to, co najważniejsze w relacji: miłość, bliskość, okazywanie sobie czułości i dbanie o rozwój nie tylko swojej kariery, ale też związku z ukochaną osobą. To doskonały poradnik dla małżeństw, które dzięki niemu poprawią nie tylko sferę seksualną, ale i wzmocnią swoją więź.

5. Sztuka uwodzenia własnej żony – Margaret Hardisty

Czego pragną żony? Dowiedzą się tego mężczyźni w każdym wieku, który przeczytają „Sztukę uwodzenia własnej żony” – poradnik napisany przez kobietę i szczęśliwą żonę, a więc najlepsze źródło wiedzy w tych sprawach.

W książce znajdziemy wiele praktycznych porad przedstawionych w lekki i dowcipny sposób. Autorka wyraźnie wskazuje, czego oczekują żony od swoich mężów, a co więcej – pokazuje, że tak naprawdę oczekiwania te wynikają również z chęci dawania. Ten poradnik, tym razem dedykowany mężczyznom, może zmienić niejedno małżeństwo i uaktywnić w tym procesie obie jego strony.

6. Kochanie, wojny nie będzie. Przewodnik po komunikacji małżeńskiej

Gdy problem małżeństwa tkwi w nieskutecznej i konfliktowej komunikacji, warto zasięgnąć rady doświadczonych par – takich jak Marty i Marka Babików, autorów książki „Kochanie, wojny nie będzie” oraz organizatorów warsztatów dla małżonków i narzeczonych. Lektura tego poradnika nie pozwoli na to, by systematyczne sprzeczki, nieodreagowane emocje, nieporozumienia i mylnie odczytywane sygnały doprowadziły do rozpadu relacji. Choć droga ta nie jest prosta, przy odpowiednim zaangażowaniu obu stron porady ekspertów pomogą wprowadzić dobre nawyki i zmienić na lepsze dialog między małżonkami. Wywieście białą flagę i zacznijcie pokojowo rozwiązywać wasze problemy!

7. Anatomia miłości i zdrady – Robin Dunbar

Anatomia miłości i zdrady” to nie tylko książka o zdradzie małżeńskiej, ale również o zakochaniu i miłości. To wciągająca lektura psychologiczna, z której dowiemy się między innymi, co wzbudza w nas zazdrość, czy jesteśmy monogamiczni czy poligamiczni, a także czy stereotyp o tym, że najtrudniejszy jest trzeci rok małżeństwa, jest zgodny z prawdą.

Nie jest to jedynie książka o małżeństwie, ale zawarta w niej wiedza pozwoli z pewnością lepiej zrozumieć nasze relacje romantyczne – zwłaszcza te oparte na długotrwałej więzi. To znakomita lektura dla osób, które chcą lepiej poznać mechanizmy rządzące ich związkiem po to, by w praktyce tę wiedzę wykorzystać do jego poprawy.

8. Kup kochance męża kwiaty – Katarzyna Miller

Kup kochance męża kwiaty” to jeden z wielu poradników dotyczących relacji damsko-męskich autorstwa Katarzyny Miller – doświadczonej terapeutki. Tym razem autorka bierze na warsztat jedno z najbardziej przykrych i najboleśniejszych doświadczeń z nimi związanych – zdradę małżeńską.

Ta książka o przewrotnym tytule pozwala uporać się z uczuciami towarzyszącymi byciu zdradzoną, przezwyciężyć ten stan, a nawet wykorzystać tak, by paradoksalnie nasze życie stało się lepsze. Porady, które w niej znajdziemy, pokazują, jak uniknąć zdrady w związku w przyszłości, jak ją dźwignąć i wyjść z niej obronną ręką.

9. Klub szczęśliwych żon – Fawn Weaver

Klub szczęśliwych żon” to wbrew pozorom nie jest poradnik jedynie dla płci żeńskiej. To bardzo optymistyczna lektura przeznaczona dla par, które w szczególności na początku swojego związku, chciałyby poznać sekrety szczęśliwych małżeństw. W celu odkrycia ich przed czytelnikiem autorka przemierza świat i rozmawia z wieloma parami, które zaznały szczęścia w związku małżeńskim i które dzielą się swoimi osobistymi poradami.

To bardzo rozwijający poradnik, naładowany pozytywną energią, który pokazuje całą siłę, jaka tkwi w tak silnej i ważnej więzi, jaką jest małżeństwo.

10. Nowożeńcy. Instrukcja obsługi – Caroline Tiger

Choć małżeństwo często poprzedzają liczne przygotowania, a pierwszy rok po ślubie zwykle cechuje radość, zaangażowanie i entuzjazm, błędem byłoby stwierdzenie, że młode małżeństwa nie potrzebują usłyszeć słów wsparcia i cennych porad. To właśnie dla nich stworzony został poradnik „Nowożeńcy. Instrukcja obsługi”.

To świetna książka, która pomoże wam odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania, które padają zwykle w pierwszych latach po ślubie, a które rzutują niekiedy na całe wasze wspólne życie. Poradnik porusza całą gamę zagadnień, jak plany o powiększeniu rodziny, wspólne finanse, kontakty z teściami, urządzanie mieszkania, efektywna komunikacja i seks.

11. Jaką żoną jestem? – Linda Dillow

Autorka książki „Jaką żoną jestem?”, Linda Dillow, dzieli się swoją osobistą wiedzą i doświadczeniem jako żony z długim stażem. Próbuje wczuć się w rolę swojego męża, by odkryć, co dobrego, a co złego można zrobić swojemu małżeństwu. Ta książka to doskonała motywacja do podjęcia wyzwania i wprowadzenia dobrych zmian, które mają szansę pozytywnie wpłynąć na relacje w małżeństwie bez względu na to, czy jest ono wieloletnie czy bardzo świeże. Poradnik kierowany jest głównie do czytelniczek, ale odkrywcza może się okazać również wspólna lektura.

12. Anatomia zdrady – Wojciech Wypler

Anatomia zdrady” to pozycja nieco bardziej zaawansowana, ale przy tym niezwykle interesująca z psychologicznego punktu widzenia. Jej autor – Wojciech Wypler – to zawodowy specjalista w temacie kłamstwa i zdrady, psycholog, który szkoli profesjonalnych agentów. Książka ta rozkłada zdradę na czynniki pierwsze: tłumaczy jej przyczyny, narodziny, przebieg, mechanizm odkrywania jej i radzenia sobie z faktem bycia zdradzonym. To poradnik, który nie tylko pozwoli zdemaskować kłamcę i zaklasyfikować go, ale pomoże nam przezwyciężyć dramat zdrady w związku, zastanowić się, co dalej, i podjąć właściwą decyzję na chłodno. Jeśli zdrada małżeńska rujnuje twoją relację, być może już po raz kolejny, koniecznie sięgnij po tę lekturę.

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca. Mam nadzieję, że w powyższym rankingu znalazła się książka o małżeństwie, która odpowiada twoim aktualnym potrzebom i w której znajdziesz porady mogące zmienić twoje życie, twoje podejście do męża lub żony i waszego związku.

5/5 - (3 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.