Książki o komunikacji interpersonalnej: 10 polecanych pozycji

książki o komunikacji interpersonalnej

W tym artykule znajdziesz najlepsze książki o komunikacji interpersonalnej. Jako, że komunikowanie się jest kluczową i jedną z najbardziej niezbędnych umiejętności każdego człowieka, to należy stale nad nią pracować i ją udoskonalać.

Dlatego z pomocą przychodzą nam książki o komunikacji interpersonalnej, które wskazują nam wiele skutecznych technik i metod na poprawę jakości naszego porozumiewania się z innymi ludźmi.

Obok książek, bardzo dobrym rozwiązaniem na ulepszanie zdolności komunikacyjnych są kursy komunikacji interpersonalnej. W tym artykule znajdziesz propozycje 10 najlepszych szkoleń, dzięki którym poprawisz jakość swojego przekazu i poznasz przykłady działań ułatwiających rozwiązywanie konfliktów powstałych na skutek błędnej komunikacji.

W dzisiejszym wpisie przedstawię ci 10 najbardziej polecanych poradników na temat komunikacji interpersonalnej. Sprawdź, co oferują i jakie korzyści możesz dzięki nim osiągnąć.

Najlepsze książki o komunikacji interpersonalnej

1. Sztuka skutecznego porozumiewania się – Matthew McKay, Martha Davis, Patrick Fanning

Sztuka skutecznego porozumiewania się” to bardzo polecany przewodnik, dzięki któremu poznasz praktyczne techniki komunikacyjne. Autorzy przedstawią ci odpowiednie ćwiczenia i metody, które pomogą ci wyrazić siebie oraz skutecznie i sprawnie porozumiewać się z innymi ludźmi.

Z tej książki o komunikacji interpersonalnej nauczysz się aktywnego słuchania, odczytywania mowy ciała, technik negocjacyjnych czy metod na radzenie sobie z konfliktowymi sytuacjami. Ponadto dowiesz się, jak dobrze wypowiadać się na forum publicznym, jak poprawnie nawiązywać kontakty towarzyskie i jak wyrażać swoje intencje.

Skuteczna komunikacja jest kluczem do sukcesu, a dzięki lekturze tego poradnika będziesz mieć szansę na jego osiągnięcie!

2. Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji – Dale Carnegie

Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji” jest fantastycznym przewodnikiem na drodze do osiągnięcia sukcesów komunikacyjnych. Dale Carnegie, w swojej książce pokaże ci, jak skutecznie docierać do swoich rozmówców i być przez nich rozumianym.

Przeczytanie tej książki o komunikacji interpersonalnej pomoże ci stać się lepszym słuchaczem i kompanem do rozmowy. Dowiesz się z niej, jakie czynniki wpływają na jakość komunikowania się, jakie są najczęstsze zakłócenia w przepływie informacji między rozmówcami oraz jak obserwować i wykorzystywać komunikację niewerbalną w kontaktach z ludźmi.

Jeśli chcesz również poznać wskazówki autora na temat radzenia sobie z konfliktami powstałymi na skutek błędnej komunikacji, koniecznie sięgnij po tę pozycję!

3. Jak mówić by nas słuchano – Iwona Majewska-Opiełka

Jak mówić by nas słuchano” to książka autorstwa Iwony Majewskiej-Opiełki, będącej psychologiem, doradcą rozwoju ludzi i firm oraz mówcą motywacyjnym. W swojej publikacji porusza kwestię pozytywnej komunikacji, która bardzo korzystnie wpływa na lepsze i pełniejsze relacje z drugim człowiekiem.

Poradnik ten da ci podstawową wiedzę na temat konstruowania czytelnego przekazu oraz przedstawi cechy dobrego słuchacza wraz z niezbędnymi wyjaśnieniami. Autorka zagłębia się w tajniki interesujących sposobów przekazu informacji i podaje metody na zaciekawienie interlokutorów.

Powyższa książka o komunikacji interpersonalnej jest doskonałą bazą wiedzy dla mówców, szkoleniowców czy wykładowców, których zadaniem jest zainteresowanie i przyciąganie uwagi słuchaczy.

4. Wszyscy się komunikują. Niewielu potrafi zrozumieć - John C. Maxwell

Wszyscy się komunikują. Niewielu potrafi zrozumieć” to książka, z której dowiesz się, jak duże znaczenie dla osiągnięcia sukcesu ma poprawny proces komunikacji z ludźmi. John C. Maxwell, autor poradnika, podpowie ci, jak przekształcić zwykły „kontakt” z drugim człowiekiem w efektywne porozumiewanie się.

W tej publikacji znajdziesz pięć praktycznych porad i pięć zasad, które poprawią twoją komunikację interpersonalną. Nauczysz się więc m.in. wzbudzania zainteresowania interlokutorów, znajdowania wspólnych płaszczyzn czy upraszczania przekazu.

Pozwól się zainspirować i naucz się być sobą w relacjach z innymi ludźmi, a bariera stojąca między tobą a sukcesem przestanie istnieć!

5. Mosty zamiast murów – John Stewart

Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” to bardzo cenna baza wiedzy na temat komunikowania się, napisana z trzech różnych perspektyw – filozoficznej, psychologicznej oraz socjokulturowej. Składa się ze zbioru tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnego rodzaju komunikacji – werbalnej i niewerbalnej – wykorzystywanych w kontaktach międzyludzkich.

Wśród zagadnień omówionych w tej publikacji znajdziesz między innymi: interpretacje zachowań pozawerbalnych, różne style wyrażania ekspresji, metody odkrywania własnych barier komunikacyjnych czy mowę ciała i rolę dotyku w komunikacji interpersonalnej.

Dzięki wskazówkom zawartym w poradniku, popracujesz nad własnym rozwojem, a także nad polepszeniem i uatrakcyjnieniem swoich kontaktów społecznych.

6. Komunikacja bez barier – Beata Kozyra

Komunikacja bez barier” jest poradnikiem autorstwa coacha i trenera biznesu – Beaty Kozyry, w którym autorka uczy m.in. poprawnego nawiązywania kontaktów, umiejętności efektywnej komunikacji i osiągania porozumienia z rozmówcami.

Z pomocą tej książki o komunikacji interpersonalnej nauczysz się o podstawowych błędach w komunikacji oraz o najważniejszych narzędziach pomagających w prowadzeniu skutecznej rozmowy z interlokutorami. Co więcej, poznasz metody i techniki wspomagające panowanie nad trudnymi emocjami, a także wskazówki dotyczące interpretowania zachowań innych i przekonywania do swoich racji.

Książka zawiera przykłady najczęstszych błędów komunikacyjnych i niezbędne rady, dzięki którym znacząco poprawisz jakość swoich relacji międzyludzkich.

7. Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu – Dale Carnegie

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu” jest książką, która pomoże ci w rozwinięciu twoich umiejętności komunikacyjnych. Znajdziesz w niej strategie poprawiające skuteczność wypowiedzi oraz wskazówki na temat doskonalenia „sztuki konwersacji”.

Z poradnika na temat komunikacji dowiesz się ponadto, jak poprawić jakość swoich wystąpień publicznych, na co zwracać szczególną uwagę i jak efektywnie prezentować ważne informacje. Nauczysz się też poprawnie interpretować przesłania kierowane do ciebie przez rozmówców, tak aby unikać nieporozumień, błędnych interpretacji i innych niedogodności komunikacyjnych.

Sięgnij po tę książkę i stań się idealnym mówcą, który podczas swoich wystąpień porwie tłumy!

8. DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się – Magdalena Trus-Urbańska

DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się” to, jak wskazuje sama autorka, swoiste źródło inspiracji. Nie jest to więc ani gotowy instruktaż, ani poradnik psychologiczny. Książka jest swoistym zbiorem tekstów o charakterze filozoficzno-psychologicznym, skoncentrowanych na sztuce porozumiewania się.

W publikacji nie znajdziesz gotowych rozwiązań i konkretnych metod ani technik poprawiających umiejętność komunikacji interpersonalnej. Autorka jednak nie zostawia czytelnika samego i naprowadza na odpowiednie wnioski i ścieżki postępowania.

Dzięki temu każdy czytelnik może samodzielnie się zainspirować, wybrać swoją własną drogę prowadzącą do lepszej komunikacji i poczuć się zachęcony do wprowadzenia w życie ważnych zmian.

9. Uwolnij swój język – Don Gabor

Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół” jest skutecznym przewodnikiem, który naprowadzi cię na drogę nawiązywania pozytywnych relacji międzyludzkich dzięki zastosowaniu efektywnej komunikacji. Zawarte przez autora porady zilustrowane są konkretnymi przykładami ułatwiającymi usystematyzowanie nabytej wiedzy.

Przeczytanie tej książki o komunikacji interpersonalnej pomoże ci uniknąć pułapek konwersacyjnych, nawiązywać dialogi czy roztaczać czar i uwodzić słowem każdą osobę, z którą chcesz nawiązać relację.

Dowiedz się, jak zainteresować innych tym, co chcesz im przekazać, jak przejmować inicjatywę podczas rozmowy, jak okazać rozmówcom szczere i autentyczne zainteresowanie oraz jak czuć się komfortowo, nawiązując nowe relacje.

10. Efektywna komunikacja w zespole – Beata Rzepa

Efektywna komunikacja w zespole” to książka polecana wszystkim tym, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności komunikacji z przełożonymi, podwładnymi czy kolegami z pracy. Książka skupia się bowiem głównie na kwestii poprawnej komunikacji i wymianie informacji między pracownikami w zespole.

Dzięki zaznajomieniu się z przedstawionymi w poradniku metodami poprawiającymi komunikację interpersonalną w grupie, czytelnik zyska również korzyści w postaci poprawienia organizacji pracy. Po zapoznaniu się z tą lekturą dowiesz się również, jak rozpoznać przyczyny błędów w komunikacji i jak z łatwością rozwiązywać powstałe konflikty międzyludzkie.

Poznaj narzędzia, metody, liczne przykłady i rozwiązania usprawniające komunikację między zespołem!

W tym artykule przedstawiłam ci książki o komunikacji interpersonalnej. Mam nadzieję, że lektura wyżej wymienionych poradników pomoże ci udoskonalić umiejętności komunikacyjne i polepszy twoje relacje z ludźmi.

Zachęcam cię także do zapoznania się z kursami komunikacji interpersonalnej (kliknij tu) dostępnymi na naszym blogu Rozwój Do Potęgi! Jestem pewna, że po lekturze książek i po wzięciu udziału w kursach, staniesz się niekwestionowanym mistrzem komunikacji!

5/5 - (3 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.