Książki o depresji: 10 poradników o walce z depresją

Książki o depresji
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Depresja staje się powoli dżumą XXI wieku, cichą epidemią. Dotyka więcej osób niż nam się wydaje, nie oszczędzając naszych najbliższych i nas samych. Aby dobrze sobie z nią poradzić, warto wiedzieć, jak jej zapobiegać i jakich narzędzi możemy użyć, aby się z depresji uwolnić. Dlatego w dzisiejszym wpisie zaprezentuję 10 najlepszych książek o depresji, w których autorzy dzielą się różnymi receptami na wyjście z choroby i powrót do zdrowia. 

Znajdziesz tu zarówno książki psychologiczne o depresji, pisane w prosty i zrozumiały sposób, jak i książki o walce z depresją, w których autorzy dzielą się własnymi, bardzo osobistymi doświadczeniami. Z pewnością walka z depresją wygląda inaczej u nastolatka, a inaczej u osoby dorosłej, dlatego znajdziesz tu książki dla obu tych grup. 

Przyjrzyjmy się teraz, jakie książki o depresji zostały zamieszczone w poniższym rankingu. Mam nadzieję, że okażą ci się pomocne, zainteresują cię, a może nawet dzięki nim odmienisz swoje życie!

1. Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków - Sarah Fader, Simon A. Rego

Depresja niektórym może się kojarzyć z krótkotrwałymi wahaniami nastroju, jednak w rzeczywistości to poważna choroba wymagająca konkretnego leczenia.

Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków uczy, jak w dziesięciu krokach poradzić sobie z wzorcami negatywnego myślenia, które nieustannie towarzyszą depresji. Jest ciekawym i cennym uzupełnieniem terapii. Polecam ją jako pierwszą na liście, ponieważ pozycja ta obfituje w różnego rodzaju ćwiczenia i narzędzia, a ponadto przestawia złożoność procesu zdrowienia w przystępny sposób.

2. Osobisty przewodnik po depresji - Tomasz Jastrun

Osobisty przewodnik po depresji Tomasza Jastruna pozwala lepiej zrozumieć specyfikę tej choroby zarówno osobom mierzącym się z nią, jak i ich rodzinom, próbującym poznać bliżej zjawisko depresji i zrozumieć, czym ta choroba w istocie jest.

Wiele innych książek próbuje podjąć zagadnienie walki z depresją, ale dopiero w tym przewodniku znajdziesz historię osobistej walki autora, która pozwala na poczucie solidarności i stanowi niezastąpione, wręcz unikatowe wsparcie dla czytelnika.

3. Jak pokochać centra handlowe - Natalia Fiedorczuk

Jak pokochać centra handlowe to tym razem nie poradnik, ale powieść, która doskonale opisuje przytłaczającą codzienność przeciętnej kobiety, bez żadnych filtrów i ulepszeń. Główna bohaterka – mieszkanka przedmieść Warszawy, bywalczyni supermarketów, zmagająca się z niepewną przyszłością – to postać, z którą niewątpliwie niejedna czytelniczka może się utożsamić.

To opowieść do bólu prawdziwa i nie dająca o sobie zapomnieć, po jej przeczytaniu. Uświadamia, jak wygląda wyblakła rzeczywistość przeciętnej Matki Polki i wyraźnie eksponuje różne twarze macierzyństwa, które nierzadko bywa trudne do udźwignięcia.

4. Nie chcę o tym mówić  - Terrence Real

Nie chcę o tym mówić to książka, w której autor, Terrence Real, wypowiada się głośno na temat problemu, o którym społeczeństwo najczęściej milczy, odsłania bowiem kwestię męskiej depresji i tego, jak sobie z nią poradzić.

Mężczyznom często nie daje się przestrzeni na okazywanie słabości. Autor przerywa to milczenie i uczy walczyć z depresją, opisując także swoje własne doświadczenie tej choroby i przedstawiając historie swoich pacjentów. Dzięki tej pozycji każdy mężczyzna zmagający się z depresją nie będzie czuł się osamotniony i zagubiony.

5. Depresja. Jedzenie, które leczy - Karolina i Maciej Szaciłło

Depresja. Jedzenie, które leczy to niezwykle cenny zbiór przepisów, skupiający się nie tylko na głównych posiłkach, ale też przekąskach czy napojach. Zawiera również przykłady technik oddechowych i medytacji, które są skuteczne w walce z depresją.

Jak w przypadku wielu chorób, tak i w depresji bardzo ważnym elementem jest jej zapobieganie, w którym dużą rolę odgrywa to, jak się odżywiamy. Dla wielu osób książka ta będzie ważnym wsparciem zarówno we wspomaganiu organizmu w trakcie choroby, jak i przy wykorzystywaniu naturalnych sposobów, by przed depresją się ochronić.

6. Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim - Dorota Gromnicka

Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim to książka dla ciebie, jeśli szukasz praktycznego i rzetelnego przewodnika po depresji, z konkretnymi przykładami, ćwiczeniami i opisami przypadków.

Jest to poradnik stworzony przez Dorotę Gromnicką – doświadczoną psychoterapeutkę, która trafia w samo sedno. Po przeczytaniu tej książki będzie ci łatwiej ocenić własny stan psychiczny, uniknąć barier w komunikacji i zrozumieć zachowanie bliskiej osoby pogrążonej w depresji.

7. Depresja instrukcja obsługi - Łukasz Święcicki

Czasami na niektóre pytania nie ma łatwych odpowiedzi. Podobnie jest z depresją i jej metodami leczenia. Nie ma jednej oczywistej, a wszystko zależy od trafnego rozpoznania rodzaju depresji. Łukasz Święcicki w książce Depresja. Instrukcja obsługi pokazuje nam depresję z punktu widzenia lekarza praktyka.

Konkretny poradnik skierowany do wszystkich tych, którzy potrzebują dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej choroby, jej diagnozy oraz leczenia i chcieliby sięgnąć w tym celu do rzetelnego źródła. 

8. Uwolnić się z depresji - Jesse H. Wright, Laura W. McCray

Jeśli ty lub bliska ci osoba próbujecie uwolnić się z depresji, na twojej półce koniecznie powinna znaleźć się książka Uwolnić się z depresji. Być może podążasz konkretną, wybraną metodą leczenia albo próbowałeś już wielu różnych sposobów i narzędzi, a depresja jak była, tak jest.

Jeśli wydaje ci się że walka z depresją jest beznadziejna i taka już musi pozostać, sięgnij po ten przewodnik. Jego podstawowym celem jest postawienie ciebie na nogi, dzięki efektywnemu i sprawdzonemu planowi działania. Książka opisuje sześć ścieżek powrotu do zdrowia – może jedna z nich okaże się twoją?

9. W pułapce myśli - dla nastolatków - Louise Hayes

Każdy z nas kiedyś był nastolatkiem lub nastolatką i wie jak wiele trudnych emocji towarzyszy temu okresowi, wypełnionemu burzą hormonów, dorastaniem i mierzeniem się z coraz trudniejszymi wyzwaniami w życiu. Tytuł tego poradnika – W pułapce myśli – idealnie oddaje sytuację, w której znalazło się wielu nastolatków.

Ta książka o depresji nastolatków wyróżnia się bezpośrednim językiem, a zaprezentowane w niej ćwiczenia i narzędzia odpowiadają problemom i wyzwaniom, przed którymi stoją młodzi ludzie. Polecam każdemu rodzicowi nastolatka, jak i osobom wkraczającym w dorosłość.

10. Depresja nastolatków - Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek

Jak zrozumieć osobę, która ma całkiem inny świat od tego, który sami znamy? Wiele osób ma problem z zaakceptowaniem zachowań nastolatków i depresyjne objawy może błędnie przypisać młodzieńczej burzy hormonów. Książka Depresja nastolatków wyjaśnia, jak nie pomylić nastoletniego buntu z poważną chorobą, z którą dziecko się zmaga.

Pokonanie depresji jest możliwe, ale wymaga zaangażowania się całej rodziny osoby chorej. W książce znajdziesz materiały i ćwiczenia oparte na technikach uważności i ACT, a także liczne opisy przypadków. Warto przeczytać, aby móc skutecznie pomóc sobie lub bliskiej osobie.

Na tym zamykam ranking 10 najlepszych książek o depresji. Dobrych poradników jest z pewnością znacznie więcej, ale te z pewnością należą do najbardziej wartościowych. Mam nadzieję, że znajdziesz tu najbardziej odpowiedni przewodnik dla siebie. Zachęcam cię do przejrzenia innych rankingów książek bloga Rozwój Do Potęgi!

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.