Depresja staje się powoli dżumą XXI wieku, cichą epidemią. Dotyka więcej osób niż nam się wydaje, nie oszczędzając naszych najbliższych i nas samych. Aby dobrze sobie z nią poradzić, warto wiedzieć, jak jej zapobiegać i jakich narzędzi możemy użyć, aby się z depresji uwolnić. Dlatego w dzisiejszym wpisie zaprezentuję 10 najlepszych książek o depresji, w których autorzy dzielą się różnymi receptami na wyjście z choroby i powrót do zdrowia.
Znajdziesz tu zarówno książki psychologiczne o depresji, pisane w prosty i zrozumiały sposób, jak i książki o walce z depresją, w których autorzy dzielą się własnymi, bardzo osobistymi doświadczeniami. Z pewnością walka z depresją wygląda inaczej u nastolatka, a inaczej u osoby dorosłej, dlatego znajdziesz tu książki dla obu tych grup.
Przyjrzyjmy się teraz, jakie książki o depresji zostały zamieszczone w poniższym rankingu. Mam nadzieję, że okażą ci się pomocne, zainteresują cię, a może nawet dzięki nim odmienisz swoje życie!
1. Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków - Sarah Fader, Simon A. Rego
Depresja niektórym może się kojarzyć z krótkotrwałymi wahaniami nastroju, jednak w rzeczywistości to poważna choroba wymagająca konkretnego leczenia.
Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków uczy, jak w dziesięciu krokach poradzić sobie z wzorcami negatywnego myślenia, które nieustannie towarzyszą depresji. Jest ciekawym i cennym uzupełnieniem terapii. Polecam ją jako pierwszą na liście, ponieważ pozycja ta obfituje w różnego rodzaju ćwiczenia i narzędzia, a ponadto przestawia złożoność procesu zdrowienia w przystępny sposób.
2. Osobisty przewodnik po depresji - Tomasz Jastrun
Osobisty przewodnik po depresji Tomasza Jastruna pozwala lepiej zrozumieć specyfikę tej choroby zarówno osobom mierzącym się z nią, jak i ich rodzinom, próbującym poznać bliżej zjawisko depresji i zrozumieć, czym ta choroba w istocie jest.
Wiele innych książek próbuje podjąć zagadnienie walki z depresją, ale dopiero w tym przewodniku znajdziesz historię osobistej walki autora, która pozwala na poczucie solidarności i stanowi niezastąpione, wręcz unikatowe wsparcie dla czytelnika.
3. Jak pokochać centra handlowe - Natalia Fiedorczuk
Jak pokochać centra handlowe to tym razem nie poradnik, ale powieść, która doskonale opisuje przytłaczającą codzienność przeciętnej kobiety, bez żadnych filtrów i ulepszeń. Główna bohaterka – mieszkanka przedmieść Warszawy, bywalczyni supermarketów, zmagająca się z niepewną przyszłością – to postać, z którą niewątpliwie niejedna czytelniczka może się utożsamić.
To opowieść do bólu prawdziwa i nie dająca o sobie zapomnieć, po jej przeczytaniu. Uświadamia, jak wygląda wyblakła rzeczywistość przeciętnej Matki Polki i wyraźnie eksponuje różne twarze macierzyństwa, które nierzadko bywa trudne do udźwignięcia.
4. Nie chcę o tym mówić - Terrence Real
Nie chcę o tym mówić to książka, w której autor, Terrence Real, wypowiada się głośno na temat problemu, o którym społeczeństwo najczęściej milczy, odsłania bowiem kwestię męskiej depresji i tego, jak sobie z nią poradzić.
Mężczyznom często nie daje się przestrzeni na okazywanie słabości. Autor przerywa to milczenie i uczy walczyć z depresją, opisując także swoje własne doświadczenie tej choroby i przedstawiając historie swoich pacjentów. Dzięki tej pozycji każdy mężczyzna zmagający się z depresją nie będzie czuł się osamotniony i zagubiony.
5. Depresja. Jedzenie, które leczy - Karolina i Maciej Szaciłło
Depresja. Jedzenie, które leczy to niezwykle cenny zbiór przepisów, skupiający się nie tylko na głównych posiłkach, ale też przekąskach czy napojach. Zawiera również przykłady technik oddechowych i medytacji, które są skuteczne w walce z depresją.
Jak w przypadku wielu chorób, tak i w depresji bardzo ważnym elementem jest jej zapobieganie, w którym dużą rolę odgrywa to, jak się odżywiamy. Dla wielu osób książka ta będzie ważnym wsparciem zarówno we wspomaganiu organizmu w trakcie choroby, jak i przy wykorzystywaniu naturalnych sposobów, by przed depresją się ochronić.
6. Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim - Dorota Gromnicka
Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim to książka dla ciebie, jeśli szukasz praktycznego i rzetelnego przewodnika po depresji, z konkretnymi przykładami, ćwiczeniami i opisami przypadków.
Jest to poradnik stworzony przez Dorotę Gromnicką – doświadczoną psychoterapeutkę, która trafia w samo sedno. Po przeczytaniu tej książki będzie ci łatwiej ocenić własny stan psychiczny, uniknąć barier w komunikacji i zrozumieć zachowanie bliskiej osoby pogrążonej w depresji.
7. Depresja instrukcja obsługi - Łukasz Święcicki
Czasami na niektóre pytania nie ma łatwych odpowiedzi. Podobnie jest z depresją i jej metodami leczenia. Nie ma jednej oczywistej, a wszystko zależy od trafnego rozpoznania rodzaju depresji. Łukasz Święcicki w książce Depresja. Instrukcja obsługi pokazuje nam depresję z punktu widzenia lekarza praktyka.
Konkretny poradnik skierowany do wszystkich tych, którzy potrzebują dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej choroby, jej diagnozy oraz leczenia i chcieliby sięgnąć w tym celu do rzetelnego źródła.
8. Uwolnić się z depresji - Jesse H. Wright, Laura W. McCray
Jeśli ty lub bliska ci osoba próbujecie uwolnić się z depresji, na twojej półce koniecznie powinna znaleźć się książka Uwolnić się z depresji. Być może podążasz konkretną, wybraną metodą leczenia albo próbowałeś już wielu różnych sposobów i narzędzi, a depresja jak była, tak jest.
Jeśli wydaje ci się że walka z depresją jest beznadziejna i taka już musi pozostać, sięgnij po ten przewodnik. Jego podstawowym celem jest postawienie ciebie na nogi, dzięki efektywnemu i sprawdzonemu planowi działania. Książka opisuje sześć ścieżek powrotu do zdrowia – może jedna z nich okaże się twoją?
9. W pułapce myśli - dla nastolatków - Louise Hayes
Każdy z nas kiedyś był nastolatkiem lub nastolatką i wie jak wiele trudnych emocji towarzyszy temu okresowi, wypełnionemu burzą hormonów, dorastaniem i mierzeniem się z coraz trudniejszymi wyzwaniami w życiu. Tytuł tego poradnika – W pułapce myśli – idealnie oddaje sytuację, w której znalazło się wielu nastolatków.
Ta książka o depresji nastolatków wyróżnia się bezpośrednim językiem, a zaprezentowane w niej ćwiczenia i narzędzia odpowiadają problemom i wyzwaniom, przed którymi stoją młodzi ludzie. Polecam każdemu rodzicowi nastolatka, jak i osobom wkraczającym w dorosłość.
10. Depresja nastolatków - Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek
Jak zrozumieć osobę, która ma całkiem inny świat od tego, który sami znamy? Wiele osób ma problem z zaakceptowaniem zachowań nastolatków i depresyjne objawy może błędnie przypisać młodzieńczej burzy hormonów. Książka Depresja nastolatków wyjaśnia, jak nie pomylić nastoletniego buntu z poważną chorobą, z którą dziecko się zmaga.
Pokonanie depresji jest możliwe, ale wymaga zaangażowania się całej rodziny osoby chorej. W książce znajdziesz materiały i ćwiczenia oparte na technikach uważności i ACT, a także liczne opisy przypadków. Warto przeczytać, aby móc skutecznie pomóc sobie lub bliskiej osobie.
Na tym zamykam ranking 10 najlepszych książek o depresji. Dobrych poradników jest z pewnością znacznie więcej, ale te z pewnością należą do najbardziej wartościowych. Mam nadzieję, że znajdziesz tu najbardziej odpowiedni przewodnik dla siebie. Zachęcam cię do przejrzenia innych rankingów książek bloga Rozwój Do Potęgi!