Szukaj
Close this search box.

Książki o borderline: 10 najciekawszych o osobowości pogranicznej

ksiązki o borderline

Szukasz książki o borderline? W tym artykule zaprezentuję ci przegląd 10 najlepszych książek o borderline, które warto przeczytać.

Mówiąc krótko, bordeline to osobowość charakteryzująca się dużą zmianą nastrojów, niestabilnością emocjonalną i skłonnościami do agresji. Zazwyczaj zespół tych cech diagnozowany jest u kobiet. Najwyraźniej rysuje się on w bliskich relacjach, takich jak więzy rodzinne, przyjaźnie, a najczęściej związki.

Na rynku istnieje wiele książek, zarówno poradników, jak i powieści, które poruszają temat osobowości bordeline, problemów wynikających z zachowań osoby z taką osobowością i ich skutkach.

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o borderline, zapraszamy do lektury.

Najlepsze książki o borderline

1. Artystka przetrwania - Dorota K. Solarska

Artystka przetrwania. O życiu z chorobą psychiczną to książka autorstwa Doroty K. Solarskiej. Sama autorka cierpi na zaburzenia psychiczne typu borderline. Przez wiele lat trwała jednak w błędnej diagnozie choroby dwubiegunowej.

Solarska opisuje w swojej książce życie obarczone problemami osoby z zaburzeniami borderline. Mówi o relacjach z partnerem, rodziną, o tym, jak postrzegana jest przez innych. Otwarcie opisuje swój świat, który dla wielu może być niezrozumiały. To świetny wzgląd w psychikę osoby typu borderline. A wszystko to opisane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem.

2. Zaburzenie osobowości z pogranicza - Marsha M. Linehan

Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna to książka autorstwa Marshy M Linehan. Jest to pierwsza tego typu praca zawierająca jasne strategie diagnozowania i leczenia zaburzeń typu borderline.

Od wielu lat doświadczeni lekarze psychiatrzy i psychologowie muszą  poświęcić sporo czasu i energii, aby poprawnie diagnozować osoby z pogranicza. W tej książce autorka daje konkretne wskazówki na ten temat. Poparte są one wieloma badaniami i wykazały zaskakującą skuteczność. Informacje zawarte w tej książce to świetne źródło wiedzy i pomoc dla klinicystów i chorych.

3. Terapia stanów pogranicza - Zenon Waldemar Dudek

Terapia stanów pogranicza. Lecząca moc wyobraźni  autorstwa Zenona Waldemara Dudka to kolejna naukowa pozycja zajmująca się problemem zaburzeń typu borderline.

Znajdziemy tu dokładny opis kliniczny osoby z tego typu zaburzeniami. Autor porusza kwestie normy psychicznej oraz odstępstw od niej. Dzięki temu czytelnik może poznać znaki wskazujące na problemy psychiczne własne, swoich pacjentów lub bliskich.

W książce znajdziemy również rozdział poświęcony charakterystyce współczesnego świata, która często rzutuje na ludzką psychikę, prowadząc do zaburzeń typu borderline.

4. Przerwana lekcja muzyki - Susanna Kaysen

Przerwana lekcja muzyki to bestseller autorstwa Susanny Kaysen, na podstawie którego nakręcono kultowy film pod tym samym tytułem.

W książce poznajemy historię Susanny, młodej dziewczyny, która po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Podczas pobytu zostaje zdiagnozowane u niej zaburzenie typu borderline.

Początki w placówce nie są łatwe. Dużo zasad, rygor, ułożony plan dnia to spore wyzwanie dla kogoś, kto wcześniej czuł się wolny. Dodatkowo niełatwo dopasować się do innych pacjentek, w końcu każda ma inną gamę problemów i zaburzeń.

5. Borderlina - Wera Kubicka

Borderlina to kolejna powieść opowiadająca o problemach osób z zaburzeniami z pogranicza. Autorka Wera Kubicka zawarła w niej również własne doświadczenia związane z tą chorobą.

Elizabeth ląduje w szpitalu psychiatrycznym po tym, jak próbowała się zabić. Do tej pory zupełnie nie wiedziała, jak radzić sobie z własnymi demonami. Jej życie pełne było cierpienia. Wraz z rozpoczęciem terapii pojawia się nadzieja na lepsze. Najważniejsze jest jednak wytrwać i ciężko pracować.

Książka ta to wspaniała opowieść o tym, że z zaburzeniami typu borderline da się żyć i to nawet całkiem bezproblemowo. Ważna jest jednak nieustanna i regularna praca nad sobą.

6. Borderline. Życie na krawędzi - Daniel J. Fox

Borderline. Życie na krawędzi to książka autorstwa Daniela J. Foxa. Skierowana jest ona szczególnie do osób, u których zdiagnozowano właśnie zaburzenia z pogranicza.

Taka diagnoza to nie jest łatwa sprawa. Jednak przy odrobinie wysiłku i determinacji nauczysz się żyć nie tylko z piętnem diagnozy ale i samymi zaburzeniami. Nauczysz się, jak radzić sobie z zaburzeniami nastroju, jak budować pozytywne i stabilne relacje z ludźmi i jak pozbyć się negatywnych wzorców myślenia. Dodatkowo opanujesz techniki wyciszające, zyskasz kontrolę nad swoim zachowaniem i nauczysz się rozwiązywać konflikty.

7. Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią - Monika Kotlarek

Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią to książka autorstwa Moniki Kotlarek. Już sam tytuł zdradza, jak ciężkie może być życie z taką diagnozą.

Zdając sobie z tego sprawę, autorka, bazując na odpowiedniej literaturze naukowej, przygotowała poradnik dla osób, u których zdiagnozowane zostały zaburzenia typu pogranicza. Nie jest to choroba, którą da się wyleczyć, ale zaburzenie, które wymaga stałej pracy. Dobra wiadomość to taka, że da się z nim żyć i to nawet całkiem nieźle. Na początku nie będzie łatwo, ale czytając historie innych osób z borderline zawarte w książce, można zrozumieć, jak powinno wyglądać zdrowe życie z takimi zaburzeniami.

8. Borderline - Paul Mason

Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach to pozycja nieco inna niż wszystkie do tej pory tu opisane. Autorem jest Paul Mason, który postanowił poświęcić swoją książkę tematowi zaburzeń borderline. Nie jest to jednak praca naukowa przeznaczona dla lekarzy i psychologów, ani poradnik dla chorych.

To pozycja przeznaczona dla tych, którzy na co dzień żyją lub mają bliski kontakt z osobami z zaburzeniami typu pogranicza. Książka ta pozwala zrozumieć zachowania osób dotkniętych zaburzeniem oraz emocje, jakie te zachowania wywołują. Znajdziesz tu praktyczne porady i wskazówki, które pomogą ci żyć z osobą z zaburzeniami oraz poprawią jakość waszej relacji.

9. Nienawidzę cię! Nie odchodź! - Jerold J. Kreisman

Nienawidzę cię! Nie odchodź! to książka, której sam tytuł jest już esencją zaburzeń typu borderline. Autorzy Jerold J. Kreisman i Hal Straus stworzyli kompleksowy przewodnik po zaburzeniach typu pogranicza.

Znajdziemy tu dokładny opis objawów, takich jak wahania nastroju, niekontrolowane wybuchy złości, czy zachowania autodestrukcyjne. Przeczytamy również o najnowszych wynikach badań z zakresu neurobiologii i genetyki, które dotyczą tych zaburzeń. Pozwalają one lepiej zrozumieć przyczyny oraz powiązania BPD z innymi problemami.

W książce znajdziesz również wskazówki dotyczące życia i komunikacji z osobami z tego typu zaburzeniami.

10. Tesi. Moje życie z borderline - Wojciech Dubiel, Sara Brych

Tesi. Moje życie z borderline autorstwa Wojciecha Dubiela i Sary Brych to szczególna książka poruszająca temat zaburzeń borderline. Powstała ona we współpracy psychoterapeuty z pacjentką.

Sara jest po próbie samobójczej i trafia na terapię do Wojciecha Dubiela. Dziewczyna jest młodą, wrażliwą ofiarą przemocy domowej. Jej zapiski i przemyślenia to podstawa tej właśnie książki. To bolesny, ale dający nadzieję obraz człowieka z zaburzeniami typu borderline, który wkłada ogromne ilości energii i czasu w terapię, która krok po kroku prowadzi do lepszego życia i uwolnienia się od demonów przeszłości.

To już wszystkie książki o borderline, które chciałam ci zaprezentować. To pozycje, które pozwolą zrozumieć ci zachowanie  bliskiej osoby z osobowością typu bordeline oraz przyjrzeć się własnym problemom.

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu do końca. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o osobowości borderline, polecam przeczytać artykuł „Kobieta z borderline: cechy i jak ją rozpoznać„.

Rate this post
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: