Szukaj
Close this search box.

Książki o autyzmie: 10 najlepszych dla rodziców i dzieci

ksiazki o autyzmie

Szukasz książki o autyzmie dla nauczyciela, rodziców, a może dla dzieci w spektrum? W tym artykule zaprezentuję ci przegląd 10 najlepszych książek o autyzmie.

Autyzm staje się coraz częściej poruszanym zagadnieniem. Coraz więcej diagnoz spektrum wśród dzieci i dorosłych skłania rodziców, nauczycieli i specjalistów do szukania wiedzy i rozwiązań na ten temat.

Jeśli i ty pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej o spektrum, zapraszamy do naszego rankingu, w którym zaprezentowaliśmy najlepsze książki o autyzmie. Będą to pozycje dla rodziców, nauczycieli, ale i dla dzieci. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

Najlepsze książki o autyzmie: top 10

1. Mózg autystyczny - Richard Panek

Nasz ranking zaczniemy od książki autorstwa Richarda Panka pod tytułem „Mózg autystyczny„. Autor skupia się tutaj na działaniu mózgu osób w spektrum autyzmu i jak różnice w jego działaniu wpływają na ich życie, zachowanie i odbiór przez innych.

Spora część książki poświęcona jest pozytywom, jakie płyną z różnic w myśleniu i spojrzeniu na świat osób autystycznych. Jako czytelnik dowiesz się, co osoby w spektrum dają nauce, jak wykorzystać można ich umiejętności i jak ułatwić innym komunikację z nimi.

2. Rozwój dziecka z autyzmem - Katie Cook

Rozwój dziecka z autyzmem. 90 ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć potrzebne umiejętności i w pełni wykorzystać własny potencjał” autorstwa Katie Cook to przykład książki o autyzmie dla rodziców.

Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem, a dziecko z autyzmem wymaga jeszcze więcej uwagi i wsparcia. Na szczęście Katie Cook przychodzi z pomocą. W tej książce znajdziesz serię zabaw i ćwiczeń, które wykonywać możesz z twoim dzieckiem, aby pomóc mu rozwinąć umiejętności ułatwiające mu życie w społeczeństwie, nawiązywanie kontaktów i ograniczyć negatywne zachowania.

3. Autyzm - Steve Silberman

Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej” autorstwa Steve’a Silbermana to książka o autyzmie, która nie tylko ukazuje historyczne badania na ten temat, ale skupia się również na najnowszych ocenach naukowców i tłumaczy, czym tak naprawdę jest spektrum.

Jak się okazuje, nie jest to nieprawidłowość, a jedna z form neuroróżnorodności wśród gatunku ludzkiego. A to, na czym warto się skupić w badaniach nad autyzmem, ale i w codziennych spotkaniach z osobami w spektrum, to ich potencjał, który często zakrawa o geniusz.

4. Efektywna komunikacja z osobami ze spektrum autyzmu - Paddy-Joe Moran

Efektywna komunikacja z osobami ze spektrum autyzmu” to książka o autyzmie dla nauczycieli, lekarzy i specjalistów, którą napisał Paddy-Joe Moran.

Sam autor jest w spektrum i bazując na swoim doświadczeniu, dzieli się własnymi spostrzeżeniami w kwestii komunikacji z osobami z autyzmem. Wskazuje na własne trudności podczas terapii, podaje konkretne sformułowania, które mogą być niezrozumiałe lub źle odebrane przez osobę w spektrum, a także podaje rozwiązania, które sprawią, że rozmowa z autystykiem będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza.

5. Autyzm. Przewodnik - Debra Moore, Temple Grandin

Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum” autorstwa Debry Moore  i Temple Grandin to świetny przykład książki o autyzmie dla rodziców, jak i dla nauczycieli.

Moore jest psycholożką z doświadczeniem w pracy z autystycznymi dziećmi i młodzieżą. Grandin z kolei, jest osobą autystyczną, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami. Razem stworzyły zbiór 9 postaw, a w tym sposobów komunikacji i aktywności, które pomagają wspierać rozwój młodych ludzi w spektrum autyzmu.

6. Wspomaganie uczniów z autyzmem - Claire Bullock

100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wspomaganie uczniów z autyzmem” autorstwa Claire Bullock to przykład książki o autyzmie dla nauczycieli, która świetnie się sprawdzi w pracy z najmłodszymi.

Dzięki ogromnemu doświadczeniu Bullock proponuje rozwiązania wprowadzenia strategii opartej na podejściu inkluzywnym, które pomogą stworzyć w klasie środowisko sprzyjające rozwojowi uczniów z autyzmem. Są to konkretne wskazówki, które łatwo zastosować. Wszystkie pomysły poparte zostały literaturą przedmiotu i doświadczeniem autorki.

7. Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu - Sara Hendrickx

Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu. Od wczesnego dzieciństwa do późnej starości” autorstwa Sary Hendrickx to jedna z niewielu pozycji skupiająca się na autyzmie w wydaniu żeńskim.

Większość badań i znanych przejawów autyzmu dotyczy męskich przypadków. Kobiety i dziewczynki diagnozuje się znacznie rzadziej i wynika to z umiejętności i konieczności dostosowania się do społeczeństwa, a tym samym nadrabiania zachowaniem za różnice w percepcji świata.

Sara skupia się więc na problemach z diagnozą, identyfikuje przejawy autyzmu u kobiet oraz dokładnie opisuje zmagania, z jakimi mierzą się kobiety w czasie całego swojego życia – od dzieciństwa, po młodość, pracę, ciążę, macierzyństwo, aż do starości.

8. Autyzm. Ćwiczenia dla dzieci - Puja Trivedi Parikh

Autyzm. Ćwiczenia dla dzieci” autorstwa Puja Trivedi Parikh to przykład książki o autyzmie dla dzieci, który nie tylko umili czas tobie i twojej pociesze, ale pomoże wykształcić przydatne umiejętności.

Znajdziesz tu 50 zadań dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat, które pomogą im zrozumieć autyzm i zacząć radzić sobie w codziennych sytuacjach. Kolorowanki, quizy, labirynty, aktywności konwersacyjne to tylko niektóre z zamieszczonych w tej książce zabaw i gier.

Pozwolą one dziecku doskonalić umiejętności społeczne, wyrażać swoje uczucia i emocje, odciągnąć uwagę od zachowań powtarzalnych i nauczyć się samoregulacji.

9. Zabawy dla dzieci z autyzmem - Magdalena Sabik, Anna Szczypczyk

Zabawy dla dzieci z autyzmem” autorstwa Magdaleny Sabik i Anny Szczypczyk to kolejna pozycja z rodzaju książek o autyzmie dla dzieci.

Jest to zbiór gier i zabaw terapeutycznych, które poprawią funkcjonowanie twojej pociechy. Znajdziesz tu aktywności ruchowe, muzyczne, konstruktorskie, manipulacyjne, plastyczno-techniczne, ruchowe i edukacyjne.

Pozwolą one miło spędzić czas, wpłyną pozytywnie na dziecko w spektrum i nauczą je nowych umiejętności.

10. Moje dziecko z autyzmem - Leigh Merryday Porch

Moje dziecko z autyzmem” autorstwa Leigh Merryday Porch to już ostatnia pozycja w naszym rankingu książek o autyzmie.

Już sam proces diagnozowania autyzmu może być dla rodzica przytłaczający i wykańczający. Leigh Lerryday Porch pisze nie tylko o całym procesie diagnozy, ale i o wychowaniu i życiu z dzieckiem w spektrum. Daje rodzicom nadzieję, że nie zawsze będzie ciężko i trudno, a dziecko w spektrum może dać tyle samo radości i powodów do dumy, co każde inne.

To świetna książka, która wesprze cię w twoim trudnym zadaniu, jakim jest wychowanie dziecka w spektrum.

 

To już koniec naszej listy 10 najlepszych książek o autyzmie, które powinieneś koniecznie przeczytać. 

Te pozycje pomogą ci lepiej zrozumieć codzienne problemy osób zmagających się z autyzmem oraz poznać sposoby jak można sobie z tym radzić.

5/5 - (1 vote)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: