Szukaj
Close this search box.

Książki o asertywności: 10 polecanych poradników

książki o asertywności

Książki o asertywności to idealna propozycja dla osób, które mają problem z uległością wobec innych i chcą dowiedzieć się, jak znaleźć w sobie odwagę do przeciwstawienia się ludziom narzucającym swoje zdanie i opinie.

Dzięki lekturze poradników o asertywności nauczysz się, jak wyrażać własne zdanie. Książki o asertywności pokażą ci, jak zdobyć niezwykle ważną umiejętność, jaką jest jednoczesna otwartość i odwaga w okazywaniu swoich potrzeb, opinii i uczuć.

Nabycie większej asertywności z pewnością pomoże ci lepiej odnajdywać się i funkcjonować w społeczeństwie, gdyż osoby wykazujące się asertywnością są zdecydowanie lepiej postrzegane niż osoby uległe.

Poniżej znajdziesz książki o asertywności, które przygotowałam dla ciebie w formie rankingu. Zapoznaj się z opisami i zdecyduj, po którą pozycję chcesz sięgnąć!

Najlepsze książki o asertywności

1. Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych – Robert Alberti, Michael Emmons

Czy wiesz, jak odróżnić asertywność od agresywności czy pewność siebie od arogancji? Czy potrafisz wyrażać swoje uczucia, nie wyrządzając przy tym szkody innym? Wiesz, jak komunikować się z ludźmi w sposób zdecydowany?

Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poradniku „Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych”. Autorzy książki przedstawią ci metody pokonywania trudności i przeszkód na drodze do zdobywania asertywności.

Dzięki zawartym w książce praktycznym poradom, dowiesz się, jak zapanować nad frustracją, złością i agresją, jak poprawić poczucie własnej wartości i nawiązywać poprawne relacje z ludźmi. Naucz się szanować siebie i nie pozwól, aby inni narzucali ci swoje zdanie!

2. Naucz ich, jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności – Bartłomiej Stolarczyk

Ile razy w ciągu całego swojego życia słyszałeś zakazy lub nakazy dotyczące tego, jak masz się zachowywać, co robić i czego nie robić, aby podporządkować się woli innych osób?

Przejmij kontrolę nad sobą i nie pozwól, aby inni decydowali o tobie i twoim życiu! Bartłomiej Stolarczyk, autor książki „Naucz ich, jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności” radzi, jak zachować się, kiedy inni przekraczają granice i ingerują w nasz sposób życia.

Dowiedz się, jak postępować i zachować kulturę, gdy ktoś narzuca ci swoje zasady, namawia do działań, których nie chcesz wykonywać i wywiera na tobie presję.

3. Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi – Agnieszka Wróbel

Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi” to poradnik, dzięki któremu poznasz 3 etapy wypracowywania asertywności. Agnieszka Wróbel przeprowadzi cię przez proces wkraczania na drogę zmiany i pokaże ci, jak radzić sobie z sytuacjami, w których niezbędne jest wykorzystywanie odwagi i nieugiętości.

Z tej książki o asertywności dowiesz się także, jak ważne jest nieustanne budowanie poczucia własnej wartości i dbanie o samoakceptację. Ponadto odkryjesz metody pomagające radzić sobie z odrzuceniem czy lękiem czyli uczuciami często pojawiającymi się u osób nieasertywnych.

Po lekturze poradnika będziesz miał okazję spojrzeć na różne zachowania, zarówno swoje, jak i innych, z zupełnie innej perspektywy i zdobyć dzięki temu bardzo cenne doświadczenia.

4. Kobieta asertywna – Kamila Rowińska

Jako że asertywność uznawana jest za jedną z cech niezbędnych nam w życiu, warto nad nią popracować i nauczyć się ją skutecznie wykorzystywać. Z pomocą przychodzi nam książka Kamili Rowińskiej „Kobieta asertywna”.

Autorka wyjaśnia powody braku asertywnych zachowań u ludzi, wyjaśnia, czym charakteryzuje się człowiek asertywny i pokazuje sposoby na skuteczne okazywanie swoich oczekiwań i potrzeb.

W książce znajdziesz wiele motywujących ćwiczeń i praktycznych przykładów, które ułatwią ci stawienie czoła sytuacjom, w których czujesz się niepewnie i ulegle. Jeśli chcesz stać się pewną siebie i asertywną kobietą, zachęcam cię do przeczytania tej pozycji!

5. Asertywność w przykładach – Dorota Gromnicka

Asertywność w przykładach” to, jak określa sama autorka, instrukcja bycia asertywnym każdego dnia. Nie jest to z pewnością książka bazująca jedynie na teoretycznych wiadomościach na temat asertywności. Dlatego jeśli chcesz nauczyć się bycia asertywnym poprzez konkretne przykłady z życia i nie tracić czasu na suchą teorię, jest to propozycja idealna dla ciebie!

Dorota Gromnicka w swoim poradniku umieszcza dialogi i scenki z odpowiednimi komentarzami oraz analizy konkretnych przykładów zachowań nieasertywnych, a następnie proponuje rozwiązanie każdego z powstałych problemów.

Różnorodne przykłady podane przez autorkę pomagają przygotować się na nieprzewidywane sytuacje i wybrnąć z nich, wykazując się przy tym dużą dozą asertywności.

6. Asertywność w praktyce – Dorota Gromnicka

Kolejną propozycją Doroty Gromnickiej jest książka „Asertywność w praktyce”. Podobnie jak poprzednio, w poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dotyczących walki z asertywnością, dzięki czemu nie będziesz musiał opierać się jedynie na informacjach teoretycznych.

Dzięki ćwiczeniom i gotowym scenariuszom rozwiązania powstałych problemów będziesz dysponował gotową „ściągą”, którą wykorzystasz w kryzysowym momencie.

Autorka pomoże ci, między innymi, przećwiczyć scenariusze rozmów z partnerem, dziećmi, przyjacielem czy przełożonym i pokaże, jak wyznaczać granice, dyskutować o swoich oczekiwaniach i potrzebach, a jednocześnie dbać o siebie i poczucie własnej wartości.

7. Bycie miłym to przekleństwo. Jak nauczyć się asertywności i z łatwością mówić nie – Jacqui Marson

Jeśli masz problem z mówieniem „nie” i byciem nieasertywnym, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Dzięki niemu poznasz przyczyny uległości wobec innych oraz nauczysz się, jak nie zadręczać się wyrzutami sumienia z powodu odmawiania wykonania pewnych działań.

Bycie miłym to przekleństwo. Jak nauczyć się asertywności i z łatwością mówić nie” to książka, która pomoże ci lepiej poznać siebie i własne potrzeby oraz nauczy cię większego szacunku do samego siebie.

Autor zapozna cię z tajnikami asertywnej odmowy i zaproponuje ci techniki, które pomogą w wewnętrznej zmianie twoich przekonań.

8. Subtelnie mówię F*ck! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie – Mark Manson

Zastanawiałeś się kiedyś, czy nie nadużywasz słowa „muszę”? Czy aby być spełnionym i szczęśliwym człowiekiem starasz się robić wszystko, nawet to, co jest sprzeczne z twoją naturą i osobowością?

Z tej książki o asertywności zatytułowanej „Subtelnie mówię F*ck! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie” dowiesz się, jak poprawić swoją asertywność i przestać być posłusznym oczekiwaniom innych.

Ponadto, Mark Manson pomoże ci ustalić twoje życiowe priorytety i nauczy cię, jak skupić się na najważniejszych aspektach twojego życia i czerpać z nich radość.

9. Asertywność menedżera – Maria Król-Fijewska, Piotr Fijewski

Jesteś menedżerem i brakuje ci asertywności? Chcesz nauczyć się odmawiania i wyrażania własnych opinii? Zapoznaj się z treściami zawartymi w książce „Asertywność menedżera” i popracuj nad własnymi słabościami.

Obecnie od menedżerów wymaga się wielu kompetencji, a jedną z nich jest niewątpliwie asertywność. Dowiedz się, jak ją zdobyć i naucz się być jednocześnie stanowczym, ale i łagodnym, nie wchodzącym w konflikty z innymi pracownikami.

Poradnik będzie dobrą bazą wiedzy nie tylko dla managerów, ale także dla psychologów, urzędników, dziennikarzy, studentów czy dla przedstawicieli innych profesji, gdyż umiejętność przeciwstawiania się innym i posiadania własnego zdania przydaje się w wielu codziennych sytuacjach.

10. Asertywność i sztuka celnej riposty - Matthias Nöllke

Asertywność i sztuka celnej riposty” jest poradnikiem, który zawiera wiele skutecznych rad na temat pracowania nad własną asertywnością. Autor wskazuje też na potrzebę wypracowania w sobie umiejętności poprawnej reakcji na rzucane w naszą stronę komentarze, nierzadko negatywne i dołujące.

Matthias Nöllke w swojej książce podaje techniki wykorzystywania riposty oraz uczy skutecznego odpierania ataków i metod służących rozładowywaniu napiętych sytuacji. Jeżeli nie radzisz sobie z bezpodstawną krytyką skierowaną w twoją stronę i chcesz przestać być niezasadnie atakowany, skorzystaj ze wskazówek autora.

Dzięki licznym ćwiczeniom i przykładom będzie ci łatwiej przekuć teorię w praktykę i stać się mistrzem asertywności i celnej riposty!

W tym artykule przedstawiłam ci książki o asertywności. Mam nadzieję, że lektura tych poradników pomoże ci pozbyć się problemu uległości wobec innych i nauczy cię przeciwstawiać się osobom narzucającym ci swoje poglądy i opinie.

Zachęcam cię także do zapoznania się z innymi propozycjami książek (kliknij tu) dostępnymi na naszym blogu Rozwój Do Potęgi!

4.9/5 - (10 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: