Szukaj
Close this search box.

Książki o ADHD u dorosłych i dzieci: 10 najciekawszych pozycji

książki o adhd

W tym artykule zaprezentujemy najciekawsze książki o ADHD u dzieci i dorosłych.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, to zaburzenie, z którym zmagają się osoby w każdym wieku. Mimo, że pierwsze objawy mogą pojawić się już w dzieciństwie, często ADHD zostaje zdiagnozowane dopiero w późniejszej fazie życia.

Szacuje się, że na ADHD choruje około 10% ludzi na całym świecie. Najczęstsze objawy ADHD to zaburzenia koncentracji i uwagi, niemożliwość skupienia się na jednej czynności czy nadruchliwość. Nie musi być to jednak traktowane jako wyrok. Istnieją techniki i metody pracy nad zaburzeniem. Niezwykle istotna jest jednak świadomość problemu: aby poszerzyć swoją wiedzę możesz zajrzeć do książek o ADHD. 

Z tego powodu zebraliśmy w jednym artykule te pozycje, które uznaliśmy za najważniejsze i najciekawsze książki o ADHD dostępne obecnie na rynku. W naszych propozycjach znajdują się zarówno książki o ADHD u dzieci, jak i książki o ADHD u dorosłych

Książki o ADHD: 10 najbardziej polecanych

1. ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce - Kristin Leer

ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce to książka napisana przez osobę, która sama zmaga się z ADHD. Dzięki temu doskonale rozumie jakim codziennym wyzwaniom muszą stawać czoła osoby z tym zaburzeniem.

Autorka jest z zawodu lekarką psychiatrii i podjęła się zaprezentowania ADHD w zupełnie nowym świetle: udowadnia, że diagnoza to nie wyrok. Proponuje rożne techniki opanowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, ukazując tym samym pozytywne cechy jak kreatywność czy szybkie przyswajanie wiedzy. Książkę znajdziesz tutaj.

2. ADHD u dorosłych. Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli - Sabine Bernau

ADHD u dorosłych. Jak ułatwić sobie życie i uspokoić innych to pozycja obowiązkowa dla dorosłych zmagających się z tym zaburzeniem.

Autorka książki zwraca uwagę, jak ważna jest terapia farmakologiczna i psychologiczna w procesie leczenia objawów ADHD. Twierdzi, że dzięki odpowiedniej terapii można opanować zaburzenie i wyciągnąć z niego pozytywne cechy. W książce zamieszcza praktyczne obserwacje i rozwiązania, pomagające w organizacji codziennego życia osoby dorosłej z ADHD. Książkę znajdziesz tutaj. 

3. Emocjonalne wsparcie dla kobiet z ADHD - Sari Solden, Michelle Frank

Emocjonalne wsparcie dla kobiet z ADHD to książka o ADHD, która pomaga w zaakceptowaniu zaburzenia. Nie jest to typowy poradnik, ale sprawi, że kobieta poczuje się pewniejsza siebie pomimo trudności codziennych zmagań.

Wiele dorosłych kobiet mających ADHD walczy z poczuciem wstydu z tego powodu. Autorki książki chciały poprzez kartki papieru dodać takim kobietom odwagi i siły do zaakceptowania siebie. Czytając ją, poczujesz się zrozumiana, zupełnie jakby autorki były twoimi przyjaciółkami i znały cię całe życie. Książkę znajdziesz tutaj.

4. Ja i moje ADHD - Miller Kelli

Ja i moje ADHD. 60 ćwiczeń, które pomogą dziecku w samoregulacji, koncentracji i odnoszeniu sukcesów to pozycja, która zaproponuje konkretne ćwiczenia dla dzieci z ADHD.

Dzieci zmagające się z chorobą wymagają cierpliwości i zwiększonej uwagi w niektórych czynnościach. Poradnik świetnie sprawdzi się dla rodziców, nauczycieli mających kontakt z dziećmi z ADHD, ponieważ proponuje 60 ćwiczeń i zabaw wspierających rozwój dziecka z zaburzeniem. Książka poprzez odpowiednie zdania pomoże dziecku zrozumieć i zaakceptować trudności. Książkę znajdziesz tutaj.

5. Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi - Anita Robertson

Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi to książka kierowana przede wszystkim do osób będących w związku z osobą z ADHD.

Poprzez zaburzenie mogą rodzić się konflikty między dwoma osobami w związku, a kluczem do ich rozwiązania jest przede wszystkim zrozumienie drugiej osoby. Ta pozycja skłania do refleksji oraz proponuje ćwiczenia i konkretne metody komunikacji, które pomogą wam rozwiązywać potencjalne problemy. Książkę znajdziesz tutaj.

6. ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców

ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców u wychowawców to podręcznik napisany przez zbiorowych autorów.

Jest źródłem cennych informacji teoretycznych na temat ADHD u dzieci. Autorzy wskazują, jakich zachowań unikać, a jakie wprowadzić, aby pomóc dziecku w jak najlepszym funkcjonowaniu w środowisku. Ta pozycja jest szczególnie pomocna dla osób mających trudności wychowawcze z dziećmi z zaburzeniami. Zawiera również informacje o objawach ADHD u dorosłych. Książkę znajdziesz tutaj.

7. ADHD/ADD. Jak pomóc dziecku ogarnąć chaos - Cheryl Carter

ADHD/ADD. Jak pomóc dziecku ogarnąć chaos to książka skierowana do rodziców lub osób pracujących na co dzień z dziećmi z ADHD.

Dzieci z zaburzeniem zmagają się z wieloma trudnościami, często czują się zagubione i niezrozumiane, nieustannie szukają uwagi. Autorka, a zarazem terapeutka rodzinna, proponuje wiele cennych wskazówek, między innymi jak nauczyć dzieci z ADHD zorganizowania, porządku i jak wspomóc je w skupianiu się na nauce. Książkę znajdziesz tutaj.

8. Brudne pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić - Richard Pink, Roxanne Emery

Brudne pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić to pozycja polecana dla dorosłych zmagających się z zaburzeniem.

Autorzy opisują życie osób dorosłych z ADHD bez koloryzowania. Uwzględniają w lekturze skuteczne porady na mniej skomplikowane radzenie sobie w codziennym życiu. Pomagają dorosłym z ADHD w samoakceptacji. Ta książka jest też dobrą propozycją dla kogoś, kto ma codzienny kontakt z chorym: dla rodziny czy partnera, ponieważ pomaga zrozumieć, przez co przechodzą osoby z ADHD i nauczyć się opanowywać frustrację. Książkę znajdziesz tutaj.

9. Dieta dla zdrowia psychicznego - Uma Naidoo

Dieta dla zdrowia psychicznego. Jak zjeść, kiedy męczą cię: mgła mózgowa, natrętne myśli, depresja, ADHD, stany lękowe, bezsenność i wiele innych to niezwykle ważna pozycja dla osób zmagających się z ADHD.

Wiele osób zapomina jak istotna jest dieta, która wpływa również na psychikę człowieka. Ta książka to połączenie psychiatrii i dietetyki w ujęciu osób z różnymi zaburzeniami, w tym z ADHD. Znajdziesz w niej nie tylko teorie na temat zdrowego odżywania, ale także przepisy i informacje, które pomogą ci wybierać jak najlepsze dla ciebie produkty. Książkę znajdziesz tutaj.

10. Mini ADHD Coach - Alice Gendron

Mini ADHD Coach to pozycja prowadząca do zrozumienia osób dorosłych z ADHD.

Książka porusza różne kwestie, zwracając uwagę na to, że występują różne formy zaburzenia. Odpowiada między innymi na pytanie, czy można mieć stwierdzone ADHD bez nadpobudliwości, czyli jednego z podstawowych objawów. Proponuje również wiele rozwiązań wspomagających osoby dorosłe z ADHD w codziennych czynnościach. Autorka bazuje na własnych doświadczeniach, będąc osobą u której wykryto chorobę w późnym wieku oraz bez wystąpienia wszystkich objawów. Książkę znajdziesz tutaj.

To już koniec naszej listy 10 najciekawszych książek o ADHD u dorosłych i dzieci, które powinieneś koniecznie przeczytać. 

Te pozycje pomogą ci lepiej zrozumieć codzienne problemy osób zmagających się z ADHD oraz poznać sposoby jak można sobie z tym radzić.

5/5 - (2 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: