Kryzys w związku to pojęcie używane bardzo często, jednak wbrew pozorom niezwykle trudno jest przyznać przed samym sobą, że związek przechodzi kryzys. Potwierdzamy wówczas, że coś nie zadziałało tak, jak tego chcieliśmy, popełniliśmy błąd, pomyliliśmy się, nie przewidzieliśmy czegoś, rozczarowaliśmy się. Mówiąc krótko: porażka.
Związki potrafią przechodzić kryzys na różnych etapach i z różnych przyczyn. Dla każdego też „kryzys” będzie oznaczał coś innego: niektórzy powiedzą już o nim, mając z partnerem „ciche dni”, inni, kiedy ich małżeństwo wisi na włosku i są o krok od rozwodu.
Dobra wiadomość jest taka, że w zasadzie każdy kryzys można przetrwać, jeśli dobra wola jest po obu stronach. To sprawdzian dla związku, a jeśli zda go pomyślnie, pomimo nawet największych trudności, możemy być pewni, że nasza relacja stanie się jeszcze silniejsza.
W dzisiejszym wpisie rozłożymy kryzys w związku na czynniki pierwsze i odpowiemy sobie na najczęściej nurtujące nas pytania. Zobaczymy, jakie są jego objawy i przyczyny, kiedy można się go spodziewać, jak go zażegnać i jak postępować w szczególnych przypadkach.
Zanim jednak przejdziesz do lektury, koniecznie zrób darmowy test, który pozwoli ci ocenić kondycję twojego związku. Odpowiedź na pytania zajmie ci zaledwie parę minut, a na koniec od razu poznasz interpretację wyniku.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Kryzys w związku: objawy i przyczyny
Po czym poznać, kiedy przychodzi kryzys w związku? Jak w przypadku podstępnej choroby chcemy jak najszybciej wykryć niepokojące objawy, by rozpocząć terapię. Nie ma co szukać dziury w całym i podejrzewać rychły rozpad związku po jednej sprzeczce. Warto jednak zwrócić uwagę na inne symptomy:
- Izolacja: coraz mniej czasu spędzamy z partnerem/ką i co gorsza jest nam z tym dobrze. Zauważamy, że druga osoba nas unika. Kiedy po całym dniu w pracy wracamy do domu, nie mamy ochoty spędzać wolnego czasu razem. Spotykamy się ze znajomymi indywidualnie, niczego wspólnie nie organizujemy, wyjeżdżamy osobno na wakacje.
- Problemy w komunikacji: coraz częściej mamy wrażenie, że partner/ka nas nie rozumie, nie słucha, przekształca nasze słowa, bagatelizuje lub wyolbrzymia to, co mówimy. Jednocześnie coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy, dialogi są powierzchowne, krótkie i dotyczą tylko bardzo przyziemnych spraw. Pojawiła się między nami jakby ściana.
- Konflikty: wszystkie pary mają czasem gorsze chwile. Jednak nieustanne kłótnie o wszystko, które nie kończą się przeprosinami i wyjaśnieniem, a za każdym razem pozostawiają po sobie coraz bardziej negatywne odczucia, nie świadczą dobrze.
- Brak czułości: kontakt fizyczny i okazywanie sobie ciepła to istotny wskaźnik kondycji związku. Jeśli te aspekty uległy znacznemu, długotrwałemu pogorszeniu, to mamy prawo do obaw. Znacznie rzadszy seks, brak przyjemności, dotyku, pocałunków, miłych słów, ale też zapominanie o tym, co partner/ka lubi, świadczy o oddaleniu się.
- Brak zaufania: w przypadku braku zaufania nie chodzi tylko zdradę i nadmierną kontrolę. To również brak zaufania w codziennych sprawach czyli poczucie, że nie możemy na drugiej osobie polegać. To także brak lojalności: nie wspieramy się, odnosimy do siebie wrogo, krytykujemy wprost lub za plecami.

Przyczyn kryzysu w związku może być niemal nieskończenie wiele i często jest tak, że dopiero ich lawinowe pojawienie się doprowadza do rzeczywistego kryzysu, a nie tylko słabszego momentu. Wśród najczęstszych powodów kryzysu związku możemy wskazać następujące:
- Zdrada, nielojalność;
- Kłamstwa i przyłapanie na kłamstwie;
- Traumatyczne przeżycia: choroba partnera lub bliskiej osoby, strata, wypadek;
- Życie na odległość (np. wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy);
- Problemy finansowe;
- Długotrwały, silny stres związany z pracą;
- Zaniedbanie związku, niepielęgnowanie więzi;
- Nadmierne uzależnienie jednej osoby od drugiej;
- Poważne zmiany wymuszające przeorganizowanie życia (np. pojawienie się dziecka);
- Toksyczna relacja, przemoc, nałóg.
Jeśli chcesz zgłębić temat problemów w związku, polecam ci poradnik „Pogotowie Dla Związku”, w całości poświęcony radzeniu sobie w czasie kryzysu w związku. Możesz zapoznać się z jego zawartością, klikając ten link.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Kryzys w związku: po ilu latach następuje?
Niektórzy twierdzą, że istnieją pewne zasady, według których kryzys w związku nieuchronnie następuje po określonym czasie.
Oczywiście, można przeprowadzić pewne badania i określić, że statystycznie pary najczęściej przechodzą kryzys np. po 3 latach bycia ze sobą. Są to jednak dane, które mają bardziej przyciągnąć naszą uwagę, niż zdradzić nam jakąś prawdę o życiu.
Kryzys, jak już widzieliśmy, jest uzależniony od wielu czynników. Poniżej podsumowałem natomiast, jak czas może na niego wpływać i co sprawia, że może dopaść nasz związek w określonym momencie.
Więcej na temat przyczyn kryzysu i ich związku z fazami relacji znajdziesz w poradniku „Pogotowie Dla Związku”. Dodatkowo dla wszystkich najczęstszych sytuacji zostały w nim zaproponowane gotowe rozwiązania w celu zażegnania kryzysu.
Pierwszy kryzys w związku
Pierwszy kryzys w związku może nastąpić po różnym czasie. Niekiedy jest to kilka miesięcy, często rok – wiele zależy od tego, jak w tym czasie zmieniły się inne okoliczności naszej relacji, np. czy zaczęliśmy razem mieszkać.
To, co wspólne dla pierwszego kryzysu w związku, to jego podłoże. Po początkowej fazie zakochania, kiedy jesteśmy zaślepieni miłością, zafascynowani drugą osobą i praktycznie moglibyśmy całe życie spędzać na randkach i w łóżku, następuje zimny prysznic zwany rzeczywistością.
Nagle zaczynamy dostrzegać wady partnera/partnerki, zaczynamy tęsknić za dawnym stylem życia, zauważamy, że związek wymaga niekiedy niewygodnych dla nas ustępstw i kompromisów. Musimy jednak pamiętać, że relacja miłosna to nie tylko motylki w brzuchu – to też dojrzałe uczucie, które po tym pierwszym kryzysie ma szansę się trwale umocnić.
Kryzys w związku po 3 latach
Statystycznie po pierwszym kryzysie po około roku bycia razem kolejny nadchodzi po 3 latach. Co tym razem jest jego najczęstszym powodem? Słowo na „r”, na którego dźwięk drży każda zakochana para: rutyna.
Wprawdzie udało nam się już wypracować tolerancję dla drugiej osoby i dociera do nas, że nikt nie jest idealny i że to też jest w życiu piękne, ale zaczynają nas nachodzić inne obawy. Czy już zawsze będzie tak nudno? A może będzie jeszcze gorzej?
To trudny moment, bo uświadamia nam, że w zasadzie każdy związek prawdopodobnie dochodzi do punktu, w którym naprawdę już nie czujemy się tak spragnieni drugiej osoby. Istnieje ryzyko, że zaczniemy szukać atrakcji poza związkiem. To najwyższy czas, żeby nauczyć się walczyć z rutyną – wiedza ta przyda nam się na każdym etapie związku!
Kryzys w związku po 7 latach
Dlaczego akurat po 7 latach związek ma przeżywać kryzys? Ten czas zbiega się zwykle z kompletnym przemeblowaniem naszego życia. Nie dotyczy to rzecz jasna wszystkich par, ale głównie tych młodych, które po tym czasie zaczynają zakładać rodzinę i podejmować inne ważne, życiowe decyzje.

Do kryzysu w związku po urodzeniu dziecka jeszcze wrócimy. Na tę chwilę podsumujmy kwestię krótko: każda stresująca, wymagająca, męcząca sytuacja w życiu będzie dla pary wyzwaniem.
Może ona doprowadzić do kryzysu, ale nie musi, jeśli mamy do siebie zaufanie, wspieramy się, możemy na sobie polegać, okazujemy sobie czułość nawet, jeśli seks schodzi na drugi plan, i potrafimy tak się podzielić obowiązkami, żeby nikt nie czuł się poszkodowany.
Kryzys w związku małżeńskim
W związku małżeńskim znamy się już bardzo dobrze, mamy za sobą zwykle już pewne przejścia, wiemy, czego możemy się po sobie spodziewać i czego od siebie oczekiwać. Potrafimy pogodzić się z rutyną i jesteśmy dla siebie tolerancyjni, ale to nie koniec pracy nad związkiem.
Małżeństwa z większym stażem przechodzą na różnych etapach kryzys głównie dlatego, że zaczynają mieć przekonanie, że już wszystko dla swojego związku zrobiły. Cała sztuka polega na tym, by pielęgnować więź, by rozmawiać ze sobą, by rozwiązywać na bieżąco problemy i pokazać, że zależy nam na relacji równie mocno, co na jej początku.
Mówiąc krótko, nie należy sobie odpuszczać, bo to właśnie może doprowadzać do kolejnych kryzysów. Ich ignorowanie spowoduje, że nawet po kilkudziesięciu latach małżeństwa, nasz związek może zakończyć się rozwodem!
Przeczytaj też: Jak stworzyć udany związek?
Jak zażegnać kryzys w związku?
Jak już wielokrotnie powtarzałem we wpisie Jak naprawić związek?, dla zażegnania kryzysu i rozwiązania najważniejszych problemów punktem wyjścia jest rozmowa. Powinna się ona odbyć w intymnej, komfortowej atmosferze i nikt nie powinien jej przerywać. Zostańcie sam na sam i odłóżcie telefony.
Jeśli w ostatnim czasie wasza komunikacja opierała się wyłącznie na awanturach, rozmowę mogłoby poprzedzić kilka dni ciszy i ograniczonego kontaktu, pozwalające na ochłonięcie i przemyślenie tego, co chciałoby się powiedzieć. Przede wszystkim powinniśmy wtedy podjąć decyzję, czy chcemy naprawiać nasz związek.
Kiedy dochodzi już do rozmowy, powinniśmy unikać wzajemnego oskarżania się i obrażania, wypominania sobie, prowokowania i podnoszenia głosu.
Zawrzyjmy pakt, że będziemy starali się komunikować ze sobą maksymalnie efektywnie. Wyrazimy się jasno, podamy konkretne przykłady, opiszemy uczucia, wysłuchamy drugiej strony, uszanujemy jej punkt widzenia i postaramy się go zrozumieć. Musi nam przyświecać wspólny cel: znalezienie rozwiązania.
Warto podejść do kwestii zadaniowo i wspólnie zastanowić się, co można zmienić, co poprawić, jakie nawyki wprowadzić, by obojgu żyło się lepiej. Im bardziej konkretny plan, tym pewniej będziecie się czuli i tym większe zaufanie będziecie mieli do partnera. Rozmowę należy zakończyć w dobrej atmosferze, czymś przyjemnym, co zrobicie wspólnie.
Żeby odpowiednio przygotować się do działania, warto sięgnąć po odpowiednią, specjalistyczną lekturę. Jeśli waszym problemem jest rutyna, nadmiar obowiązków, brak czasu dla siebie, problemy w komunikacji, w poradniku znajdziecie na pewno wiele cennych sugestii i pomysłów.
Możecie wspólnie się oddać lekturze, ale zadowalające efekty może już przynieść sam fakt, że ty przeczytasz książkę. Szukając inspiracji, zajrzyj do wpisu Książki o związkach.
Podczas rozmowy możecie też wspólnie podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii. Spotkania z psychologiem lub mediatorem w parze powodują, że łatwiej nam uniknąć kłótni.
Obiektywny specjalista kieruje naszą dyskusję tak, że przynosi ona najlepsze rezultaty, odkrywa też przed nami inną perspektywę, a także może zaproponować nam ciekawe i pomocne ćwiczenia.
Wspólna terapia to także sposób na spędzenie więcej czasu razem i znalezienie się w nowej sytuacji. Polecam ci serwis ePsycholodzy, gdzie po wypełnieniu kwestionariusza, z łatwością znajdziesz dobranego do twoich potrzeb specjalistę.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!
Kryzys w związku: szczególne przypadki
Kryzys w związku często odzwierciedla bardzo specyficzną sytuację, z jaką musi zmierzyć się nasza relacja z partnerem lub partnerką. Pewne określone okoliczności lub zmieniające się etapy naszego życia mogą stanowić bolesną próbę dla naszego związku.
Dlatego poniżej omówiłem nieco bardziej szczegółowo trzy szczególne przypadki kryzysu w związku: po ślubie, po urodzeniu dziecka i w relacji na odległość.
Kryzys w związku po ślubie
Kryzys może nas zaskoczyć nawet w najbardziej, pozornie, nieoczekiwanym momencie. Wydawało się, że pierwsze lata po ślubie to prawdziwa sielanka, ekscytująca przygoda. Więc dlaczego teraz przeżywamy rozczarowanie lub w najlepszym przypadku czujemy, że coś nie gra?
Kryzys w związku po ślubie może mieć różne podłoża i o większości z nich już wspominałem.
Po pierwsze, jeśli dość szybko postanowiliśmy wejść ze sobą w związek małżeński, możliwe, że dopiero teraz zaczynamy poznawać niektóre aspekty dzielenia życia z tą drugą osobą. Szczególnie, jeśli nie było nam dane mieszkać wcześniej razem, co obecnie jest jednak coraz rzadziej spotykane.

Poza wspólnym mieszkaniem dochodzą inne „delikatne” kwestie jak wspólne finanse i relacje rodzinne, które potrafią być punktem zapalnym konfliktu. Warto wówczas przede wszystkim starać się wszystko rozwiązywać na bieżąco, mieć realistyczne oczekiwania i uświadomić sobie, że naszą najbliższą rodziną od teraz jest przede wszystkim nasz partner/nasza partnerka.
Kryzys w związku po urodzeniu dziecka
Jednym z najtrudniejszych momentów w związku jest pojawienie się dziecka. To wielka radość, ale i wielkie wyzwanie. Najbardziej „kryzysogenne” okazuje się przemęczenie. Słabo śpimy (mamy pretensje o to, kto śpi więcej i dlaczego), jesteśmy rozdrażnieni i mamy mało czasu na ustalenie pewnych spraw, które zasadniczo ułatwiłyby nam sprawne funkcjonowanie.
Od tego właściwie trzeba zacząć, by uniknąć kłótni i jak najłagodniej przejść ten okres. Kobieta oczekuje od mężczyzny odpowiedzialności, wsparcia i tego, że będzie okazywał pełną gotowość do pomocy.
Mężczyzna natomiast chce, by jego ukochana była nie tylko matką, ale wciąż jego partnerką. Oboje zatem powinni zadbać o to, by te dwa aspekty życia – opieka nad dzieckiem i dbanie o dom oraz relacje między partnerami – stały się ich wspólną troską.
Kryzys w związku na odległość
Trzecią sytuacją, która generuje kryzys, jest związek na odległość. Brak regularnej bliskości fizycznej, niemożność uczestniczenia w codziennych życiu drugiej osoby, pojawiający się brak zaufania i zazdrość to okoliczności, które stopniowo „psują” związek.
Niestety prawda jest taka, że nie powinniśmy w relacji na odległość pokładać zbyt wielkich nadziei, bo to może okazać się zgubne. Lepiej jest od niemal samego początku dążyć wspólnie z drugą osobą do tego, by być razem lub przynajmniej mieć możliwość jak najczęstszego widywania się na żywo.
Póki pozostaje to niemożliwe, powinniśmy prowadzić rozmowy wideo, regularnie do siebie dzwonić, czasami wysyłać coś sobie niespodziewanie pocztą i podsycać namiętność mimo dystansu fizycznego.
Jeśli w przypadku związku na odległość widzimy, że zaangażowanie po obu stronach jest jednakowe i oboje dążycie do przejścia na inny tryb, kryzys może zostać szybko zażegnany. Jednak jeżeli widzimy słabnące zaangażowanie lub zbytnią zazdrość, często się kłócimy lub coraz rzadziej kontaktujemy ze sobą, warto przeprowadzić poważną rozmowę, by wiedzieć, na czym się stoi.
Słowem podsumowania chciałbym ponownie zachęcić cię do przyjrzenia się poradnikowi „Pogotowie Dla Związku”. Jeśli szukasz rzetelnego opracowania, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości oraz pokaże ci, co konkretnego możesz zrobić, by naprawić swój związek, ten e-book jest właśnie dla ciebie!
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Na tym kończę moją analizę kryzysu w związku. Choć starałem się, by wpis był pogłębioną analizą, zdaję sobie sprawę z tego, że temat jest bardzo obszerny. Zachęcam cię do przeczytania innych wpisów poświęconych problemom w relacjach i receptom na nie. Życzę ci powodzenia i mam nadzieję, że jeśli twój związek zmaga się z kryzysem, wspólnie będziecie w stanie sobie z nim poradzić!