Szukaj
Close this search box.

Kryzys w związku z narcyzem: skąd się bierze i jak mu zaradzić?

kryzys związku z narcyzem

Kryzys w związku z narcyzem prędzej czy później nadchodzi. Jest on wpisany w charakter relacji z partnerem (bądź partnerką) o tym zaburzeniu osobowości.

Największy problem jest jednak taki, że po pierwsze, nie spodziewasz się kryzysu, bo przychodzi on znienacka, a po drugie, nie masz na niego prawie żadnego wpływu.

W tym artykule wyjaśnię, skąd się bierze kryzys w związku z narcystyczną osobą i jak sobie radzić z tą sytuacją, by odzyskać choć trochę kontroli.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia testu, aby przekonać się ostatecznie, czy partner lub partnerka jest osobą narcystyczną. Być może przejawia tylko część cech, ale możliwe, że ma też pełnoobjawowe zaburzenie osobowości. Test jest darmowy i zajmie ci tylko parę minut.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Kryzys w związku z narcyzem: przyczyny

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kryzys w związku z narcyzem nie pojawił się z twojej winy. Jego to wynik jego skomplikowanej osobowości, która generuje konflikt, napięcia i utrudnienia w komunikacji.

Najprawdopodobniej narcystyczny partner lub partnerka początkowo zachowywał/a się wręcz wzorowo: poświęcał/a ci dużo uwagi, dawał/a dowody swojej miłości, a relacja przypominała istną sielankę. Była w niej namiętność i wzajemna fascynacja.

Powyższy opis odnosi się do fazy tzw. love bombingu, czyli bombardowania miłością, kiedy narcystyczna osoba zdobywa kontrolę nad tobą poprzez traktowanie cię w sposób wyjątkowy i przyjemny dla ciebie.

Love bombing nie trwa jednak wiecznie. Jak tylko narcyz orientuje się, że ma cię w garści, może pokazać swoje prawdziwe oblicze. A to jest kompletnie odmienne.

Zaczyna tobą manipulować, kłócić się, robić sceny zazdrości, zdradzać cię, upokarzać, lekceważyć, czepiać się, wzbudzać w tobie poczucie winy. Odbierasz to jako kryzys w związku, ale niestety masz ograniczone pole manewru.

Kryzys w związku z narcyzem: jak sobie radzić?

Jak widzisz, trudno jest zapobiec kryzysowi związku z narcyzem. Można jednak nauczyć się na niego reagować tak, by zminimalizować jego niszczycielskie skutki. Oto kilka porad:

1. Zdystansuj się

Pierwszym krokiem jest z pewnością dystans. Dzięki temu możesz uchronić się choć trochę przed destrukcyjnym traktowaniem przez narcyza.

Uświadom sobie, że jego zachowania są wynikiem jego osobowości, być może poważnego zaburzenia. Staraj się nie analizować jego słów i nie brać ich do siebie.

Pomoże też dystans w sensie dosłownym. Możesz doprowadzić do tego, że będziecie się rzadziej spotykać. Umawiaj się w tym czasie z innymi osobami, zajmij sobą, ignoruj go trochę.

2. Stosuj system kar i nagród

Stosowanie systemu kar i nagród wobec narcystycznej osoby jest niezwykle pomocne. Niekiedy pozwala widocznie poprawić sytuację, szczególnie gdy dana osoba ma tylko część narcystycznych cech.

W skrócie chodzi o to, by odpowiednio reagować na złe i dobre zachowania narcyza. Osoba narcystyczna domaga się przede wszystkim uwagi i prowokuje do tego na różne sposoby.

Gdy narcyz zachowuje się w sposób, który ci nie odpowiada, odbieraj mu swoją uwagę – ignoruj go, nie słuchaj, zajmuj się czymś innym. Gdy będzie zachowywał się w porządku, nagródź go swoim zaangażowaniem w jego osobę.

W ten sposób możesz mu choć trochę wpoić dobre nawyki. Pamiętaj, by nie działać na odwrót, bo wówczas narcyz nauczy się, że aby zwrócić twoją uwagę, trzeba cię nieprzyjemnie prowokować.

3. Panuj nad emocjami

kryzys z narcyzem

W relacji z narcyzem kluczowe jest opanowanie. Łatwo powiedzieć, trudniej wcielić w życie. Narcyz potrafi dać w kość i doprowadzić na skraj swoim zachowaniem. Jeśli jednak nauczysz się panować nad emocjami w tych kryzysowych sytuacjach, będziesz na zwycięskiej pozycji.

Kiedy napięcie między wami sięga zenitu, najlepiej jest się usunąć. Wyjść z pokoju, z domu, zakończyć rozmowę telefoniczną lub wymianę wiadomości. W ten sposób nie dasz mu satysfakcji, że wyprowadził cię z równowagi.

4. Nie daj się zmanipulować

Manipulacje narcyza to najbardziej charakterystyczny element jego zachowania wobec drugiego człowieka, nie tylko partnera. To właśnie one najprędzej mogą cię wyprowadzić z równowagi, a także obniżyć twoją samoocenę.

Aby nie dać się zmanipulować, trzeba przede wszystkim znać rodzaje manipulacji – wówczas łatwiej jest zdemaskować gierki narcyza. Pomocne są też wcześniej opisane strategie jak dystans i unikanie konfrontacji, gdy jesteś na straconej pozycji (a tak jest niemal zawsze, bo narcyz nie przyznaje się do błędu).

5. Zaproponuj profesjonalną pomoc

Docelowo jednak nie można zażegnać kryzysu w związku z narcyzem, jeśli narcyz nie spróbuje się zmienić. To trudna droga, w czasie której często możesz mieć wrażenie, że narcyz robi dwa kroki w przód i jeden wstecz. Jeśli jednak uda ci się go namówić do podjęcia jej, to już połowa sukcesu.

Gdy wyczujesz, że narcyz jest chwilowo w lepszej kondycji i przestał cię traktować jak wroga, spróbuj z nim porozmawiać. Być może uda ci się go przekonać do podjęcia terapii lub chociaż odbycia jednego spotkania z psychologiem. Możesz spróbować go wesprzeć, mówiąc, że ty też pójdziesz do psychologa.

Czy związek z narcyzem da się naprawić?

Kończąc ten wpis, chcę ci powiedzieć, że oczywiście związek z narcyzem jest niezwykle trudny do naprawienia. Nie będę kłamać: w wielu przypadkach wszelkie próby nie przynoszą rezultatu i podjęte działania kończą się klęską.

Niemniej jednak zawsze warto wiedzieć, jak radzić sobie w związku z narcyzem oraz jak, ewentualnie, zakończyć z nim związek.

Gdy narcystyczna osobowość partnera lub partnerki nie jest zbyt silna, jest szansa, że da się coś zrobić. Szczególnie, gdy spotykacie się od niedawna i nie dałeś/aś się jeszcze ostatecznie omotać.

W każdym przypadku przyda ci się wsparcie poradnika, który doskonale opisuje wszystkie aspekty relacji z narcyzem – mężczyzną i kobietą. Sięgnij po „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę” i dowiedz się, jak możesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Rate this post
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: