Kryzys w małżeństwie: jak przetrwać i jak o nim rozmawiać

kryzys w małżeństwie

W małżeństwie, jak w każdym związku, może nawiedzić nas w końcu kryzys. To coś, czego wszystkie pary się obawiają, ale czego też po części się spodziewają. Nawet najbardziej szczęśliwe i udane małżeństwa, a przynajmniej te, które stwarzają takie pozory, są narażone na kryzys małżeński.

Kryzys w małżeństwie może być spowodowany różnymi czynnikami, wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wśród nich można wymienić choćby:

  • nieporozumienia wynikające z różnic charakterów i światopoglądów;
  • nieporozumienia wynikające z oczekiwań, planów, celów życiowych;
  • problemy finansowe oraz różnice w zarobkach;
  • problemy życiowe jak choroby, wypadki, nałogi;
  • problemy rodzinne (nieporozumienia związane z dziećmi i innymi członkami rodziny);
  • problemy w relacjach intymnych, zdrada…

…i wiele więcej, bo tak naprawdę istnieje całe mnóstwo sytuacji i problemów, które namnażają się i w końcu mogą doprowadzić do kryzysu, zwłaszcza, jeśli na bieżąco ich nie wyjaśniamy i nie próbujemy rozwiązać.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się z bliska kryzysom w małżeństwie. Omówimy sobie nie tylko ich objawy, ale przede wszystkich szczególne przypadki będące jednymi z najczęstszych przyczyn pojawienia się kryzysu. Ponadto znajdziesz tu całkiem sporo cennych porad, które pomogą tobie i małżonkowi lub małżonce wyjść z tego trudnego etapu w waszym wspólnym pożyciu.

Jeśli natomiast szukasz profesjonalnego opracowania, które pozwoli ci zażegnać kryzys w małżeństwie, polecam ci lekturę e-booka „Pogotowie Dla Związku„, w którym zawartych jest wiele praktycznych porad, technik i ćwiczeń. Kliknij ten link, by dowiedzieć się o nim więcej.

Zanim przejdziemy do właściwej części wpisu, zrób test online, który pozwoli ci ocenić kondycję twoje związku małżeńskiego. To dobry sposób na szybkie podsumowanie problemów, jakie pojawiają się w twojej relacji z mężem lub żoną. Od razu po odpowiedzi na pytania otrzymasz wynik i jego interpretację.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Kryzys w małżeństwie: objawy

Kryzys w małżeństwie będzie miał podobne symptomy jak każdy inny kryzys w związku (artykuł znajdziesz pod tym linkiem) i właściwie to nie one go w jakiś sposób wyróżniają. Kryzys małżeński charakteryzuje raczej specyficzne „tło wydarzeń”. Dla porządku jednak przyjrzyjmy się jeszcze przejawom kryzysu w małżeństwie.

Przede wszystkim coraz częściej pojawiają się nieporozumienia i konflikty, na które coraz gorzej reagujemy. Sprzeczki przeradzają się w awantury, nie słuchamy siebie nawzajem, przerywamy w połowie zdania, oskarżamy się i wyrażamy o sobie negatywnie.

Z drugiej strony sami czujemy się niezrozumiani i ignorowani. Komunikacja między nami ma się coraz gorzej, szczególnie, że nie służy już do budowania bliskości w relacji.

Oddalamy się też od siebie fizycznie. Dystansujemy, izolujemy i nie okazujemy sobie czułości. Spędzamy mniej czasu razem, w dodatku w średnio przyjemnej atmosferze. Swoją lepszą wersję siebie zostawiamy dla innych, mężowi lub żonie prezentując się od tej gorszej strony.

Nie chodzimy razem na imprezy, nie mówiąc już o randkach. Unikamy dotyku, seksu, nawet miłych słów. Śpimy osobno, a jeśli nie, kładziemy się oddzielnie i zasypiamy niczym obok obcej osoby.

Straciliśmy do siebie zaufanie. Podejrzewamy zdradę lub kłamstwo, nadmiernie kontrolujemy, ale też mamy poczucie, że nie możemy na tej drugiej osobie polegać. Nie próbujemy już się wspierać, obrzucamy się nieustannie krytyką. Załatwianie wspólnych spraw i podejmowanie decyzji staje się udręką i przyczyną kolejnych kłótni.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie umiemy sobie wyjaśnić, co się właściwie stało, że nagle życie z człowiekiem, którego kochaliśmy całym sercem, zaczęło być nie do zniesienia.

Czy to my się zmieniliśmy, czy nasz mąż/nasza żona? A może nikt się nie zmienił, tylko byliśmy zaślepieni miłością, a teraz zasłona opadła i musimy zmierzyć się z rzeczywistością, której nie umiemy zaakceptować? Tak czy inaczej, jeśli chcemy uratować nasze małżeństwo, lepiej zabrać się poważnie za kryzys, który je dopadł.

To oczywiście tylko niektóre oznaki i przyczyny kryzysu w małżeństwie. Aby poznać je wszystkie, a przy okazji dowiedzieć się, jakie konkretne rozwiązania proponuje się w danych sytuacjach, by zamiast zaostrzenia konfliktu autentycznie poprawić relacje, sięgnij po e-book „Pogotowie Dla Związku„. Zobacz, co dokładnie zawiera, klikając poniżej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Kryzys w małżeństwie: szczególne przypadki

Zajmiemy się teraz szczególnymi przypadkami kryzysu w małżeństwie. Przejdziemy przez różne jego etapy i zatrzymamy się w tych najbardziej krytycznych momentach: zaczniemy od młodego małżeństwa, dla którego najbliższym poważnym wyzwaniem jest urodzenie się dziecka.

Następnie przejdziemy do relacji rodzinnych, które potrafią nieźle namieszać, a skończymy na małżeństwie z długim stażem, które musi zmierzyć się z rutyną i kryzysem wieku średniego.

Kryzys w młodym małżeństwie

Nikt nie spodziewa się kryzysu niedługo po zawarciu ślubu. A jednak… Za pozorną sielanką pierwszych lat małżeństwa mogą kryć się bowiem i pierwsze problemy, a zderzenie z rzeczywistością może okazać się zimnym prysznicem dla nowożeńców.

Wiele zależy od tego, jak wyglądało życie pary przed ślubem. Czy mieszkała razem? Jak długo się spotykała? Czy decyzja o ślubie była nagła, czy wynikała z długich przemyśleń i głębokiego przekonania?

Im bardziej partnerzy byli „przygotowani” do bycia razem przed ślubem, tym mniejsze prawdopodobieństwo kryzysu. Jeśli jednak młoda para dopiero się dociera, można napotkać na pewne rozczarowania, które kończą się zwykle stwierdzeniem, że „przed ślubem taki nie był/taka nie była”.

Jaką można mieć radę dla takiego początkującego małżeństwa? Przede wszystkim trzeba dużo ze sobą rozmawiać, mówić o swoich uczuciach i starać się rozwiązywać problemy na bieżąco. Trzeba „nauczyć się” siebie nawet w sytuacjach konfliktowych. Nie można odbierać każdej sprzeczki jako kryzys, ale też pozostawiać jej w zawieszeniu.

Warto też tak zorganizować sobie życie, by mąż czy żona nie był(a) centrum naszego wszechświata, ale żebyśmy mieli też czas dla siebie oddzielnie. Od tych pierwszych lat w dużej mierze zależy, jak ustawimy nasze relacje na przyszłość.

Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka

Kryzysowym momentem w niemal każdym związku jest moment narodzin dziecka (szczególnie pierwszego). To czas wielkiej radości i wzruszenia, ale też ogromna próba.

Nasza wytrzymałość fizyczna i psychiczna jest wtedy wyjątkowo narażona, a to może odbić się na relacji. Zmęczenie, przeciążenie, hormony, odsunięcie od życia zawodowego – to wszystko powoduje frustracje.

Dodatkowo do naszego dotychczasowego układu dochodzi nowa rola – rola rodziców, przede wszystkim matki. To jakby do naszego związku zaprosić dodatkowe osoby.

kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka

Między partnerami potrafi pojawić się dystans fizyczny, bo mężczyzna chciałby widzieć w swojej żonie w dalszym ciągu kochankę, a nie tylko matkę dziecka. Kobieta, z drugiej strony, odczuwa presję oczekiwań, że podoła wszystkim rolom na raz.

W tym czasie kluczowe jest wzajemne wsparcie, rozsądny podział obowiązków i zrozumienie. Podarowanie sobie w tym okresie chwili odpoczynku może być najlepszym prezentem dla obojga. Należy dbać o to, by spędzać ze sobą dużo czasu, nie izolować się, bo to kluczowy moment w spajaniu waszych rodzinnych i partnerskich więzi.

W poradniku „Pogotowie Dla Związku” znajdziesz zestaw skutecznych, profesjonalnych porad dla tego przypadku oraz wiele innych cennych rozwiązań na poprawę relacji w małżeństwie, które się dopiero „dociera”.

Kryzys w małżeństwie przez teściową

Mężowie narzekają na „mamusie”, które przyjeżdżają z kolejną wizytą i mierzą ich surowym wzrokiem. Żony również narzekają na „mamusie”, które wiedzą wszystko najlepiej, pouczają i chcą o wszystkim decydować. Relacje z teściowymi potrafią być wbrew tym stereotypom całkiem udane, ale bywa, że zamieniają się w koszmar.

Po pierwsze trzeba określić, czy da się coś zrobić, żeby temu zaradzić. Czy można jakoś postawić granice? Nie zapominajcie, że po ślubie to wy jako para jesteście swoją najbliższą rodziną i to sobie nawzajem będziecie w pierwszej kolejności lojalni.

Rodziców i teściów nie trzeba odtrącać, ale oni też muszą się przyzwyczaić, że jesteście niezależni. Uprzejma asertywność jest bardzo wskazana.

Problem pojawia się, kiedy jedno z partnerów jest w trudnej lub nawet toksycznej relacji ze swoim rodzicem lub gdy np. teściowa nie chce za nic zaakceptować swojej synowej lub swojego zięcia.

W pierwszym wypadku sytuacja jest na tyle poważna, że powinno się rozważyć terapię, która ustawi na nowo (i zdrowo) tę relację. W drugim przypadku – cóż, nie każdy musi się lubić, ale na pewno powinny paść zdecydowane słowa o szacunku do własnego dziecka i do osoby, którą kocha.

Kryzys w małżeństwie po 30 latach

Kryzys w małżeństwie po 20 latach czy 30, a nawet więcej, wiąże się z kolejnymi przemianami.

Małżeństwo z 30-letnim stażem to para ludzi, którzy właśnie wypuszczają swoje dzieci z gniazda i muszą się z tym pogodzić. To ludzie, którzy przechodzą na emeryturę i też muszą się z tym nauczyć żyć, którzy mogą być w coraz gorszej kondycji fizycznej. To też pary, które z jednej strony przywykły do rutyny, z drugiej – są nią sfrustrowane.

Należy podkreślić, że udany związek to ciągła inwestycja. Musimy stale nad nim pracować i nie możemy go zaniedbywać. Jeśli odpuścimy np. na kilka lat, za chwilę może się okazać, że po przeżyciu ze sobą połowy życia, chcemy rozwodu.

Parom, które po kilkudziesięciu latach przechodzą kryzysy w małżeństwie można poradzić pielęgnowanie bliskości, znalezienie sobie wspólnego hobby, nie unikanie siebie, ale posiadanie również swojej sfery prywatnej, oraz pozytywne nastawienie do przyszłości, która zawsze będzie przynosić coś nowego.

Kryzys wieku średniego w małżeństwie

Kryzys wieku średniego to legendarne określenie na moment w życiu, w którym zarówno kobiety, jak i mężczyzn dopadają objawy depresji, poczucie osamotnienia, żalu w stosunku do przeszłości i pokusa znalezienia sobie skrajnej odskoczni.

kryzys wieku średniego w małżeństwie

To stan psychiczny, który wyjątkowo może odbić się na małżeństwie. Partnerzy czują się jednocześnie nieatrakcyjni, przytłoczeni upływającym czasem i swoim coraz bardziej zaawansowanym wiekiem, ale też przestają odczuwać więź z małżonkiem/małżonką.

Wszystko się namnaża, a w związku atmosfera robi się coraz mniej przyjemna. Przychodzą do głowy szalone pomysły odmładzania się na siłę, ale nie wspólnie z drugą połówką, tylko solo. Pojawia się nawet pokusa zaczęcia wszystkiego od nowa, związania z kimś innym, założenia nowej rodziny.

To wszystko to bardzo niebezpieczne dla związku zjawiska i ważne jest, żeby właściwie je rozpoznać i zastanowić się, co się tak naprawdę czuje i dlaczego. Przydatna może się okazać terapia małżeńska, ale nic nie zastąpi naszej pracy nad małżeństwem, która powinna trwać od początku i nie słabnąć, gdy nadchodzi ten krytyczny moment.

Kryzys w małżeństwie: jak przetrwać

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze, jak przetrwać kryzys w małżeństwie. Jak go pokonać? Jedni stwierdzą, że lepiej jest przeczekać, bo przyjdą jeszcze lepsze chwile. Inni stwierdzą, że należy od razu działać. Jeszcze inni, że kryzys to tylko sygnał, że należy się rozstać. Co zatem robić?

Prawda, jak to zwykle bywa, leży gdzieś po środku. Najważniejsze to, powtórzę, pracować nad związkiem cały czas, również wtedy, gdy jest dobrze, bo to pozwala nam załagodzić efekty ewentualnego kryzysu małżeńskiego.

Dzięki temu lepiej się będziemy rozumieć, między nami nie narosną z czasem destrukcyjne napięcia, nie będziemy się od siebie oddalać i będziemy już nauczeni, jak rozwiązywać wspólnie problemy.

Wówczas będzie można zacząć działać. Jeśli rozmowy, wspólne spędzanie czasu, odpoczynek, przeorganizowanie obowiązków i próby zbliżenia się do siebie nie przyniosą nam satysfakcji, zawsze możemy spróbować skorzystać z pomocy specjalisty – terapeuty par.

Podczas konsultacji terapeuta pomoże nam zdiagnozować problemy, wskaże możliwe rozwiązania i zada konstruktywne ćwiczenia. Polecam ci serwis ePsycholodzy, gdzie wybór terapeutów par jest duży, a terminy – bardzo szybkie.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

Jeśli kryzys spowodowała sytuacja, o której wiadomo, że jest tylko tymczasowa, nie należy też czekać zupełnie biernie i kurczowo tylko trzymać się myśli, że to przecież minie. Trzeba dawać sobie wsparcie i w dalszym ciągu pracować nad komunikacją, w przeciwnym razie problem pozornie przeminie, ale jego negatywne efekty pozostaną.

Niekiedy kryzys powoduje, że zaczynamy rozumieć, że po prostu nie było nam ze sobą po drodze. Postrzegamy go jako porażkę, ponieważ nie umieliśmy go przezwyciężyć.

Nie powinniśmy jednak mieć do siebie żalu. Związek tworzą zawsze dwie osoby i obie muszą tego chcieć. Zdarzają się błędy, których nie da się być może naprawić, ale z każdego kryzysu mamy szansę wyjść silniejsi i bardziej doświadczeni.

Na zakończenie tego wpisu chciałbym przypomnieć ci o poradniku dla par zmagających się z kryzysem w związku „Pogotowie Dla Związku”. Jeśli szukasz rzetelnego opracowania, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości oraz pokaże ci, co konkretnego możesz zrobić, by naprawić swoje małżeństwo, ten e-book jest właśnie dla ciebie!

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

4.9/5 - (7 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.