Kryzys w małżeństwie: test, interpretacje wyniku i wskazówki

kryzys w małżeństwie test

Jeśli wpisujesz w wyszukiwarce „kryzys w małżeństwie test„, zapewne dręczą cię obawy, że w twoim związku małżeńskim nie dzieje się dobrze. Być może nie potrafisz ocenić, czy zaobserwowane symptomy faktycznie wskazują na kryzys i szukasz potwierdzenia (lub lepiej – zaprzeczenia) dla swoich przypuszczeń. Tak czy inaczej dobrze, że czytasz teraz ten artykuł!

Pogorszenie relacji w związku z partnerem bądź partnerką słusznie wzbudza niepokój i wątpliwości. Bardzo trudno jest niekiedy zauważyć cienką granicę między niewinnymi nieporozumieniami i lekką rutyną a konfliktami i oddalaniem się od siebie, które nieuchronnie prowadzą do rozpadu małżeństwa.

Tak naprawdę nigdy nie warto zostawiać nierozwiązanych problemów, nawet pozornie nieistotnych. Mają one tendencję do działania jak kula śniegowa, która na początku jest niewielka, ale staczając się, nabiera szybko objętości. Ważne jest natomiast, by umieć rozpoznawać w szczególności sygnały ostrzegawcze.

W tym artykule przedstawimy test na kryzys w związku. Pomoże ci on rozpoznać problemy, z jakimi się zmagacie jako para, ale też podsumuje je i zaprezentuje w formie wyniku. Wyjaśnię, jak rozwiązać test, jak interpretować rezultat i co zrobić, by ten wynik poprawić, póki nie jest jeszcze za późno. Jeśli jesteś gotów/gotowa, możemy zaczynać!

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Kryzys w małżeństwie: test

Jak już wspomniałem, prawdopodobnie w twoim związku zaczęły już dziać się rzeczy, które od pewnego czasu cię niepokoją. To symptomy kryzysu, które nie jesteś pewien/pewna, jak interpretować. Czy to normalne? Przejściowe? Czy można temu zaradzić, czy to koniec związku? Test online z pewnością może ci pomóc niektóre z tych wątpliwości rozwiać.

Przy okazji robienia testu warto też zerknąć do naszych wpisów poświęconych kryzysowi w związku i kryzysowi małżeńskiemu. Znajdziesz w nich między innymi listę objawów kryzysu, jego przyczyn oraz naturalnie porady, co robić.

Ale przejdźmy w końcu do naszego testu na kondycję twojego związku. Przeznaczony jest on zarówno dla małżeństw, par z długim stażem, mających dzieci, jak i tych, które zmagają się z kryzysem już po kilku miesiącach bycia razem.

Test składa się z 26 pytań, które możemy podzielić na pewne grupy. Pierwsza z nich to ogólne pytania dotyczące ciebie i statusu twojego związku (w tym czasu jego trwania).

Następnie twojej ocenie zostaną poddane różne aspekty waszych relacji takich jak komunikacja, kontakty intymne, wspólne wartości, spędzany razem czas oraz różne uczucia, jakie pojawiają się między wami (zarówno te pozytywne, jak i negatywne).

Część pytań dotyczy bezpośrednio problemów i okoliczności, jakie odbijają się na waszej relacji. To zarówno tak oczywiste sytuacje kryzysowe jak zdrada, jak i czynniki zewnętrzne i wpływające pośrednio, np. nałóg, kłótnie o dzieci i finanse, czy relacje z bliskimi.

Pod koniec testu będziesz mieć również miejsce na to, by podsumować problemy w związku, ocenić całościowo waszą relację i określić swój cel.

Co ważne, test jest całkowicie darmowy, a jego wynik poznasz po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania. Kliknij poniżej, aby do niego przystąpić:

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Test na kryzys w związku: interpretacja wyniku

Po podsumowaniu odpowiedzi udzielonych w powyższym teście otrzymasz wynik. I tu masz jedną z czterech możliwości.

Może się okazać, że twój związek jest idealny i nie można mu w zasadzie nic zarzucić. Wówczas pozostaje ci tylko zachować czujność i nie zaniedbywać go. Jeśli jednak obawiasz się, że twój związek przechodzi kryzys, bardziej prawdopodobny będzie jeden z trzech pozostałych wyników.

To, co cię aktualnie niepokoi, to mogą być sygnały ostrzegawcze, jakie wysyła twój związek. To najlepszy moment, by zacząć działać i nie dopuścić do kryzysu. Może też być tak, że twój związek faktycznie przechodzi bardziej lub mniej poważny kryzys.

czy to koniec związku test

Test wiarygodnie oceni kondycję twojego związku, choć oczywiście bierze pod uwagę wyłącznie twój punkt widzenia. Wynik, który zobaczysz na koniec, prawdopodobnie utwierdzi cię w przekonaniach, które w głębi już miałeś/aś.

Być może jeszcze istotniejsze od samego rezultatu jest to, co daje ci skonfrontowanie się z poszczególnymi pytaniami. To właśnie one pomagają ci zidentyfikować problem – działają trochę tak, jak wywiad przeprowadzony przez psychologa.

Warto zapisać sobie odpowiedzi, szczególnie jeśli wybierasz się na terapię albo planujesz rozmowę z partnerem/partnerką, by spójnie przedstawić to, nad czym trzeba pracować.

A skoro już mowa o terapii, polecam ci serwis ePsycholodzy, gdzie możesz szybko zarezerwować wizytę online u jednego z wielu dostępnych terapeutów. Są wśród nich również specjaliści od terapii par.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

Czy to koniec związku? Wskazówki

Mimo wszystko wynik potwierdzający twoje ponure podejrzenia nie jest najlepszą wiadomością. Dużo bardziej chcielibyśmy usłyszeć, że to, co się dzieje w naszym związku, niebawem rozwiąże się samo. Cóż, chyba przyznasz, że to raczej mało możliwe…

Dobra wiadomość jest jednak taka, że mając już świadomość sytuacji, możesz zacząć działać. W zależności od stopnia zaawansowania kryzysu możesz potrzebować różnych narzędzi.

Przede wszystkim zachęcam cię do podjęcia terapii – jeśli nie w parze, to chociaż samodzielnie. Nawet na naszej stronie możesz przyjrzeć się ofercie konsultacji psychologicznych w poradni lub online i otrzymać specjalną zniżkę na cztery pierwsze spotkania. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Tak naprawdę najważniejsze jest to, co robi się samemu dla swojego związku. Nie wystarczy raz w tygodniu spotkać się z psychologiem. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia dla par, które poprawiają komunikację i bliskość między partnerami. Poświęcony in został oddzielny wpis na naszym blogu – znajdziesz go tutaj.

Jeszcze więcej ćwiczeń, dokładnie rozpisanych, a także licznych porad na temat tego, jak zażegnać kryzys w związku, znajdziesz w e-booku „Pogotowie Dla Związku„. I może się okazać, że lektura tego poradnika pozwoli ci kompleksowo zająć się problemem.

To nie tylko przejrzyście wyłożona teoria na temat mechanizmów w relacjach i przyczynach kryzysu. To zbiór recept na wiele popularnych problemów, praktycznych wskazówek, jak zachowywać się podczas kłótni i jak rozmawiać o kryzysie, by znaleźć wspólnie rozwiązania. To także wnikliwa analiza takich problemów jak zdrada czy zazdrość. Zapoznaj się z e-bookiem, klikając poniżej:

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

4.7/5 - (8 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.