Szukaj
Close this search box.

Kobieta z borderline: cechy i jak ją rozpoznać

Kobieta z borderline

Kim jest kobieta z borderline? Jakie są cechy, które pozwalają ją rozpoznać? I jak mogę poradzić sobie w relacji z nią?

Kobieta borderline to złożona postać, charakteryzująca się dużą niestabilnością emocjonalną. W relacjach z innymi ludźmi, a zwłaszcza w parach, jest niezwykle toksyczna, do tego stopnia, że całkowicie przytłacza swojego partnera i pogrąża go w piekle.

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie również miałeś kontakt z kobietą z borderline lub podejrzewasz, że twoja partnerka wykazuje pewne cechy tego zaburzenia osobowości. Trafiłeś we właściwe miejsce!

Poniżej wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o kobiecym zaburzeniu osobowości borderline. Przedstawię główne cechy i udzielę ci porad, jak radzić sobie z kobietą z borderline.

Ponadto porozmawiamy również o podobieństwach między zaburzeniem borderline i narcyzmem, ponieważ mają one wiele wspólnych elementów.

Dlatego też, zanim zaczniesz czytać, zapraszam cię do wykonania szybkiego testu online, dzięki któremu dowiesz się, czy kobieta, z którą masz do czynienia, ma również narcystyczne cechy osobowości. Wykonaj test, klikając tutaj.

Dowiedz się, czy ona jest narcystyczna

Kobieta z borderline: charakterystyka

Zaburzenie osobowości borderline (BPD) jest zaburzeniem, które dotyka głównie kobiety i jest diagnozowane u około 3-5% populacji. BPD zostało uwzględnione w DSM-5, Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne1.

Dzięki temu rozpoznaniu możliwe było zwiększenie świadomości na temat tego zaburzenia, umożliwiając jego łatwiejszą i dokładniejszą identyfikację. W rzeczywistości borderline można rozpoznać po manifestacji jego objawów.

Są to impulsywność, niestabilność, lęk, depresja, gniew i wściekłość, prowadzące do głębokiej niestabilności emocjonalnej. Podobnie jak w przypadku każdego zaburzenia osobowości, zaburzenie osobowości borderline ma swoje korzenie w przeszłości kobiety.

dziewczyna z borderline

Przyczyny prowadzące do rozwoju BPD można znaleźć w traumatycznych wydarzeniach, doświadczeniach wykorzystywania lub złego traktowania w dzieciństwie.

To dlatego kobiety z zaburzeniem osobowości borderline mają tendencję do szukania wpływu na innych ludzi: aby zrekompensować sobie chroniczny brak uczuć i poczucia własnej wartości.

Pod względem objawów i cech charakteru, zaburzenie osobowości borderline wykazuje silne podobieństwa do ukrytego narcyzmu2.

Rzeczywiście, wiele osób opisuje kobietę z borderline jako narcyza z silnym lękiem przed porzuceniem i nienormalnym przywiązaniem do innych.

Potwierdza to potrzeba ciągłej uwagi i potwierdzenia ze strony innych, co jest jednym z powodów, dla których kobieta z borderline tworzy bardzo burzliwe i niestabilne relacje.

Dziewczyna z borderline: jak ją rozpoznać?

Po ogólnym opisie BPD ważne jest, aby zagłębić się w charakterystykę i zachowanie osoby z borderline.

Aby rozpoznać dziewczynę z borderline, oto na co należy zwrócić uwagę:

 • Silny lęk przed porzuceniem;
 • Może być bardzo zazdrosna lub zaborcza wobec partnerów i przyjaciół;
 • Ma tendencję do myślenia zerojedynkowego, bez kompromisów;
 • Czuje się niepewna i niekochana, niezależnie od tego, ile miłości otrzymuje;
 • Może mieć silne wahania nastroju, przechodząc od jednej emocji do drugiej;
 • Ma tendencję do impulsywnego życia i podejmowania decyzji bez zastanowienia;
 • Ma trudności z radzeniem sobie ze stresem i sytuacjami konfliktowymi;
 • Często wpada w nagły gniew i staje się agresywna;
 • Związki z nią są niestabilne, z częstymi zerwaniami i pojednaniami;
 • Potrafi być bardzo krytyczna i surowa wobec siebie i innych;
 • Ma niską samoocenę, często czuje się nieodpowiednia lub niewystarczająca.

Jak widać, cechy charakteru kobiety z borderline są różnorodne i może być ci trudno ją rozpoznać. Pod tym względem dwie cechy, na które należy zwrócić największą uwagę, to impulsywność i niestabilność emocjonalna.

Związek z kobietą borderline

Zakochana osoba z borderline nawiązuje relacje, które są raczej krótkie, ale jednocześnie intensywne i kompleksowe. Jej relacje miłosne często charakteryzują się wysokim poziomem toksyczności.

Właśnie z powodu swojej głębokiej niestabilności i niezdolności do kontrolowania swoich impulsów, kobieta z pogranicza może stać się fizycznie i psychicznie agresywna, często bez realnego powodu.

zwiazek z kobieta borderline

Jedną z głównych cech zakochanej kobiety z borderline jest jej ogromny strach przed porzuceniem lub zdradą.

Dlatego też ma tendencję do bycia bardzo kontrolującą i zaborczą, do tego stopnia, że próbuje odizolować swojego partnera od przyjaciół i rodziny, obawiając się, że mogą go jej odebrać. Często posuwa się nawet do tego, że zwraca swojego partnera przeciwko rodzinie lub przyjaciołom, próbując wykluczyć ich ze swojego życia.

Jeśli chodzi o jej potrzeby, kobieta z borderline ma desperacką potrzebę miłości i uwagi.

Potrzeba ta prowadzi ją do poszukiwania absolutnego uczucia i symbiotycznego związku z partnerem. Ten ostatni ma za zadanie kochać ją bezwarunkowo i ratować ją przed wewnętrznymi udrękami, ale nigdy mu się to nie udaje.

To zapotrzebowanie na ciągłą miłość i uwagę może prowadzić do intensywnych i namiętnych, ale także bardzo niestabilnych i destrukcyjnych relacji.

W rzeczywistości toksyczność osoby z borderline często prowadzi do zniszczenia związku, nawet jeśli partner zrobił wszystko, co możliwe, aby to zadziałało.

Kobieta z borderline a narcyzm

Narcyzm w wersji ukrytej ma wiele podobieństw z zaburzeniem osobowości borderline. W rzeczywistości wiele kobiet z borderline wykazuje narcystyczne cechy osobowości i odwrotnie.

Oba zaburzenia charakteryzują się silną potrzebą uwagi i potwierdzenia ze strony innych, niską samooceną i lękiem przed porzuceniem. Istnieją jednak pewne różnice między tymi dwoma zaburzeniami.

Podczas gdy narcyzm objawia się manią wielkości i poczuciem wyższości nad innymi, zaburzenie borderline objawia się poczuciem wewnętrznej pustki i niepewności.

Co więcej, kobieta z borderline ma tendencję do bycia znacznie bardziej impulsywną i niestabilną niż kobieta narcystyczna. Współwystępowanie tych dwóch zaburzeń może jeszcze bardziej skomplikować sytuację.

Narcystyczna kobieta z borderline może mieć silną potrzebę uwagi i potwierdzenia, ale jednocześnie może stać się bardzo agresywna i destrukcyjna, jeśli poczuje się zagrożona lub odrzucona.

Dlatego właśnie posiadanie stabilnego i satysfakcjonującego związku z kobietą z tymi zaburzeniami jest naprawdę bardzo trudne. Tym bardziej konieczne staje się wyposażenie się we wszystkie możliwe narzędzia, aby zrozumieć, jak sobie z nią radzić.

W związku z tym zapraszam cię do zapoznania się z e-bookiem „Sposób na Narcyzkę„. To praktyczny i szczegółowy przewodnik po zarządzaniu relacjami z kobietami z tymi zaburzeniami osobowości.

Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.

Źródła

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3494330/ ↩︎
 2. https://www.verywellmind.com/narcissistic-personality-disorder-425426 ↩︎
4.7/5 - (4 votes)
Picture of Aleks Rajzer
Aleks Rajzer
Doświadczony dating coach, absolwent socjologii i studiów podyplomowych na kierunku Coaching z elementami psychologii. Od wielu lat studiuje relacje damsko-męskie, by odpowiedzieć na pytania dręczące tysiące osób ze złamanym sercem. Autor bestselleru "Klucz Do Odzyskania" i wielu innych poradników. Założyciel bloga Rozwój Do Potęgi, gdzie publikuje artykuły i udziela również porad indywidualnych. Prywatnie miłośnik tańca, podróży i wypoczynku na łonie natury. Możesz się z nim skontaktować na Instagramie.

Czytaj również: