Szukaj
Close this search box.

Kłamstwa narcyza: jakie są, co skrywają i jak się przed nimi bronić?

kłamstwa narcyza

Jakie są kłamstwa narcyza? Dlaczego narcyz kłamie? Jak bronić się przed kłamstwami narcyza? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

Jedną z typowych cech narcyza jest jego skłonność do mijania się z prawdą. Narcyz sięga po kłamstwo w różnych celach i nie sprawia mu trudności okłamywanie zarówno najbliższych osób, np. partnerki, jak i tych dalszych, np. znajomych z pracy.

W tym wpisie przeanalizuję najczęściej spotykane kłamstwa narcyza, które są niejako filarami jego działań. Dowiesz się, czemu służą i jak je rozpoznać. Dodatkowo wyjaśnię ci, jak możesz je zdemaskować i bronić się przed nimi.

Zanim zaczniemy, zrób bezpłatny i niezwykle przydatny test online. Pozwoli on wykazać, czy mężczyzna, z którym masz do czynienia, jest narcyzem i w jakim stopniu są w nim nasilone narcystyczne cechy. Kliknij poniżej, by do niego przystąpić:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Dlaczego narcyz kłamie?

Narcyz jest patologicznym kłamcą, a także prawdziwym profesjonalistą w swoim fachu. To właśnie na kłamstwach opiera się większość jego manipulacji.

Głównym motywem, dla którego narcyz kłamie, jest chęć utrzymania kontroli. Co więcej, wykorzystuje tę umiejętność nie tylko w kontaktach z partnerką. W rzeczywistości okłamuje także ludzi wokół siebie (przyjaciół, rodzinę, współpracowników itp.), zwłaszcza gdy musi zdyskredytować swoją ofiarę w oczach innych.

Trzeba też podkreślić, że jego brak empatii i całkowity brak szacunku dla drugiego człowieka dusi w zarodku wszelkie możliwe skrupuły czy wyrzuty sumienia, które ktoś inny mógłby mieć.

dlaczego narcyz kłamie

Ponieważ narcyz ma naturalne skłonności do zdrady, kłamstwa pomagają mu unikać odpowiedzialności za to, co zrobił. Choć w tym wypadku należy przyznać, że potrafi być wyjątkowo bezczelny.

W końcu kłamstwa narcyza służą też podtrzymywaniu jego wizerunku i wizji rzeczywistości. W tym sensie narcyz oszukuje samego siebie, ale brak zdolności do autokrytyki powoduje, że tkwi w fałszu, a kłamstwo staje się jego strefą komfortu.

Żeby lepiej zrozumieć ten mechanizm, trzeba dobrze poznać narcystyczną osobowość. Wiedza jest zresztą najważniejszym narzędziem w walce z toksycznym narcyzem. Dlatego polecam ci bardzo e-book „Sposób Na Narcyza„, który przeprowadza wiwisekcję narcystycznej osobowości, od A do Z.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Kłamstwa narcyza: 5 najczęściej spotykanych

Przejdźmy teraz do centralnej części tego wpisu, w której omówimy najczęściej spotykane kłamstwa narcyza oraz wyjaśnimy, czym są one motywowane.

1. Love bombing i osaczanie ofiary

Zacznijmy od kłamstw, które mają na celu osaczenie ofiary. Narcyz bowiem nie może przejść do swoich właściwych działań, dopóki nie zdobędzie całkowitego zaufania, nie owinie sobie drugiej osoby wokół palca i nie uzależni jej od siebie co najmniej emocjonalnie. To właśnie cel pierwszego kłamstwa.

love bombing

Narcyz obsypuje swoją ofiarę komplementami, jest szarmancki i seksowny, uderza w jej czułe punkty, skłania do zwierzeń, udając zrozumienie i empatię. Dzięki temu sam staje się w oczach ofiary facetem idealnym i bratnią duszą.

2. Kreacja wizerunku

Jednymi z podstawowych kłamstw narcyza są wszystkie te związane z kreowaniem przez niego własnego wizerunku. To seria drobniejszych lub poważniejszych manipulacji, które mają na celu utwierdzenie innych w przekonaniu o jego cechach, zdolnościach i kompetencjach.

Narcyz przemilczy swoje słabości i, udając fałszywą skromność, zaprezentuje całą serię zalet. Będzie snuł historie o swoich dokonaniach, sukcesach i prestiżowych znajomościach. Jednocześnie zawsze będzie występował w roli eksperta.

Raz będzie tylko naginał fakty, innym razem zmyśli wszystko od początku. Będzie w tym bardzo przekonujący, a wszelka krytyka ze strony innych będzie zdecydowanie nie na miejscu.

3. Niszczenie ofiary

Kłamstwa narcyza są też ukierunkowane zewnętrznie, tzn. służą temu, by osłabić swoją ofiarę. A jak to zrobić? Najlepiej podkopywać konsekwentnie jej samoocenę.

W tym celu narcyz nie wzbrania się przed tworzeniem sieci kłamstw, by całkowicie zdestabilizować partnerkę. Nierzadko można zaobserwować, jak narcyz stosuje przemoc psychiczną (a czasem nawet fizyczną) wobec swojej partnerki, uzasadniając ją słowami: „Robię to dla ciebie”.

Ofiara narcyza w końcu zaczyna wierzyć, że jest słaba, niesamodzielna, niekompetentna, a nawet rozstrojona psychicznie (patrz: gaslighting) i bez narcyza nie dałaby sobie rady.

4. Ukrywanie swoich występków

„Nie wie lewica, co czyni prawica” – narcyz dobrze zna to przysłowie. Za pomocą kłamstw i niedomówień potrafi doskonale ukryć nawet najgorsze występki.

Nie tylko zatuszuje zdradę przed partnerką, ale też przekona otoczenie, że to on jest wybawicielem, ofiarą lub jedyną osobą, która trzyma wszystko w ryzach.

Kłamstwo jest zatem sposobem na ucieczkę od odpowiedzialności, a jednocześnie dodanie sobie cech do swojego wizerunku – już nie po to, żeby się przechwalać, ale żeby udawać osobę troskliwą, empatyczną i kierującą się zdrowym rozsądkiem.

5. Wciąganie w relację podstępem

Kończąc, powiedzmy sobie jeszcze o tzw. hooveringu, który też jest oparty na kłamstwach. Narcyz bowiem ma tendencję do ponownego wciągania w relację po rozstaniu, które nawet sam zainicjował.

kłamstwo narcyza

Aby wrócić, ucieka się do fałszywych obietnic i scen skruchy, by uzyskać wybaczenie i na nowo zająć dawną pozycję w życiu swojej ofiary. Kiedy po dobroci nie udaje mu się tego uzyskać, przechodzi do gróźb. Zastraszanie też jest formą kłamstwa, bo narcyz liczy, że ofiara zmieni zdanie, a on nie będzie musiał nawet kiwnąć palcem.

Jak bronić się przed kłamstwami narcyza?

Przekonaliśmy się, że kłamstwo to chleb powszedni narcyza. Nawet narcyz ukryty nie powstrzyma się przed nim.

Narcystyczna osoba rozwija w sobie swój wrodzony talent, a zadaniem jej przeciwników jest nauczenie się właściwej obrony przed tymi kłamstwami.

trzy najważniejsze rzeczy, które powinna zrobić osoba mająca do czynienia z narcyzem. Po pierwsze, musi dowiedzieć się jak najwięcej o narcystycznej osobowości, by poznać działania i motywacje narcyza. Po drugie, musi pracować nad swoją niezależnością, a po trzecie, nauczyć się odpowiadać na manipulacje.

W spełnieniu tych warunków, a także w wielu innych kwestiach, pomoże ci e-book „Sposób Na Narcyza” – kompletny przewodnik po narcystycznej osobowości i relacjach z narcyzem.

Jesteś żoną narcyza? Twój były jest narcyzem? A może masz narcystycznego kochanka? Poradnik pomoże ci w każdej sytuacji i uwzględni każdy możliwy scenariusz. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

5/5 - (1 vote)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: