Kiedy zakończyć związek: 8 sygnałów, że należy zerwać

kiedy zakończyć związek

Zastanawiasz się, kiedy zakończyć związek? Masz wątpliwości, czy twój związek ma sens, ale nie chcesz podjąć złej decyzji? A może masz wyrzuty sumienia?

To, kiedy zerwać z partnerem lub partnerką, jest bardzo osobistą, ale i trudną decyzją. Jeśli nie wydarzyło się nic, co nagle zmieniło nasze spojrzenie na związek (np. zdrada), rozstanie jest krokiem ostatecznym, wynikiem dojrzewających w czasie przemyśleń i uczuć. Bywa, że jesteśmy pewni tego, że druga osoba stała nam się obojętna i związek mija się z celem. Ale w zdecydowanej większości przypadków jest tak, że miotamy się wewnętrznie i niemal chcielibyśmy, żeby ktoś tę decyzję podjął za nas.

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie 8 bardzo istotnych sygnałów, które mogą pomóc zdecydować, kiedy zakończyć związek. W międzyczasie natomiast możesz zrobić krótki, bezpłatny test online, który pozwoli ci ocenić kondycję twojego związku. Pytania dotykają różnych aspektów relacji, a ostateczny wynik (który zobaczysz od razu po jego zakończeniu) pozwoli ci być może z dystansem spojrzeć na swój związek.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Kiedy zakończyć związek: 8 sygnałów

Przejdźmy zatem do głównej części tego wpisu. Poniżej znajdziesz opis 8 sytuacji, które odzwierciedlają rozterki przed rozstaniem. Podejrzewam, że chociaż jedna z nich wyda ci się znajoma…

Czasami rozstanie jest dobrym rozwiązaniem pod każdym względem. Ujawnia, czy drugiej osobie tak naprawdę zależy na związku, uświadamia ci twoje własne uczucia i pokazuje, czy relacja tak naprawdę nie podcinała ci skrzydeł. Najważniejsze, by była to decyzja świadoma, która choć bolesna, jest twoja. Pamiętaj, że związek nie jest jedyną rzeczywistością, w której żyjesz. Musisz być szczęśliwy/a w pojedynkę, żeby móc tworzyć również z kimś szczęśliwy związek.

1. Kiedy nie kochasz lub nie masz pewności

Bywa, że przez różne problemy, trudne sytuacje, kłótnie, zaczynamy się zastanawiać, czy naprawdę kogoś kochamy. Jeśli od razu odpychamy od siebie myśl, że mogłoby być inaczej, jest to prawdopodobnie tylko „fałszywy alarm„. Podobnie jeśli dzieje się tak, tylko w negatywnych okolicznościach, a w innych, bardziej pozytywnych, nie mamy wątpliwości do swoich uczuć.

Ale jeśli narasta w tobie poczucie zobojętnienia na drugą osobę i masz wrażenie, że naprawdę niewiele do niej czujesz, nie brakuje ci jej, a myśl o rozstaniu nawet cię nie martwi (czy też wręcz przeciwnie), to coś jest na rzeczy.

Nie ma sensu ciągnąć związku, w którym nie ma miłości. Możesz nie odczuwać już silnego pożądania, na pewno nie doświadczasz już stanu zakochania – ale miłość jest czymś stałym, co powoduje, że jesteś z tą osobą blisko i chcesz z nią dzielić życie. Jeśli tak nie jest, to twój związek nie ma podstaw.

2. Kiedy ktoś inny stał się ważniejszy

Stajemy przed trudnym wyborem, gdy pomimo trwania w stałym związku na horyzoncie pojawia się ktoś inny. Nie chodzi tu o skok w bok czy przelotny romans, którego żałujesz i który nie zburzył twojego uczucia. Mam na myśli rosnące zaangażowanie w relację z kimś innym. To nie partner/ka, ale osoba spoza twojego związku staje się dla ciebie najbliższa i najważniejsza.

Jeśli stopniowo zaczynasz mieć wrażenie, że uczuciowo tworzysz związek nie z tą osobą, z którą oficjalnie jesteś, ale z kimś innym, to wyraźny znak, że trzeba podjąć decyzję. Zdrada jest przykrym incydentem i niekoniecznie od razu trzeba mówić, że zrywa się dla kogoś innego. Ale dla ciebie jest to poważny argument, by rozstać się i szczerze, z czystym kontem zacząć budować nową relację.

3. Widzisz, że zbliża się koniec

Może być tak, że wcale nie myślałeś/aś o rozstaniu, ale zauważyłeś/aś, że to właśnie partner/ka powoli wycofuje się ze związku. Spędzacie coraz mniej czasu ze sobą, coraz mniej rozmawiacie, ograniczyliście kontakty intymne. Ewidentnie związek dogasa, choć nie z twojej inicjatywy.

kiedy należy zakończyć związek

Oczywiście, pierwszą podstawową poradą w tej sytuacji byłaby rozmowa z partnerem/ką o kryzysie w związku i zaproponowanie naprawienia go. Jest jeszcze jednak alternatywne rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest zakomunikowanie rozstania, zanim zrobi to partner/ka.

Może ci się to wydać ryzykowne, ale jeśli ta osoba faktycznie nie chce być już z tobą w związku, i tak odejdzie, a ty będziesz się czuł/a tą opuszczoną stroną. Z drugiej strony fakt, że to ty chcesz zerwać, może odwrócić mechanizmy w waszym związku i spowodować, że partner/ka zechce cię odzyskać. Jest to jedno z działań psychologii odwróconej, o której więcej przeczytasz w e-booku „Klucz Do Odzyskania„. Znajdziesz go pod tym linkiem.

4. Jesteś w toksycznym związku

Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy zakończyć związek, jednej odpowiedzi możesz być pewny/a: jeśli jest on toksyczny. Niemal zawsze jest tak, że od niezdrowej relacji lepiej jest się uwolnić, niż na siłę próbować ją naprawiać.

Czujesz się wykorzystywany/a? Partner lub partnerka stosuje wobec ciebie szantaż emocjonalny i manipulacje? Zdradza cię i poniża? Stosuje wobec ciebie przemoc i agresję? Usiłuje cię od siebie uzależnić emocjonalnie i finansowo? Przejął/ęła kontrolę nad twoim życiem i twoimi relacjami z innymi ludźmi, nawet bliskimi? Nie czekaj i uciekaj z tego związku.

Możliwe też, że toksyczna relacja wynika z faktu, że w twoim życiu pojawił się narcyz. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapanować nad relacją z narcystycznym partnerem lub zostawić go i nie pozwolić mu wrócić, zapoznaj się z treścią „Sposobu Na Narcyza„. E-book znajdziesz tutaj.

5. Gdy druga szansa nie została wykorzystana

A może to już nie pierwszy raz, kiedy przyszłość twojego związku jest niepewna? Może już raz doszło do incydentu, który sprawił, że powiedziałeś/aś „Dość!”? Kiedy kogoś bardzo kochamy, nawet jeśli ta osoba popełni błędy, chcemy w głębi duszy, by udowodniła nam, że potrafi się zmienić. Gdy okaże skruchę, przeprosi i obieca, że już więcej tego nie zrobi, chcemy jej wybaczyć, by wszystko było jak dawniej. Dajemy drugą szansę.

kiedy zerwać

Gorzej, że gdy ta osoba zawiedzie nas po raz drugi, mamy wątpliwości, czy dawać jej trzecią szansę. I tak zaufanie było dane na kredyt. Gwarancja, że incydent się nie powtórzy, spada w tym momencie diametralnie. Dlatego choć warto dać komuś szansę na poprawę, nie można z drugiej strony dać się uwięzić w błędnym kole, w którym jesteśmy zmuszani do wybaczenia i wypracowywania zaufania, a druga strona nie jest w stanie nawet dotrzymać słowa.

6. Brakuje chęci naprawy związku

Związki przechodzą kryzysy i niekiedy można z tych kryzysów wyjść. Jeśli odpowiednio zabierzemy się do pracy nad uleczaniem relacji, mamy szansę na powodzenie. Nawet, jeśli partner/ka nie wykazuje zainteresowania, to nie przekreśla doszczętnie możliwości odbudowania związku.

Gorzej, gdy tej chęci nie ma po obu stronach. Jeśli nie widzisz entuzjazmu partnera/ki, ale i tobie tak naprawdę nie zależy na dalszej walce o związek, to po co to dłużej ciągnąć? Może warto jednak wybrać szczęście w pojedynkę, zamiast męczyć się ze sobą bez celu.

Jeśli natomiast czujesz, że jest jeszcze nadzieja i w imię miłości jesteś gotowy/a coś zrobić, podejmij wyzwanie. W jego realizacji przyda ci się poradnik „Pogotowie Dla Związku„, który stanowi kompendium wiedzy na temat kryzysu w relacji i dostarcza gotowych, praktycznych rozwiązań.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

7. Twój związek jest pusty

Jeśli przeczytasz ten wpis, który został poświęcony sekretom udanego związku, dowiesz się, że miłość to fuzja trzech składników: namiętności, intymności i zaangażowania. Te składniki powinny pozostawać w równowadze, ale z czasem relacja się zmienia i proporcje tych elementów również – przede wszystkim zanika namiętność.

Jeśli udaje nam się pielęgnować pozostałe składniki czyli intymność i zaangażowanie, to nadal trwamy w silnym i wartościowym związku, w którym jesteśmy szczęśliwi. Lecz gdy po namiętności zanika też intymność i zaangażowanie, okazuje się, że trwamy w zupełnie pustym związku. Jesteśmy ze sobą z przyzwyczajenia. Albo uda nam się odbudować uczucie, albo nie będziemy się czuli już ze sobą kompletnie związani, a wtedy może lepiej się rozstać…

8. Twój związek jest źródłem ograniczeń

Ósmy sygnał, który może ci podpowiedzieć, kiedy należy zakończyć związek, to sytuacja, w której relacja, choć pozornie dla ciebie ważna, stawia ci limity, które nie pozwalają ci się realizować.

Takimi limitami może być odmienny styl życia partnerów. Jeśli jedno jest domatorem, a drugie kocha podróże, to zawsze będą się wzajemnie ograniczać. Ale bywa, że dla miłości jesteśmy w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia.

Jednak sytuacje są też znacznie poważniejsze. Na przykład jedno z was chce zakładać rodzinę i mieć dzieci, a drugie absolutnie się na to nie zgadza. Albo jedno chce spełniać swoje marzenia i ambicje, a drugie podcina mu skrzydła. Taki związek nie musi być toksyczny, ale będzie szkodliwy i nieszczęśliwy. Nie trwaj w nim wyłącznie z nadzieją, że coś się zmieni, bo skoro rozmowy nic nie pomogły, najprawdopodobniej się nie zmieni.

Kiedy zakończyć związek: podsumowanie

Dotarliśmy do końca tego wpisu, w którym usiłując odpowiedzieć na pytanie, kiedy zakończyć związek, omówiliśmy 8 sytuacji, które przemawiają za rozstaniem. Nie jest to temat lekki i przyjemny i domyślam się, że tak naprawdę jest ci bardzo przykro, podejmując tę decyzję.

Myśląc o własnym szczęściu, dostrzegasz jednocześnie cierpienie tej drugiej osoby. Zapewne też obawiasz się, czy po rozstaniu uda ci się dojść do siebie i czy nie będziesz żałować swojej decyzji. Możliwe, że martwi cię wizja samotności i tego, że nikogo już nie poznasz, z kim zechcesz stworzyć związek.

To normalne, że nachodzą cię pesymistyczne myśli przy równoczesnym rosnącym pragnieniu odejścia. Jeśli szukasz wsparcia w tej obciążającej psychicznie sytuacji, zachęcam cię do zapisania się do naszej serii codziennych maili. Każdego dnia otrzymywać będziesz wiadomość, która pomoże ci uporać się z miłosnym rozczarowaniem i szybciej stanąć na nogi po rozstaniu. Wypełnij poniższy formularz, aby się zapisać:

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca. Mam nadzieję, że dzięki lekturze udało ci się nabrać trochę dystansu i dojść do wniosków, które pomogą ci zdecydować o przyszłości twojego związku. Pamiętaj, by kierować się swoim szczęściem. Jeśli będzie ci go brakować, drugiej osobie też nie będzie z tobą dobrze.

4/5 - (31 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.