Kiedy facet zaczyna tęsknić po rozstaniu: psychologia i oznaki tęsknoty

Kiedy facet zaczyna tęsknić po rozstaniu

Kiedy mężczyzna zaczyna tęsknić po rozstaniu? Kiedy facet zaczyna żałować rozstania?

Tęsknota jest nieodłącznym elementem rozstania, ale błędem jest twierdzenie, że dotyczy tylko tej osoby, która została opuszczona. W rzeczywistości tęsknota jest swego rodzaju wskaźnikiem – jeśli ją odczuwamy, to znaczy, że zależy nam na osobie, za którą tęsknimy. W naszym umyśle działa jak sprawdzian naszych uczuć, mimo że tak naprawdę nie zawsze tęsknota za kimś równa się darzeniu go głębokim uczuciem.

Z mojego poprzedniego wpisu dowiedziałaś się już, co zrobić, żeby były facet zatęsknił, ale w dzisiejszym wpisie skupimy się przede wszystkim na jednym aspekcie tego zagadnienia, mianowicie: po jakim czasie facet zaczyna tęsknić oraz jak rozpoznać, że ten moment już nastąpił.

Jeśli z niecierpliwością wyczekujesz chwili, kiedy facet zacznie tęsknić, i uważnie wypatrujesz znaków, które będą na to wskazywały, zapewne w planach masz również jego odzyskanie. Jeśli tak, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu online, dzięki któremu ocenisz swoje szanse na odzyskanie byłego partnera.

Wystarczą tylko dwie minuty, żeby go wypełnić. Będziesz musiała odpowiedzieć na 15 prostych pytań, a na koniec otrzymasz wynik wyrażony w procentach odpowiadający prawdopodobieństwu odzyskaniu byłego chłopaka lub męża. Znajdziesz go tutaj.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Kiedy mężczyzna tęskni za kobietą – psychologia tęsknoty

Według badań mężczyzna zaczyna tęsknić za kobietą po około 3 tygodniach/miesiącu. Jest to moment, w którym jego nostalgia osiąga szczytowy punkt. Okres ten jednak może się wahać w zależności od różnych innych okoliczności, które zachodzą w danej sytuacji. W szczególności znaczenie ma:

Kto od kogo odszedł – z oczywistych przyczyn kobieta opuszczona przez partnera zacznie odczuwać tęsknotę za nim praktycznie od razu po rozstaniu. Jej partner może zacząć odczuwać jej brak dopiero po pewnym czasie, o którym pisałem wyżej. Fakt, że mamy kontrolę nad rozstaniem, tzn. to my o nim decydujemy i to my jesteśmy aktywną stroną w tym rozstaniu, sprawia, że odczuwanie tęsknoty czy braku przychodzi do nas dopiero po jakimś czasie. Dlatego w przypadku rozpadu związku tak ważne jest odzyskanie kontroli nad sytuacją – w ten sposób oszczędzamy sobie cierpienia związanego z tęsknotą.

Jak długo trwał związek – ta zależność nie jest jednoznaczna i możemy rozpatrywać ją pod dwoma kątami:

1. Dłuższy i poważniejszy związek to silniejsza więź i tym samym silniej odczuwany brak. Rozpad związków krótkich i pobieżnych przyniesie ze sobą równie krótką i pobieżną tęsknotę.

2. Z czasem, również wraz z rosnącym zaufaniem do partnera, rośnie nasza tolerancja dla rozstania. Wiemy, że nie tylko bliskość fizyczna jest gwarancją utrzymania silnej więzi. W przypadku krótkich związków uczucie jest jeszcze niedojrzałe, za to bardzo silne: zauroczenie sprawia, że chcemy każdą wolną chwilę spędzać z drugą osobą i panikujemy na myśl o rozstaniu.

Ile czasu ze sobą spędzaliście – ten wyznacznik dobrze uzupełnia poprzedni. Jeśli spędzaliście ze sobą każdą wolną chwilę, mieszkaliście pod jednym dachem, widywaliście się często również w okolicznościach zawodowych lub szkolnych, silniej odczujesz brak partnera. Jeśli mimo oficjalnego związku mieszkaliście osobno i widywaliście się sporadycznie, nie odczujecie tak szybko swojego braku.

Czy związek był na odległość – w przypadku związku na odległość tęsknota może, ale nie musi, pojawić się później. Zwykle silniej odczuwamy brak bliskości fizycznej z daną osobą, ale jeśli nasz kontakt z partnerem opierał się na telefonach i wiadomościach, ich nagły brak może wywołać podobne uczucie tęsknoty. W tej sytuacji jednak tęsknota odczuwana przez byłego partnera, który z nami zerwał, może nie być taka pewna.

Czy widujecie się mimo rozstania – widywanie się po rozstaniu, np. w miejscu pracy lub nauki, ma swoje dobre i złe strony. Mimo wszystko jednak może wpływać na odczuwanie tęsknoty: partner jest ciągle pod wpływem bodźców wzrokowych, które przypominają mu o waszej relacji, a jednocześnie nie będąc z tobą, widzi, co stracił.

Czy były partner z kimś się spotyka – jeśli były partner z kimś się spotyka lub zerwał z tobą dla innej, nie możesz oczekiwać, że szybko za tobą zatęskni. Prawdopodobnie nastąpi to jednak przy pierwszym kryzysie jego nowego związku – a ten, prędzej czy później, nadejdzie.

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Uzyskaj dostęp do serii codziennych maili i otrzymaj fragment „Klucza do odzyskania”. Dowiesz się z niego:

Kiedy facet tęskni za byłą – oznaki tęsknoty

Zadając sobie pytanie, kiedy facet zaczyna tęsknić, na pewno zastanawiasz się również, jak poznać, że ten moment już nastąpił.

Oczywiście nie ma zestawu jednoznacznych sygnałów, które sprawdzą się w przypadku każdego mężczyzny, jednak niektóre z nich dość wyraźnie wskazują, że twój były za tobą tęskni lub że mu ciebie brakuje. Przyjrzyjmy się im poniżej:

1. Zintensyfikowany kontakt

Jeśli twój były wznowił z tobą kontakt i stale go intensyfikuje lub też chłopak, z którym spotykałaś się nieoficjalnie, po początkowym oddaleniu się, znów się do ciebie często odzywa, to znak, że czuje twój brak i próbuje jakoś go zaspokoić. Szuka kontaktu z tobą, żeby ukoić tęsknotę.

Przejawem zintensyfikowanego kontaktu może być:

 • częstsze wysyłanie wiadomości i telefony;
 • szybkie odpowiedzi na twoje wiadomości, szybkie oddzwanianie;
 • kontaktowanie się z tobą nawet w sprawach mało pilnych, częste pytanie o twoje samopoczucie, o to, co robisz, pytanie o radę;
 • pojawianie się w miejscach, w których może cię spotkać;
 • nawiązywanie kontaktu w pracy lub w szkole/na uczelni;
 • inicjowanie konwersacji na chacie i przez telefon;
 • przedłużanie rozmów, nawet do późna, kontaktowanie się o różnych porach dnia, kontynuowanie konwersacji dopóki sama jej nie przerwiesz.

Jest to najczęstszy i stosunkowo łatwy do rozpoznania przejaw tęsknoty. Kiedy facet zaczyna tęsknić, usiłuje maksymalnie nasilać kontakt, by go na nowo nie stracić. Pamiętaj jednak, że w ten sposób próbuje też odzyskać kontrolę nad tobą, a na to nie możesz mu pozwolić.

Staraj się trzymać go w napięciu, odpowiadaj niekiedy z opóźnieniem, czasem po dwóch dniach przerwy, przeplataj intensywny i osłabiony kontakt.

2. Zachowanie przy innych

Zacznij obserwować, jak twój były zachowuje się przy innych osobach, przede wszystkim z twojego otoczenia. Jeśli za tobą tęskni, będzie próbował ci to jakoś przekazać i być może nie będzie tego robił zupełnie bezpośrednio w obawie przed twoją reakcją.

Pozytywnym sygnałem z pewnością będą próby nawiązywania przez niego kontaktu z twoimi przyjaciółmi, znajomymi lub rodziną. Czy w ostatnim czasie rozmawiał z twoją siostrą? Pytał twoją przyjaciółkę o radę? Zaoferował pomoc komuś z twoich znajomych? Być może właśnie w tej sposób próbuje się do ciebie zbliżyć i wybadać sytuację.

Spróbuj też zaobserwować, jak zachowuje się wśród swoich znajomych czy na imprezach. Czy próbuje nawiązywać relacje z innymi kobietami? Czy wspólni znajomi dawali ci do zrozumienia, że wspominał o tobie lub pytał o ciebie? Czy doszły do ciebie słuchy, że rozstał się lub pokłócił ze swoją nową dziewczyną? Czy widujesz go w towarzystwie innych kobiet?

3. Zachowanie na social media

Social media są świetnym źródłem wiedzy na temat tego, co robi twój ex, i ewentualnego wybadania, czy za tobą tęskni.

Nie chodzi o to, by go stalkować, ale o to, żeby czujniej obserwować jego reakcje w mediach społecznościowych. Być może dowiesz się z nich, czy się z kimś spotyka, czy prowadzi bujne życie towarzyskie, czy planuje jakieś poważne zmiany jak nowa praca lub przeprowadzka.

Jeśli zaś chodzi o sygnały bezpośrednio związane z tęsknotą, musisz zobaczyć, czy próbuje wchodzić z tobą w jakąś formę interakcji. Najprostszą z nich jest reakcja na twoje posty, zdjęcia i relacje. Jeśli zauważyłaś, że systematycznie je wyświetla, lajkuje, udostępnia, a tym bardziej zostawia pozytywny komentarz – usiłuje zaspokoić twój brak, jaki w ostatnim czasie najwyraźniej odczuwa.

Zwróć też uwagę (choć tu też łatwo o nadinterpretację), czy on sam publikuje treści, które mogłyby cię zainteresować. Być może oczekuje od ciebie jakiejś reakcji. Jeśli jesteście w dobrych relacjach, na próbę możesz zostawić komentarz i zobaczyć, jak się do niego ustosunkuje.

4. Zachowanie przy tobie

To, jak twój były facet zachowuje się w twojej obecności, jest najwiarygodniejszym dowodem na to, czy tęskni, czy też nie. Mówiłem już o zintensyfikowanym kontakcie i chętnym wchodzeniu w interakcje na żywo podczas przypadkowych spotkań. Istotne jest to, jak się w tych sytuacjach zachowuje. Jeśli twój były:

 • próbuje nawiązać z tobą kontakt wzrokowy;
 • uśmiecha się do ciebie;
 • ukradkiem cię obserwuje;
 • szuka kontaktu fizycznego;
 • robi wrażenie zestresowanego, ale i podekscytowanego, kiedy z tobą rozmawia;
 • nawiązuje do waszych wspólnych wspomnień;
 • zaprasza cię na imprezy i grupowe wydarzenia,

najprawdopodobniej tęskni za tobą i być może chciałby nawet do ciebie wrócić, ale wie jednocześnie, że musi zachować ostrożność. Podobnie jak w przypadku intensyfikacji kontaktu, powinnaś odnosić się do niego pozytywnie, ale pokazać, że nie zawsze jesteś dostępna: nie akceptuj wszystkich zaproszeń, pokaż, że jesteś zajęta swoimi sprawami, nie podchwytuj tematów związanych z waszym związkiem.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Kiedy facet zaczyna żałować rozstania

Kiedy mężczyzna tęskni i zaczyna żałować rozstania ze swoją partnerką? Zazwyczaj wtedy, kiedy dociera do niego, że stracił nad nią kontrolę. Zagadnieniu jak sprawić, by twój facet żałował, że cię zostawił, poświęciłem oddzielny wpis, natomiast podstawowe założenie jest takie, że to ty musisz coś w sobie i w swoim zachowaniu zmienić, żeby on miał czego żałować.

Dodatkowo warto jest nasilić w nim tęsknotę, bowiem ona bezpośrednio wiąże się z tym, że twój były zaczyna żałować rozstania:

1. Miłe wspomnienia, do których się odniesiesz w trakcie rozmowy lub które obudzisz w nim postem w mediach społecznościowych (np. podzielisz się wrażeniami z podróży do miejsca, do którego zawsze lubiliście razem jeździć). Powinno to być miejsce lub wydarzenie, które on na pewno skojarzy z tobą lub z waszym związkiem i które wywoła w nim przyjemne uczucia.

2. Zazdrość potrafi iść w parze z tęsknotą, ale musisz wiedzieć, jak się nią posługiwać, wymaga bowiem ostrożnego dawkowania. Z pewnością, kiedy twój były zauważy, że w twoim otoczeniu pojawili się nowi mężczyźni, potencjalnie zainteresowani tobą, lub zacznie podejrzewać, że się z kimś spotykasz, poczuje też silniej tęsknotę za tobą.

3. Nowa ty czyli pozytywne, zauważalne przez wszystkich zmiany w twoim wyglądzie, zachowaniu i stylu życia to klucz do sprawienia, by twój były zaczął za tobą szybciej tęsknić i żałować, że cię zostawił.

Kiedy mężczyzna zaczyna tęsknić po rozstaniu – podsumowanie

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca i mam nadzieję, że dzięki niemu udało ci się dowiedzieć znacznie więcej niż tylko to, po jakim czasie facet zaczyna tęsknić.

Porady, które w nim zawarłem to jednak tylko niewielka cząstka tego, co udało mi się opracować w e-booku „Klucz Do Odzyskania” – niezwykle rozbudowanym i pogłębionym poradniku, który krok po kroku poprowadzi cię przez proces odzyskania partnera.

Dowiesz się z niego m.in. co zrobić, żeby twój były odczuł twój brak, zaczął szukać z tobą kontaktu i ponownie się tobą zainteresował. Przy okazji pokazuję w nim, co możesz sama zrobić ze swoim życiem, żeby zmienić je na lepsze i żeby w przyszłości tworzyć bardziej wartościowe i trwalsze związki z twoim partnerem. Pełny opis e-booka znajdziesz pod tym linkiem.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

4.2/5 - (99 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.