Kiedy facet się nie odzywa po kłótni: co to oznacza i jak reagować?

kiedy facet się nie odzywa po kłótni

Pokłóciliśmy się i on się nie odzywa. Co robić, kiedy facet się nie odzywa po kłótni?

Kłótnie w związku zdarzają się dość często (nawet wśród par, które zarzekają się, że się nigdy nie kłócą). Czy to sprzeczka, czy dzika awantura, wrażenie zwykle pozostaje negatywne, przynajmniej dopóki się nie pogodzimy.

Po przebytej kłótni każdy reaguje trochę inaczej. Jedni dążą do tego, żeby od razu była zgoda, inni obrażają się co najmniej na kilka godzin. Są tacy, co się wyżyją, a potem przeproszą, a też tacy, którzy za nic nie chcą przyznać się do błędu. Wśród nich znajdą się i tacy, co po prostu milczą.

W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, co robić, gdy facet się nie odzywa po kłótni. Dowiesz się, co to może oznaczać, dlaczego to robi i jak na to reagować, by jakoś dojść ostatecznie do porozumienia. Oddzielnie podpowiem ci też, co napisać chłopakowi po kłótni, by załagodzić konflikt.

Zanim przejdziesz do lektury, zachęcam cię do zrobienia krótkiego testu online, który pomoże ci ocenić kondycję twojego związku. Kłótnie bywają oznaką kryzysu w związku – dzięki temu darmowemu testowi szybko się przekonasz, czy jest się czym martwić.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Kiedy facet się nie odzywa po kłótni: co to znaczy?

Gdy facet milczy po kłótni, może być to przejawem wielu rzeczy. Jest to jednak na tyle częsta strategia, że stosunkowo łatwo te powody podsumować.

Po pierwsze jest to reakcja obronna. Mężczyzna zamyka się na kontynuowanie kłótni i nie chce do niej wracać. To sposób na przeczekanie negatywnych emocji tak, by nie doprowadziły one do naprawdę katastrofalnych skutków. Faceci rzadziej mają tendencję do mówienia pod wpływem emocji czegoś, czego potem pożałują. Prędzej to przemilczą.

Milczeniem facet daje sobie (i tobie) czas na przemyślenie spraw. Wychodzi z założenia, że izolacja sprzyja ochłonięciu i wróceniu do tematu później. Ewentualnie liczy na to, że nie będziecie musieli do niego wracać i sprawa rozejdzie się po kościach.

Może też być tak, że podczas kłótni usłyszał coś, co bardzo go zabolało. Zwyczajnie się zatem obraził i czeka, aż to ty go przeprosisz i pierwsza wyciągniesz rękę na zgodę. Stwierdził, że przesadziłaś i jego milczenie jest karą dla ciebie. Może to mieć również związek ze strategią cichych dni.

Nie zawsze jednak jest tak, że facet nie odzywa się po kłótni, bo jest przekonany o swojej racji. Bywa, że to właśnie poczucie winy powoduje, że się wycofuje. Być może zbierze się niebawem na odwagę, żeby spróbować się z tobą pogodzić.

W najgorszym wypadku, jeśli kłótnia była naprawdę ostra, facet nie odzywa się, bo nie wie, co dalej robić z waszą relacją. Możliwe, że dochodzi właśnie do wniosku, że to nie ma sensu i chce się rozstać. To najbardziej czarny scenariusz i raczej nie dotyczy codziennych sporów.

Przeczytaj też: Ciągłe kłótnie w związku

Gdy facet milczy po kłótni: co robić?

Kiedy facet się nie odzywa po kłótni, większość kobiet kompletnie traci orientację. Zwykle popełniają mnóstwo błędów, które tylko pogarszają sytuację:

  • Naciskają, wypisują do partnera, wydzwaniają, zaostrzając konflikt.
  • Same się obrażają i nie chcą za nic odezwać jako pierwsze.
  • Snują teorie spiskowe i dorabiają w głowie historie, zamiast wyjaśnić.
  • Podejmują radykalne kroki i postanawiają zerwać.
  • Nawet, jeśli facet się odezwie, postanawiają zemścić się i milczeć.

W tej sytuacji kłótnia może trwać w nieskończoność. Poniżej natomiast znajdziesz wskazówki, dzięki którym zareagujesz jak najlepiej na milczenie faceta po kłótni.

1. Nie napieraj

Milczenie twojego faceta po kłótni jest pewnym komunikatem. Zapewne potrzebuje on teraz chwili spokoju na uporządkowanie myśli, wyciszenie emocji i przemyślenie paru spraw. Niewykluczone, że sam niedługo się do ciebie odezwie.

Dlatego nie naciskaj na niego od razu, kiedy on próbuje się na moment wycofać. Im bardziej będziesz go prowokować, domagać się wyjaśnień, wypisywać i wydzwaniać, tym większe prawdopodobieństwo, że albo odpowie negatywnie, albo zacznie oddalać się jeszcze bardziej. W żadnym wypadku nie zbliża to was do rozwiązania problemu.

gdy facet milczy po kłótni

Jeśli po prostu się posprzeczaliście w domu i on zamilkł, daj mu chociaż parę godzin. Przejdź się na spacer, zostaw go samego i sama też spróbuj ochłonąć i wykorzystać ten czas do refleksji. Jeśli doszło między wami do ostrej wymiany wiadomości, odczekaj na przykład do następnego dnia.

Z kolei w przypadku naprawdę poważnej kłótni lepiej będzie dać sobie trochę więcej czasu i wprowadzić prewencyjny brak kontaktu na kilka dni.

Wykorzystaj to, że on milczy, żeby sama przemyśleć waszą kłótnię. Zastanów się nad swoimi emocjami, potrzebami i celami, jakie chcesz osiągnąć. Przygotuj się do przeprosin i wybaczenia, żeby wasz kolejny kontakt przyniósł już pozytywne skutki.

2. Daj poczucie bezpieczeństwa

Jeśli twój facet ma się do ciebie w końcu odezwać po kłótni, musisz go do tego trochę zachęcić. Pokaż mu, że jesteś otwarta na dialog, że się uspokoiłaś i chcesz zawrzeć rozejm. On też może teraz milczeć, bo boi się twojej reakcji i tego, że znowu dojdzie do awantury.

Nie możesz chodzić z obrażoną miną, wyżywać się, trzaskać drzwiami, strzelać fochy. Nie rzucaj pod nosem złośliwych tekstów kierowanych w jego stronę. Po prostu nie nakręcaj niepotrzebnie spirali konfliktu.

Twój facet w życiu nie będzie chciał się do ciebie zbliżyć, kiedy będzie widział, że jesteś w ciągłej ofensywie. Zamknie się w swojej jaskini, a ty będziesz jeszcze bardziej się wściekać, że cię ignoruje.

Złą strategią będzie też szukanie sojuszników wśród rodziny i bliskich. Kiedy twój facet zobaczy, że zbierasz armię przeciwko niemu, oddali się od ciebie na dobre. Zamiast tego daj mu poczucie bezpieczeństwa, okazując spokój, opanowanie i cierpliwość, a także zapraszając do rozmowy, gdy tylko on będzie na to gotów.

3. Nie wybielaj siebie

Jeśli facet ma się przekonać do dialogu z tobą, na pewno nie może słyszeć tylko, że ty w niczym nie zawiniłaś. Nawet jeśli to on coś przeskrobał, nie odezwie się, mając świadomość, że z twojej strony czekają go tylko wyrzuty, oskarżenia i wzbudzanie poczucia winy.

Zwykle jest tak, że wina leży trochę po obu stronach – choć oczywiście nie zawsze w równych proporcjach. Facet będzie bardziej skłonny do rozmowy, jeśli usłyszy od ciebie, że też nie jesteś święta, i zobaczy, że potrafisz merytorycznie i dojrzale odpowiadać na jego argumenty.

Przyjmij do wiadomości, że jego punkt widzenia najprawdopodobniej jest inny. Oboje musicie to zaakceptować, żeby znaleźć porozumienie.

Nie stawiaj też siebie w roli ofiary, a faceta – w roli oprawcy. Nikt tego nie lubi, a dodatkowo to sprawia, że twoja pozycja w dyskusji wcale nie zyskuje. Od osób, które nic tylko budzą poczucie winy, chce się uciekać, a nie wchodzić z nimi w dyskusję.

4. Proponuj rozwiązania

Twój facet może się też nie odzywać dlatego, że zwyczajnie nie wie, co ma zrobić, żeby jakoś naprawić problem między wami. Nie wymyślił jeszcze rozwiązań i nie wie, jak ma z tobą o nich rozmawiać. Boi się, że postawisz go w sytuacji, że to ty będziesz oczekiwała od niego jakiegoś pomysłu, a on będzie się czuł nieustannie oceniany.

Przemyśl też sama, jak można rozwiązać wasz konflikt. Jeśli z własnej inicjatywy mu zaproponujesz, co możecie zrobić, skłonisz go do dyskusji. Dasz mu automatycznie dobry przykład i wprowadzisz do waszej relacji dobre nawyki rozmawiania o problemach.

Kiedy facet się nie odzywa po kłótni i wiesz, że minęło już trochę czasu i ochłonął, wyciągnij do niego rękę jako pierwsza. Powiedz, że przemyślałaś to, o co się pokłóciliście i chciałabyś zaproponować mu kompromis czy też parę możliwych rozwiązań. Dodaj, że chciałabyś poznać jego zdanie na ten temat, co sprawi, że otworzy się na dialog.

Przeczytaj również: Jak pogodzić się z mężem lub chłopakiem?

Kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni?

Dla wielu odezwanie się po kłótni i wyciągnięcie ręki na zgodę jest kwestią honoru. Są osoby, które nie lubią przyznawać się do winy, obrażają się na amen i chętnie obserwują, jak ktoś stara się je udobruchać.

Nie należy jednak sądzić, że ten, kto bardziej konsekwentnie się obraża, jest górą. Wręcz przeciwnie, bo to on podtrzymuje konflikt i pokazuje, że bardziej mu zależy na utrzymaniu swojej racji niż na pojednaniu z ukochaną osobą.

A zatem kto powinien się pierwszy odezwać po kłótni?

Jeśli czujesz, że zawiniłaś, na pewno dobrze zrobisz, odzywając się po kłótni jako pierwsza. Co jednak zrobić, jeśli uważasz, że to on zawinił?

Należy wówczas odczekać cierpliwie na jego reakcję. Jeśli ta nie następuje, możesz odezwać się jako pierwsza, o ile kłótnia nie dotyczyła czegoś bardzo ważnego. Natomiast jeśli sprawa była poważna, warto zastanowić się, czy twojemu chłopakowi zależy na tobie i waszym związku, skoro milczy.

Gdy masz wrażenie, że oboje po równo zawiniliście, możesz wyciągnąć rękę jako pierwsza. Wcześniej przemyśl wasz konflikt, by nie próbować się pogodzić, kiedy nadal chowasz urazę.

Pokażesz w ten sposób nawet upartemu facetowi, że pogodzenie się jest waszym wspólnym dobrem, do którego oboje powinniście dążyć. Kwestię honoru warto odłożyć na bok.

Co napisać chłopakowi po kłótni?

Jeśli po kłótni twój facet nie tylko się nie odzywa, ale też nie widuje z tobą, prawdopodobnie chcesz do niego coś napisać, by ponownie otworzyć wasze kontakty. Zastanawiasz się, co by to mogło być, żeby po pierwsze mieć gwarancję, że odpowie, a po drugie – niczego nie zepsuć.

pokłóciliśmy się i on się nie odzywa

Wbrew pozorom nie chodzi tylko o to, żeby go udobruchać. Jeśli chłopak poczuł się zraniony, nie bagatelizuj waszej kłótni. Nie pisz mu tekstów w stylu: „daj spokój!”, „co ty, nie znasz się na żartach?”, „nie przesadzaj!”. Zamiast tego wykaż się zrozumieniem i przeproś, jeśli sytuacja tego wymaga.

Zacznij od napisania mu, że przykro ci z powodu waszej kłótni, rozumiesz, co go zezłościło, że przepraszasz go i chcesz się pogodzić. Następnie dodaj, że przemyślałaś sprawę, chcesz pójść na kompromis i wypracować rozwiązanie, które usatysfakcjonuje was oboje.

Na koniec napisz, że żeby móc to jakoś rozwiązać, musicie porozmawiać. W związku z tym, kiedy już będzie gotów, niech da ci znać. Ty poczekasz i obiecujesz, że zrobisz wszystko, żeby wasza rozmowa nie zakończyła się kolejną kłótnią.

Taka konstruktywna postawa spowoduje, że naprawdę nie będzie można się już do ciebie o nic przyczepić. Oczywiście dostosuj ton do sytuacji – nie przesadzaj z pokorną postawą, jeśli to on przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za to, że się pokłóciliście.

Po takiej wiadomości twój facet prawdopodobnie odezwie się i też podejdzie do sprawy łagodniej. Jeśli nie i nadal będzie obrażony, zostaw go w spokoju. Następny krok będzie musiał wykonać sam, skoro nie chciał skorzystać z twojej inicjatywy.

Facet nie odzywa się po kłótni: podsumowanie

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu wiesz już, jak się zachować, kiedy facet się nie odzywa po kłótni. Wiesz też, co może oznaczać jego milczenie oraz że danie czasu i przestrzeni jest kluczowym elementem właściwej reakcji w takiej sytuacji.

Teraz po każdym konflikcie będziesz już umiała przyjąć konstruktywną strategię. I kto wie, może twój facet też zmieni postawę.

Jeśli jednak konflikt między wami to coś więcej niż pojedyncza kłótnia, a on nie odzywa się do ciebie, bo waha się nad odejściem i wasz związek, mówić wprost, wisi na włosku, powinnaś wyposażyć się w bardziej gruntowna wiedzę. Z pomocą przychodzi ci poradnik „Pogotowie Dla Związku” – remedium na kryzys relacji.

W tym e-booku znajdziesz porady na większość przypadków konfliktów i kryzysów w związku. Krok po kroku zidentyfikujesz problemy, przygotujesz rozwiązania, a dodatkowo poznasz ćwiczenia i techniki (w tym technikę pisania listu), które pozwolą ci uratować twój przeżywający ciężkie chwile związek.

Kliknij poniżej, by poznać lepiej poradnik.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

3.9/5 - (12 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.