Manipulatorzy są wśród nas. To przebiegłe istoty, które posługują się pokrętną argumentacją i różnymi technikami, by osiągać korzyści, a przy tym zaszkodzić innym. Czy da się pokonać manipulatora jego własną bronią? Mówiąc wprost: jak zmanipulować manipulatora?
Cóż, na pewno nie należy to do prostych zadań. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i z natury unikającą słownych potyczek i konfliktów, może ci być trudno zachować zimną krew.
Jednak mając na co dzień styczność z manipulatorem – czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym – powinnaś wiedzieć, jak sobie z nim radzić i opanować umiejętności, które być może teraz są ci obce, ale na pewno przydadzą ci się w konfrontacji z osobą, która manipuluje.
W dzisiejszym wpisie spróbujemy sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie czyli jak zmanipulować manipulatora. Ponadto dowiesz się, po czym rozpoznać manipulatora i jakie techniki on sam wykorzystuje przeciwko tobie. Na koniec powiemy też o tym, jak zmanipulować narcyza.
Dlaczego właśnie narcyza? Bo manipulowanie innymi to jego fundamentalna cecha! Wśród narcyzów znajdziesz praktycznie samych manipulatorów, a wśród manipulatorów z pewnością większość będzie narcystyczna. Te cechy są niemal nierozłączne.
Aby się przekonać, czy manipulator, którego chcesz ujarzmić, jest narcyzem, zrób ten darmowy test online. Odpowiedz na pytania i dowiedz się, czy osoba, z którą masz do czynienia, jest narcystycznym manipulatorem.
Test na narcyzm
Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości
Spis treści
Po czym poznać manipulatora?
Manipulator to osoba, która posługuje się różnymi chwytami i technikami w rozmowie i ogólnie w interakcjach, które mają na celu osiągnięcie pewnego efektu przez zafałszowanie rzeczywistości. Mówiąc krótko: manipulator to kłamca, który kłamstwo wykorzystuje do wpływania na innych.
W ten sposób manipulator wpływa nie tylko na decyzje swoich ofiar, ale też na ich postrzeganie pewnych faktów, sytuacji, innych ludzi, a nawet samych siebie. Jakie zachowania pozwolą nam rozpoznać manipulatora?
- Deformuje rzeczywistość na wszelkie możliwe sposoby: może wyolbrzymiać (np. twoje wady lub błędy) lub minimalizować (np. własne wady lub błędy); może idealizować lub kompletnie odbierać czemuś wartość. Popada w skrajności, które rzadko mają coś wspólnego z faktycznym stanem rzeczy.
- Kłamie na różne sposoby: zataja, przemilcza, nieco przekształca, zmienia środek ciężkości w rozmowie, ale też wprost podaje fałszywe informacje.
- Lubi stawiać siebie w roli niewinnej ofiary i zrzucać odpowiedzialność na innych: łączy to ze wzbudzaniem poczucia winy i takim przekształcaniem faktów, by wychodziło zawsze na to, że to inni byli odpowiedzialni nawet za coś, co sam zrobił.
- Gra na emocjach: stosuje przy tym często szantaż emocjonalny. Wie, że na płaszczyźnie uczuć, sterując czymś lękiem, irytacją, nadzieją czy współczuciem, będzie w stanie najsilniej wpływać na innych.
- Wykorzystuje osoby trzecie: do swoich manipulacji usiłuje znaleźć sobie świadków i sojuszników, często niczego nieświadomych, którzy uwiarygodnią jego działania. Może stosować też triangulację, stwarzając sztuczną konkurencję między dwoma innymi osobami.
- Zmienia temat i odwraca kota ogonem: odwraca uwagę od tematów niewygodnych i tak kieruje rozmową, by jego manipulacje nigdy nie wyszły na jaw, a interlokutor pogubił się i stracił nad sobą panowanie. Stosuje projekcję, by oskarżyć innych o to, co sam robi.
Więcej na temat strategii manipulatora (ale i tego, jak sobie z nimi radzić) przeczytasz w poradniku „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę” jako że to właśnie narcyzi należą do najprzebieglejszych, najbardziej skrajnych i wytrawnych manipulatorów.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu
Jak zmanipulować manipulatora?
Przede wszystkim to pytanie nie powinno nam sugerować, że powinniśmy uciekać się do tych samych chwytów, które stosuje wobec nas manipulator.
Szczególnie jeśli jest osobą narcystyczną, ma już na pewno dużą wprawę w manipulowaniu i trudno go będzie przechytrzyć na jego „działce”. Trzeba zatem sięgnąć po rozwiązania, których on się nie spodziewa.
Dlatego nie próbuj zniekształcać rzeczywistości tak jak on, nie kłam i nie graj na emocjach. Zastosuj natomiast strategie, które dadzą ci większą pewność siebie, ochronią cię i zdemaskują manipulatora.
Nie daj się naciskom
Twoim celem jest obronić się przed manipulacją. Na twoją niekorzyść na pewno działa presja czasu i silne emocje.
Manipulator o tym wie, więc postara się wzmocnić dodatkowo te czynniki. Musisz się temu oprzeć tak, by nie zrobić tego, czego chce od ciebie manipulator (zakładając, że chce czegoś, co jest sprzeczne z twoją wolą).
To w zasadzie przypomina uodparnianie się na mechanizmy marketingowe. Jeśli ktoś będzie chciał ci coś sprzedać, również wykorzysta presję czasu i emocje.
Powie ci np. że jeśli nie podejmiesz decyzji o kupnie produktu teraz, stracisz możliwość skorzystania ze świetnej promocji. Między wierszami będzie krył się komunikat: tylko głupiec nie skorzystałby z takiej oferty.
Manipulator będzie stosował podobne techniki: popędzał, stał nad tobą, stresował i grał na uczuciach. Wyjściem z sytuacji jest zrobienie sobie przerwy. Musisz mieć czas na opanowanie emocji i podejście na chłodno do tego, co się dzieje.
Postaraj się w takich sytuacjach grać na zwłokę, przełożyć rozmowę czy znaleźć wymówkę. Nie ulegaj presji czasu: zastanów się, czy faktycznie ma on tutaj znaczenie, czy służy tylko wpłynięciu na ciebie.
Powiedz „tak” mówieniu „nie”
Asertywność w starciu z manipulatorem powinna stać się twoim głównym sprzymierzeńcem. Osoby ze skłonnością do manipulacji mają tendencję do przekraczania granic i wzbudzania poczucia winy. Twoje „NIE” będzie dla niej pretekstem do tekstów typu „też ci tak kiedyś powiem” albo „nie spodziewałem się, że jesteś tak mało pomocna”.
Pamiętaj jednak, że masz prawo odmawiać, bo nie robisz tego złośliwie, ale z powodu konkretnych przesłanek. Nie tłumacz się, bo to również zostanie wykorzystane przeciwko tobie („tylko winny się tłumaczy”), ale zachowaj spokój, konsekwencję i uprzejmość. Ignoruj natomiast prowokacyjne reakcje manipulatora.
Najlepiej odpowiedz np. „Przykro mi, ale nie mogę tego zrobić. Chętnie zrobię coś innego/zrobię to innym razem, ale nie teraz”. Nie czuj się winny/a z powodu odmowy – to, że manipulator próbuje wzbudzić w tobie takie odczucia, nie jest niczym zdrowym.
Wystarczy, że wyobrazisz sobie, że to tobie ktoś odmawia i sama zdasz sobie sprawę, jakim absurdem byłoby oskarżanie kogoś o to, że nie jest w 100% do naszej dyspozycji!
Niewinne demaskowanie
Bardzo pomocna będzie dla ciebie umiejętność rozbrajania manipulatora. Wymaga ona opanowania, więc powinna zostać poprzedzona treningiem mentalnym, dzięki któremu nauczysz się kontrolować negatywne emocje, jak irytację czy stres, oraz dystansować do sytuacji, w której sama uczestniczysz.
Póki nie masz opanowanej tej umiejętności, w sytuacjach, kiedy ktoś próbuje tobą manipulować, lepiej ogranicz interakcję do minimum.

Jeśli natomiast chcesz wykorzystać jego manipulacje przeciwko niemu, naucz się je demaskować – jakby od niechcenia.
W tym celu możesz zadawać dodatkowe pytania w stylu: „skąd to wiesz?”, „dlaczego tak myślisz?”, „co na to wskazuje?”, „dlaczego uważasz, że powinnam zrobić właśnie to?”, „czy uważasz, że to dla mnie dobre?”, „dlaczego powinnam się zgodzić?”. Manipulator szybko zauważy, że nie poradzi sobie z tobą tak łatwo.
Poza tym za każdym razem, kiedy wmawia ci, że coś powiedziałaś lub zrobiłaś, albo przekręca twoje słowa, odpowiadaj, jak zdarta płyta, że nie jest to prawdą i koryguj swoje słowa. Rób to konsekwentnie, bo on z taką samą konsekwencją będzie zafałszowywał rzeczywistość.
Mowa ciała zwycięzcy
Na pewno wiesz, jak trudno jest kłamać, kiedy ktoś bacznie cię obserwuje i swoją postawą wysyła komunikat, że nie da sobie wciskać kitu. Nawet sprytny manipulator może mieć problem z taką przeszkodą.
Warto zauważyć, że osoby, które próbują manipulować, często same wykonują gesty, które mają być dla nich zasłoną dymną. Przemieszczają się, robią lekceważące miny, rozpraszają uwagę i robią sporo zamieszania. Gdy mają być przyparte do muru… zwykle się ulatniają, np. opuszczając pomieszczenie i trzaskając za sobą drzwiami.
Opanuj mowę ciała, która wyprowadzi z równowagi manipulatora. Przede wszystkim patrz mu głęboko w oczy i „zmuś” go do tego samego, nie pozwalając uciekać jego spojrzeniu.
Nie zdradzaj wyrazem twarzy swoich emocji (zachowaj neutralną, uprzejmą minę), wyprostuj się, ale miej swobodną postawę, nie wojowniczą. Mów powoli i spokojnie.
Manipulator liczy na przewagę w postaci twojego zdenerwowania. Kiedy zobaczy, że ty ani drgniesz, sam się zacznie plątać i w konsekwencji wycofywać.
Nie bój się konfrontacji
Kiedy poznajemy manipulatora, zwykle do konfrontacji z nim podchodzimy co najmniej z obawą. Z góry zakładamy, że z nim przegramy, ponieważ dysponuje technikami, dzięki którym z łatwością owinie nas sobie wokół palca.
Boimy się, że przestaniemy nad sobą panować albo pozwolimy na coś, czego tak naprawdę nie chcemy. Mówiąc krótko: przyjmujemy, że jesteśmy słabsi i że nasze powody do obaw są w pełni uzasadnione.
Tymczasem to właśnie lęk powoduje, że nasze szanse na zwycięskie wyjście z sytuacji się zmniejszają. Manipulator bardzo chętnie go wykorzystuje przeciwko nam. Dlatego podstawową zasadą jest, by nie bać się konfrontacji. Im mniejsze zagrożenie widzimy w osobie manipulatora, tym faktycznie będzie on mniej groźny.
Jeśli masz taką możliwość, przygotuj się do rozmowy. Określ swój cel, to, na co możesz się zgodzić, i to, na co absolutnie się nie zgodzisz. Trzymaj się tego, bez względu na reakcję manipulatora.
Jeśli nie możesz się przygotować – staraj się ograniczać interakcję lub zyskać czas. Tak czy inaczej, nie spuszczaj z oczu tego, na czym ci zależy, a łatwiej ci będzie opanować stres i lęk.
Jak zmanipulować narcyza: 4 techniki
Jak już podkreślałem, wśród manipulatorów najczęściej spotkamy osoby o narcystycznym usposobieniu. Manipulują one w celu zaspokajania własnych potrzeb, obniżania poczucia wartości innych oraz zdobycia całkowitej kontroli nad drugą osobą.
Sięgają przy tym po najróżniejsze, nawet najbardziej wyrafinowane techniki, które nierzadko mogą zaskoczyć i wyprowadzić z równowagi.
Więcej o narcyzie dowiesz się z e-booka „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„. To poradnik, który najpełniej omawia wszystkie aspekty związane z relacją z narcystycznym mężczyzną lub narcystyczną kobietą.
Dowiesz się z niego, jak rozpoznać narcyza, jak się oprzeć jego manipulacjom i radzić sobie z nim w codziennych konfrontacjach, jak odzyskać kontrolę, którą ci odebrał i, jeśli to konieczne, jak się go pozbyć ze swojego życia.
Ale to nie wszystko. W tym poradniku postanowiłem również opracować sprytne techniki, które pozwolą ci odzyskać zainteresowanie narcyza. Dzięki nim sprawisz, że padnie ci do stóp i zanim się obejrzy, utraci całą władzę na twoją korzyść.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu