Szukaj
Close this search box.

Jak zatrzymać faceta, który chce odejść: 10 bezbłędnych strategii

jak zatrzymać faceta który chce odejść

Jak zatrzymać faceta, który chce odejść? Co jest kluczem do odratowania relacji? Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby na to, jak zatrzymać faceta przy sobie.

W związku niejednokrotnie napotykamy wyzwania, które wystawiają relację na próbę. Jednym z najtrudniejszych momentów może być ten, gdy partner wyraża chęć odejścia. Może to nawet przejawiać się niewinnie propozycją zrobienia sobie przerwy, a już sama myśl o rozstaniu jest przytłaczająca.

Istnieje wiele sposobów na to, jak zatrzymać faceta przed podjęciem ostatecznej decyzji. Poniżej przedstawiamy 10 skutecznych strategii, które mogą pomóc w utrzymaniu mężczyzny przy sobie.

Musisz wiedzieć, że będzie to wymagało odpowiedniego zaangażowania. Skoro jednak trafiłaś na ten artykuł, to znaczy, że jesteś gotowa do pracy nad sobą i nad waszą relacją.

Zanim przedstawimy ci sposoby na faceta, który chce odejść, zapraszamy do wypełnienia darmowego testu online. Zajmie ci to kilka minut, a pozwoli określić szanse na odzyskanie twojej miłości.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Jak zatrzymać faceta, który chce odejść: 10 porad

To druzgocące uczucie, gdy ktoś, kogo kochamy, chce od nas odejść. Czujemy się odrzuceni i wszystko, co robimy, to tak naprawdę obsesyjne zastanawianie się, jak sprawić, by ta druga osoba została. Czy błagać i przekonywać go, by został? A może nie brać tego na poważnie i dać mu czas?

Właśnie dlatego napisaliśmy ten artykuł – dla kobiet, które czują się zagubione w tej kryzysowej sytuacji. A tym samym dla tych, które są gotowe zrobić wszystko, aby zatrzymać faceta przy sobie.

Zazwyczaj przed rozstaniem, pojawiają się pewne oznaki, że on chce odejść. Gdy ich nie zauważysz, może skończyć się to rozmową o zakończeniu związku.

Prawdopodobnie w tym momencie w to nie wierzysz, ale nie każde rozstanie jest nieodwracalne. Niektórzy mężczyźni potrzebują tylko trochę przekonywania i odpowiedniego zaangażowania z twojej strony.

Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Oto jak zatrzymać faceta w 10 krokach:

1. Daj mu czas

Uganianie się za mężczyzną nigdy nie jest dobrą opcją, a szczególnie jeśli chodzi o tego rodzaju sytuacje. Ale co to znaczy, że facet potrzebuje czasu?

jak zatrzymać faceta

Najważniejsze jest to, żeby nie widział w tobie desperatki. Dlatego pierwszym ze sposobów na to, jak zatrzymać faceta, który chce odejść, jest zapewnienie mu przestrzeni.

Nie wydzwaniaj do niego kilka razy dziennie, nie wysyłaj tysiąca wiadomości i zdecydowanie nie próbuj spotkać się z nim „przez przypadek” pod jego biurem. W ten sposób wyślesz mu silny sygnał, że nie możesz bez niego żyć, a to tylko pogorszy sprawę.

Zdystansuj się. Pokaż, że znasz swoją wartość i nie będziesz błagać go o powrót. To on sam musi oprzytomnieć i uświadomić sobie, co stracił.

2. Zmierz się ze swoimi uczuciami

Bez tego nie ruszysz naprzód. Zapewne na początku będziesz przeżywała burzę uczuć: załamanie, smutek, gniew, wściekłość… Jednak nie mogą one przejąć kontroli nad twoim życiem!

Będąc w szczęśliwym związku, bardzo łatwo jest się w nim zatracić, więc w chwili jego zakończenia czujesz się, jakby zawalił ci się cały świat. Chcąc nie chcąc, musisz zaakceptować myśl, że pomimo starań, związek może nie przetrwać. A ty dasz sobie radę nawet wtedy.

3. Skup się na sobie

Ironicznie, to dobra okazja do popracowania nad sobą. I mówiąc „bądź najlepszą wersją siebie” mamy na myśli wszystkie sfery, zarówno emocjonalną, jak i fizyczną.

jak zatrzymać faceta przy sobie sposoby

Kiedy kobieta ma silną, pełną szacunku, spokojną i ugruntowaną energię: przyciąga mężczyzn jak magnes.

To, że jesteś w związku, nie oznacza, że nie powinnaś mieć własnego życia. Jeśli cały swój czas poświęcasz swojemu mężczyźnie, może on odczuwać potrzebę przestrzeni.

Znajdź nowe hobby, wychodź ze znajomymi bez niego – zrobi to na nim duże wrażenie.

4. Przeanalizuj, dlaczego on chce odejść

Zidentyfikowanie własnych błędów może być kluczowym elementem odratowania relacji. Spróbuj z nim otwarcie porozmawiać o tym, co dla niego nie działało, jak należy. Może rozstanie było reakcją na trudności, konflikty czy zaniedbania w związku

Jak rozmawiać w związku o problemach i trudnych sprawach? Nie reaguj defensywnie na to, co ci powie. Musisz być otwarta i spokojnie go wysłuchać, dając mu tym samym bezpieczną przestrzeń do komunikacji.

Zastanów się też, czy są jakieś cechy, które bardzo mu przeszkadzały w twoim postępowaniu. Jeśli nad nimi popracujesz, on na pewno to zauważy i doceni.

5. Opracuj plan odzyskania

Po dogłębnej analizie sytuacji i przepracowaniu negatywnych emocji, czas na konkretne działania. Upewnij się, że rozumiesz jego punkt widzenia i uczucia.

Otwarcie porozmawiajcie o swoich uczuciach. Obydwoje wyraźcie swoje obawy, pragnienia i nadzieje. Zapamiętaj to, co ci mówi. Możesz zrobić w notatkach listę i co jakiś czas do niej zaglądać.

Pomocne może okazać się też korzystanie z porad profesjonalistów: uczestnictwo w terapii dla par czy czytanie specjalistycznych książek o związkach.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

6. Nie stalkuj go

Z jednej strony dajesz mu przestrzeń, a z drugiej nie możesz przestać myśleć o tym, co robi w tym czasie. Nie ulegaj pokusie śledzenia go, ani osobiście, ani w mediach społecznościowych.

Takie zachowanie jedynie sprawi, że będziesz obsesyjnie o nim myśleć, zapominając o własnym życiu i rozwoju. Okaż szacunek i zrozumienie, pokazując, że masz do niego zaufanie.

A przede wszystkim, nie bierz tego do siebie, że on potrzebuje przestrzeni. To normalna część zdrowego związku – każdy potrzebuje chwili w samotności na przemyślenia. Oferując mu czas i przestrzeń, sprawisz, że poczuje się bezpiecznie w relacji i nie będzie chciał od niej uciekać.

7. Zadbaj o siebie

Tak więc jak już wspomnieliśmy, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zatrzymać faceta przy sobie, musisz wyglądać zjawiskowo.

Mężczyźni są wzrokowcami, lubią podziwiać. Będąc w związku, z czasem przyzwyczajamy się do siebie, a czując się pewniej ze sobą mniej zwracamy uwagę na swój wygląd. Może być to też przyczyna spadku zainteresowania i pożądania ze strony mężczyzny.

Prawdopodobnie znasz gusta swojego partnera. To dobry moment, żeby wybrać się na siłownię, do fryzjera czy na manicure. Albo zwyczajnie idź z przyjaciółką na zakupy i kup coś, co wiesz, że mu się spodoba i sprawi, że nie będzie mógł oderwać od ciebie wzroku.

8. Spraw, żeby zatęsknił

Sprawianie, by za tobą tęsknił, to jeden z najważniejszych sposobów na to, by zatrzymać faceta, który chce odejść.

jak go zatrzymać gdy chce odejść

Nie możesz być ciągle dostępna, bo zwyczajnie mu się znudzisz. Równocześnie, nie oznacza to, że znikasz, gdy on cię potrzebuje. Mam na myśli zdystansowanie się i skłonienie go do wyciągnięcia do ciebie ręki, a nie na odwrót.

Zacznij od zmniejszenia kontaktu: nie pisz i nie dzwoń za każdym razem pierwsza. Poczekaj, aż on zaplanuje dla was randkę i nie wyręczaj go we wszystkim. Może nawet zaplanuj wyjście z koleżankami raz czy dwa, nie czekając na jego decyzję o spotkaniu.

Wszystko to sprawi, że w jego oczach będziesz bardziej niezależna. Ten czas, który mu dasz z dala od siebie, sprawi, że nie będzie mógł się doczekać bycia z tobą ponownie.

9. Nie krytykuj go

Jeśli jest coś, co najbardziej denerwuje facetów w związku, będzie to nadmierna krytyka.

Krytyka może prowadzić do poczucia frustracji, bezsilności i obniżenia poczucia wartości. Nie zmotywuje go to do podjęcia działań czy poprawy sytuacji, a wręcz tylko zniechęci.

Zamiast tego, skoncentruj się na konstruktywnych rozmowach. Często podkreślaj dobre aspekty związku i chwal go za małe rzeczy. To pozytywnie wpłynie na jego ego i ułatwi rozwiązywanie problemów i budowanie zdrowych relacji.

10. Rozpal uczucia na nowo

Ostatnim krokiem do tego, jak go zatrzymać, gdy chce odejść, będzie ponowne rozpalenie uczuć w związku. To czas, aby skupić się na wzmocnieniu więzi emocjonalnej między wami.

sposoby na faceta który chce odejść

W tym wypadku bardzo istotny będzie tzw. quality time, czyli zwyczajne spędzanie razem czasu bez dodatkowych rozpraszaczy. Może to być nawet wyjście na kawę czy spacer bez korzystania z telefonu.

Przełamcie rutynę wyjazdem na weekend czy wakacje. Znajdźcie wspólne hobby, które pozwoli wam na zbliżenie się do siebie i aktywne spędzanie czasu.

Bardzo ważna jest też sfera intymna w związku: nie zaniedbujcie fizycznej bliskości, wyrażajcie uczucia również poprzez gesty i dotyk.

Jak zatrzymać faceta: podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas sposoby na to, jak zatrzymać faceta, który chce odejść, okazały się dla ciebie pomocne.

W przypadku potencjalnego rozstania, przede wszystkim warto spojrzeć na siebie i zastanowić się nad własnym wkładem w sytuację. Należy określić obszary, nad którymi można pracować by związek był bardziej satysfakcjonujący dla obu stron.

Musisz być gotowa na poświęcenia ze swojej strony, aby odzyskać ukochanego. Daj mu czas i przestrzeń do namysłu. Stań się najlepszą wersją samej siebie, aby wzbudzić w nim na nowo pożądanie.

Nie będzie to proste, ale każdy związek da się uratować. Wystarczy tylko odpowiednio przemyśleć strategię i konsekwentnie zmierzać do celu.

W opracowaniu planu na to, jak zatrzymać faceta, pomoże ci e-book „Klucz do odzyskania„. Z lektury dowiesz się, jak krok po kroku odzyskać tego jedynego z wykorzystaniem psychologicznych sztuczek opartych na znajomości mechanizmów damsko-męskich.

W poradniku wymienione są wszystkie błędy, których unikać po rozstaniu oraz strategie umożliwiające ci ponowne zbliżenie się do ukochanego. E-book będzie towarzyszył ci w procesie odzyskania partnera.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

5/5 - (1 vote)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: