Szukaj
Close this search box.

Jak zapomnieć o miłości i pójść dalej: 6 kroków

jak zapomnieć o byłej miłości

Zastanawiasz się jak zapomnieć o miłości po zakończeniu ważnego związku, który zostawił po sobie tylko smutek i cierpienie?

Życie często stawia na naszej drodze wyzwania, którym ciężko sprostać, i z pewnością utracenie miłości jest jednym z tych najtrudniejszych. Wspomnienie byłego partnera łamie nam serce i mamy wrażenie, że nikt i nic nie jest w stanie nam pomóc.

Ja też znalazłem się kiedyś w takiej sytuacji, dlatego w tym wpisie chciałbym podzielić się z tobą niektórymi bardzo ważnymi obserwacjami opartymi na psychologii i wytłumaczyć ci, jak zapomnieć o byłej miłości i pójść dalej ze swoim życiem.

Jeśli potem będziesz chciał(a) zgłębić temat, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca i wewnętrznego odrodzenia, dzięki metodzie, technikom i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie twoją busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. Obecnie jest do kupienia w specjalnej cenie tylko na naszej stronie: znajdziesz go tutaj!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak zapomnieć o miłości w 6 krokach

Wyjaśnijmy sobie na samym początku jedną rzecz: nie jest możliwe wymazanie z pamięci i z serca ukochanej osoby z dnia na dzień, zwłaszcza, jeśli wasz związek był długi i intensywny. W tym wpisie dowiesz się jednak, jaką drogą należy podążać, by uczynić ten proces dużo szybszym i prostszym.

Zobaczmy, jak zapomnieć o miłości swojego życia w 6 podstawowych krokach!

Jak zapomnieć o miłości

1. Zerwij kontakt z eks

Badania wykazały, że rozpad związku aktywuje w naszym mózgu te same mechanizmy, co zespół odstawienia w przypadku twardych narkotyków.

Mówiąc krótko, ty też cierpisz na zespół odstawienia, a ponieważ nie możesz zażyć swojej standardowej dawki, czyli nie masz możliwości bycia teraz z byłym/byłą i otrzymania jego/jej miłości, dopada cię bardzo silny ból i cierpienie.

Osoba uzależniona od narkotyków będziesz szukała każdego możliwego sposobu, żeby zdobyć trochę heroiny, i tak samo osoba cierpiąca z miłości desperacko szuka uwagi swojego partnera.

Popełniamy jednak poważny błąd, podkręcając dodatkowo nasze uzależnienie od osoby, która z jakiegoś powodu nie chce być już częścią naszego życia. Takie zachowanie prowadzi nas tylko do autodestrukcji.

Rozwiązaniem jest natomiast zdobycie się na odwagę i ucięcie wszelkich kontaktów z eks. Nawet jeśli to sprawi, że początkowo będziesz czuł(a) się źle, wiedz, że to jedyny sposób, żeby zapomnieć o miłości i odzyskać utraconą jasność umysłu i pogodę ducha.

2. Zrozum, co poszło nie tak

Świadomość powodów, dla których związek nie zadziałał prawidłowo, jest niezwykle ważna, żeby skłonić nas do pójścia dalej i sprawić, by nasze rozstanie stało się dla nas przyczyną do refleksji i rozwoju osobistego.

Zadaj sobie pytanie, co poszło nie tak między wami, biorąc na siebie część odpowiedzialności, ale nie obwiniając zanadto ani siebie, ani partnera/partnerki.

Przeprowadź konstruktywną analizę, pamiętając, że często przyczyny rozstania są prostsze, niż się wydaje. Musisz je tylko wyodrębnić i przyjąć do wiadomości.

À propos, jeśli nadal uważasz, że jest jeszcze dla was jakaś szansa, albo po prostu chcesz spróbować odzyskać byłego lub byłą, zachęcam cię do wykonania testu online, który obliczy prawdopodobieństwo odzyskania partnera/partnerki.

Wystarczą 2 minuty, żeby go wypełnić: musisz odpowiedzieć na 15 prostych pytań dotyczących twojego związku, a na koniec otrzymasz wynik wyrażony w procentach. Znajdziesz go tutaj.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

3. Porzuć nadzieję

Kiedy związek się kończy, bywa, że próbujemy uczepić się nadziei na pojednanie, by poradzić sobie z obawą i niepewnością związaną z zostaniem samemu.

Myślenie w dalszym ciągu, że ukochana osoba prędzej czy później do nas wróci, kiedy tylko zmienią się jej uczucia albo jakieś zewnętrzne okoliczności, z pewnością przynosi nam ulgę, ale jednocześnie nie pozwala nam dogłębnie przeżyć straty.

Kurczowe trzymanie się nadziei jest jak ciągłe odkładanie na później ostatecznego starcia z bólem, które jest pierwszym krokiem do prawdziwego wyzdrowienia.

To ważna reguła, którą powinno się kierować, by zapomnieć o byłej miłości: wyeliminuj jakąkolwiek formę nadziei, że wasz związek dostanie drugą szansę. Zaakceptuj całkowicie fakt, że między wami koniec i że teraz jesteście tylko ty i twoje cierpienie.

4. Przepracuj ból

Po dotarciu do tego punktu właściwe będzie przyznanie sobie trochę czasu na opłakanie straty, odczuwanie pustki, którą eks zostawił(a) w twoim życiu i przeżywanie głębokiego bólu. Zamiast uciekać od cierpienia, rzucając się w wir innych czynności, na początku radzę ci zmierzyć się z nim i skoncentrować na nim, wykorzystując ćwiczenie medytacji nad bólem.

Poświęcając wystarczająco czasu na żałobę i odkrywanie negatywnych emocji, będziesz w stanie je przepracować i doprowadzić do końca, a tym samym szybciej wrócić do normalnego stanu.

Po upływie tego okresu zacznij stopniowo wychodzić i ruszać na nowo ze swoim życiem, nie pozwalając, by ból całkowicie warunkował każdy twój dzień. Kiedy jesteś z przyjaciółmi, nie rozmawiaj o swoim byłym/swojej byłej. Kiedy wychodzisz, a myśl o eks ciągle cię dręczy, staraj się ją odepchnąć i cieszyć obecną chwilą. Wieczorami możesz jeszcze zarezerwować sobie godzinę lub dwie na spotkanie z bólem i wspominanie byłego/byłej.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jeśli będziesz realizować ten plan we właściwy sposób, zobaczysz, że w przeciągu zaledwie kilku miesięcy nie będziesz już wcale odczuwać potrzeby myślenia o osobie, którą kochasz, ponieważ ból minie w swoim naturalnym tempie, a ty będziesz całkowicie wyleczony(-na).

Pamiętaj, że im większe cierpienie, tym ważniejsza lekcja, którą możesz z niego wyciągnąć, oraz większa szansa na rozwój w przyszłości.

5. Odzyskaj swoją niezależność

Kiedy zostajemy sami po przeżyciu dłuższego okresu naszego życia z drugą osobą, to normalne, że czujemy się rozbici i zadajemy sobie pytania w stylu: „jaki sens ma teraz moje życie?” albo „kim jestem bez niego/niej?”.

I właśnie dlatego musisz zacząć odnajdywać swoją tożsamość: istniałeś(-łaś), zanim poznałeś(-łaś) swoją/swojego eks, i to się nie zmieni, niezależnie od tego, czy on/ona jest z tobą, czy też nie.

Jak wykazują naukowe badania, szybkie odnalezienie swojego „ja” po rozstaniu pozwala również odzyskać dobre samopoczucie psychiczne znacznie szybciej.

Oto, co konkretnego możesz zrobić, żeby odnaleźć swoją tożsamość:

  • zacznij znów pielęgnować relacje z przyjaciółmi;
  • wychodź z domu i rozerwij się;
  • wznów swoje hobby, które ostatnio zaniedbałeś(-łaś);
  • zapisz się na kurs (salsa, teatr, joga…) i poznaj nowych ludzi;
  • zrób coś nowego, czego nigdy wcześniej nie robiłeś(-łaś);
  • wyrusz w podróż samotnie lub w towarzystwie przyjaciół;
  • spędzaj miło czas z rodziną.

6. Spotykaj się z innymi osobami

Rozpoczęcie nowego związku będzie finalnym krokiem, który pozwoli ci na zawsze przewrócić kartę w twojej osobistej historii i ostatecznie zapomnieć o osobie, w której wcześniej byłeś(-łaś) zakochany(-na).

Jest to jednak dość delikatny krok, który będzie mógł nastąpić dopiero po zrobieniu wszystkich poprzednich, ponieważ angażowanie się zbyt szybko w nową relację może równie dobrze zmarnować twoją szansę na szczęście i prawdziwą miłość. Nieprzemyślane posunięcie mogłoby doprowadzić tylko do kolejnego rozczarowania i spowodować wiele cierpienia tobie i nowemu partnerowi/nowej partnerce.

Czyli jaki jest właściwy moment na rozpoczęcie nowego związku po zawodzie miłosnym?

Odpowiedź może ci się wydać sprzeczna z intuicją: wtedy, kiedy wiemy, że możemy się bez niego obejść, ponieważ czujemy się dobrze sami ze sobą.

Na etapie, na którym wciąż się jeszcze cierpi i odczuwa się brak byłego lub byłej, błędem jest angażowanie się w nowy poważny związek, natomiast bardzo korzystne może okazać się spotykanie z osobami przeciwnej płci bez żadnych szczególnych oczekiwań czy zobowiązań.

Umawianie się z innymi mężczyznami lub kobietami bardzo ci pomoże odbudować twoją pewność siebie, znaleźć wsparcie gdzie indziej i usunąć byłego partnera lub byłą partnerkę z centrum swojego życia.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Szczególne przypadki

Przyjrzymy się teraz razem niektórym szczególnym sytuacjom, w których można się znaleźć, i spróbujemy rozwiać ewentualne wątpliwości, które możesz jeszcze mieć…

Tęsknię za byłą dziewczyną

Jak zapomnieć o nieszczęśliwej miłości?

Jeśli zastanawiasz się, jak zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, chcę, żebyś przemyślał(a) jedną kwestię…

W ciągu naszego życia dane nam jest spotkać wiele ważnych osób, a spośród nich niektóre z nami zostają, inne natomiast muszą odejść.

Bardzo często rola, jaką odgrywa osoba, która od nas odchodzi, przez którą cierpimy, która nie jest dla nas stworzona, w której się zakochujemy, ale z jakiegoś powodu nie możemy z nią być, to właśnie przygotowanie nas na przyjęcie właściwej osoby, której przeznaczeniem będzie z nami zostać.

Jeśli doświadczyłeś(-łaś) niespełnionej miłości, musisz pamiętać, że tam, na zewnątrz, jest ktoś, kto będzie dla ciebie lepszy, odpowiadający lepiej twojemu charakterowi, kto będzie potrafił cię kochać i szanować w sposób znacznie pełniejszy.

Musisz po prostu w to uwierzyć i patrzeć w przyszłość. Już sam fakt, że dostrzegasz, że to była niespełniona miłość, pozwala ci zracjonalizować problem i pójść dalej.

Jak zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości?

Istnieje także inny bardzo ważny przypadek, który należy przeanalizować: jak zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości?

Bardzo kogoś kochasz i jesteś pewny(-na), że to osoba stworzona dla ciebie, ale ona nie chce nawet myśleć o byciu z tobą, ponieważ woli, żebyście pozostali przyjaciółmi, albo wręcz w ogóle nie jest tobą zainteresowana…

Frustrujące, prawda?

Podobne sytuacje mogą się ciągnąć nawet miesiącami czy latami, nie przynosząc żadnego rezultatu. Jedyne efekty, jakie mogą wywołać, to postępujące osłabienie twojego poczucia własnej wartości i niemożność odnalezienia i przeżycia innego szczęśliwego związku.

To, co musisz zrobić, żeby wyjść z tego impasu, to definitywne ucięcie kontaktów z tą osobą i niepodtrzymywanie z nią wątpliwej przyjaźni.

Jeśli równocześnie zaczniesz pracować nad podniesieniem swojej pewności siebie i uczynieniem swojego życia bardziej interesującym i spełnionym, zapewniam cię, że już wkrótce będzie cię otaczać wianuszek potencjalnych partnerów lub partnerek poważnie zainteresowanych wejściem z tobą w relację.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Ile potrzeba czasu, żeby zapomnieć o miłości?

Jeśli naprawdę z trudem przychodzi ci pogodzenie się z rozpadem twojego związku lub zapomnienie osoby, którą kochasz bez wzajemności, pamiętaj, że z każdym dniem ostateczne ozdrowienie jest coraz bliżej.

Dziś być może nie czujesz się lepiej w porównaniu z tym, jak czułeś(-łaś) się tydzień temu, ale mogę ci obiecać, że za miesiąc lub dwa spojrzysz w przeszłość i zdasz sobie sprawę z tego, że każdego dnia coraz mniej myślałeś(-łaś) o ukochanej osobie. Szybciej, niż się tego spodziewasz, znajdziesz się w neutralnym stanie emocjonalnym w stosunku do niej.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „ile potrzeba czasu, żeby zapomnieć o miłości”, bowiem wszystko zależy od tego, jak przeżywa się zawód miłosny. Poniżej znajdziesz test, który pozwoli ci ocenić, czy robisz to właściwie, czy nie. Serdecznie cię zachęcam do zrobienia go – wystarczą zaledwie 2 minuty.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

W tym wpisie dowiedziałeś(-łaś) się, że aby zapomnieć o byłej miłości, oprócz czasu, potrzeba cierpliwości i właściwego nastawienia mentalnego.

Dziękuję ci za przeczytanie tego artykułu do końca i życzę ci powodzenia we wszystkim!

Jeśli nadal chcesz wraz ze mną kontynuować spróbować poradzić sobie z zawodem miłosnym, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”. Zapewniam cię, że już po przeczytaniu pierwszych stron zobaczysz, że trafiłeś na doskonały poradnik, który pomoże ci zmierzyć się z tym okresem twojego życia w najlepszy z możliwych sposobów.

Do zobaczenia!

4.8/5 - (46 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: