Szukaj
Close this search box.

Jak zapomnieć o kimś, kogo się kocha: 6 kroków

Jak zapomnieć o kimś kogo się kocha

Jak zapomnieć o kimś, kto mi się podoba? Jak zapomnieć o facecie, który mnie nie chce?

Zastanawiasz się, jak zapomnieć o kimś, kogo się kocha, kto był i jest nadal dla nas bardzo ważny, ale z jakiegoś powodu nie ma go już u naszego boku? A może nigdy nie byliście nawet parą i chcesz wiedzieć, jak zapomnieć o kimś, kto cię nie kocha?

Życie często stawia na naszej drodze wyzwania, którym ciężko sprostać, a zakończenie związku z pewnością należy do tych najtrudniejszych. Trzeba wtedy otrzeć łzy, stanąć na nogi i odnaleźć siły, by iść dalej naprzód i stawić czoło światu.

Jako że sam mam za sobą podobne przejścia, w tym wpisie chcę podzielić się z tobą niektórymi cennymi radami, które pozwolą ci jak najlepiej odnaleźć się w tej sytuacji. W szczególności przyjrzymy się temu, jak zapomnieć o kimś, na kim ci zależy i kto ci się podoba, dzięki wiedzy zaczerpniętej z psychologii.

Wyjaśnijmy sobie jednak na samym początku jedną kwestię: nie jest możliwe wymazanie z pamięci i z serca ukochanej osoby z dnia na dzień, zwłaszcza, jeśli wasz związek był długi i intensywny. Jednak dzięki dzisiejszemu wpisowi dowiesz się, jaką drogą należy podążać, by uczynić ten proces dużo szybszym i prostszym. Masz moje słowo!

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online, który wykaże, jak znosisz zawód miłosny. Wynik wraz z interpretacją pojawiają się od razu po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jak zapomnieć o kimś, z kim nie można być?

Jak zapomnieć o kimś

Żeby zapomnieć o osobie, na której ci zależy, ważne jest, żebyś przechodził(a) przez kolejne, ustalone wcześniej etapy, bez pośpiechu i nie pomijając żadnego istotnego kroku.

Przyjrzyjmy się razem procedurze, którą trzeba wcielić w życie.

1. Porzuć nadzieję

Kiedy związek się kończy, bywa, że próbujemy uczepić się nadziei na pojednanie, by poradzić sobie z obawą i niepewnością związaną z zostaniem samemu.

Myślenie w dalszym ciągu, że ukochana osoba prędzej czy później do nas wróci, kiedy tylko zmienią się jej uczucia albo jakieś zewnętrzne okoliczności, z pewnością przynosi nam ulgę, ale jednocześnie nie pozwala nam dogłębnie przeżyć straty.

Kurczowe trzymanie się nadziei jest jak ciągłe odkładanie na później ostatecznego starcia z bólem, które jest pierwszym krokiem do prawdziwego wyzdrowienia.

Oto więc kluczowa reguła, której powinno się przestrzegać, by zapomnieć o kimś, kogo się kocha: wyeliminuj jakąkolwiek formę nadziei, że wasz związek dostanie drugą szansę. Zaakceptuj całkowicie fakt, że między wami koniec i że teraz zostałeś(-łaś) tylko ty i twoje cierpienie1.

2. Weź na siebie odpowiedzialność za swoje cierpienie

Kiedy tylko przyjmiesz do wiadomości koniec waszego związku i wyeliminujesz jakąkolwiek nadzieję na przywrócenie eks do swojego życia, znajdziesz się twarzą w twarz z cierpieniem – silnym, niekiedy wręcz nie do zniesienia.

Obarczanie odpowiedzialnością za własne cierpienie partnera, obwinianie go za zrujnowanie nam życia albo niezachowanie się tak, jak powinien, jest typową, a jednocześnie bardzo niebezpieczną tendencją.

Musisz wiedzieć, że kiedy pielęgnujemy w sobie żal i przyjmujemy postawę ofiary, nieświadomie nie pozwalamy bolesnym odczuciom podążać własnym torem i w końcu minąć. Pozostajemy uwięzieni w skrajnie negatywnej sytuacji, nad którą nie mamy żadnej władzy.

Nawet jeśli naprawdę osoba, którą kochamy, stała się przyczyną naszych zmartwień, musimy także zdać sobie sprawę z tego, że możliwość przezwyciężenia bólu, ale też odpowiedzialność za to leży wyłącznie po naszej stronie.

Jeśli nie zdołałeś(-łaś) jeszcze przebaczyć swojej byłej/swojemu byłemu za to, co ci zrobił(a) lub powiedział(a), musisz wiedzieć, że teraz nadszedł właściwy moment, żeby to zrobić. Zamiast upierać się przy swojej roli ofiary, zdobądź się na pójście dalej i zwolnij byłego/byłą z odpowiedzialności za twoją krzywdę.

Wiem, że cierpisz, ale wybaczając partnerowi, zdołasz przejąć kontrolę nad sytuacją, a to jest absolutną podstawą do tego, żeby udało ci się pójść dalej.

To wszystko, rzecz jasna, odnosi się przede wszystkim do sytuacji, w której staramy się zrozumieć, jak zapomnieć o kimś, kto nas zranił.

Przy okazji chcę powiedzieć ci, że jeśli chcesz zgłębić temat, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca i wewnętrznego odrodzenia, dzięki metodzie, technikom i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie twoją busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. Obecnie jest do kupienia w specjalnej cenie tylko na naszej stronie: znajdziesz go tutaj!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

3. Przepracuj ból

Po dotarciu do tego punktu właściwe będzie przyznanie sobie trochę czasu na opłakanie straty, odczuwanie pustki, którą eks zostawił(a) w twoim życiu, i przeżywanie głębokiego bólu. Usiłując za wszelką cenę zająć się czymś, żeby rozproszyć negatywne myśli, zostalibyśmy z głęboką raną w naszej psychice, wciąż otwartą i krwawiącą.

Powinniśmy natomiast poświęcić naszą uwagę odczuwanemu bólowi i nauczyć się w niego wsłuchiwać i leczyć go, nauczyć się dezynfekować ranę, żeby stopniowo zaczęła się goić i nie zostawiała po sobie negatywnych śladów w naszej psychice i w naszym sercu. To jedyny sposób na całkowite przebrnięcie przez rozpad związku i zapomnienie o ukochanej osobie.

Istnieją bardzo skuteczne techniki, które przyspieszą ten proces, wspomogą psycho-emocjonalne wyzdrowienie i sprawią, że złamane serce szybko zostanie pozbierane w całość.

Pamiętaj, że im większe cierpienie, tym ważniejsza lekcja, którą możesz z niego wyciągnąć, oraz większa szansa na rozwój w przyszłości.

4. Zrób porządki

Jak przestać myśleć o osobie, którą się kocha, gdy wokół wszystko nam o niej przypomina?

Nie możesz liczyć na to, że zapomnisz o eks, jeśli całe twoje otoczenie przypomina ci o nim/niej. Zdjęcia, pamiątki, przedmioty, prezenty… Wszystkie te rzeczy muszą zejść ci z oczu. Zamknij je w pudle i wynieś ze swojego pokoju2.

Podobnie telefon komórkowy może mieć bardzo negatywny wpływ na twój nastrój. Jestem pewny, że więcej niż raz dziennie wchodzisz na jego/jej profil w mediach społecznościowych, śledząc jego/jej posunięcia i szukając nowych wiadomości o nim/niej, albo czytasz wasze stare rozmowy na WhatsAppie, karmiąc się nostalgią i smutkiem. Kategorycznie musisz przestać to robić.

Ukryj, usuń ze znajomych lub zablokuj swojego/swoją eks w mediach społecznościowych i komunikatorach. Usuń wasze stare wiadomości albo przenieś je chociaż do archiwum, żeby nie mieć do nich bezpośredniego dostępu. To drastyczny krok, ale w niektórych przypadkach może być konieczny, by na zawsze uporać się ze szczególnie skomplikowaną historią miłosną.

To banalne, co powiem, ale i tak to zrobię: nie możesz się więcej widywać ani utrzymywać kontaktu ze swoim byłym/swoją byłą. Musisz natomiast wcielić w życie tzw. regułę braku kontaktu.

5. Odzyskaj poczucie własnego ja

Powoli zaczniesz czuć się lepiej, a twoje życie ruszy na nowo. Wykorzystaj ten moment na odkrycie swoich zainteresowań i pasji. Odśwież swoje stare przyjaźnie i poszerzaj grono znajomych. Zanurz się w nowych przeżyciach i niech poniesie cię twoja kreatywność i energia witalna.

Żeby zapomnieć o byłym lub byłej, musisz postarać się wypełnić pustą przestrzeń w swoim życiu, jaka po nim/niej została, ale musisz wypełnić ją tym, co rzeczywiście przynależy tylko do ciebie.

Na tym etapie ważne jest, żeby odzyskać silne poczucie własnego ja, a wszystkie czynności wymienione przeze mnie wyżej pomogą ci osiągnąć ten cel.

6. Zacznij nowy związek

Rozpoczęcie nowego związku będzie ostatnim krokiem, który pozwoli ci zamknąć poprzedni etap twojego życia i na zawsze zapomnieć o osobie, w której wcześniej byłeś(-łaś) zakochany(-na).

To jednak delikatny krok, który może nastąpić dopiero po przejściu wszystkich poprzednich, ponieważ angażowanie się zbyt szybko w nową relację może równie dobrze zmarnować twoją szansę na szczęście i prawdziwą miłość. Nieprzemyślane posunięcie mogłoby doprowadzić tylko do kolejnego rozczarowania i spowodować wiele cierpienia tobie i nowemu partnerowi/nowej partnerce.

Czyli kiedy jest właściwy moment na rozpoczęcie nowego związku po zawodzie miłosnym?

Odpowiedź może ci się wydać sprzeczna z intuicją: wtedy, kiedy wiemy, że możemy się bez niego obejść, ponieważ czujemy się dobrze sami ze sobą.

Jak o kimś zapomnieć, gdy nie był dla nas odpowiedni?

Kiedy związek się rozpada, a my nadal jesteśmy zakochani w eks, tendencja do idealizowania partnera i przekonania, że to była miłość naszego życia, na pewno nie należy do rzadkości.

Jeśli natomiast udało ci się dojść do wniosku, że twój były/twój była nie jest osobą odpowiednią dla ciebie, musisz wiedzieć, że znajdujesz się w zdecydowanie uprzywilejowanym położeniu w porównaniu z innymi. Wiele osób bowiem zastanawia się, jak o kimś zapomnieć, mimo że partner był tylko źródłem bólu.

Będzie ci znacznie łatwiej całkowicie zaakceptować koniec waszego związku i pójść dalej ze swoim życiem, jednak musisz trzymać się z dala jednej rzeczy, która może pokrzyżować ci plany…

Jeśli zostawisz byłemu lub byłej otwartą furtkę, mając nadzieję, że prędzej czy później się zmieni i wasz związek będzie szczęśliwy, musisz zrozumieć, że twoje podejście podtrzymuje nie tylko twoją nadzieję, ale i cierpienie.

Znam wiele przypadków osób, które przez lata tkwiły w toksycznych związkach, czekając na zmianę w partnerze, która nigdy nie zaszła.

Ludzie mogą się zmienić, to prawda, ale w większości przypadków nie warto na to czekać. Zmiana, jakiej oczekujemy, może wymagać zbyt dużo czasu albo wręcz może nigdy nie nadejść.

W każdym wypadku mamy do czynienia z czymś, co jest poza naszą kontrolą, a więc jak tylko zorientujemy się, że dana osoba nie jest odpowiednim kandydatem na towarzysza życia, powinniśmy odejść od niej bez wahania. Podziękujemy sobie za to w przyszłości.

Jak zapomnieć o osobie, którą widujemy codziennie?

Jeśli chcesz zapomnieć o osobie, którą widujesz codziennie, moją pierwszą radą jest zmiana kręgu towarzyskiego po to, żeby możliwie najskuteczniej unikać spotykania eks. Jeśli pracujecie razem lub macie wspólne grono znajomych, nie bój się porzucić tego starego, żeby wyjść naprzeciw nowemu.

Spotykanie się z nowymi ludźmi, zmiana pracy albo porzucenie dawnych, powierzchownych znajomości wyjdzie ci tylko na dobre.

Niemniej jednak, jak dowodzą badania, większość z nas, chcąc nie chcąc, utrzymuje kontakt z ex i musi znaleźć sposób na radzenie sobie z tym3.

Jak zapomnieć o osobie, którą widujemy codziennie

Jeśli chodzisz z byłym lub byłą do jednej szkoły albo czujesz, że unikanie miejsc, w których on/ona bywa, graniczy z cudem, zaakceptuj koniec waszego związku i powiedz mu/jej to jasno. Powiedz, że teraz masz się dobrze i uważasz, że wasze rozstanie było najlepszym rozwiązaniem dla was obojga.

Robiąc tak, przestaniesz sam(a) siebie postrzegać oraz być postrzegany(-na) przez innych jako biedna ofiara, a także wykonasz pierwszy krok ku nowemu życiu, bardziej godnemu.

Twoim umysłem będzie od teraz rządziło przekonanie, że jesteś silny(-na) i nie potrzebujesz swojego byłego lub swojej byłej. Szybko o nim/niej zapomnisz, ignorując go/ją lub widząc w niej osobę, którą kiedyś kochałeś(-łaś), ale teraz już cię nie interesuje.

W wielu przypadkach, trzymając się tej strategii, będziesz w stanie nawet skłonić go/ją do powrotu z podkulonym ogonem. Jeśli jest to twoim zamiarem, więcej na ten temat znajdziesz we wpisach Jak odzyskać byłą dziewczynę i Jak odzyskać byłego chłopaka.

Jak zapomnieć o facecie, który mnie nie chce: podsumowanie

Dziękuję ci za przeczytanie do końca moich porad dotyczących tego, jak zapomnieć o kimś, kogo się kocha. Mam nadzieję, że ci się przydadzą!

Świadomość tego, co zrobić, żeby zapomnieć o kimś, kogo się kocha, i przestać o nim myśleć, jest kluczowa, by zdystansować się do sytuacji i podjąć odpowiednie działania.

Jeśli nadal chcesz wraz ze mną spróbować poradzić sobie z zawodem miłosnym, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”.

Zapewniam cię, że już po przeczytaniu pierwszych stron zobaczysz, że trafiłeś na doskonały poradnik, który pomoże ci zmierzyć się z tym okresem twojego życia w najlepszy z możliwych sposobów.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Źródła

  1. https://www.psychologytoday.com/us/blog/living-forward/201508/5-ways-move-ex-you-still-love ↩︎
  2. https://www.researchgate.net/publication/341038939_Holding_on_and_letting_go_Memory_nostalgia_and_effects_of_virtual_possession_management_practices_on_post-breakup_adjustment ↩︎
  3. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/close-encounters/201609/whats-really-going-when-people-stay-in-touch-exes ↩︎
4.7/5 - (67 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: