Szukaj
Close this search box.

Jak zapomnieć o byłym chłopaku: 8 skutecznych technik

Jak zapomnieć o chłopaku

Jak zapomnieć o byłym chłopaku, który nie chce ze mną być? Jak zapomnieć o chłopaku, którego nadal kocham? Jak przestać myśleć o byłym?

Jeśli zadajesz sobie te pytania, wiem dobrze, jak musisz się czuć… Związek miłosny, który się kończy, to chyba jedno z największych rozczarowań, jakie może nas spotkać w życiu, przynajmniej dla tego, kto zostaje porzucony.

Zapomnienie o kimś i pójście dalej z własnym życiem wydaje się nierealnym przedsięwzięciem na tym etapie. Dlatego w dzisiejszym wpisie chcę doradzić ci, jak zapomnieć o ex i ograniczyć negatywne konsekwencje rozpadu waszego związku.

Musisz pamiętać, że nie wymażesz z pamięci i z serca ukochanej osoby z dnia na dzień, zwłaszcza, jeśli wasz związek był długi i intensywny, ale stosując się do 8 rad zawartych w tym wpisie, sprawisz, że uśmiech wróci na twoją twarz szybciej, niż myślisz.

Jesteśmy prawie gotowi, żeby zacząć. Wcześniej jednak chcę zachęcić cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online. Udzielenie odpowiedzi na pytania pozwoli ci dowiedzieć się, jak przeżywasz zawód miłosny.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jak zapomnieć o ex: psychologia

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zapomnieć o byłym chłopaku albo jak zapomnieć o facecie, który przestał być częścią twojego życia, musisz najpierw wziąć pod rozwagę pewną ważną rzecz.

Kiedy jeszcze z nim byłaś, całe twoje życie utrzymywało pewną bardzo konkretną równowagę. Codzienne czynności, cele, plany i spora część twoich myśli w ciągu dnia były związane z jego obecnością, co w zasadzie zaczęło tworzyć sens twojego życia.

Między wami zrodziło się pewne połączenie, wspólnota, swego rodzaju fuzja. Nie istniałaś już ani ty, ani on: wasze indywidualne byty połączyły się w jeden, z którym z pewnością zaczęłaś się też identyfikować. Kiedy się rozstaliście, poczułaś się prawie tak, jakby ktoś odarł cię z twojej tożsamości…

Boisz się, że w twoim życiu nie ma nic poza tym i że zostawiona sama sobie nie zdołasz odnaleźć sensu, stanąć na nogi i wypełnić pustki, którą on po sobie zostawił.

Tak się właśnie teraz czujesz, prawda?

Wiem to, ponieważ ja też przez to przeszedłem, i dlatego właśnie chcę ci powiedzieć, że kluczem do zapomnienia o ex i poczucia się lepiej jest przejęcie na nowo swojej tożsamości.

Istniałaś, zanim go poznałaś, i zawsze tak będzie, niezależnie od jego obecności w twoim życiu. Teraz nadszedł moment, żeby rozliczyć się ze sobą i pójść dalej. Wszystkie rady, jakich ci udzielę, mają na celu pomóc ci w tym procesie.

Jeśli potem zechcesz zgłębić temat, zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca, dzięki metodzie i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie dla ciebie busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. W wyjątkowej cenie znajdziesz go tutaj!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak zapomnieć o byłym chłopaku?

Jak zapomnieć o byłym chłopaku

Przyjrzyjmy się teraz 8 poradom i skutecznym technikom, dzięki którym będziesz wiedziała, jak zapomnieć o ex facecie i przestać w końcu cierpieć z powodu miłosnego zawodu.

1. Zaakceptuj koniec waszego związku

Pierwszym krokiem, żeby zapomnieć o chłopaku, jest zaakceptowanie rozpadu waszego związku1.

Zawsze radzę podjąć próbę odzyskanie byłego chłopaka, jeśli jest tego wart. Poświęciłem wiele wpisów temu zagadnieniu i zachęcam cię do przeczytania ich.

Jednak jeśli dochodzisz do wniosku, że odratowanie związku jest niemożliwe lub że po prostu nie warto, musisz całkowicie zaakceptować fakt, że nie będziecie już razem i każde z was od teraz będzie szło własną drogą.

To nie tragedia: to po prostu początek wielkiej zmiany w twoim życiu i to, czy będzie ona pozytywna, czy negatywna, zależy tylko od ciebie i od tego, jak zareagujesz na tę sytuację.

Zburzenie równowagi, do którego doszło, zawsze powoduje lęk, ale w większości przypadków stanowi okazję do rozwoju, a następnie odnalezienia dojrzalszej i pełniejszej harmonii.

2. Przepracuj ból

Cierpienie na tym etapie będzie twoim stałym towarzyszem. Czasami nie pozwoli ci zasnąć, innym razem sprawi, że nie będziesz w stanie się skoncentrować na innych ważnych życiowych sprawach albo też po prostu cieszyć się wieczorem spędzonym z przyjaciółkami.

Takie złe samopoczucie jest naprawdę okropnym doświadczeniem, a chęć rozproszenia i uwolnienia się od negatywnych emocji jest zawsze bardzo silna. Trzeba jednak uważać, żeby nie popełnić błędów, które tylko skomplikowałyby nasz proces leczenia…

Konieczne jest zaakceptowanie negatywnych emocji, które pojawiają się w nas, zamiast szukania drogi ucieczki. Usiłując za wszelką cenę zająć się czymś, żeby rozproszyć negatywne myśli, można zostać z głęboką raną w psychice, wciąż otwartą i krwawiącą.

Powinno się natomiast poświęcić uwagę odczuwanemu bólowi, nauczyć się w niego wsłuchiwać i leczyć go – nauczyć się dezynfekować ranę, żeby stopniowo zaczęła się goić i nie zostawiała po sobie negatywnych śladów w psychice i w sercu. To jedyny sposób na całkowite przebrnięcie przez rozpad związku i szybkie zapomnienie o utraconej miłości.

Istnieją bardzo skuteczne techniki, które przyspieszą ten proces, wspomogą wyzdrowienie psycho-emocjonalne i sprawią, że złamane serce szybko zostanie pozbierane w całość. Poświęciłem temu cały 4. rozdział mojego e-booka.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

3. Zrób porządki

Nie możesz liczyć na to, że zapomnisz o chłopaku, jeśli całe twoje otoczenie bez przerwy przypomina ci o nim. Weź wszystkie zdjęcia, prezenty i przedmioty, które ci o nim przypominają, zamknij je w pudle i wynieś ze swojego pokoju. Jeśli zechcesz, będziesz mogła przywrócić je na swoje miejsce, kiedy już poczujesz się lepiej.

Jak dowodzą badania psychologiczne, jest to jedna z czynności, która w znaczny sposób pozytywnie wpływa na zapomnienie o byłym facecie2.

Jak zapomnieć o byłym

Jeśli zostawił coś swojego u ciebie w domu, wyślij mu to i nie myśl o tym więcej.

Ukryj, usuń ze znajomych lub zablokuj swojego ex w mediach społecznościowych i komunikatorach. Usuń wasze stare wiadomości albo przenieś je chociaż do archiwum, żeby nie mieć do nich bezpośredniego dostępu.

Na tym etapie drastyczność w tej kwestii jest naprawdę istotna, ponieważ pomoże ci odciąć się od przeszłości, usunąć łańcuchy, którymi byłaś do niego przykuta, i rozpocząć na poważnie nowe życie.

4. Kieruj się autentycznymi wartościami

Jest wiele rzeczy, których mogłaś próbować, żeby zapomnieć o swoim byłym, jak upijanie się, chodzenie do klubów z przyjaciółkami czy spotykanie się z facetami poznanymi na Tinderze lub w barze.

Prawda jest jednak taka, że tego rodzaju aktywności nie pomagają ci poczuć się lepiej, a nawet nasilają to poczucie braku, które pozostało po rozstaniu z twoim byłym.

Przyczyna jest prosta: nałogi, nocne życie, przygodny seks i randkowanie w sieci mogą przynieść ci chwilową ulgę, ale później zostawiają po sobie uczucie pustki.

Nie twierdzę, że wszystkie te rzeczy z reguły są złe, ale na tym etapie twojego życia, kiedy jesteś wyjątkowo wrażliwa, zamiast poprawić twoje samopoczucie, tylko bardziej by cię zdołowały i pobudzały tęskne myśli za cudownym związkiem z byłym facetem.

Co więc mam robić? Jak przestać myśleć o byłym?

Kieruj się autentycznymi wartościami, sięgaj po to, co faktycznie poprawia twoje samopoczucie. Wychodź w ciągu dnia, uczestnicz w sytuacjach, w których ludzie mogą pokazać ci się od swojej lepszej, a nie gorszej strony.

Pielęgnuj swoje najbliższe przyjaźnie i ogólnie staraj się rozwijać autentyczne relacje z nowymi osobami. Możesz też spróbować spotkać się z innym chłopakiem, ale podejdź do tego w taki sposób, jaki ci proponuję.

Kiedy tęsknisz za kimś i wydaje ci się, że życie nie ma znaczenia, kluczem jest sięganie po doświadczenia, które wzmocnią twoją pozytywną percepcję świata i ludzi, a nie ciążenia w kierunku sytuacji, które są bez znaczenia.

5. Odkryj na nowo swoje pasje

Wszyscy mamy jakieś pasje albo chociaż zainteresowania, które mogą nadać naszemu życiu sens i mieć wkład w rozwijanie poczucia samego siebie, które kryje się w każdym z nas.

yoga

Jeśli czujesz, że ostatnio, będąc ze swoim ex, zrezygnowałaś z pielęgnowania swoich pasji lub zapomniałaś o nich, to dobry moment, żeby do nich wrócić.

Wszystko się nada: zapisz się na kurs tańca lub fotografii, pisz prozę lub poezję, ucz się nowego języka, zacznij uczęszczać na zajęcia z jogi. Zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej i szybko zdołasz wypełnić pustkę, którą zostawił po sobie twój były.

6. Pracuj nad sobą

Koniec związku, jak już mówiłem, stanowi doskonały punkt wyjścia do rozwoju. Nawet sobie nie wyobrażasz, jak bardzo mogłabyś ulepszyć siebie i swoje życie. Jeśli teraz czujesz się przytłoczona cierpieniem i zadajesz sobie pytanie, jak zapomnieć o byłym facecie, zapewniam cię, że ostatecznym rozwiązaniem jest podjęcie pracy nad samą sobą.

Jak dowodzą badania psychologiczne, to, że nie możesz zapomnieć o byłym, jest także spowodowane lękami i obniżonym poczuciem własnej wartości3.

Przeczytaj jedną z tych książek na temat rozwoju osobistego i spróbuj znaleźć swoją drogę w życiu, wyznacz sobie cele, które chcesz osiągnąć, i zdobądź większą wiedzę na temat mechanizmów relacji damsko-męskich, o których piszę na tym blogu.

Zapisz się na siłownię i zmień swój look, żeby poczuć się piękniejsza. Dbaj o miłość do samej siebie, ponieważ to jedyna relacja uczuciowa, która będzie trwała całe życie 😊

7. Prowadź dziennik

Dziennik może się okazać niezwykle użytecznym narzędziem w przepracowaniu bólu i szybkim powrocie do dobrego samopoczucia.

dziennik

Radzę ci zarezerwować sobie każdego dnia pół godziny na pisanie o tym, jak się czujesz, co cię rani, co cię złości, a co smuci.

Opisuj bardzo precyzyjnie swoje negatywne emocje, ale zaznacz też, jakie postępy robisz na swojej drodze do ukojenia serca po zawodzie miłosnym. Z pewnością każdego dnia będzie ich wiele.

8. Uwolnij się od obsesji na punkcie byłego

Niekiedy uczucie cierpienia może przerodzić się w prawdziwą obsesję, która nie pozwala ci oderwać uwagi od twojego byłego chłopaka przez cały dzień.

Pamiętaj, że popadanie w skrajność nigdy nie kończy się dobrze. Na szczęście istnieje wiele technik, które mogą ci pomóc sobie z tym poradzić…

Czytając mój e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, poznasz sekrety katharsis i dowiesz się, jak szybko i skutecznie uwolnić się od obsesyjnego myślenia o byłym partnerze.

Ponadto będziesz w stanie odzyskać pogodę ducha i jasność myśli, co pozwoli ci jak najlepiej na nowo wystartować ze swoim życiem. E-book znajdziesz tutaj.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Im wcześniej zaczniesz kontrolować swoje negatywne emocje i świadomie przeżywać rozczarowanie miłosne zgodnie z tym, co przeczytałaś dotychczas, tym większa szansa, że unikniesz obsesyjnego myślenia o byłym partnerze.

Jak zapomnieć o chłopaku, który jest z inną?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapomnieć o chłopaku, który jest z inną, za którym szalejesz od dłuższego czasu, ale nigdy nie byliście parą, zapewniam cię, że schemat postępowania pozostaje ten sam.

Jak zapomnieć o chłopaku który jest z inną

Musisz przestać poświęcać mu uwagę. W pewnym sensie jesteś uwięziona w sytuacji, która jest dla ciebie niekorzystna i która na dłuższą metę będzie ci tylko szkodzić i doprowadzi do obniżenia twojego poczucia własnej wartości.

Zasługujesz na faceta, który chce ciebie i tylko ciebie i dla którego będziesz najważniejsza na świecie. Tym facetem nie jest on.

Idź więc dalej ze swoim życiem i kieruj się radami, których ci udzieliłem. Zobaczysz, że szybko uwolnisz się z tego impasu. Być może ten właściwy czeka tuż za rogiem 😊

Jak zapomnieć o byłym chłopaku, który cię zranił?

Jeśli chcesz zapomnieć o chłopaku, który cię zdradził lub zranił, rozwiązanie jest tylko jedno: wybaczyć mu.

Wybacz mu za to, co ci zrobił. Możesz zrobić to, pisząc mu ostatni list lub SMS, i rozpocznij swój okres terapii, który już znasz.

Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, żeby zrobić ten krok, nie rób go; będziesz mogła mu wybaczyć, kiedy poczujesz się lepiej i będziesz na to gotowa, ale prędzej czy później musisz to zrobić.

Powiem ci, że nie musisz nawet mu wysyłać listu czy wiadomości: najważniejsze, żebyś zrobiła ten krok w swojej głowie i zrobiła to szczerze. Zobaczysz, że poczujesz, jak z twoich barków spada ogromny ciężar.

Przeczytaj też: Jak się odkochać?

Jak zapomnieć o chłopaku, którego widujesz codziennie?

Jeśli chcesz zapomnieć o byłym chłopaku, którego widujesz codziennie, moją pierwszą radą jest zmiana kręgu towarzyskiego po to, żeby możliwie najskuteczniej unikać spotykania ex. Jeśli pracujecie razem lub macie wspólne grono znajomych, nie bój się porzucić tego starego, żeby wyjść naprzeciw nowemu.

Spotykanie się z nowymi ludźmi, zmiana pracy albo porzucenie dawnych, powierzchownych znajomości, w których funkcjonowałaś tylko jako dziewczyna swojego chłopaka, wyjdzie ci tylko na dobre.

Jeśli chodzisz z byłym do jednej szkoły lub pracy albo czujesz, że unikanie miejsc, w których bywa, graniczy z cudem, zaakceptuj koniec waszego związku i powiedz mu to jasno. Powiedz, że teraz masz się dobrze i uważasz, że wasze rozstanie było najlepszym rozwiązaniem dla was obojga.

Robiąc tak, przestaniesz być postrzegana przez innych jako biedna ofiara, a także wykonasz pierwszy krok ku nowemu, godniejszemu życiu. Twoim umysłem będzie od teraz rządziło przekonanie, że jesteś silna i nie potrzebujesz swojego byłego. Szybko o nim zapomnisz, ignorując go lub widząc w nim osobę, którą kiedyś kochałaś, ale teraz już cię nie interesuje.

To już wszystko w tym temacie. Jestem przekonany, że teraz już wiesz, jak zapomnieć o facecie, który cię zostawił lub zranił nawet, jeśli wciąż go kochasz.

Na zakończenie przypominam ci, że warto sięgnąć po e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Teoria teorią, ale na pewno potrzebujesz praktycznego wsparcia i konkretnych wskazówek, a w tym poradniku ich nie brakuje. Powodzenia we wszystkim!😉

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Źródła

  1. https://www.psychologytoday.com/us/blog/living-forward/201508/5-ways-move-ex-you-still-love ↩︎
  2. https://www.researchgate.net/publication/341038939_Holding_on_and_letting_go_Memory_nostalgia_and_effects_of_virtual_possession_management_practices_on_post-breakup_adjustment ↩︎
  3. https://www.verywellmind.com/i-cant-stop-thinking-about-you-explanations-and-ways-to-cope-5525311 ↩︎
4.6/5 - (88 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: