Jak zakończyć toksyczny związek: 6 kroków do wolności

jak zakończyć toksyczny związek

Każdy, kto ma za sobą toksyczną relację, wie, jak trudno było mu się od niej uwolnić. Nie mówimy tu o zwykłym odejściu, ale o całym procesie wymagającym gruntownego psychicznego przygotowania i konsekwentnego działania jeszcze długo po rozstaniu.

A zatem, jak zakończyć toksyczny związek?

Wyjście z toksycznego związku jest wieloetapowe i na pewno zanim podejmie się jakiekolwiek kroki, warto przemyśleć, co po kolei należy zrobić. Odpowiednie zaplecze doda pewności siebie i przekonania, że tym razem ucieczka ku wolności zakończy się sukcesem.

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak wyjść z toksycznego związku i jak rozstać się z toksycznym partnerem skutecznie, oszczędzając sobie maksymalnie cierpienia i przykrych niespodzianek.

Dowiemy się również, dlaczego tak trudno zakończyć toksyczny związek oraz jaki kierunek powinniśmy obrać po rozstaniu.

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu będziesz dokładnie wiedzieć, co robić, by raz na zawsze zakończyć związek, który cię unieszczęśliwia. Po tym krótkim wstępie jesteśmy gotowi, by przejść do rzeczy…

Dlaczego tak trudno zakończyć toksyczny związek?

Zasadniczo, wiele osób się domyśla, że wyjście z toksycznego związku wcale nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać. Zastanówmy się jednak, dlaczego tak jest.

Na dobrą sprawę przecież mamy do czynienia z relacją nad wyraz szkodliwą, destrukcyjną, więc instynktownie powinniśmy chcieć jak najszybciej się od niej uwolnić. Teoretycznie nie powinno nam brakować motywacji do odejścia.

W rzeczywistości toksyczna relacja jest jak nałóg – w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż najczęściej opiera się na zależności emocjonalnej.

Ofiara z jednej strony dostrzega toksyczne zachowania partnera, ale z drugiej ma zaburzoną percepcję siebie: obniżoną samoocenę i brak poczucia niezależności.

Boi się życia poza relacją, którą zna, nawet jeśli jest ona niezdrowa. Odczuwa lęk przed porzuceniem, samotnością, tym, że nie poradzi sobie w życiu, że partner się zemści.

Z drugiej strony pojawia się sama osoba toksycznego partnera. To ktoś, kto potrafi manipulować i zastraszać. To ktoś, kto zrobi wszystko, by nie stracić kontroli nad swoją ofiarą. Jeśli robił innym od pewnego czasu „pranie mózgu„, nic dziwnego, że te osoby nie wiedzą, jak zakończyć toksyczny związek.

Taką toksyczną osobowością, od której trudno się uwolnić, jest np. narcyz. Być może masz podejrzenia, że twój partner jest toksycznym narcyzem. Jeśli jednak nie masz 100% pewności, zrób nasz darmowy test online.

Dowiesz się, czy osoba, z którą masz do czynienia, jest narcystyczna i jak bardzo nasilone są w niej te cechy. Kliknij poniżej, by przystąpić do krótkiego testu i poznać od razu wynik.

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Jak zakończyć toksyczny związek?

Przejdźmy teraz do celu, dla którego powstał ten wpis: odpowiedzi na pytanie, jak zakończyć toksyczny związek. Poniżej prezentuję 6 kroków, które należy podjąć, by skutecznie zerwać kontakty z toksycznym partnerem.

Nie w każdym przypadku realizacja ich będzie prosta. Kiedy masz pod opieką dzieci, nie jesteś niezależna finansowo, rzecz jasna napotykasz więcej przeszkód. Tak naprawdę jednak cała procedura nie jest niemożliwa. Wymaga po prostu więcej czasu, pracy i być może pomocy innych.

W międzyczasie polecam ci lekturę wpisu na naszym blogu Toksyczny związek, w którym znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące choćby objawów niezdrowych relacji. Kliknij link znajdujący się pod tytułem artykułu.

Poniższe uwagi są przedstawione głównie w kontekście kobiet, ale te same porady kierowane są do mężczyzn.

1. Zdobądź wiedzę

W akapicie wyżej wspomniałem o wpisie na temat toksycznego związku nie bez powodu. W istocie, im bardziej będziesz doinformowana w dziedzinie toksycznych relacji, tym lepiej.

Zdobywanie wiedzy w tym zakresie nie tylko otwiera ci oczy i uświadamia wiele mechanizmów, którym podlegasz. To też dodatkowa baza porad, co robić, by wyjść z toksycznego związku.

Zanim cokolwiek zrobisz, czytaj, dowiaduj się, rozmawiaj z osobami, które mają doświadczenie z toksycznymi relacjami. Zbieraj informacje, rób nawet notatki w dyskretnym miejscu. Choć zderzenie z rzeczywistością może być przerażające, da ci na dłuższą metę poczucie odzyskania choć odrobiny kontroli.

Warto zaopatrzyć się w dobry poradnik, który stanowi kompleksowe źródło wiedzy. Ja ze swojej strony mogę polecić ci „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę” – nasz e-book poświęcony w całości toksycznemu narcyzowi i toksycznej narcyzce.

Znajdziesz w nim porady nie tylko na to, jak odejść od narcystycznego faceta lub narcystycznej kobiety. Dowiesz się też, co zrobić, by zapanować nad waszymi relacjami i odbudować swoją tożsamość.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

2. Opracuj plan

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zakończyć toksyczny związek, od razu ci powiem, że nie obejdzie się bez bardzo dobrze opracowanego planu. To jest jak plan ucieczki: musi być precyzyjny, bo jeden niewłaściwy ruch może zniweczyć wszystko.

Nie jest powiedziane, że na pewno ustrzeżesz się błędu, ale im lepiej się przygotujesz, tym większa szansa na sukces.

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Kiedy i jak mu to powiem?
  • Gdzie będę mieszkać i za co będę żyć?
  • Kiedy mogę spakować i wynieść swoje rzeczy?
  • Jakie dodatkowe kroki muszę podjąć (rozwód, kwestie związane z dziećmi, podział majątku)?
  • Na kogo mogę liczyć, kto mi może pomóc? Kogo chcę poinformować o mojej decyzji?

To pytania, które tylko z pozoru mnożą przeszkody. Są tak naprawdę istotne dla twojego komfortu. Zaplanuj każdy krok, jaki podejmiesz, określ czas.

Może zechcesz np. zostawić wiadomość i wyprowadzić się pod jego nieobecność? A może złożysz pozew o rozwód? Postaraj się możliwie przewidzieć różne scenariusze.

3. Zwróć się o pomoc

W ramach przygotowań wspomniałem, żebyś zastanowiła się, na kim możesz polegać i do kogo możesz się zwrócić w razie czego o pomoc. Oczywiście, życzę ci, żebyś znalazł/a w sobie siłę i przekonał/a się, że dasz radę to zrobić.

Jednak nie ma co się oszukiwać: po drugiej stronie masz trudnego przeciwnika do pokonania. Branie wszystkiego wyłącznie na swoje barki byłoby co najmniej nierozsądne.

Dlatego koniecznie rozważ wsparcie innych osób. Z jednej strony na pewno to będą twoi bliscy (o czym zaraz powiem). Z drugiej jednak to powinni być też specjaliści. W zależności od twojej sytuacji opieka terapeuty i prawnika może okazać się niezbędna.

Jeśli sprawy między wami są bardziej skomplikowane, a ty jesteś emocjonalnie wykończona, nie czekaj dłużej. Zgłoś się do odpowiednich osób i porozmawiaj, zanim staniesz oko w oko z toksycznym oprawcą.

4. Otocz się najbliższymi

Osoby będące w toksycznych relacjach zwykle izolują się od innych. Są jak uwięzione w klatce. Toksyczny partner wpływa na ich kontakty, bo wie, że w ten sposób ma całkowitą kontrolę nad ich życiem.

Twoim zadaniem jest więc teraz odzyskanie tego, co ci zabrał. Tylko tak zyskasz wsparcie, punkt odniesienia i solidny grunt. Opanujesz ponadto obawy związane z samotnością i opuszczeniem.

Zacieśnij wszystkie te relacje, które są ci bliskie ze względu na więzy krwi. Oczywiście postaw na te osoby, które ci nie odmówią. Rodzice, dzieci, rodzeństwo, ale i dalsza rodzina, z którą miałeś/aś kiedyś dobry kontakt, mogą cię pozytywnie zaskoczyć.

Oprócz tego ważne są twoje przyjaźnie, nawet te, które rozluźniły się, od kiedy skoncentrowałaś się na toksycznym partnerze.

Wznawiaj kontakty stopniowo, nie zrzucając od razu na innych odpowiedzialności za twoje problemy. Zapoznaj ich ze swoją sytuacją, rozmawiaj, ale też słuchaj.

Pokaż, że jesteś gotowy/a odwdzięczyć się za pomoc. Określ też możliwie dokładnie, czego oczekujesz od tych osób, by one też czuły się komfortowo.

5. Odetnij toksyczną osobę

Kolej na krok ostateczny i najważniejszy. Wyjście z toksycznego związku musi być działaniem konsekwentnym, do którego masz przekonanie.

Pamiętaj, że partner będzie próbował cię zatrzymać – prośbą i groźbą. Przygotuj się psychicznie na to, że bez względu na to, co się wydarzy, ty odchodzisz i nic tego na razie nie zmieni.

jak wyjść z toksycznego związku

Nie udzielaj wielu informacji i nie tłumacz się. Nie mów, dokąd i z kim jedziesz, gdzie będziesz mieszkać. Ponadto zerwij całkowicie kontakt. Jeśli partner bardzo naciska, zablokuj jego numer, odetnij na mediach społecznościowych. Postaraj się uniemożliwić mu jakiekolwiek dojście do ciebie.

Jeśli takie działania z różnych przyczyn nie są możliwe do zrealizowania, postaraj się możliwie ograniczyć wasze kontakty, sformalizować je. Lepiej też, by nie dochodziło do nich, gdy jesteście sam na sam.

6. Skoncentruj się na sobie

W końcu przychodzi moment, gdy ten najtrudniejszy i najbardziej stresujący etap masz już za sobą. Być może doszło do awantur, a może wymknęłaś się po cichu i teraz tylko liczysz na to, że toksyczny partner nie wróci do twojego życia. Możesz czuć ulgę, ale zupełnie normalne są też obawy o przyszłość.

Aby sobie pomóc, powinnaś skoncentrować się przede wszystkim na sobie i na tym, co jest ci najbliższe, co jest dla ciebie najważniejsze. Daj sobie chwilę spokoju i odpoczynku. Jeśli zaczęłaś terapię, nie rezygnuj z niej. Pozwól też sobie na smutek – przeżywasz rozstanie i to nie jest łatwe doświadczenie.

Jednocześnie nie zapominaj o powodach, dla których zakończyłaś toksyczny związek. Miej je pod ręką na wypadek wątpliwości, które być może jeszcze nie raz cię dopadną.

Teraz pozostaje ci praca nad sobą, której częścią na pewno będzie zadbanie o relacje towarzyskie, karierę i rozwój zainteresowań. Rozważ również dłuższy wyjazd, podróż, która przyniesie ci ukojenie i pozwoli rozprawić się z własnymi uczuciami i myślami.

Wyjście z toksycznego związku: i co dalej?

Wciąż możesz zadawać sobie pytanie o to, jak wygląda życie po toksycznym związku. Czy może być szczęśliwe? Czy jest w nim miejsce na miłość i na zdrową relację? I czy już nigdy więcej nie pojawi się w nim toksyczny partner?

Odpowiedzi na te pytania zależą w dużej mierze od ciebie i tego, co zrobisz. Musisz dać sobie czas na to, by zaleczyć dawne rany. Nie od razu będziesz gotowy/a na kolejny związek.

Pewne schematy doprowadziły cię do relacji z toksyczną osobą. Trzeba je przeanalizować i naprawić, byś w przyszłości mógł/mogła czuć się bezpieczniej. Naucz się przede wszystkim być szczęśliwa z samą sobą, a dopiero potem szukaj wspólnego szczęścia z drugą osobą. Pośpiech nie jest wskazany.

Co więcej, weź pod uwagę przykrą niespodziankę, jaką może być powrót toksycznego partnera mimo wszystko. Może się zdarzyć, że dalej będzie próbował nawiązać z tobą kontakt.

Z dużym prawdopodobieństwem będzie starał się ciebie przekonać do odnowienia relacji, wskazując na poprawę i obiecując złote góry.

Nie daj się jednak zwieść. Ponowne wciąganie w związek to typowe zagranie narcyza i innych toksycznych partnerów. To próba odzyskania kontroli, a nie naprawienia relacji.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak się zabezpieczyć na okoliczność takiego działania, przeczytaj „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę„. Gwarantuję, że lektura cię nie rozczaruje i dostarczy ci cennej i praktycznej wiedzy.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

4.8/5 - (6 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.