Jak zachowuje się mąż, który nie kocha: 10 ważnych sygnałów

jak zachowuje się mąż, który nie kocha

Jak zachowuje się mąż, który nie kocha? Po czym poznać, że jest z tobą tylko z przyzwyczajenia lub z poczucia odpowiedzialności? Jakie są najczęstsze sygnały i oznaki tego, że mąż cię nie kocha? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to czytaj dalej: jesteś we właściwym miejscu!

Bardzo często w długotrwałych związkach, np. w małżeństwie, okazuje się, że coś nie działa tak, jak kiedyś. Zaangażowanie, namiętność i uczucia, które kiedyś łączyły cię z mężem, teraz wydają się znikać. To powoduje w tobie szereg wątpliwości, a przede wszystkim sprawia wiele bólu.

Może to być chwilowy kryzys lub moment słabości, co przytrafia się przecież każdemu. Należy jednak pamiętać, że niemal każdy problem można rozwiązać przy odrobinie cierpliwości i chęci. Niestety czasem może to być nieco bardziej złożony problem, który wpływa na uczucia, które twój mąż żywi do ciebie… Ale jak to zauważyć i zrozumieć?

Aby podpowiedzieć ci jak zachowuje się mąż, który nie kocha, poniżej przedstawimy 10 najczęstszych oznak, które pomogą ci rozpoznać tego typu sytuację i spróbować przez nią przejść. Zapoznając się z nimi, możesz porównać czy odnajdujesz te sygnały w swoim związku, a następnie wyciągnąć własne wnioski.

Jednak wcześniej zachęcam cię do wykonania kilkuminutowego testu, dzięki któremu dowiesz się, w jakiej kondycji jest twój związek. Po rozwiązaniu testu i otrzymaniu wyniku przekonasz się, czy twoja relacja miłosna przechodzi kryzys i czy powinnaś wspólnie z mężem popracować nad poprawą waszego związku. Test znajdziesz tutaj.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Jak zachowuje się mąż, który nie kocha: 10 najważniejszych oznak

Oto 10 najważniejszych i najbardziej niepokojących sygnałów, które pozwolą ci zrozumieć jak zachowuje się mąż, który nie kocha.

1. Brak okazywania zainteresowania

Gdy twój mąż przestaje cię kochać, pierwszym sygnałem, który może na to wskazywać, jest nagły brak okazywania ci zainteresowania. Chodzi głównie o te małe gesty, które sprawiały, że wasze życie było przyjemniejsze, a ty czułaś się ważna.

Mam tu na myśli gesty takie jak: dotykanie twojej ręki, gdy siedzisz obok, dawanie ci kwiatów bez okazji, organizowanie romantycznych kolacji czy przepuszczanie cię pierwszej w drzwiach. To tylko kilka przykładów, które potwierdzają jego miłość do ciebie.

po czym poznać że on cię nie kocha

Gdy zauważysz, że zachowania i gesty, które były kiedyś często obecne w waszym związku, nagle zaczynają zanikać, może to świadczyć o tym, że jego uczucia do ciebie nie są już tak silne, jak kiedyś. W związku z tym możliwe jest to, że dopadł was kryzys. Oczywiście może to być również wynikiem przemijającego czasu i faktu, że zaczął „brać cię za pewnik”. Jednak z pewnością nadal nie jest to pozytywny znak.

2. Niesatysfakcjonujące życie seksualne

Innym bardzo ważnym sygnałem, który pomoże ci dowiedzieć się, jak zachowuje się mąż, który nie kocha, jest zmiana jakości waszego życia seksualnego. W rzeczywistości, kiedy mężczyzna przestaje żywić uczucia do kobiety, zmienia się również sposób okazywania uczuć w łóżku.

Jest to szczególnie widoczne, jeśli wasze intymne relacje były wcześniej wypełnione czułością i namiętnością. Jeśli teraz twój mąż przestaje „troszczyć się o ciebie” w łóżku i próbuje osiągnąć wyłącznie własną przyjemność, być może jego do ciebie miłość nie jest już tak intensywna, jak kiedyś.

Ponadto nierzadko zdarza się, że mąż całkowicie przestaje pożądać swojej żony z seksualnego punktu widzenia. Bardzo często w takich sytuacjach brakowi uczuć towarzyszy także trwająca zdrada. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrady małżeńskiej, zachęcam cię do przeczytania artykułu „Mąż mnie zdradza”.

3. Brak poświęcania ci czasu

Aby móc rozpoznać, czy twój mąż cię nadal kocha, powinnaś zwrócić uwagę na czas, który z tobą spędza.

Czy ma dla ciebie tyle samo czasu co zazwyczaj? Czy spędza większość wolnego czasu w domu, czy też używa każdej wymówki, by wyjść? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci naprawdę wiele zrozumieć. Jeśli odkryjesz, że twój mąż robi wszystko, co w jego mocy, by nie spędzać z tobą swojego wolnego czasu, z pewnością coś jest nie tak.

po czym poznać że on już nie kocha

Zadaj sobie także pytanie, w jaki sposób spędza swoje wolne chwile. Kiedy żywi się silne uczucia do jakiejś osoby, to jeśli ma się nawet tylko 5 wolnych minut, poświęca się je wyłącznie niej. Jeśli nie… być może zaczyna zanikać uczucie i miłość, które kiedyś były.

4. Długotrwałe momenty ciszy

Jednym ze znaków, że twój mąż już cię nie kocha, jest jego brak chęci do rozmów. Chodzi o to, że nie czuje już potrzeby komunikowania się z tobą. Nie ma np. odruchu rozmawiania z tobą i informowania cię, jak minął jego dzień.

Zgrane małżeństwo nie spędza całego wolnego czasu na kochanie się czy na wymianę pieszczot. Wręcz przeciwnie: poświęca dużo czasu na rozmowy. Dlatego jeśli czas, który dzielisz ze swoim mężem, jest teraz wypełniony tylko tak zwaną „ogłuszającą ciszą”, powinna zapalić ci się w głowie czerwona lampka.

Może w głębi duszy nie przestał cię kochać. Może jest coś, co go rozprasza, albo po prostu czuje się przytłoczony rodzinną rutyną. W każdym razie, jeśli teraz w waszym małżeństwie zauważasz długotrwałe momenty ciszy, powinnaś razem z mężem popracować nad waszym związkiem.

5. Brak szacunku

Dochodzimy teraz do kluczowego punktu. Kiedy mąż przestaje kochać swoją żonę, bardzo często zdarza się, że jednocześnie przestaje ją również szanować. Mam na myśli przede wszystkim te małe rzeczy, których nagły brak sprawia, że zaczynają być one bardzo odczuwalne.

po czym poznać że mąż nie kocha

Być może zauważyłaś, że gdy jesteście na ulicy, spogląda z nieukrytym zainteresowaniem na inne kobiety. A może kiedy jesteście w gronie przyjaciół, podważa twoje zdanie lub sprzeciwia ci się w szczególnie nieprzyjemny sposób. Podobnie, gdy jesteście sami – traktuje cię tak, jakby wszystko, co robisz, było złe i prawie przeszkadza mu twoja obecność.

6. Obojętność wobec ciebie

Kolejny bardzo ważny sygnał, który pokaże ci jak zachowuje się mąż, który nie kocha, dotyczy obojętności, jaką wobec ciebie okazuje.

Kiedy kochasz i troszczysz się o kogoś, nie tylko informujesz tę osobę, co u ciebie słychać. Przede wszystkim, gdy ma ona problem, robisz wszystko, aby ją wesprzeć i sprawić, by poczuła się mniej samotna.

Jeśli natomiast nie odczuwasz żadnych uczuć, a co gorsza, wydaje ci się, że przestajesz je odczuwać, stajesz się zupełnie obojętny na życie drugiej osoby. Tak więc, aby zrozumieć, czy twój mąż już cię nie kocha, spróbuj przypomnieć sobie, kiedy ostatnio zainteresował się tobą lub chociażby zapytał cię, jak się czujesz.

7. Brak zazdrości

Choć może to wydawać się złe, zazdrość jest nadal synonimem miłości. Jeśli więc twój mąż daje ci zbyt dużo wolności, być może traci tobą zainteresowanie.

oznaki że mąż cię nie kocha

Ta sytuacja staje się jeszcze bardziej emblematyczna, jeśli w przeszłości zawsze chciał wiedzieć, co robisz, z kim się widziałaś itd. Krótko mówiąc, gdy człowiek jest zakochany i boi się, że ktoś inny może odebrać mu ukochaną osobę, odczuwa mniejszą lub większą zazdrość.

Jest więc rzeczą oczywistą, że brak tego uczucia jest czymś więcej niż nagłym zwiększeniem zaufania do ciebie. Można to więc traktować jako sygnał, że twojemu mężowi przestało na tobie zależeć i być może przestał cię kochać.

8. Brak wspólnych planów na przyszłość

Jeśli jesteście małżeństwem, to oczywistym jest to, że planujecie wspólnie całą waszą przyszłość. Dlatego jeżeli twój mąż nagle zaczął mówić o tym, co planuje zrobić, używając tylko pierwszej osoby liczby pojedynczej, jest bardzo prawdopodobne, że już wyobraża sobie życie bez ciebie.

Zwykle taką intencję możesz zauważyć zwłaszcza podczas rozmów z przyjaciółmi czy rodziną. Zwróć również uwagę na to, czy twój mąż nadal chce realizować wasze wspólne plany. Być może zmienił już zdanie co do posiadania dzieci, wspólnych wyjazdów czy rodzinnych inwestycji.

Dlatego, aby zrozumieć, czy twój mąż nadal cię kocha, zwracaj szczególną uwagę na jego słowa, zwłaszcza gdy rozmawia z innymi osobami.

9. Częste kłótnie

Zbliżający się koniec miłości często wiąże się również z końcem spokoju i pokojowej atmosfery w małżeństwie. W rzeczywistości, jeśli twój mąż już cię nie kocha, straci również do ciebie cierpliwość. To sprawi, że każda drobnostka spowoduje ostrą wymianę zdań.

W rezultacie jego humor i nastrój będą coraz bardziej niestabilne i będzie złościł się o każdy drobiazg. Doprowadzi to do tego, że wasze rozmowy, prawdopodobnie już i tak bardzo rzadkie, ograniczą się do zwykłych kłótni, w których pod każdym pretekstem, nawet najbardziej błahym, twój mąż da upust swojej frustracji.

jak poznać że mąż mnie nie kocha

Takie zachowanie nie powinno być interpretowane jako chęć zranienia cię, ale tylko jako proste odzwierciedlenie problemu, który poważnie może zagrozić waszemu małżeństwu.

10. Niezadowolenie

Na koniec należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. To znaczy nastrój twojego męża. W rzeczywistości jednym z sygnałów, że mąż przestał cię kochać, może być głęboki smutek, przygnębienie czy niezadowolenie.

Wynika to z faktu, że najprawdopodobniej nadal darzy cię uczuciem, ale zdał sobie sprawę, że wasze małżeństwo może nie mieć już przyszłości. To sprawia, że jest smutny, gdyż wie, że prędzej czy później będzie musiał cię skrzywdzić, wyznając ci prawdę, lub udawać, aby cię nie skrzywdzić.

Oczywiście taki stan może być spowodowany innym problemem lub tylko chwilowym kryzysem. W każdym razie jego ciągłe złe samopoczucie, a nawet stan depresyjny, są zawsze związane z czymś, co go dotyczy. W konsekwencji powinno dotyczyć również ciebie.

Po czym poznać, że on cię nie kocha: wnioski

Wskazane przeze mnie do tej pory sygnały są z pewnością oznakami, których nie należy lekceważyć. Jeśli zauważysz większość z nich w swoim małżeństwie, powinno to skłonić cię do przemyśleń. Jednak są one tylko wskazówkami i nie jest pewne, że będą one bezwzględnym dowodem tego, że twój mąż przestał cię kochać.

Z drugiej strony możliwość, że mogły pojawić się u niego głębokie wątpliwości co do przyszłości waszego małżeństwa, jest nadal realna. Trzeba też dodać, że nawet jeśli jego uczucia względem ciebie nie są już takie same jak kiedyś, niekoniecznie oznacza to, że zamierza cię zostawić.

jak rozpoznać że mąż mnie nie kocha

Przede wszystkim, jeśli widzisz, że coś między wami jest nie tak, ale zależy mu na tobie, nie powinnaś od razu zakładać czarnych scenariuszy. Jeśli macie dzieci lub wspólne zobowiązania, z pewnością powinniście zawalczyć, aby naprawić wasze małżeństwo.

Oczywiście błędem byłoby nie brać pod uwagę myśli, że twój mąż może już mieć kochankę i że decyzja o odejściu jest tylko kwestią czasu.

Jakakolwiek jest rzeczywista sytuacja, pewne jest, że przeżywasz trudny i bolesny czas. W rezultacie musisz znaleźć odwagę, by szczerze porozmawiać z mężem i wyjaśnić sprawę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ratowania małżeństwa, zachęcam cię do przeczytania naszego autorskiego e-booka „Pogotowie Dla Związku”, który pomógł już wielu parom wyjść z kryzysu!

Poradnik dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcą ocalić swój związek lub małżeństwo, a więc uniknąć rozwodu czy zażegnać poważny kryzys, spowodowany przeróżnymi czynnikami.

Dzięki książce dowiesz się, jak rozwiązać problemy komunikacyjne powstałe między wami i jak lepiej zrozumieć przyczyny waszych nieporozumień i napięć. Poznasz również metody i techniki odbudowania namiętności, pożądania, zaufania oraz miłości w małżeństwie.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

3.8/5 - (38 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.