Jak zachować godność po rozstaniu: 8 kluczowych porad

jak zachować godność po rozstaniu

Wiele osób porzuconych przez partnera lub partnerkę zastanawia się, jak zachować godność po rozstaniu. I tak czują się skrzywdzone i upokorzone i nie chcą utracić jej resztek, a jednocześnie widzą, że nie jest to takie proste.

Pisaliśmy już o tym, co robić po rozstaniu, a jakich błędów nie powinno się popełniać (kliknij tutaj, żeby przeczytać), ale dziś skoncentrujemy się wyłącznie na temacie zachowania godności po rozstaniu.

Powiemy sobie w szczególności, dlaczego tak łatwo można ją stracić, a następnie przedstawię 8 najważniejszych porad, które pozwolą ci ją zachować.

Za chwilę zaczniemy, ale najpierw sugeruję ci zrobienie darmowego testu online, który pomoże ci ocenić twoją kondycję po rozstaniu. Być może odpowie na wiele twoich wątpliwości dotyczących twojego obecnego samopoczucia po zakończeniu związku.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Dlaczego tak łatwo stracić godność po rozstaniu?

Zacznijmy od tego, że rozstanie z ukochaną osobą jest szalenie trudnym doświadczeniem. Jeśli to nie my zainicjowaliśmy zakończenie związku, a co gorsza wcale nie byliśmy na to gotowi, niezwykle łatwo jest stracić nad sobą panowanie.

Miłość działa na nas jak narkotyk, a rozstanie to jak niezapowiedziany, przymusowy odwyk. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji nasz rozum nie działa dokładnie tak, jak powinien.

Tracimy zdolność logicznego myślenia i jasnej oceny sytuacji. W takich okolicznościach nie powinniśmy podejmować istotnych decyzji ani prowadzić poważnych rozmów, ale i tak to robimy, ponieważ z drugiej strony targają nami silne emocje związane z tą drugą osobą, którą właśnie tracimy.

Kiedy widzimy, jak nam się wymyka, próbujemy za wszelką cenę ją zatrzymać. Godność zostaje zepchnięta na dalszy plan. Wydaje nam się, że jesteśmy gotowi do poświęceń, żeby tylko partner/ka został/a.

Nie zauważamy jednak, że te poświęcenia po pierwsze, przynoszą odwrotny efekt, a po drugie, działają na nas szkodliwie. Są bowiem niczym innym jak samodzielnym pozbawianiem siebie godności.

Oczywiście, trudno zapanować nad desperacją, rozpaczą, a przede wszystkim lękiem, który najbardziej popycha nas do działań, przez które tracimy szacunek w oczach innej osoby. Są jednak pewne wskazówki, które przeczytane odpowiednio wcześniej, mogą uchronić twoją godność.

O procesach, które zachodzą w naszej psychice i sferze emocjonalnej po rozstaniu, przeczytasz więcej w poradniku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. To e-book, który przeprowadzi cię krok po kroku po rozstaniu tak, byś stanął/ęła na nogi szybciej.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak zachować godność po rozstaniu: 8 porad

Przejdziemy teraz do konkretnych porad, jak zachować godność po rozstaniu. Poniższe wskazówki to zarówno błędy, których należy unikać, jak i sugestie, w którym kierunku powinniśmy iść.

1. Nie rób z siebie ofiary

Zasada numer jeden, by nie stracić godności: nie rób z siebie ofiary. Co przez to rozumiem?

Jeśli to z tobą zerwano, możesz mieć tendencję do dwóch podejść. Albo będziesz obarczać się winą, albo wejdziesz w rolę ofiary, którą zły/a ex porzucił/a. Oba podejścia to pułapka, ponieważ zarówno jednym, jak i drugim próbujesz wzbudzić litość. Nawet czując się winny/a, zachowujesz się więc jak ofiara.

W takich sytuacjach ex czuje zażenowanie twoją postawą, chce się jak najszybciej odsunąć i zaczyna tracić do ciebie szacunek. Ma wrażenie, że chcesz, żeby czuł/a się winna tego, że musiałeś/aś zamienić się w wycieraczkę, a nikt tego nie lubi.

Z takim nastawieniem wkrótce uwierzysz, że naprawdę jesteś godną politowania istotą, a nie silną, niezależną osobą.

2. Nie wykonuj teatralnych gestów

Bezpośrednio po rozstaniu (a niekiedy też później) mamy nadzieję jeszcze na odzyskanie ex. Czasami są ku temu powody i naprawdę mamy na to szansę, ale w wielu przypadkach nasze starania mogą spełznąć na niczym. Szczególnie jeśli uciekamy się do teatralnych gestów.

jak odzyskać dziewczynę po jej zerwaniu

Sceny rodem z komedii romantycznych cieszą oko i wzruszają na ekranie, ale w rzeczywistości, zwłaszcza gdy w grę wchodzą negatywne emocje, rzadko kiedy są przyjmowane entuzjastycznie.

Tendencję do nich mają szczególnie mężczyźni, którzy inwestują w gigantyczne bukiety, drogie prezenty czy nagle wyskakują jak Filip z konopi z oświadczynami. Kobietom też się zdarza obdarowywać byłego, składać mu obietnice i nagle spełniać wszystkie jego skryte marzenia.

Takie „przekupstwo” niestety tylko powoduje, że odzierasz się z godności. Wydaje się, że nie masz nic innego do zaoferowania, nie akceptujesz odrzucenia, więc wpadasz na coraz bardziej irracjonalne pomysły, licząc, że to może coś zmienić. Ex będzie czuć zażenowanie i irytację.

3. Nie prześladuj ex

Stalking to bardzo niepożądane zachowanie, które może się nawet skończyć zgłoszeniem sprawy na policję. Ale nawet jeśli nie uciekasz się do aż tak obsesyjnych prześladowań, musisz pamiętać, że uganianie się za ex nie będzie ani mile widziane, ani dobre dla twojej godności.

Mam tu na myśli wszelkie namolne próby kontaktu z byłym/byłą lub prowokowanie go/jej do kontaktu. Niechciane telefony, wiadomości, komentarze w mediach społecznościowych nie powinny mieć miejsca (w przypadku tych ostatnich co gorsza wystawiasz swoją desperację na widok publiczny).

Przez prześladowanie rozumiem też nagminne wypytywanie o ex jego/jej znajomych i rodzinę i pojawianie się ciągle w miejscach, gdzie możecie się przypadkiem spotkać. Dla twojego dobra powinieneś/powinnaś tak naprawdę przestać kontaktować się z byłym/byłą i nie śledzić go/jej w social media.

4. Nie popadaj w skrajności

Mówiliśmy już o zachowaniach podyktowanych rozpaczą i desperacją, które mają na celu odzyskanie ex. Niektórzy jednak idą w zupełnie przeciwną stronę. Kompletnie się odcinają, ale zamiast zadbać o siebie, popadają w różne skrajności, żeby odreagować.

jak nie stracić godności po rozstaniu

Strategia ta dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Na jednym biegunie mamy kompletne szaleństwo i hedonizm: imprezowanie, sięganie po używki, podejmowanie ryzykownych zachować, przygodne kontakty seksualne.

Drugi biegun to natomiast zakopanie się w domu, odizolowanie od wszystkich, pielęgnowanie swojego bólu i nieszczęścia, prowadzące do depresji.

Nie muszę chyba mówić, że obie strategie są niewłaściwe, a przede wszystkim szkodliwe. Pozbawiają cię godności, ponieważ jawnie pokazują, że sobie nie radzisz, staczasz się i nie możesz dojrzale przepracować tego, co się wydarzyło w twoim życiu.

5. Nie podkopuj własnej samooceny

Każdy ma swoją wartość i co więcej, każdy ma prawo do poczucia własnej wartości na odpowiednim poziomie. Rozstanie natomiast nie powinno być powodem do zaburzenia twojej samooceny – przynajmniej w teorii.

Wiadomo, że ogarnia cię rozpacz, poczucie winy i żal. Zastanawiasz się, czemu okazałeś/aś się niewystarczający/a. Do głowy przychodzą ci myśli, że być może nie zasługujesz na miłość, że już nigdy nie spotkasz na swojej drodze tak wspaniałej osoby jak twój/twoja ex.

Za tym idą kolejne przekonania: o tym, że jesteśmy beznadziejni i nic nie warci bez naszej drugiej połówki. To jednak nie jest prawda, a tylko kolejny czynnik powodujący, że czujemy się pozbawieni swojej godności. Nasza wartość zostaje z nami bez względu na to, z kim się spotykamy.

6. Nie zamykaj się na ludzi

Jedną z gorszych rzeczy, które możesz zrobić swojej godności po rozstaniu, jest kompletne odizolowanie się od ludzi. To jasny komunikat, że rozpad związku kompletnie cię zmiażdżył.

jak odzyskać godność po rozstaniu

Nie ma nic dziwnego w tym, że nie jesteś w szampańskim nastroju. Ale pomyśl. Twój były bądź twoja była prawdopodobnie teraz jest gdzieś ze swoimi znajomymi, ma z kim obgadać ostatnie wydarzenia i pewnie nawet nieźle się bawi.

Nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz na to kompletnie ochoty, nie odrzucaj kontaktu z ludźmi. Jest ci on potrzebny do tego, żeby szybciej stanąć na nogi. Spotkaj się w wąskim gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Raz umów się na kawę, innym razem wyskocz na drinka czy na film do kina.

Nie daj myśleć o sobie jako o kimś, kto przegrał i teraz nie może się pozbierać po swojej porażce. Wychodząc do ludzi, na pewno będziesz się czuł/a i wyglądał/a mniej żałośnie!

7. Zadbaj o swój dobrostan

Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie godności po rozstaniu jest po prostu zadbanie o swój dobrostan: swoje samopoczucie, zdrowie, wygląd, kondycję. W ten sposób pokazujesz sobie (ale też innym), że jesteś w stanie skupić się na sobie i nie zamierzasz rozpadać się na kawałki.

Popadanie w bylejakość zrujnuje twoją godność. Będziesz się czuć beznadziejnie i bez wartości, porównując się do ex, któremu (lub której) udało się pozbierać i teraz wprost rozkwita. Podobnie jak w przypadku kontaktów ze znajomymi: nie możesz być obrazem nędzy i rozpaczy, nawet jeśli w tej chwili nie czujesz się jeszcze zupełnie dobrze.

Zaopiekuj się sobą, zrób sobie przyjemność, a na pewno zauważysz, że lepiej znosisz rozstanie. Nie rób jednak niczego na pokaz, bo to znowu może zdradzić twoją desperację.

8. Określ na nowo swoją tożsamość

Rozstanie to moment trudny także ze względu na naszą tożsamość. Kiedy przez lata postrzegamy siebie jako parę i dzielimy wiele aspektów życia, zakończenie związku jest jak osunięcie się gruntu pod nogami. Mamy wrażenie, że bez drugiej połówki nie jesteśmy spełnieni i nie jesteśmy sobą.

godność po rozstaniu

Nic bardziej mylnego. Przed tym związkiem byłeś/aś sobą, ze swoim charakterem, mocnymi i słabymi stronami, umiejętnościami i zainteresowaniami, celami i marzeniami. Twój związek na pewno na ciebie wpłynął i jakoś cię ukształtował, ale to nie znaczy, że jako singiel czy singielka jesteś niepełną osobą.

Przyszedł czas, by na nowo się określić i odzyskać poczucie własnej tożsamości. Najlepiej zrobić to sięgając po nowe doświadczenia i hobby. To może być coś zupełnie ci obcego, ale też jakaś aktywność zarzucona w przeszłości albo coś, co zawsze chciałeś/aś robić.

Przeczytaj też: Jak się odkochać?

Jak zachować godność po rozstaniu: podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki przedstawionym wyżej wskazówkom wiesz już, jak zachować godność po rozstaniu, jakich błędów nie popełnić i jak postępować, by nie stracić szacunku w oczach ex.

Jak już wspominałem, czas rozstania jest niesamowicie trudny i nie sprzyja racjonalnemu myśleniu. Dlatego serdecznie polecam ci lekturę poradnika „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, który pomógł już tysiącom czytelników i czytelniczek stanąć na nogi po rozstaniu.

Znajdziesz w nim m.in. wyjaśnienia dotyczące twojego stanu emocjonalnego, techniki i ćwiczenia, dzięki którym pogodzisz się z rozstaniem, oraz porady, jak odbudować swoje życie, odzyskać utracone poczucie własnej wartości i przygotować się psychicznie na wejście w następny związek. Kliknij poniżej:

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Co więcej, zachęcam cię do wypełnienia poniższego formularza i zapisania się do darmowego wsparcia mailowego. Codziennie otrzymasz wiadomość z poradami i słowami otuchy, które pomogą ci przetrwać ten ciężki okres. Spróbuj, a w każdej chwili możesz zrezygnować.

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.