Jak wybaczyć zdradę żony lub męża i zaufać ponownie

jak wybaczyć zdradę
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Jak wybaczyć zdradę? Czy wybaczyć zdradę? Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Zdrada to jedna z częstszych przyczyn rozstań i rozwodów, ale mimo to wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybaczyć zdradę partnera lub partnerki. Na podstawie tego można wnioskować, że jednak nie dla każdego zdrada oznacza bezwzględny koniec związku.

Zdradzeni partnerzy też mają wolę wybaczenia, by móc naprawić relację, jednak zdają sobie sprawę z ogromnych trudności, jakie się z tym wiążą. Na drodze do wybaczenia stoją wszak złość, smutek, upokorzenie, chęć zemsty, utrata zaufania i powracające bolesne wspomnienia.

Dzisiejszy wpis poświęcimy w całości zagadnieniu wybaczenia zdrady. Dowiemy się, czy jest to w ogóle możliwe i czy zawsze warto wybaczyć zdradę. Krok po kroku pokażę ci, jak wybaczyć zdradę, także małżeńską i emocjonalną. Na koniec powiemy sobie też krótko, jak wybaczyć sobie zdradę, jeśli dręczą nas wyrzuty sumienia.

Zdrada to potwornie trudny temat w relacjach partnerskich i małżeńskich. Przepracowanie go często wymaga pomocy z zewnątrz, np. ze strony terapeuty. Tą pomocą może okazać się też dobry poradnik, np. e-book „Pogotowie Dla Związku”, omawiający szczegółowo zagadnienia wokół kryzysu w związku, w tym zdrady. Znajdziesz go tutaj.

Przed lekturą zachęcam cię do zrobienia darmowego testu online, dzięki któremu ocenisz kondycję twojego związku. W teście pada również pytanie o zdradę i ogólnie o wasze relacje. Pomoże ci to wstępnie zdiagnozować twój związek. Wynik i jego interpretacja pojawią się od razu po zakończeniu testu.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Czy można wybaczyć zdradę?

Zaczniemy od pytania, które zadaje sobie większość zdradzonych osób: czy można wybaczyć zdradę? Mamy co do tego wątpliwości, ponieważ nie wyobrażamy sobie, że te silne negatywne emocje kiedykolwiek znikną. Zdradę można wybaczyć, ale trzeba od razu uświadomić sobie kilka rzeczy:

1. To nie będzie proste, szybkie i bezbolesne

Wybaczanie to proces – mozolny, czasochłonny, trudny, przykry i wymagający wiele wysiłku po obu stronach. Wybaczaniu musi towarzyszyć naprawa związku i odbudowa zaufania. Trzeba również przygotować się na niewygodne tematy i na to, że niczego się nie będzie zamiatało pod dywan.

2. Wybaczenie to nie to samo co zapomnienie

Zdradę można wybaczyć, ale raczej nie da się jej zapomnieć. Zapomnienie oznaczałoby całkowite wyparcie przeszłych wydarzeń, próbę uniknięcia tematu zamiast skonfrontowania się z nim. Zapomnienie może narazić cię na powtórkę z rozrywki. Fakt, że pamiętasz o zdradzie, jest sygnałem, że udało ci się odbyć ważną, choć bolesną lekcję.

3. Rozstanie nie wyklucza wybaczenia

Można wybaczyć zdradę, ale i tak się rozstać. Wybaczenie nie oznacza od razu pojednania. Jeśli jedna ze stron nie chce naprawić związku albo nie udaje się odbudować zaufania, i tak dochodzi do rozstania. Ale wybaczenie zdrady powoduje, że jesteśmy w stanie przepracować negatywne emocje i pójść dalej.

4. Wybaczenie nie wymazuje negatywnych emocji

Nie spodziewajmy się, że akt wybaczenia natychmiastowo wyeliminuje negatywne emocje. Częściowo to zrobi, np. minie chęć zemsty. Ale nadal możemy i mamy prawo czuć smutek czy żal. Te emocje będą stopniowo słabły, ale przez długi czas będą regularnie wracały.

5. Nie każdy jest w stanie wybaczyć

Na koniec najważniejsze: wybaczenie nie jest obowiązkiem. To nasza osobista decyzja. Wybaczyć warto, bo dzięki temu łatwiej nam przepracować doświadczenie zdrady. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zrobić tego od razu lub nie wierzymy, że zdołamy to zrobić, nie miejmy poczucia winy.

Wybaczenie zdrady to poważne wyzwanie, ponieważ wiąże się z koniecznością przepracowania problemów, których istnieniu się dotychczas przeczyło. Poza tym trzeba mieć solidny plan na naprawienie związku i poprawę komunikacji. Lektura poradnika „Pogotowie Dla Związku” pozwoli ci przeprowadzić to przedsięwzięcie najlepiej, jak to możliwe. Kliknij poniżej i poznaj e-book:

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Zdecyduj, czy wybaczyć zdradę

Wybaczenie zdrady odbywa się poprzez podjęcie postanowienia: chcę wybaczyć. Rozważ to, co napisałem w akapicie wyżej, i zastanów się, czy jesteś gotów/gotowa podjąć to wyzwanie. Zadaj sobie dodatkowo następujące pytania:

 • Czy jestem gotów/gotowa, by poznać przyczyny zdrady?
 • Czy znając te przyczyny, zdołam przyznać się do swoich błędów?
 • Czy chcę naprawić to, co doprowadziło do zdrady, nawet jeśli było to moją winą?
 • Czy mogę wyzbyć się chęci zemsty, bo wiem, że to do niczego nie prowadzi?
 • Czy chcę podjąć trudną walkę o związek czy przekreślić to, co między nami było?
 • Czy umiem oddzielić grubą kreską przeszłość i zaprojektować nową, wspólną, szczęśliwą przyszłość?

Są to oczywiście pytania, które dotyczą twojej gotowości na wybaczenie i ratowanie związku. Pod uwagę należy brać również to, czy partner/partnerka chce tego samego, tzn. czy okazuje skruchę, przeprosił/a, żałuje i pragnie zacząć od nowa. Musimy mieć choćby względną pewność, co do następujących kwestii:

 • Oboje nadal się kochamy i chcemy być razem.
 • Zdrada wynikała z problemów w naszym związku, a nie z tego, że partner/partnerka celowo źle mnie traktuje.
 • Skrucha, chęć uzyskania wybaczenia, przeprosiny i gotowość do walki o związek są szczere po stronie partnera/partnerki.
 • Zdrada więcej się nie powtórzy, o ile naprawimy jej przyczyny.
 • Partner/partnerka rozumie, że wybaczenie zdrady i odbudowanie zaufania nie będzie proste i akceptuje to.
 • Kontakty z kochanką/kochankiem zostały definitywnie zerwane.
 • Partner/partnerka oferuje rozwiązania na poprawę związku.

Jak wybaczyć zdradę: konieczne kroki

Podstawowe kroki prowadzące do wybaczenia zdrady są następujące (zakładając, że została ona odkryta, sprawca się przyznał i chce uzyskać wybaczenie):

Krok 1. Postanawiasz, że chcesz wybaczyć. Towarzyszy temu autorefleksja: wiesz, że to będzie trudne, ale masz świadomość korzyści, jakie ze sobą niesie.

Krok 2. Przyjmij przeprosiny i akt skruchy bez sarkazmu i mszczenia się. Skoro wybaczasz i ma to dla ciebie sens, zakładasz również, że ta druga osoba jest z tobą szczera.

Krok 3. Zadajesz tylko konieczne pytania ze świadomością, że udzielone odpowiedzi mogą sprawić ci ból. Nie zalecam wypytywania o szczegóły, ale masz prawo wiedzieć, co, kiedy i dlaczego się wydarzyło.

Krok 4. Wspólnie rozpoznajecie przyczyny zdrady. Bierzesz na siebie część odpowiedzialności za to, co się stało. Oddaliliście się od siebie, a do zdrady najprawdopodobniej doszło z powodu problemów, których oboje nie rozwiązaliście.

Krok 5. Opracowujecie plan działania i potencjalne sposoby rozwiązania waszych problemów. Możecie również podjąć decyzję o rozpoczęciu wspólnie terapii dla par. Obiecujecie sobie współpracę i równo włożony wysiłek.

Krok 6. Ustalacie nowe reguły. Osoba, która zdradziła, musi zaakceptować, że będziesz ją sprawdzać i że zanim zaufanie zostanie odbudowane, jest na okresie próbnym. Poza tym postanawiacie, że zdrada przynależy do przeszłości, która nie powinna negatywnie rzutować na waszą przyszłość.

Jak wybaczyć zdradę mężowi?

Jak wybaczyć zdradę męża? Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety (choć nie jest to bezwzględną regułą) zdradzają w związku z potrzebami seksualnymi. Może to być spontaniczne zaspokojenie pożądania w postaci jednorazowej przygody. Może to być też chęć sprawdzenia się czy podbudowania swojego ego. Gdy taka zdrada zostaje ujawniona, mężczyzna, który nie chce się rozstać, żałuje i obiecuje poprawę.

czy można wybaczyć zdradę

Jeśli do incydentu doszło raz, taką zdradę zwykle łatwiej wybaczyć. Wiele zależy od poczucia wartości kobiety (przeczytaj wpis o niskim poczuciu wartości w związku), które na pewno ucierpi na wieść, że mąż dał się skusić atrakcyjnej kochance. Sytuacja na pewno nie może się powtórzyć, a mąż musi zadbać o związek i liczyć się z byciem na cenzurowanym, przynajmniej przez dłuższy czas.

Gorzej jeśli okaże się, że jednorazowych przygód było… więcej niż jedna. W skrajnych przypadkach mąż może okazać się nałogowym seksoholikiem. Wówczas wybaczeniu musi towarzyszyć obietnica podjęcia terapii przez mającego problem męża.

Najtrudniej o wybaczenie, jeśli mąż wdał się w poważniejszy romans na skutek zaangażowania emocjonalnego. Jeśli mimo to chce zerwać kontakty z kochanką i odbudować związek, kluczowe będzie rozwiązanie problemów, które niewątpliwie spowodowały deficyt uczuciowy i tym samym popchnęły do zdrady. Jeśli masz mu wybaczyć, czekają was długie rozmowy o waszych potrzebach, oczekiwaniach i rozczarowaniach.

Przeczytaj też: Mąż ma kochankę, co robić?

Jak wybaczyć zdradę żonie?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybaczyć zdradę żony, przede wszystkim zadajcie sobie wspólnie pytanie o to, co do niej doprowadziło. Oczywiście, zakładając, że twoja żona żałuje zdrady i chce budować wasz związek na nowo.

czy wybaczyć zdradę

To pytanie jest szczególnie ważne, ponieważ dla ciebie, z męskiej perspektywy, najbardziej istotny, bolesny i upokarzający może być fakt, że twoja partnerka uprawiała seks z innym mężczyzną. Z jednej strony dla mężczyzn perspektywa pójścia do łóżka z inną kobietą stanowi zwykle najbardziej kuszący aspekt zdrady, z drugiej – na tym opiera się też rywalizacja między mężczyznami.

Taka może być twoja perspektywa, ale nie zapominaj, że najbardziej prawdopodobne jest to, że twoja żona wdała się w romans z powodu potrzeb emocjonalnych, nie cielesnych. U kobiet więź uczuciowa oparta na zaufaniu, zrozumieniu, docenianiu i zainteresowaniu często wyprzedza nawiązywanie relacji intymnych.

Dlatego właśnie tak ważne jest, by twojemu wybaczeniu towarzyszyła dogłębna analiza problemów w waszym związku, do których oboje się przyczyniliście, a które na tyle was od siebie odsunęły, że twoja żona czuła większą bliskość z innym mężczyzną niż z tobą. Skonfrontowanie się z tym będzie dla ciebie i dla niej dużym wyzwaniem, ale jeśli zdrada ma się nie powtórzyć, musicie przede wszystkim zadbać o więź między wami.

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Czy wybaczenie zdrady emocjonalnej jest prostsze niż wybaczenie zdrady fizycznej? Niektórym z pozoru może wydawać się, że owszem, ale nic bardziej mylnego. Istnieje ku temu parę powodów.

Pierwszym z nich jest fakt, że bardzo trudno jest rozpoznać i zdemaskować zdradę emocjonalną. Między nią a zwykłą przyjaźnią jest cienka granica – na tyle, że może nam się nawet zdawać, że to my popadamy w obsesję czy dajemy się ponieść chorej zazdrości.

Drugim jest to, że mało prawdopodobne, że partner lub partnerka przyzna nam się do zdrady emocjonalnej. Zrobi to, jeśli doszło też do zdrady fizycznej lub będzie chciał/a odejść – posłuży to bowiem jako argument.

Najpierw trzeba wybadać sytuację. Jeśli wasze kontakty znacznie się ochłodziły, a partner/partnerka wyraźnie pielęgnuje więź z kim innym, kto nie został nigdy wprowadzony w grono waszych wspólnych znajomych, prawdopodobnie dotyczy was problem zdrady emocjonalnej.

Rozmowa na ten temat powinna doprowadzić was do wniosku, że zaniedbaliście swój związek, przez co jedno z was zaangażowało się w relację z kimś innym, co rzecz jasna nie było uczciwym zagraniem. Przyszedł czas, by to naprawić i musicie zrobić to wspólnymi siłami.

Plus tej sytuacji jest taki, że jeśli oboje skupicie się na odbudowie związku oraz uczuciowej i fizycznej bliskości, ryzyko ponownej zdrady zostanie całkowicie zminimalizowane, co pozwoli szybciej wybaczyć i odzyskać zaufanie. Jeśli ktoś jest silnie zaangażowany emocjonalnie w związek, trudno mu równie mocno angażować się w relację z kimś innym.

Więcej o zdradzie emocjonalnej i różnicy między nią a zdradą fizyczną przeczytasz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„. Dowiesz się z niego ponadto, jak przyjąć do wiadomości zdradę, rozmawiać o niej, wybaczyć ją i odbudować zaufanie.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak wybaczyć sobie zdradę?

Kończąc ten wpis, mam jeszcze kilka słów dla czytelników, którzy zmagają się z wyrzutami sumienia i sami sobie nie są w stanie wybaczyć zdrady. Przede wszystkim żal do samego/samej siebie dobrze świadczą o twoim kręgosłupie moralnym. Nie oceniając, jeśli jesteś z kimś w związku szczerze i darzysz go uczuciami, brak wyrzutów sumienia po zdradzie byłby raczej czymś nietypowym. Jeśli się ich nie ma, prawdopodobnie nie zależy nam już na osobie, w którą jesteśmy w stałym związku.

Wybaczenie musisz w pierwszej kolejności uzyskać od partnera/partnerki. Twoja szczera skrucha, żal, przeprosiny i chęć zmiany i poprawy są kluczowym elementem na drodze do wybaczenia. Kiedy oboje postanowicie, że w waszym związku ma być już dobrze, nie należy żyć w ciągłym poczuciu winy. Popełniamy błędy, ale świadczy o nas to, czy potrafimy je naprawiać.

Jeśli natomiast twój związek się rozpadł na skutek zdrady, może ci być trudno wybaczyć sobie, że stało się to z twojej winy. Pomyśl jednak, że jest to lekcja, która czegoś cię nauczyła. Wiesz, że o związek należy dbać i muszą być w to zaangażowane dwie strony. Wówczas zarówno więź, jak i wzajemny szacunek nie pozwalają na ryzykowanie rozpadu związku czymś takim jak zdrada.

Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.