Jak walczyć o związek po rozstaniu: 5 niezbędnych kroków

jak walczyć o związek po rozstaniu

Zastanawiasz się, jak walczyć o związek po rozstaniu? A może niekiedy wahasz się, czy to w ogóle ma sens?

Uczucia po rozstaniu z partnerem lub partnerką potrafią być bardzo zmienne. Raz czujemy ducha walki i jesteśmy przekonani, że warto odzyskać relację, która tak wiele dla nas znaczyła, innym razem jesteśmy kompletnie zrezygnowani, wydaje nam się, że nie mamy żadnych szans, a nawet nabieramy wątpliwości, czy warto jeszcze o cokolwiek walczyć.

Tego typu huśtawki nastroju są całkowicie usprawiedliwione. Mamy prawo być niezdecydowani, kiedy targają nami tak silne emocje. W dzisiejszym wpisie spróbujemy sobie uporządkować kilka najważniejszych spraw, by pomóc ci podjąć odpowiednie kroki i zawalczyć o utracony związek, na którym wciąż ci zależy.

Zastanowimy się, czy warto walczyć o związek po rozstaniu, i dowiemy się, jak to zrobić. Przedstawię ci 5 kluczowych kroków, które należy podjąć, a następnie pogłębimy rozważania, przyglądając się z bliska odzyskaniu mężczyzny i kobiety.

Przy okazji zachęcam cię do zapoznania się z e-bookiem „Klucz Do Odzyskania” w wariancie dla niej lub dla niego. To najpełniejszy poradnik w Polsce analizujący proces odzyskania partnera lub partnerki, zawierający zaawansowane techniki i niezwykle cenne i odkrywcze porady. Znajdziesz go tutaj.

Ponadto, przed przystąpieniem do lektury, możesz zrobić krótki bezpłatny test online, który pozwoli ci ocenić twoje szanse na odzyskanie ex. Zajmie ci tylko 2 minuty, a na koniec otrzymasz wynik wyrażony w procentach. Kliknij tutaj, by zrobić test.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Czy warto walczyć o związek po rozstaniu?

Kiedy dochodzi do rozstania nie z naszej inicjatywy, jesteśmy kompletnie zdezorientowani. Zwłaszcza, jeśli się kompletnie nie spodziewamy takiego obrotu sprawy. Chcielibyśmy odzyskać byłego/byłą, tęsknimy, boimy się samotności, zmiany. Mamy wrażenie, że nie uda nam się już nikogo innego poznać.

Bywa jednak, że nachodzi nas chwila refleksji i zaczynamy zastanawiać się, czy faktycznie warto walczyć o związek po rozstaniu? Bo być może fakt, że ktoś nas odtrącił, jest wystarczającym powodem, żeby dać sobie spokój, otrząsnąć się i pójść dalej.

W zasadzie odpowiedź na tę wątpliwość w dużej mierze zależy od różnych okoliczności – nie wszystkie muszą dotyczyć twojej sytuacji. Poniżej przedstawiam te najważniejsze, których rozważenie być może pozwoli ci zdecydować, co dalej robić:

  • długość i powaga waszego związku: to nie jest zawsze tak, że o krótki związek nie warto walczyć, a o długi koniecznie trzeba, jednak jeśli wasza relacja nie miała bardzo silnych podstaw, nie zdążyliście się jeszcze naprawdę poznać i zbliżyć do siebie, a problemy pojawiły się już na początku, być może nie byliście dla siebie stworzeni;
  • jak ważny był dla ciebie ten związek: czy to była miłość twojego życia? Czy spędziliście ze sobą cudowne lata i czujesz, że nie chcesz być z nikim innym? Mówiąc krótko: czy wartość tego związku była na tyle wysoka, że chcesz o niego zawalczyć;
  • jakie były powody rozstania: czy popełniłeś(-łaś) głupi błąd i chcesz go naprawić? Czy pokłóciliście się i wasze zerwanie było spontaniczne? Warto podjąć próbę odzyskania. A może twój/twoja ex cię zdradził(a) i jest już z kimś innym? Wówczas może lepiej po prostu pójść dalej;
  • od jakiego czasu się między wami nie układa: jeśli problemy w waszym związku ciągnęły się od dawna, należy przyjrzeć się przyczynie i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można jej jakoś zaradzić;
  • jak się czułeś/czułaś w waszym związku: czy partner/partnerka dobrze cię traktował(a)? Okazywał(a) czułość, miłość, angażował(a) się w związek? Być może wcale nie było ci z nim/nią dobrze, tylko boisz się samotności;
  • jakie mieliście plany na przyszłość: i czy w ogóle mieliście jakieś plany? Zastanów się, czy wasz związek mógł się rozwinąć w dalszej perspektywie i czy oboje mieliście podobną jego wizję i podobne oczekiwania wobec niego.

Jak walczyć o związek po rozstaniu: 5 kroków

Bez względu na to, czy rzucił cię chłopak, czy rzuciła cię dziewczyna, czy mąż, czy żona, pewne kroki, które należy poczynić, są w zasadzie uniwersalne. Przyjrzyjmy się im wspólnie, a następnie doprecyzujemy różnice między walką o związek po rozstaniu z partnerem i partnerką.

1. Zrób krok do tyłu

Po rozstaniu naszym automatycznym odruchem jest błaganie o wybaczenie i naciskanie, by osoba, która nas zostawia, zmieniła jednak zdanie. To wbrew pozorom przynosi zazwyczaj zupełnie odwrotny skutek. Co więc należy zrobić?

Przede wszystkim postaraj się choć trochę ochłonąć. Zastanów się, czy chcesz za coś przeprosić, coś wyjaśnić, i zrób to, ale raz, a dobrze, nie oczekując natychmiastowego wybaczenia czy pojednania. Wyraź swoje zrozumienie i akceptację dla decyzji o rozstaniu, a następnie… wycofaj się.

Zrobienie kroku w tył powoduje, że nie wywieramy na drugiej osobie presji, pokazujemy, że szanujemy jej uczucia, oraz dajemy jej przestrzeń do refleksji. Być może sama dzięki temu zatęskni albo zacznie się wahać nad swoim postanowieniem.

2. Poświęć czas na refleksję

Odsunięcie się na kilka tygodni, czyli tzw. zasada „zero kontaktu”, pozwala też tobie przemyśleć parę spraw. To czas, kiedy masz szansę uporać się ze swoimi negatywnymi emocjami, zdystansować i dokonać swego rodzaju rachunku sumienia oraz bilansu związku.

Spróbuj zrozumieć, jakie były faktyczne powody waszego rozstania i jakie błędy popełniłeś(-łaś). Czy ty sam(a) również masz jakieś uwagi dotyczące zachowania partnera/partnerki? Jak myślisz, z czego to wynikało?

Szczególnej refleksji poddaj to, jakie było wasze zaangażowanie w związek. W tej kwestii często dochodzi do zaburzenia równowagi i choć bardzo się staramy, druga osoba się od nas nieuchronnie oddala. Zastanów się również, jak możesz rozwiązać problemy waszego związku.

3. Przejdź metamorfozę

Kiedy próbujesz sobie odpowiedzieć na pytanie, jak walczyć o związek po rozstaniu, zapewne sam(a) stwierdzasz, że musisz coś w sobie i swoim życiu zmienić, żeby pozytywnie zaskoczyć ex i na nowo zyskać jego/jej zainteresowanie.

Pamiętaj, że punktem wyjścia dla wszelkich zmian jest to, że chcesz je przeprowadzić przede wszystkim dla siebie. Musisz mieć przekonanie do tych zmian. W drugiej kolejności zwracaj uwagę na te aspekty, które mogą być istotne w oczach ex.

To może być zmiana w wyglądzie, ubiorze, stylu życia, hobby czy pracy. Ważne, by wiązać ze zmianami pewne życiowe cele, które będą długoterminowe. Nie chodzi o to, by tylko zapisać się na kurs czy na siłownię, ale wiedzieć, po co się to robi.

4. Zrób drugie podejście

Po odpowiednich przygotowaniach możesz podjąć już konkretną walkę o związek. Konieczne będzie stopniowe zbliżenie się do byłego/byłej. Nie ujawniaj swoich prawdziwych zamiarów! Wystarczy, że krótko zagadasz na niezobowiązujący temat lub pojawisz się w okolicy.

Staraj się pokazać w dobrym świetle i dać do zrozumienia, że coś się u ciebie zmieniło i że być może warto się tobą zainteresować, by poznać te zmiany. Pamiętaj, żeby robić bardzo małe kroki i od czasu do czasu się wycofywać, by pobudzać ciekawość ex.

Na koniec, kiedy zobaczysz, że druga strona jest do ciebie przychylnie nastawiona, zaaranżuj spotkanie sam na sam, dzięki któremu zbliżycie się do siebie na nowo i pokażesz, że umiesz walczyć o waszą relację.

5. Udowodnij, że będzie inaczej

Na spotkaniu nie tylko powinno się zachwycić swoim wyglądem, poczuciem humoru czy nowymi pasjami. Walka o związek polega na tym, że musimy udowodnić, że tym razem naprawdę będzie inaczej i warto dać nam drugą szansę.

jak walczyć o związek

Celuj w podkreślanie tych zmian w twoim życiu, na których partnerowi lub partnerce może najbardziej zależeć. Jednocześnie unikaj tematu waszego związku i rozstania, utrzymując pozory, że zaakceptowałeś(-łaś) ten stan rzeczy.

Zbliżaj się subtelnie fizycznie, przez dotyk i kontakt wzrokowy, oraz mentalnie, bazując na waszych wspomnieniach i porozumieniu dusz. Nie świętuj sukcesu zbyt szybko i pozwól, by wasza relacja odradzała się stopniowo, przy jednoczesnym odbudowywaniu zaufania i solidnych podstaw.

Jak walczyć o związek po rozstaniu z facetem

Poza uwagami, które poczyniliśmy w poprzednich akapitach, jeśli chcesz odzyskać faceta (chłopaka lub męża) po rozstaniu, musisz trzymać się pewnych zasad.

Pamiętaj, że mężczyźni to wzrokowcy, w dodatku wyjątkowo wyczuleni na nowe bodźce. Zmiana w wyglądzie, szczególnie wyraźnie na lepsze, na pewno nie ujdzie jego uwadze. To może wydać ci się banalne czy wręcz płytkie, ale naprawdę odświeżona fryzura, kobiecy ubiór, ładny makijaż czy wizyta u manikiurzystki mogą okazać się zaskakująco pomocne. Poza tym dużo się uśmiechaj, bo pogodna, roześmiana twarz to doskonały wabik! Wystarczą, by przykuć jego wzrok, nawet jeśli nie zamienicie ze sobą słowa.

Powinnaś zadziałać też na jego instynkt zdobywcy. Faceci nie lubią dostawać wszystkiego na talerzu – chcą się wykazać, bo wtedy czują swoją prawdziwą wartość. Nie pozwól mu się zdobyć od razu, na zmianę zbliżaj się do niego, by następnie okazać mu chwilowy brak zainteresowania. Jeśli nie rozstał się z tobą, ponieważ go zdradziłaś, dobrze zadziała też subtelne wzbudzenie w nim zazdrości. W końcu rozstając się z tobą, nie wyobrażał sobie, jak to będzie, kiedy zaczniesz się z kimś spotykać…

Na koniec nie zapomnij o tym, że mężczyzna zwykle dąży do tego, żeby zbliżyć się do kobiety fizycznie. Pozwól mu na to, ale postaw pewne granice: nie idź z nim do łóżka na pierwszym spotkaniu, a sam zadba o to, żeby zorganizować kolejne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak walczyć o faceta po rozstaniu, i poznać skuteczne techniki i strategie odzyskania go, przeczytaj koniecznie „Klucz Do Odzyskania”. Kliknij poniżej i zapoznaj się z treścią e-booka w wersji dla niej!

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Jak walczyć o związek po rozstaniu z kobietą

Jeśli chcesz odzyskać kobietę (dziewczynę lub żonę) i zawalczyć o wasz związek, postępuj według kroków, o których pisałem wyżej, ale zwróć również uwagę na inne dodatkowe aspekty.

Kobiety nie są aż tak wzrokowo wyczulone na płeć przeciwną jak mężczyźni, ale poprawa stylu, odświeżony, zadbany wizerunek czy zmiana sylwetki pod wpływem treningów zawsze zwrócą uwagę i pobudzą wyobraźnię.

To, co jednak jest najważniejsze, to twoja męska energia, która płynie z twojej chęci do wyznaczania nowych celów i determinacji w osiąganiu ich. Kobiety lubią, kiedy mężczyzna wie, czego chce i potrafi zaplanować swoje działania, by do tego dotrzeć. Twoja kariera zawodowa, hobby czy inne, ważne aspekty twojego życia mogą stać się płaszczyzną, dzięki której pokażesz swojej byłej partnerce, że ty też należysz do tego typu mężczyzn.

To nie znaczy, że masz być bezwzględny i niewrażliwy. Twoja umiejętność zareagowania na krzywdę czy problemy innych oraz gotowość do pomocy to również istotne w oczach kobiet elementy osobowości. Oba te oblicza składają się bowiem na wizerunek mężczyzny, który jest w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Ponadto powinieneś w kontaktach z byłą wprowadzić elementy lekkiego flirtu, powiedzieć komplement, zażartować, być może sprawić, by poczuła się o ciebie nieco zazdrosna. Twoje działania powinny być ukierunkowane na sprowadzenie spotkania do łóżka – jeśli raz nie będzie mogła ci się oprzeć, łatwiej ci będzie później jeszcze bardziej ją do siebie zbliżyć.

Nadal zastanawiasz się, jak walczyć o kobietę po rozstaniu? Sięgnij po poradnik „Klucz Do Odzyskania”, w którym znajdziesz najskuteczniejsze strategie metodę odzyskania ex krok po kroku. Z wersją dla niego możesz zapoznać się, klikając poniższy obrazek.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłą Dziewczynę lub Żonę i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

3.8/5 - (35 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.